Reklama

Kwasy na trądzik, które przynoszą najlepsze efekty w walce z niedoskonałościami, to zarówno kwasy AHA, BHA, jak i PHA, a do najpopularniejszych należy kwas salicylowy, migdałowy i azelainowy. Wybór konkretnego kwasu powinien być podyktowany również rodzajem cery: jeśli jest ona wrażliwa i naczynkowa, sprawdzi się m.in. kwas laktobionowy. Bez względu na to, który z nich chcecie włączyć do rutyny pielęgnacyjnej, róbcie to stopniowo, obserwując reakcje skóry.

Reklama

Spis treści:

  1. Czy kwasy pomagają na trądzik?
  2. Jakie kwasy na trądzik i zaskórniki?
  3. Kwas salicylowy na trądzik
  4. Kwas migdałowy na trądzik
  5. Kwas glikolowy na trądzik i zmarszczki
  6. Kwas azelainowy na trądzik i przebarwienia
  7. Kwas mlekowy na trądzik
  8. Jakie kwasy na trądzik różowaty i do skóry wrażliwej?
  9. Jak stosować kwasy na trądzik w domu?

Czy kwasy pomagają na trądzik?

Kwasy cieszą się ogromną popularnością wśród osób zmagających się z trądzikiem. Ta sława ma swoje podstawy, ponieważ kwasy oddziałują w zasadzie na wszystkie czynniki odpowiedzialne za powstawanie zaskórników i pryszczy.

Trądzik związany jest przede wszystkim z nieprawidłową pracą gruczołów łojowych, które produkują nadmierną ilość sebum. Do tego dochodzą zaburzenia keratynizacji ich ujść, co w konsekwencji prowadzi do zablokowania i uformowania zaskórnika. W następnej kolejności mogą namnożyć się bakterie, a w obrębie dotychczas niezapalnej zmiany w postaci zaskórnika rozwija się stan zapalny. Trądzikowa zmiana przyjmuje intensywnie czerwony kolor i wypełnia się ropą.

Kwasy wpływają na każdy z tych elementów. Normalizują wydzielanie sebum, więc zmniejsza się jego ilość. Złuszczają martwe komórki naskórka i regulują proces keratynizacji, co z kolei sprzyja odblokowaniu porów i ułatwia odpływ łoju. Większość z nich ma także właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne. Co więcej, pozwalają zmniejszyć ryzyko powstania przebarwień potrądzikowych i rozjaśniają te już widoczne na skórze.

Warto też podkreślić, że niektóre kwasy mają szersze działanie, np. pobudzają syntezę kolagenu i elastyny, dlatego będą dobrą propozycją w przypadku trądziku u dorosłych. Działanie kwasów w znacznej mierze uzależnione jest też od ich stężenia. Często jest tak, że przy niższych mają właściwości nawilżające i zmiękczające, a dopiero przy wyższych – złuszczające i przeciwstarzeniowe.

Zobacz także: Trądzik – dlaczego powstaje i jak się go pozbyć?

Jakie kwasy na trądzik i zaskórniki?

Polecane kwasy na skórę trądzikową należą do kilku grup kwasów kosmetycznych. Różnią się między sobą budową chemiczną, rozmiarami cząsteczek, siłą działania (i ryzykiem podrażnień) oraz tym, czy zwiększają fotowrażliwość skóry. Popularne kwasy w pielęgnacji skóry trądzikowej to:

  • kwasy AHA (alfa-hydroksykwasy, kwasy owocowe) – najliczniejsza grupa kwasów, do których należą m.in. kwas glikolowy, migdałowy i mlekowy, mają bardzo szerokie spektrum działania uzależnione od stężenia, rozpuszczalne są w wodzie;
  • kwasy BHA (beta-hydroksykwasy) – to głównie kwas salicylowy, który w odróżnieniu od kwasów AHA bardzo dobrze rozpuszcza się w tłuszczach, co czyni go idealną propozycją dla cery tłustej;
  • kwasy PHA (polihydroksykwasy) – do tej grupy należy kwas laktobionowy, glukonolakton i glukoheptanolakton, ale to dwa pierwsze spotykane są najczęściej, kwasy PHA są łagodniejsze niż kwasy AHA i PHA i szczególnie polecane są do skóry wrażliwej;
  • kwas azelainowy – nie należy on do żadnej z powyższych kategorii, ponieważ jest tzw. kwasem dikarboksylowym, nie tylko pomaga w leczeniu trądziku, ale też stosowany jest w rozjaśnianiu przebarwień.
Getty Images@Ake Ngiamsanguan

Zobacz także: Kwasy na przebarwienia na twarzy – które są najlepsze i jak je stosować?

Kwas salicylowy na trądzik

Kwas salicylowy pozyskiwany jest z kory wierzby. Słabo rozpuszcza się w wodzie, za to doskonale rozpuszcza się w tłuszczach. Dzięki temu bez trudu przenika przez pokrywającą skórę warstwę sebum, dlatego jest jednym z najczęściej stosowanych kwasów na trądzik i do cery tłustej. Jego stężenie w kosmetykach do użytku domowego nie przekracza 2 proc., ale w salonach kosmetycznych podczas zabiegów może ono wynosić powyżej 10 proc. i właśnie w takich ma silniejsze działanie złuszczające. Jednak nawet w niższych stężeniach ma wyjątkowe właściwości antybakteryjne, działanie przeciwzapalne oraz pobudza procesy odnowy naskórka.

Kwas salicylowy jest jednym z tych kwasów, które zwiększają wrażliwość skóry na promieniowanie słoneczne, dlatego podczas kuracji konieczne jest aplikowanie kremów z wysokim filtrem, najlepiej SPF 50.

Zobacz także: Kwas salicylowy – jak działa na skórę i jak stosować? TOP 4 kosmetyki z KWC [Przegląd]

Kwas migdałowy na trądzik

Równie popularnym kwasem na trądzik jest kwas migdałowy, który – w przeciwieństwie do kwasu salicylowego – nie zwiększa fotowrażliwości i na profesjonalne zabiegi z nim w roli głównej można zdecydować się nawet latem. Mimo to nie zalecamy rezygnacji ze stosowania kremów z filtrem. Wyróżnia się skutecznym, ale łagodnym działaniem, ponieważ jego cząsteczki mają większy rozmiar i wolniej wnika w skórę. Ryzyko powstania podrażnień jest więc minimalne.

Kwas migdałowy pomaga złuszczać martwy naskórek, ma działanie antybakteryjne, reguluje wydzielanie sebum, wygładza i nawilża skórę oraz rozjaśnia przebarwienia. W gotowych kosmetykach stężenie kwasu migdałowego nie przekracza 10 proc., natomiast w salonach kosmetycznych sięga ono nawet 30-40 proc.

Zobacz także: Kwas migdałowy – działanie, efekty, kosmetyki

Kwas glikolowy na trądzik i zmarszczki

Kwas glikolowy bardzo różni się od kwasu migdałowego rozmiarami cząsteczek. Są one małe, więc szybciej i głębiej wnikają, co pozytywnie wpływa na jego skuteczność, jednak sprawia, że jest to jeden z tych kwasów, które mają największą skłonność do wywoływania podrażnień. Zwiększa też wrażliwość na promieniowanie UV, dlatego przy wprowadzaniu go do pielęgnacji skóry trądzikowej należy zachować szczególną ostrożność.

Kwas ten zasługuje na uwagę nie tylko ze względu na zdolność do redukcji trądziku. Stymuluje fibroblasty do syntezy kolagenu – w efekcie zwiększa gęstość i grubość skóry, pomaga wygładzić zmarszczki, spłyca też blizny po trądziku.

Zobacz także: Kwas glikolowy – jak działa i jak go stosować

Kwas azelainowy na trądzik i przebarwienia

Jeśli macie wątpliwości, jakie kwasy na trądzik wybrać, to zdecydowanie warto wziąć pod uwagę kwas azelainowy. Naturalnie występuje w zbożach, produkowany jest też przez drożdżaki Malassezia furfur. Jest odpowiedni nawet do skóry wrażliwej i nie zwiększa jej fotowrażliwości.

Kwas azelainowy działa złuszczająco i reguluje proces keratynizacji, normalizuje wydzielanie sebum, ma działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Zastosowanie kwasu azelainowego obejmuje też właściwości rozjaśniające: hamuje aktywność enzymu tyrozynazy biorącego udział w wytwarzaniu melaniny. Polecany jest więc nie tylko do cery trądzikowej, ale też wtedy, gdy zmagacie się z przebarwieniami. Stężenie kwasy azelainowego w gotowych preparatach wynosi nawet 20 proc. Gotowe maści o takim składzie kupicie np. w aptece bez recepty.

Kwas mlekowy na trądzik

Kwas mlekowy jest ciekawym rodzajem kwasu, ponieważ wchodzi on w skład tzw. naturalnego czynnika nawilżającego (NMF) w skórze. Jego działanie mocno powiązane jest ze stosowanym stężeniem. Do 10 proc. przede wszystkim nawilża, natomiast powyżej 30 proc. – złuszcza. Ma jednak też znacznie szersze właściwości: odblokowuje pory, działa antybakteryjnie i przeciwstarzeniowo, wzmacnia barierę ochronną skóry, rozjaśnia przebarwienia.

Zobacz także: Kwas mlekowy w kosmetyce. Właściwości, działanie i jak stosować?

Jakie kwasy na trądzik różowaty i do skóry wrażliwej?

Do skóry wrażliwej idealne będą wspomniane już kwasy migdałowy, azelainowy i mlekowy. Warto jeszcze pamiętać o kwasie laktobionowym, który szczególnie polecany jest do cery wrażliwej, naczynkowej, a nawet przy trądziku różowatym. Działa on łagodnie, ponieważ ma cząsteczki większych rozmiarów. Dodatkowo jest jak humektant, który wiąże cząsteczki wody i zatrzymuje je w skórze. Wzmacnia naturalną barierę hydrolipidową, uszczelnia naczynka krwionośne i zmniejsza widoczność „pajączków”.

Getty Images@Voyagerix

Zobacz także: Trądzik różowaty – przyczyny i leczenie + TOP 3 kremy na rumień

Jak stosować kwasy na trądzik w domu?

Kwasy na twarz przede wszystkim należy wprowadzać stopniowo, zwłaszcza jeśli nigdy wcześniej nie stosowałyście tego typu kosmetyków. Na początek najlepiej wybrać łagodniejsze kwasy, np. migdałowy, przy którym ryzyko podrażnień jest o wiele mniejsze niż w przypadku kwasu glikolowego. Zaczynajcie od niższych stężeń i jeśli skóra będzie dobrze reagować, możecie je zwiększać.

Początkowo warto również aplikować wybrany kosmetyk nie codziennie, lecz 2-3 razy w tygodniu. Zapoznajcie się też dokładnie z zaleceniami producenta co do częstotliwości nakładania preparatu z kwasem oraz co do pory dnia – niektóre zaleca się stosować tylko wieczorem. Na start wybierzcie np. tonik z kwasem, a dopiero kiedy nabierzecie doświadczenia w kuracji kwasami, sięgnijcie po silniejsze kosmetyki, np. serum kwasowe czy peelingi kwasowe z wysokimi stężeniami.

Choć wiele wymienionych kwasów nie zwiększa fotowrażliwości skóry, to mimo wszystko nie rezygnujcie z nakładania kremu z wysokim filtrem. Zwróćcie też uwagę na to, żeby raczej nie łączyć w pielęgnacji kilku kwasów. Trzeba też pamiętać, że kwasów nie powinno się stosować równocześnie z niektórymi innymi składnikami kosmetyków. Niewskazane jest łączenie ich z retinoidami i witaminą C. W jednej rutynie pielęgnacyjnej nie nakładajcie kwasu i niacynamidu, ponieważ substancje te mają odmienne pH.

Reklama

Kosmetyków z kwasami nie należy też aplikować na skórę podrażnioną, z rankami, otarciami czy aktywnymi infekcjami (w tym również opryszczką).

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane