Reklama

Gąbeczki do mycia twarzy to szeroka kategoria – bywają w różnych wielkościach, wykonane są z różnych materiałów, niektóre są ekologiczne, inne działają na baterie. Bywają gąbki w kolorach tęczy, z włoskami, soniczne – wszystkie jednak maja podobną funkcję, chociaż ich ceny znacznie się między sobą różnią, kosztują od kilku do kilkuset złotych. Jak jednak działają gąbeczki oczyszczające, czy warto w jedną z nich zainwestować i jak dobrać właściwy typ dla siebie?

Reklama

Spis treści:

  1. Jak działają gąbeczki do mycia twarzy?
  2. Gąbki do mycia twarzy – rodzaje i cena
  3. Jak używać gąbeczki do mycia twarzy?
  4. Jak wybrać gąbeczkę do mycia twarzy dla siebie?
  5. Gąbeczki do mycia twarzy – kto nie powinien ich stosować?
  6. Jak dbać o gąbeczki do mycia twarzy?
  7. Dodatkowe zastosowania gąbeczek do mycia twarzy

Jak działają gąbeczki do mycia twarzy?

Gąbeczki oczyszczające polecane są do codziennego mycia i demakijażu twarzy i szyi. Niektóre z nich – te wykonane z miękkiego tworzywa lub mikrofibry – mogą także pomóc zmyć makijaż oczu. Gąbki do mycia twarzy zwiększają skuteczność kosmetyków oczyszczających, ułatwiają usuwanie makijażu, także w trudno dostępnych miejscach, jak skrzydełka nosa lub okolice brwi i zapewniają wyjątkowe uczucie czystości i świeżości po myciu. Świetnie oczyszczają pory, zdecydowanie skuteczniej, niż mycie manualne, przygotowują skórę do przyjęcia składników pielęgnacyjnych. Używanie gąbeczki zapewnia także delikatny efekt peelingujący, dzięki czemu skóra staje się gładka i miękka, a pory mniej widoczne.

Gąbka do mycia do także świetny pomysł dla mężczyzn – wielu panów ma problemy z wrastającymi włoskami po goleniu lub wypryskami w okolicy brody. Gąbeczka nie tylko złuszczy naskórek, zapobiegając wrastaniu włosków, ale także dokładnie oczyści grubszą, męską skórę i dokładnie usunie pozostałości kosmetyków do golenia, które mogą powodować powstawanie wyprysków.

W skrócie, gąbeczki do mycia twarzy to świetny, niedrogi i łatwo dostępny sposób na zdrową, dokładnie oczyszczoną cerę, gotową do dalszej pielęgnacji.

deniskomarov

Gąbki do mycia twarzy – rodzaje i cena

Ze względu na materiał, wielkość, strukturę i dodatkowe działanie możemy na rynku znaleźć sporo różnych typów gąbeczek. Ogromna większość z nich jest łatwo dostępna w drogeriach Rossman, w Biedronce lub Hebe, a także w sklepach internetowych.

Gąbka do mycia twarzy konjac

Naturalna gąbka do mycia twarzy konjac to chyba najbardziej znany rodzaj gąbeczek oczyszczających. Wykonana jest z korzenia byliny dziko rosnącej w Azji i posiada naturalnie zasadowy odczyn, co pomaga regulować pH skóry do zdrowego poziomu. Gąbki konjac są też często nasycane dodatkowymi składnikami aktywnymi, jak na przykład węgiel aktywowany, glinki, aloes lub wyciąg z zielonej herbaty, dla dodatkowego efektu pielęgnacyjnego.

Gąbka konjac świetnie sprawdza się do oczyszczania i usuwania resztek makijażu, jest na tyle łagodna, że można jej używać codziennie, a przy dłuższym stosowaniu może zmniejszyć widoczność porów. Nie polecamy jej natomiast do bezpośredniego demakijażu. Kosztuje ok. 15 złotych.

