Kwas migdałowy na twarz - jakie ma właściwości, jak go stosować i do pielęgnacji jakiej cery jest najlepszy
Kwas migdałowy na twarz to jeden z najchętniej wykorzystywanych kwasów w pielęgnacji. Polecany jest zwłaszcza cerom problematycznym, z problemami nadmiernego wydzielania sebum, trądzikiem i innymi niedoskonałościami. Ceniony jest także w pielęgnacji przeciwstarzeniowej. Stosuje się go w zabiegach złuszczających i należy do łagodniejszych kwasów.

Kwas migdałowy na twarz ma genialne właściwości! Dzięki zastosowaniu kwasu migdałowego możemy cieszyć się gładką, miękką w dotyku cerą. Możemy go bez przeszkód stosować samodzielnie, w domu - jest całkowicie bezpieczny, o ile wiemy, jak go stosować. Podpowiemy wam, jak go nakładać, z jakimi produktami łączyć i kto powinien unikać aplikowania go na twarz.
Spis treści:
- Czym jest kwas migdałowy?
- Właściwości kwasu migdałowego
- Efekty stosowania kwasu migdałowego na twarz
- Jak stosować kwas migdałowy na twarz?
- Kwas migdałowy w kosmetyce - w jakich produktach go znajdziemy?
- Z czym łączyć kwas migdałowy w pielęgnacji?
- Jakich połączeń z kwasem migdałowym unikać w pielęgnacji?
- Przeciwwskazania do stosowania kwasu migdałowego
- Kwas migdałowy w ciąży
Czym jest kwas migdałowy?
Kwas migdałowy to jeden z kwasów AHA, czyli alfa-hydrokwasów. Zapewniają one efekt złuszczenia przy jednoczesnym nawilżeniu i poprawie jędrności. Występują one w naturze i można je pozyskiwać z surowców naturalnych. Kwas migdałowy pozyskiwany jest z gorzkich migdałów. W kontakcie ze skórą jest łagodny, dlatego jest chętnie wybierany przez osoby początkujące z pielęgnacją kwasami oraz posiadaczki wrażliwej cery. Uważa się go za pomoc w leczeniu trądziku, wyprysków, a także niwelowaniu skutków starzenia.
Właściwości kwasu migdałowego
Kwas migdałowy na twarz ma genialne właściwości. Podobnie, jak inne kwasy zaliczane do kwasów AHA, stosuje się go w celu wyrównania kolorytu, przyspieszenia regeneracji, poprawieniu jędrności i zniwelowaniu skutków starzenia. Jednak jest on o wiele łagodniejszą alternatywą niż inne kwasy z tej grupy (np. kwas glikolowy czy kwas mlekowy). Jego łagodność wynika z faktu, iż wolniej wnika w skórę, dzięki czemu ma mniejszy potencjał drażniący. Działanie kwasu migdałowego jest podobne do innych przedstawicieli kwasów AHA, ale cechuje się delikatnością, przez co chętnie jest wybierany przez posiadaczki wrażliwej lub podrażnionej skóry.
Kwas migdałowy wykazuje działanie złuszczające, sprawdza się w walce z trądzikiem i bliznami potrądzikowymi. Przy tym nie działa wysuszająco, wręcz przeciwnie - nawilża skórę. Pobudzając regenerację skóry, sprawia, że odzyskuje ona promienny wygląd. Jak już wspomniałyśmy, jest bardzo cenionym składnikiem przeciwzmarszczowym, dlatego często można go spotkać w produktach anti-aging.

Zobacz także: Kwas migdałowy – działanie, efekty, kosmetyki
Efekty stosowania kwasu migdałowego na twarz
Właściwości kwasu migdałowego w pielęgnacji twarzy są nieocenione. Jakie działanie ma kwas migdałowy i jakich efektów możemy się spodziewać?
Efekty działania kwasu migdałowego:
- promienny wygląd cery i wygładzenie jej. Kwas migdałowy przyspiesza regenerację skóry i wymianę komórek, dzięki usunięciu martwego naskórka i znajduje zastosowanie między innymi w peelingach chemicznych,
- zmniejszenie widoczności zmarszczek i ujędrnienie. Dostając się do głębszych warstwa naskórka wspomaga produkcję kolagenu, tym samym przywracając skórze gęstość i napięcie. Pierwsze efekty widoczne będą, w zależności od reakcji skóry, od kilku dni do kilku tygodni,
- złagodzenie trądziku i zmniejszenie widoczności blizn potrądzikowych. Kwas migdałowy ma właściwości antybakteryjne, dzięki czemu ogranicza powstawanie wyprysków i przyspiesza leczenie już istniejących. Według badań przynosi korzyści nawet w przypadku posiadania trądziku torbielowatego,
- rozjaśnienie przebarwień. Ten składnik wpływa na koloryt naszej cery, pomagając rozjaśnić przebarwienia, chociaż może zająć to aż około 4 tygodni regularnego stosowania,
- ograniczenie wydzielania sebum. Skutkuje to piękną matową, gładką cerą. Pomaga odblokować pory i zmniejszyć stany zapalne.
Zobacz także: Kwas migdałowy - efekty
Jak stosować kwas migdałowy na twarz?
Ponieważ kwas migdałowy działa na zewnętrzną warstwę naskórka (warstwę rogową), rozpuszcza małe wiązania łączące komórki naskórka i cement komórkowy, w ten sposób złuszczając martwy naskórek. Chociaż opis jego działania brzmi inwazyjnie, wcale tak nie jest! Jest bardzo często wykorzystywany przy tworzeniu peelingów do stosowania w domu, a także oczyszczających maseczek.
Panuje przesąd, w którym odradza się korzystanie z peelingu z kwasem migdałowym latem, jednak jest to mit - wystarczy przestrzegać kilku ważnych zasad, aby w bezpieczny sposób korzystać z jego dobroczynnych właściwości przez cały rok! Nawet w przypadku zabiegach z kwasem w gabinetach kosmetycznych. Często łączy się go w nich z preparatami nawilżającymi. Ale możecie go także używać w domu.
Jak prawidłowo używać kwasu migdałowego w pielęgnacji twarzy?
- Zawsze zaczynaj od dokładnego oczyszczenia skóry.
- Stosuj tonik, który przywróci skórze prawidłowe pH.
- Na usta i ich okolice, a także na skórę wokół oczu zaaplikuj wazelinę, aby ochronić te wrażliwe miejsca przed kontaktem z kwasem.
- Kwas migdałowy nakładaj pędzelkiem, nigdy nie rób tego opuszkami palców. Staraj się nałożyć równomierną, cienką warstwę.
- Kwas migdałowy na skórze zostawiamy na około dziesięć minut. Ten czas może być krótszy lub dłuższy - wszystko zależy od tego, jak wrażliwą masz skórę. Jeśli chodzi o zasady, zazwyczaj jest to 5-10 minut.
- Zmyj kwas wodą bez używania dodatkowych środków oczyszczających.
- Zaaplikuj produkt łagodząco-nawilżający, który ukoi skórę.
Powyższa instrukcja dotyczy czystego kwasu o wyższym stężeniu. Inne produkty z zaledwie dodatkiem kwasu o niskim stężeniu należy stosować według instrukcji producenta. Kurację z kwasem migdałowym powinno się przeprowadzać raz lub dwa razy w roku, w zależności od potrzeb skóry. Obejmuje ona zabiegi raz w tygodniu lub raz na dziesięć dni przez sześć tygodni. W stężeniu do 10% kwas migdałowy z powodzeniem można stosować nawet codziennie przez cztery tygodnie, jeśli tego wymaga twoja skóra.

Kwas migdałowy w kosmetyce - w jakich produktach go znajdziemy?
Jak już wspomniałyśmy, można przeprowadzić złuszczanie kwasem migdałowym o wysokim stężeniu, ale także włączyć go do pielęgnacji dzięki produktom z domieszką mało skoncentrowanego kwasu. Znajdziemy go między innymi w maseczkach, serach, produktach do oczyszczania twarzy, a także kremach. W przypadku tego typu kosmetyków zazwyczaj pojawia się stężenie na poziomie od 5% do 15%. Pozwala ono na łagodne i regularne złuszczenie naskórka. Stosowane takich produktów przynosi identyczne rezultaty, jednak musimy zadbać o regularność stosowania produktu, a czekanie na efekty też jest nieco dłuższe niż w przypadku wysokich stężeń.
Zobacz także: Jaki krem z kwasem migdałowym wybrać? Poznaj TOP 5 najlepszych
Z czym łączyć kwas migdałowy w pielęgnacji?
Kwas migdałowy dla cery wrażliwej jest jak najbardziej odpowiednim sposobem na złuszczanie naskórka, ale każda z nas powinna pamiętać o tym, aby stosować go w odpowiednich połączeniach. Jako mocno aktywny składnik, który pomaga pozbyć się martwego naskórka, może przesuszać i podrażniać skórę, dlatego zawsze po jego zastosowaniu powinno się pamiętać o nawilżeniu. Dlatego najlepsze połączenia w pielęgnacji są połączenia kwasu migdałowego i składnika nawilżająco-łagodzącego. Należą do nich między innymi:
- kwas hialuronowy,
- hydrolaty różnego typu,
- ceramidy,
- gliceryna.
Jakich połączeń z kwasem migdałowym unikać w pielęgnacji?
Kwas migdałowy wygładza skórę i ma mnóstwo zalet. Zabieg złuszczający kwasem migdałowym jest całkowicie bezpieczny, ale musimy pamiętać, że jako bardzo aktywny składnik z potencjałem drażniącym nie będzie dobrze działał w niektórych połączeniach.
Lepiej nie łączyć go w pielęgnacji z:
- innymi kwasami AHA, ponieważ może w ten sposób podrażniać skórę. Zwiększa się także ryzyko pojawienia się skutków ubocznych,
- niacynamidem, ale tylko w połączeniu jednej rutyny. Możemy stosować kwas migdałowy wieczorem, a rano niacynamid - należy jedynie pamiętać o rozdzieleniu ich i nie nakładaniu po sobie,
- witaminą C (w postaci kwasu askorbinowego), a to głównie ze względu na to, że kwas mlekowy może zneutralizować jej działanie,
- retinolem, który także jest składnikiem z wysokim potencjałem drażniącym. Dlatego właśnie powinno unikać się stosowania ich równolegle.
Przeciwwskazania do stosowania kwasu migdałowego
Istnieje kilka przeciwwskazań do stosowania kwasu migdałowego na twarz. Należą do nich:
- występowanie stanu zapalnego skóry,
- widoczne uszkodzenia tkanki,
- wypryski,
- zakaźne choroby skóry,
- ciężkie postaci trądziku (warto skonsultować użycie kwasu migdałowego z dermatologiem).
Po zastosowaniu kwasu migdałowego warto pamiętać o włączeniu w codzienną dzienną pielęgnację filtru UV. Co prawda kwas migdałowy nie fotouczula, ale warto pamiętać o ograniczeniu ekspozycji na słońce po kuracji wyższymi stężeniami.
Kwas migdałowy jest bezpieczny w zastosowaniu pod warunkiem dobrania odpowiedniego stężenia. Czasem, gdy jest za silny, może powodować skutki niepożądane, jak podrażnienia, szczypanie, zaczerwienienia czy szczypanie. Jeśli takie objawy występują także w przypadku bardzo niskich stężeń, może to oznaczać, że twoja skóra nie polubiła się z tym składnikiem i nie powinnaś go stosować.
Kwas migdałowy w ciąży
Kwas migdałowy jest bezpieczny do stosowania w trakcie ciąży. W dostępnych badaniach nie wykazano, aby miał on negatywny wpływ na ciążę i płód, jednak sugeruje się zrezygnowanie z zabiegów z wysokimi stężeniami z racji na uwrażliwienie skóry i podatność do podrażnień osób w ciąży. To samo ograniczenie zaleca się przez cały okres laktacji.
Natomiast jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, warto zasięgnąć opinii specjalistów - kosmetologa lub lekarza prowadzącego ciążę.