Reklama

Obecne na twarzy grudki mogą przybierać różną postać. Mogą to być niewielkich rozmiarów białe, podskórne krostki, występujące w większych skupiskach. Przypominają wówczas kaszkę, pokrywającą czoło czy policzki. Czasem zmiany skórne osiągają znaczne rozmiary, mają żywo czerwony kolor, wypełnia je ropa i są bolesne. Pierwszym i najważniejszym krokiem jest więc ustalenie, z jakim rodzajem grudek na twarzy macie do czynienia.

Reklama

Spis treści:

  1. Białe podskórne grudki na twarzy
  2. Czerwone grudki na twarzy
  3. Jak usunąć trądzik i podskórne grudki na twarzy?
  4. Jakie kosmetyki pomogą się pozbyć grudek na twarzy?

Białe podskórne grudki na twarzy

Małe, drobne grudki, o średnicy zazwyczaj 1 mm, to prosaki. Z wyglądu przypominają nasiona prosa – stąd też ich nazwa. Są one niewielkie, niebolesne, ale twarde i trudne do usunięcia. Zazwyczaj występują w większych grupach, po kilka, a nawet kilkanaście krostek, najczęściej na policzkach i czole. Zdarzają się też prosaki na ustach czy powiekach. Tego typu białe grudki pod skórą na twarzy powstają na skutek zatkania ujścia gruczołów łojowych, co z kolei może wynikać z nieprawidłowości w poziomie hormonów i nadmiernej produkcji sebum. Większe od prosaków są kaszaki, które mogą pojawiać się np. na skórze głowy.

Białe grudki na czole czy brodzie to niekoniecznie muszą być prosaki. Tego typu krostki na twarzy mogą być także objawem trądziku zaskórnikowego. Zaskórniki otwarte, czyli wągry, to charakterystyczne czarne kropki. Jeśli jednak macie do czynienia z zaskórnikami zamkniętymi, wówczas mają one postać białych krostek. Grudki typowe dla trądziku zaskórnikowego są mniej twarde w dotyku niż prosaki.

Zobacz także: Masz pryszcze na brodzie? Wiemy, skąd się wzięły i jak się ich pozbyć...

Czerwone grudki na twarzy

Czerwone grudki na twarzy to znak, że nie tylko doszło do zatkania ujścia gruczołu łojowego, lecz również do rozwoju stanu zapalnego. Pryszcze na twarzy, nieraz obejmujące także dekolt, ramiona i plecy, charakterystyczne są dla trądziku. Jak powstają takie krosty? W pierwszej kolejności dochodzi do zatkania ujścia gruczołów łojowych nadmiarem sebum i złuszczonymi komórkami naskórka. Są to idealne warunki do namnażania się bakterii, czego efektem jest powstanie stanu zapalnego i gromadzenie się ropy.

Wyróżnia się wiele rodzajów trądziku. Jeśli oprócz czerwonych grudek na twarzy, głównie na nosie i policzkach, widoczne są też teleangiektazje i rumień, wówczas jest to trądzik różowaty. Jest to tak naprawdę schorzenie dermatologiczne obejmujące naczynia krwionośne. Bolesne podskórne cysty powstające w tzw. strefie T, pozbawione „czubka”, to krostki typowe dla trądziku grudkowego. Jeśli oprócz krostek, zaskórników widoczne są na skórze ropne torbiele i guzy, jest to wtedy trądzik ropowiczy. Zalicza się do niego bardzo uciążliwy i zaawansowany trądzik odwrócony.

Charday Penn

Krostki i wypryski na skórze mogą być również objawem alergii i chorób, takich jak:

  • liszaj płaski
  • zapalenie opryszczkowe skóry
  • ospa wietrzna
  • wyprysk kontaktowy niealergiczny

W takim przypadku jednak grudkom na twarzy towarzyszy uczucie swędzenia. A jeśli są one objawem chorób zakaźnych, takich jak ospa, może występować także gorączka i inne symptomy charakterystyczne dla infekcji wirusowej.

Zobacz także: Pryszcze na czole - skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Jak usunąć trądzik i podskórne grudki na twarzy?

W przypadku mocno widocznych grudek na twarzy zazwyczaj niezbędna jest wizyta u specjalisty, który oceni, z jakim rodzajem zmian skórnych się zmagacie. Czasem konieczne może być wdrożenie antybiotyku, a nawet – jak w przypadku dużych kaszaków – usunięcie chirurgiczne. Jeśli prosaki znajdują się pod oczami, warto wybrać się także do okulisty. Podstawą w leczeniu trądziku i innego rodzaju pryszczy i krostek na twarzy jest jednak codzienna pielęgnacja i wyeliminowanie nieprawidłowych nawyków.

Jakie kosmetyki pomogą się pozbyć grudek na twarzy?

Choć jest to z pewnością kuszące, nie należy samodzielnie wyciskać czy nakłuwać igłą zmian. Może dojść do nadkażenia bakteryjnego, nasilenia stanu zapalnego, a w konsekwencji do powstania blizn. Jeśli chcecie w ten sposób usunąć np. prosaki, najlepiej oddać się w ręce kosmetyczki. Unikajcie dotykania twarzy rękami – na dłoniach pełno jest bakterii i wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Sprawdźcie skład kosmetyków i pozbądźcie się tych gęstych, tłustych, ze składnikami komedogennymi, takimi jak lanolina czy wazelina. Błędem jest również stosowanie kosmetyków na bazie alkoholu. Alkohol nadmiernie wysusza skórę, co w efekcie jeszcze bardziej pobudza gruczoły łojowe do pracy.

Boyloso

Krostki na twarzy to znak, że skóra potrzebuje dokładnego oczyszczania z zanieczyszczeń, sebum, makijażu i złuszczonego naskórka. Konieczny jest dobry kosmetyk do codziennego mycia twarzy, a 1-2 razy w tygodniu warto wykonać peeling, najlepiej enzymatyczny. W przypadku zmian ropnych peeling ziarnisty może naruszyć grudki i „rozsiać” bakterie na inne partie skóry. Pomocne w leczeniu grudek na twarzy są kosmetyki ze złuszczającymi kwasami, takimi jak kwas migdałowy. W składzie kosmetyków szukajcie również składników o działaniu przeciwzapalnym, antybakteryjnym, rozjaśniającym, takich jak:

  • kwas azelainowy
  • witamina C
  • niacynamid
  • nadtlenek benzoilu

Nie zapominajcie o tym, że skóra trądzikowa często bywa odwodniona. Konieczne jest więc codzienne nawilżanie.

Reklama

Jeśli domowe metody pielęgnacji są niewystarczające i nie wiecie, jak pozbyć się grudek na twarzy, możecie zdecydować się na profesjonalne zabiegi. W usunięciu podskórnych wyprysków pomogą peelingi chemiczne, zabiegi laserowe, mikrodermabrazja czy – szczególnie w przypadku prosaków – elektrokoagulacja.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane