Domowe sposoby na trądzik. Jak pozbyć się pryszczy?
Domowe sposoby na trądzik są tanie, a przy regularnym stosowaniu pomagają poprawić kondycję cery, zredukować zaskórniki i pryszcze. Najpopularniejsze są maseczki, z których większość przygotujecie z produktów dostępnych w waszej kuchni. Pielęgnację mogą uzupełnić też domowe peelingi, ziołowe toniki, a nawet oleje roślinne dobrane do cery tłustej i trądzikowej.

- Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Domowe sposoby na trądzik opierają się na dobrze znanych produktach, które cenione są ze względu na działanie antybakteryjne, przeciwzapalne, kojące, regenerujące. Jest to nie tylko popularny aloes czy miód, ale też cynamon czy... soda oczyszczona. Gojenie krostek przyspieszy olejek z drzewa herbacianego, a sok z cytryny zadziała złuszczająco i pomoże rozjaśnić przebarwienia pozostałe po zmianach trądzikowych.
Spis treści:
- Czym jest trądzik?
- Objawy trądziku
- Przyczyny powstawania trądziku
- Domowe maseczki na trądzik
- Domowe sposoby na trądzik: toniki DIY
- Domowy peeling na trądzik zaskórnikowy
- Jak wyleczyć trądzik: olejek z drzewa herbacianego
- Czym myć twarz z pryszczami: metoda OCM
- Błędy w pielęgnacji cery trądzikowej
Czym jest trądzik?
Trądzik to choroba dermatologiczna o różnym nasileniu i przebiegu. Często niestety ma postać przewlekłą, z tendencją do nawrotów. Kojarzy się głównie z okresem dojrzewania, w rzeczywistości jednak dotyka również dorosłych, nieraz właśnie dopiero po 30. roku życia pojawiając się po raz pierwszy. Zarówno trądzik młodzieńczy, jak i trądzik u osób dorosłych może mieć nasilenie od słabego, przez umiarkowane, aż po ciężkie, które wymaga nieraz wielomiesięcznego leczenia pod okiem dermatologa.
Objawy trądziku
Trądzik jest chorobą skóry, dla której typowe jest występowanie zmian o różnym charakterze. Najbardziej łagodna postać trądziku to trądzik zaskórnikowy, który jednak ma tendencję do przekształcania się w bardziej zaawansowaną formę. Zaskórniki są zmianami niezapalnymi, które podzielić można na otwarte i zamknięte. Zaskórniki otwarte to charakterystyczne czarne punkciki, których kolor wynika z faktu utlenienia zapychającej pory wydzieliny złożonej z łoju i złuszczonych komórek naskórka. Zaskórniki zamknięte natomiast to wyczuwalne pod palcami drobne krostki o jasnym kolorze.
Trądzik zaskórnikowy to często wstęp do trądziku grudkowego i grudkowo-krostkowego, w którym na skórze obecne są już zmiany zapalne, a więc właśnie grudki i krostki. O stanie zapalnym świadczy ich czerwone zabarwienie i obecność ropnej wydzieliny. Do ciężkich postaci trądziku, z wykwitami, które pozostawiają po sobie głębokie blizny, zalicza się między innymi trądzik torbielowaty czy trądzik odwrócony. Do powszechnych objawów trądziku różnego rodzaju zalicza się też nadmierny łojotok oraz rozszerzone pory.
Specyficznym rodzajem trądziku, który różni się objawami od wymienionych powyżej, jest trądzik różowaty. Oprócz zapalnych krost w jego przypadku występuje też rumień i rozszerzone naczynka. Jest chorobą dotykającą głównie kobiety w okresie menopauzy, jednak występuje również o mężczyzn, u których z kolei częściej powstaje objaw w postaci tzw. guzowatości nosa.
Przyczyny powstawania trądziku
Przyczyny trądziku są złożone, często też niełatwo ustalić jeden konkretny czynnik. Na pogorszenie stanu skóry składa się zazwyczaj kilka mechanizmów, które w konsekwencji prowadzą do pojawienia się zaskórników i pryszczy. Należą do nich:
- zaburzenia hormonalne – zbyt wysoki poziom androgenów, które pobudzają gruczoły łojowe do pracy, co prowadzi do wydzielania nadmiaru sebum, ale istotne są też nieprawidłowości w poziomie prolaktyny czy progesteronu;
- zaburzenia keratynizacji – nieprawidłowe rogowacenie naskórka prowadzi między innymi do czopowania ujść gruczołów łojowych nagromadzonymi martwymi komórkami;
- namnażanie bakterii trądzikowych Cutibacterium acnes (dawniej Propionibacterium acnes) nadmiar sebum jest doskonałą pożywką dla nich, a ich zwiększona ilość prowadzi do powstania stanu zapalnego w obrębie gruczołu łojowego.
Do powstania i nasilenia trądziku może przyczyniać się również nieprawidłowa dieta czy przewlekły stres. Istotną rolę odgrywają też czynniki genetyczne i predyspozycje występujące w rodzinie.

Domowe maseczki na trądzik
Leczenie trądziku, zwłaszcza tego w bardziej nasilonych postaciach, zawsze wymaga wdrożenia kuracji dobranej przez dermatologa. Domowe sposoby na trądzik stanowią jednak jej cenne uzupełnienie i mogą w znaczący sposób poprawić kondycję cery trądzikowej. Walkę z trądzikiem ułatwią szczególnie maseczki DIY, które są bardzo proste do przygotowania. Poniżej znajdziecie przepisy na najpopularniejsze domowe maseczki na trądzik.
Maseczka z kurkumy
Kurkuma to przyprawa chętnie używana w kuchni indyjskiej. Ma charakterystyczny kolor i smak. Mało kto wie, że nałożona na skórę skutecznie ją rozjaśnia, redukuje przebarwienia i gasi stany zapalne, ma też silne działanie antybakteryjne.
Żeby przygotować domową maseczkę z kurkumy, zmieszajcie dwie łyżki jogurtu naturalnego z łyżeczką kurkumy. Maseczkę można nałożyć na całą twarz, ale też na dekolt i ramiona, wtedy zwiększcie ilość stosowanych składników. Po 20 minutach zmyjcie ją ciepłą wodą. Maseczka z kurkumy stosowana regularnie 1-2 razy w tygodniu pomaga zredukować zaczerwienienia i plamy po pryszczach.
Maseczka z sody oczyszczonej
Dwie łyżeczki sody oczyszczonej należy zmieszać z jedną łyżeczką ciepłej wody, aż powstanie z nich jednolita biała pasta. Maseczkę nałóżcie na miejsca dotknięte trądzikiem, a po około 10 minutach zmyjcie ją ciepłą wodą. Taka maseczka pomoże zredukować błyszczenie i oczyści pory skóry.
Maseczka z miodem i cynamonem
Warto wypróbować również maseczkę z miodem i cynamonem. Oba te składniki mają silne działanie antybakteryjne, a bakterie są jedną z głównych przyczyn rozwoju trądziku. Miód dodatkowo ma właściwości łagodzące, regenerujące i odżywcze.
Możecie po prostu zmieszać łyżkę miodu z łyżeczką cynamonu i rozprowadzić na skórze. Taka mikstura może być jednak zbyt gęsta i jej nałożenie będzie sprawiać trudność. Dlatego dołóżcie też np. łyżkę jogurtu naturalnego. Maseczkę pozostawcie na około 10 minut.
Maseczka z drożdży
Skóra trądzikowa będzie wdzięczna także za maseczkę drożdżową. Drożdże są bogate w minerały i witaminy, zwłaszcza w witaminy z grupy B, które mają istotny wpływ na kondycję cery. Maska zadziała też kojąco i regenerująco. Minusem może być specyficzny zapach drożdży, jednak dla efektów warto się poświęcić!
Będziecie potrzebować kostki drożdży piekarskich. 1/4 takiej kostki zmieszajcie z ciepłym mlekiem (lub wodą) w takiej ilości, żeby powstała dość gęsta papka. Rozprowadźcie ją na skórze i pozostawcie na 15-20 minut, a następnie zmyjcie ciepłą wodą.
Maseczka z aloesem
Do skutecznych sposobów na pryszcze należy też bez wątpienia aloes. Aloes na trądzik działa kojąco, przyspiesza gojenie zmian, a przy tym intensywnie nawilża. Jeśli macie pod ręką własną roślinę, możecie użyć wyciśniętego z jej liści soku. W innym przypadku skorzystajcie z gotowego żelu aloesowego. Najlepiej zmieszać go z jogurtem naturalnym i do tego dołożyć jeszcze olejek z drzewa herbacianego.

Zobacz także: Domowe maseczki na twarz – TOP 9 przepisów na maski odmładzające, oczyszczające, nawilżające, na trądzik
Domowe sposoby na trądzik: toniki DIY
Domowe sposoby na trądzik to nie tylko maseczki, ale też toniki, którymi możecie dwa razy dziennie przecierać twarz. Może to być m.in. tonik ogórkowy. Przywraca on skórze nawilżenie, rozjaśnia przebarwienia i działa odżywczo dzięki dużej zawartości witamin A, E i C.
Obranego ogórka należy zetrzeć na tarce i zmieszać ze szklanką wody. Pozostawić na minimum 2 godziny, a po tym czasie przelać miksturę przez sitko. Zamknąć w szczelnej butelce i przemywać skórę rano i wieczorem. Tonik najlepiej trzymać w lodówce, jednak nie dłużej niż 2-3 dni. Istnieje też inna receptura. Zetrzyjcie warzywo na tarce i po prostu odciśnijcie (przez sitko czy gazę) sok. Przelejcie go do buteleczki i tonik gotowy.
Trądzik na twarzy zredukują też ziołowe napary, którymi możecie przecierać skórę rano i wieczorem, a nawet w ciągu dnia. Ich przygotowanie polega na sporządzeniu naparu z ziół o właściwościach przeciwzapalnych, antybakteryjnych, regenerujących. Możecie wybrać jedną roślinę bądź zmieszać np. dwie wybrane. Na uwagę zasługuje m.in. rumianek, nagietek, szałwia czy bratek polny.
Domowy peeling na trądzik zaskórnikowy
Cytryna ma działanie niwelujące zaskórniki i rozjaśniające skórę. Ciekawym zastosowaniem, który z powodzeniem zastąpi drogeryjny kosmetyk, jest sporządzenie peelingu do twarzy z cukru i cytryny. Taki peeling zadziała złuszczająco i przywróci skórze zdrowy i równomierny koloryt. Uwaga: tego typu kosmetyk z drobinkami możecie stosować wyłącznie w przypadku trądziku zaskórnikowego. Jeśli na skórze obecne są zapalne krostki, nie należy go wykonywać, żeby nie naruszyć zmian, co mogłoby utrudnić ich gojenie.
Sok z połowy cytryny zmieszajcie z dwiema łyżkami cukru. Poczekajcie chwilę, a następne kolistymi ruchami przez kilka minut masujcie skórę. Zmyjcie pozostałości peelingu z twarzy.
Jak wyleczyć trądzik: olejek z drzewa herbacianego
Stosowanie olejków eterycznych jest bardzo wskazane w pielęgnacji skóry z trądzikiem. Działają one przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Dodatkowo regulują prace gruczołów łojowych, ale przy tym nie wysuszają nadmiernie cery. W przypadku cery ze skłonnością do trądziku najlepiej sprawdzi się olejek z drzewa herbacianego, który doskonale znany jest z silnych właściwości antyseptycznych.
W jaki sposób go stosować? Możecie nałożyć kroplę olejku na patyczek kosmetyczny, a następnie posmarować nim trądzikowe zmiany skórne. Czynność powtarzajcie co kilka godzin, aż do całkowitego zagojenia. Olejek świetnie sprawdzi się też jako dodatek do opisanych wyżej maseczek. Po prostu dodajcie do przyrządzonej mieszanki 2-3 krople olejku.
Warto wiedzieć, że olejek z drzewa herbacianego jest jednym z nielicznych olejków eterycznych, które mogą być nakładane na skórę bez rozcieńczenia. Pamiętajcie jednak, żeby i tak przed pierwszym użyciem wykonać próbę uczuleniową.
Zobacz także: Olejek z drzewa herbacianego na trądzik - jak działa i jak go stosować?
Czym myć twarz z pryszczami: metoda OCM
Cerę trądzikową trzeba dokładnie oczyszczać. Jednak stosowane preparaty mogą naruszać barierę hydrolipidową. Często więc jest tak, że skóra z trądzikiem przetłuszcza się, a równocześnie jest odwodniona i podatna na podrażnienia. Dlatego warto zastanowić się nad wprowadzeniem metody OCM, czyli oczyszczania twarzy olejami. Brzmi strasznie? Nie obawiajcie się, bo dobrze dobrana mieszanka olejów usunie wszelkie zanieczyszczenia, będzie łagodzić podrażnienia, a nawet pomoże pozbyć się trądziku.
Przy cerze tłustej i trądzikowej polecany jest m.in. olej lniany, olej z czarnuszki czy olej z krokosza barwierskiego. Żeby jednak przygotować mieszankę do olejowania twarzy, trzeba wybrany olej zmieszać z olejem rycynowym. Proporcja zalecana przy skórze problematycznej to 30% oleju rycynowego i 70% oleju bazowego, czyli jednego z wymienionych. W jaki sposób wykonać OCM?
- Usuńcie makijaż, np. za pomocą mleczka czy płynu micelarnego.
- Przygotowaną mieszankę nałóżcie na twarz i przez chwilę masujcie.
- Przyłóżcie do skóry bawełniany ręcznik bądź szmatkę muślinową nasączoną ciepłą wodą.
- Ponownie wymasujcie skórę mieszanką olejów i przyłóżcie namoczoną szmatkę. Czynność możecie powtórzyć.
- W ostatnim kroku namoczcie szmatkę wodą zimną i zetrzyjcie resztki olejów.
Błędy w pielęgnacji cery trądzikowej
Pielęgnacja cery trądzikowej nie jest łatwa. Efekty stosowania domowych metod oraz wdrożonej kuracji dermatologicznej mogą zostać zniweczone przez popełniane błędy. Dlatego warto o nich pamiętać i unikać:
- częstego dotykania twarzy dłońmi i telefonem,
- zbyt rzadkiego zmieniania poszewki na poduszkę,
- zbyt rzadkiego zmieniania ręcznika do twarzy,
- stosowania kosmetyków wysuszających (np. z alkoholem),
- zbyt częstego mycia twarzy (rano i wieczorem wystarczy),
- wyciskania pryszczy.