Najpierw serum czy krem? Dlaczego warto stosować oba kosmetyki
Najpierw serum czy krem - kolejność nakładania kosmetyków ma znaczenie, ale wiele z nas zastanawia się, czy faktycznie istnieje konieczność aplikacji kosmetyków w jednej rutynie pielęgnacyjnej. Odpowiadamy, że zdecydowanie warto. Te produkty uzupełniają się zarówno konsystencjami, jak i właściwościami, a rezygnacja z jednego z nich może pozbawić nas benefitów płynących z jego stosowania. Jednak nie zawsze jest konieczne nakładanie obu z nich.

Pytanie, co nakładać najpierw, serum czy krem, to jedno z kluczowych zagadnień, które mają ogromne znaczenie i mogą wpływać na działanie kosmetyków. Niektóre serum potrzebują okluzji w postaci kremu, aby nie powodować przesuszeń. Dotyczy to głównie tych, które zawierają w sobie kwas hialuronowy. Podpowiemy wam, kiedy serum i krem to konieczność i w jakiej kolejności nakładać kosmetyki, a także jakie benefity osiągniemy, stosując "pielęgnacyjne minimum".
Spis treści:
- Dlaczego warto stosować serum i krem?
- Serum czy krem do twarzy - co lepiej wybrać?
- Kiedy stosowanie serum i kremu to konieczność?
- Najpierw serum czy krem? Kolejność aplikacji kosmetyków
- Kiedy stosować serum do twarzy?
- Jakie serum wybrać?
- Kiedy stosować krem do twarzy?
Dlaczego warto stosować serum i krem?
Serum i krem to kosmetyki, których działanie świetnie się uzupełnia. Dlatego warto stosować je razem, by zapewnić skórze jak najlepszą pielęgnację. Serum do twarzy zapewnia skórze dodatkową porcję składników odżywczych, nawilżających lub pielęgnacyjnych. Dodatkowo jego lekka, płynna formuła przynosi skórze wiele benefitów:
- szybciej się wchłania,
- ma mniejsze cząsteczki, dzięki czemu wnika do głębszych warstw naskórka,
- zazwyczaj ma wysokie stężenie składników aktywnych, które potęgują efekty pielęgnacji,
- ma mniejszy potencjał do zapychania porów,
- nie obciąża skóry.
Jednak serum zostało stworzone z myślą o tym, aby współgrać z kremami do twarzy - dlatego najlepiej używać serum oraz kremu w jednej rutynie pielęgnacyjnej! Kremy mają zupełnie inną konsystencję, są gęstsze, dzięki czemu idealnie domykają pielęgnację, tworząc warstwę okluzyjną. Świetnie działają jako ochrona skóry przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, wspierają naszą cerę od zewnątrz. Oczywiście także przenikają w głębsze warstwy naskórka, ale działają także na jego powierzchni, "zamykając" w skórze wartościowe składniki serum (zwłaszcza tych na bazie wody, które szybciej odparowują ze skóry i ulatniają się). Te różnice między serum a kremem sprawiają, że najlepiej stosować oba produkty!
Zobacz także: Świadoma pielęgnacja twarzy - jak dbać o skórę twarzy na co dzień zgodnie z jej potrzebami?
Serum czy krem do twarzy - co lepiej wybrać?
Jeśli jednak nie chcesz stosować obu produktów w pielęgnacji i stoisz przed wyborem serum czy krem, o wiele " bezpieczniejszą" opcją w pielęgnacji jest wybór samego kremu. Chroni on skórę, świetnie ją nawilża i odżywia, chociaż efekty w tym przypadku nie będą wspierane dodatkowym produktem. Natomiast niektóre serum wymagają użycia kremu do twarzy, aby nie przesuszać skóry czy aby efektywnie działać.

Kiedy stosowanie serum i kremu to konieczność?
Jak już wspomniałyśmy - w przypadku niektórych produktów stosowanie kremu oraz serum to wręcz konieczność. Kiedy tak się dzieje?
- Kiedy stosujemy serum z kwasem hialuronowym. To zdecydowanie produkt, który wymaga dodatkowej okluzji. Kwas hialuronowy to składnik, który ma bardzo silne właściwości wiążące wodę - nie zabezpieczając skóry kremem sprawimy, że będzie wiązać on wodę, a następnie odparowywać wraz z nią. Wówczas dochodzi do przesuszeń, a kosmetyk działa odwrotnie niż powinien.
- Kiedy stosujemy serum na bazie wody. Jako, że są to kosmetyki o bardzo leciutkiej konsystencji, zazwyczaj odparowują ze skóry szybciej niż składniki aktywne rozpoczną "pracować" w naszej skórze na dobre. Dlatego bez dodatkowej ochronnej warstwy kremu nie dają tak dobrego efektu, jak dawałyby w duecie.
- Kiedy stosujemy serum na bazie kwasów lub z retinolem. Zarówno retinol, jak i kwasy działają na skórę wysuszająco, więc nakładając je solo możemy sprawić, że nasza skóra zacznie być sucha i ściągnięta - używanie w takiej pielęgnacji kremu nawilżającego sprawi, że unikniemy naruszenia bariery hydrolipidowej skóry.
Zobacz także: Czysty retinol – jak stosować w pielęgnacji twarzy i gdzie kupić kosmetyki z retinolem
Najpierw serum czy krem? Kolejność aplikacji kosmetyków
Jeśli zdecydujesz się na stosowanie serum oraz kremu, warto pamiętać o kolejności aplikacji produktów. Jaka jest właściwa kolejność nakładania kosmetyków? Najpierw powinno się nakładać serum, ponieważ ma ono lżejszą konsystencję - a właśnie tym powinnyśmy kierować się w ustalaniu kolejności produktów. Jako pierwsze aplikujemy produkty ciekłe, jak toniki i serum. Krem powinien być stosowany jako ostatni w prawidłowej pielęgnacji twarzy.
Zobacz także: Codzienna pielęgnacja twarzy krok po kroku
Kiedy stosować serum do twarzy?
Serum do twarzy to produkt, który ma skoncentrowaną formułę, która wnika głęboko w skórę, w związku z czym jest w stanie jeszcze lepiej odżywić, nawilżyć lub ujędrnić skórę. To jeden z ważniejszych etapów pielęgnacji twarzy, ponieważ gwarantuje nam jeszcze lepsze efekty niż w trakcie stosowania samego kremu. Powinnaś je stosować, jeśli twoja skóra wymaga wyjątkowej opieki lub zależy ci na mocnym efekcie odmładzającym. Dodatkowo konsystencja serum jest niezwykle przyjemna, a dodatkowo łatwo jest aplikować kosmetyki tego typu.

Jakie serum wybrać?
Serum może mieć różnorakie działanie, w zależności od tego, jakie posiada w sobie składniki. Wyróżniamy wśród nich np.:
- serum rozjaśniające, zazwyczaj bogate w witaminę C, które pomaga uporać się z przebarwieniami lub drobnymi plamkami na skórze. Sprawia, że cera wygląda promieniście i młodzieńczo,
- serum na niedoskonałości, w którym bardzo często wykorzystywany jest np. niacynamid. Posiada właściwości przeciwbakteryjne, bardzo często także zawiera składniki przyspieszające gojenie lub kojące, jak panthenol,
- serum przeciwzmarszczkowe, często zawierający w składzie pochodną retinoidów (lub retinol roślinny) czy koenzym Q10. Pomagają zapobiegać procesom starzenia, ale także działają ujędrniająco. Pomagają w pobudzeniu skóry do regeneracji i poprawiają jej "gęstość", dzięki czemu widoczność zmarszczek jest mniejsza,
- serum nawilżające, w którym najczęściej spotkamy kwas hialuronowy - jeden z najpopularniejszych składników o właściwościach wiążących wodę w naskórku,
- serum odżywcze, które często wykorzystuje składniki o różnorodnym działaniu i ma szerokie spektrum działania. Może zawierać ceramidy lub peptydy, które wspomagają naturalne procesy regenerujące. Serum odżywcze dostarcza skórze także porcję witamin, dzięki czemu poprawia się jej ogólna kondycja.
Serum powinno wybierać się na podstawie indywidualnych potrzeb skóry. Zawsze należy wziąć pod uwagę to, czego brakuje w naszej pielęgnacji. Świetnie też zadziała metoda wybierania serum o jednym działaniu, a kremu, w ramach uzupełnienia, o innym. Np. świetnym duetem w pielęgnacji przeciwzmarszczkowej będzie serum z retinolem i krem silnie nawilżający.
Kiedy stosować krem do twarzy?
Krem do twarzy to podstawa pielęgnacji. Powinien być używany tak naprawdę przez każdą z nas, aby poprawić kondycję naszej skóry. Możemy dzięki niemu przywrócić nawilżenie skóry, zadziałać odmładzająco lub rozjaśniająco. W zależności od tego, jaki krem wybierzemy, możemy uzyskać różne rezultaty. Należy jedynie pamiętać o tym, aby dopasować krem do potrzeb naszej skóry. Podobnie, jak w przypadku serum, wśród kremów mamy podobny wybór jeśli chodzi o działanie. Jednak tak, jak wspomniałyśmy - najlepsze efekty pielęgnacji uzyskacie łącząc oba kosmetyki.