Gąbeczka do mycia twarzy z PVA

To jedna z najbardziej popularnych i przystępnych cenowo gąbek oczyszczających. Twarda powierzchnia gąbki pod wpływem wody staje się mięciutka i delikatna – idealna do masażu twarzy razem z żelem lub pianką do mycia – wpasowuje się w nawet najbardziej trudno dostępne zakamarki i zagłębienia twarzy, domywa linię włosów, nadaje się także do okolicy oczu.

Gąbeczka z tworzywa świetnie sprawdzi się także do metody OCM oraz do zmywania maseczek – przy okazji robiąc delikatny peeling. To dobra opcja dla osób o niewielkim budżecie, bo można ją dostać w cenie już od 4 złotych.

Naturalna gąbka do mycia twarzy z celulozy

Gąbeczka celulozowa z dodatkiem lnu to połączenie natury i skuteczności – przyjemnie masuje i oczyszcza cerę, poprawia mikrokrążenie w naskórku i dokładnie usuwa resztki makijażu. Ponieważ ma dość luźną strukturę i jest bardzo miękka po zmoczeniu, nie powoduje podrażnienia i nadaje się nawet dla cery wrażliwej i trądzikowej.

Gąbki do mycia twarzy z celulozy są ulubieńcami blogerek i możesz je mieć już za 7-8 złotych za dwie sztuki.

CoffeeAndMilk

Silikonowa gąbka do mycia twarzy

Gąbeczka do twarzy z silikonu to bardziej proste narzędzie do oczyszczania – okrągły lub owalny dysk z uchwytem lub kieszonką na palce. Delikatne włoski z miękkiego silikonu dokładnie rozprowadzają żel lub piankę do mycia i głęboko oczyszczają pory. Silikonowe płatki do mycia mają często także część z drobnymi wypustkami, która służy do wykonywania masażu twarzy – to relaks i pielęgnacja w jednym.

Gąbeczki silikonowe dają silny efekt oczyszczający, polecamy je więc dla osób, które nie mają problemów z nadwrażliwością cery. Tego rodzaju akcesoria do oczyszczania działają też najlepiej z kosmetykami myjącymi, które wytwarzają pianę – bez pienistego poślizgu nie są tak skuteczne. Kupisz je już za ok. 4 złote.

Gumowa gąbka do mycia twarzy

Gumowe gąbki do twarzy są bliźniaczo podobne do tych wykonanych z silikonu, są jednak nieco twardsze i mniej elastyczne. Z racji tych właściwości, polecamy je bardziej do masażu, niż codziennego oczyszczania twarzy – sprawdzają się też świetnie jako akcesorium do dokładnego mycia pędzli do makijażu. Znajdziecie je w drogeriach za kilka złotych.

Gąbeczka do twarzy z mikrofibry

Mikrofibra znana jest ze swoich właściwości oczyszczających, doskonale wchłania wodę i usuwa wszelkie zanieczyszczenia. Gąbeczki i płatki mikrofibrowe wykonane są z włókien 30 razy cieńszych od bawełny i aż 100 razy cieńszych od ludzkiego włosa – nic dziwnego, że są tak gęste i miękkie.

Tego typu gąbki do mycia pozwalają na usunięcie makijażu, nawet cieni i tuszu do rzęs, bez użycia jakiegokolwiek kosmetyku oczyszczającego, przy pomocy samej gąbeczki. Mikrofibra daje niesamowity efekt gładkości i delikatnie złuszcza naskórek, kremy i serum wchłaniają się po jej użyciu jak marzenie.

Trzeba jednak pamiętać, że skuteczność działania wiąże się z ryzykiem podrażnień, polecamy więc gąbki do mycia z mikrofibry dla osób bez problemów z wrażliwością cery lub do stosowania 2-3 razy w tygodniu. Gąbeczkę mikrofibrową kupisz już za ok. 9 złotych.

Elektryczna gąbka do mycia twarzy

Elektryczne akcesoria do mycia dzielą się na te wykonane z silikonu oraz z włosiem, jak klasyczna szczoteczka. Opcje silikonowe są nieco delikatniejsze i często łączą mechaniczne oczyszczanie z działaniem sonicznym. Szczoteczki także wykorzystują czasem technologię soniczną, producenci przekonują nas, że takie oczyszczanie jest nawet 6 razy skuteczniejsze, niż manualne.

Soniczne, czy nie, silikonowe, czy w włosiem – elektryczne urządzenia do mycia twarzy usuwają zanieczyszczenia nawet z głębszych warstw naskórka, złuszczają naskórek i pobudzają mikrokrążenie skóry, co przekłada się na promienną, gładką i miękką cerę. Ceny elektrycznych gąbeczek do mycia zaczynają się już od ok. 20 zł.

Zobacz także: Szczoteczka do mycia twarzy - jaką wybrać?

Jak używać gąbeczki do mycia twarzy?

Każdego rodzaju gąbki możemy użyć do oczyszczania w połączeniu z ulubionym żelem, pianką, kremem do mycia lub mleczkiem. Nakładamy na wilgotną twarz porcję kosmetyku do mycia, rozprowadzamy ją delikatnie palcami na twarzy (i powiekach, jeśli produkt na to pozwala), następnie delikatnie masujemy twarz gąbeczką, usuwając resztki makijażu i piany. Dokładnie zmywamy twarz wodą i nakładamy ulubione produkty pielęgnacyjne.

Jak wybrać gąbeczkę do mycia twarzy dla siebie?

Przy tak bogatym wyborze, trudno podjąć decyzję o zakupie gąbeczki do twarzy, zobacz więc sugestie dopasowania różnych opcji do potrzeb Twojej cery:

  • jeśli masz skórę wrażliwą, delikatną – postaw na gąbeczki z celulozy lub PVA – zapewnią oczyszczanie bez podrażnień
  • cera sucha – wypróbuj gąbkę konjac z aloesem lub zieloną herbatą,
  • każdy rodzaj cery bez problemów z nadwrażliwością – spróbuj gąbeczki silikonowej, konjac, z mikrofibry lub elektrycznej,
  • cera zanieczyszczona, tłusta – sprawdzą się tu gąbeczki silikonowe lub elektryczne, ale warto omówić wybór z dermatologiem przy aktywnych wypryskach,
  • cera dojrzała, z oznakami starzenia – będziesz zadowolona z gąbeczki elektrycznej, najlepiej sonicznej, żeby pobudzić krążenie i umożliwić głębokie wnikanie w skórę składników aktywnych.

Gąbeczki do mycia twarzy – kto nie powinien ich stosować?

Większość z nas nie powinna mieć problemu ze stosowaniem gąbki do oczyszczania, jest jednak kilka przypadków, gdy lepiej z niej zrezygnować:

  • jeśli masz silny trądzik z aktywnymi wykwitami, także trądzik różowaty,
  • jeśli masz na twarzy aktywny stan zapalny jakiegokolwiek pochodzenia,
  • jeśli masz na twarzy brodawki lub wystające pieprzyki,
  • jeśli cierpisz na atopię lub alergię skóry,
  • jeśli niedawno przeszłaś zabieg silnego złuszczania.

Jak dbać o gąbeczki do mycia twarzy?

Ponieważ gąbeczki mają bezpośredni kontakt z naszą skórą i przebywają w wilgotnym środowisku łazienki, bardzo ważna jest ich higiena i regularne pranie lub mycie. Gąbeczki z miękkich materiałów pierzemy łagodnym mydłem lub środkiem po każdym myciu, a wersje silikonowe i gumowe dokładnie myjemy i suszymy. Elektryczne gąbki do mycia twarzy traktujemy zgodnie z zaleceniami producenta, nie zapominając o okresowej wymianie głowic i dezynfekcji.

Dodatkowe zastosowania gąbeczek do mycia twarzy

Gąbeczki do twarzy są przydatne już spełniając swoją podstawową funkcję, ale oprócz mycia mogą jeszcze:

  • świetnie usuwać resztki maseczek do twarzy,
  • zastępować peeling wrażliwej, reaktywnej cerze,
  • delikatnie i bezpiecznie wygładzać skórę ust,
  • pomóc usuwać suche skórki.
Reklama

Masz już doświadczenie z gąbeczkami do mycia twarzy? Którą wersję wybrałaś?

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane