Reklama

Maseczka z płatków owsianych jest bardzo prosta w przygotowaniu. Wystarczy zmieszać je z wodą lub mlekiem, pozostawić do spęcznienia, a następnie dodać wybrane składniki. Przy cerze trądzikowej warto dołożyć kurkumę lub olejek z drzewa herbacianego, kondycję cery suchej poprawi dodatek banana bądź oleju roślinnego, a jeśli zmagacie się z przebarwieniami, sięgnijcie po cytrynę.

Reklama

Spis treści:

  1. Działanie maseczki z płatków owsianych
  2. Jak stosować maseczkę z płatków owsianych na twarz?
  3. Maseczka z płatków owsianych do cery trądzikowej
  4. Maseczka oczyszczająca z owsianki do cery tłustej
  5. Maseczka z płatków owsianych na przebarwienia
  6. Nawilżająca maseczka z płatków owsianych do skóry suchej
  7. Maseczka z płatków owsianych na zmarszczki
  8. Regenerująca maska z płatków owsianych na włosy
  9. Domowa maseczka z płatków owsianych na dłonie

Działanie maseczki z płatków owsianych

Nie od dziś płatki owsiane stosowane są w naturalnej pielęgnacji, a ich korzystny wpływ na skórę znalazł nawet potwierdzenie w badaniach klinicznych [1]! Udowodniono w nich, że zmniejszają jej szorstkość, redukują świąd, wspomagają leczenie łuszczycy, atopowego zapalenia skóry, a nawet zmniejszają głębokość zmarszczek czy minimalizują negatywny wpływ promieniowania UV. Maseczka z płatków owsianych działa na skórę łagodząco, nawilżająco, regenerująco, odmładzająco, przeciwzapalnie, ma też właściwości przeciwbakteryjne. Takie właściwości wynikają z wyjątkowo bogatego składu płatków, które zawierają między innymi:

  • lizynę – aminokwas, ma właściwości łagodzące, zwiększa odporność skóry na alergeny, uczestniczy w produkcji kolagenu;
  • beta-glukan – polisacharyd o działaniu nawilżającym, regenerującym, łagodzi świąd, pobudza syntezę kolagenu i elastyny;
  • flawonoidy (w tym kwercetynę) – składniki antyoksydacyjne, neutralizują działanie wolnych rodników odpowiedzialnych za fotostarzenie się skóry;
  • nienasycone kwasy tłuszczowe: kwas oleinowy, linolowy i linolenowy – działają na skórę nawilżająco, łagodzą podrażnienia, wzmacniają jej barierę ochronną;
  • substancje śluzowe – działają powlekająco, wspomagają regenerację skóry, chronią przed działaniem czynników zewnętrznych;
  • witaminę E – jako jeden najsilniejszych przeciwutleniaczy opóźnia starzenie się skóry, działa przeciwzapalnie, łagodząco i nawilżająco;
  • witaminy z grupy B – działają przeciwzapalnie, regenerująco, regulują wydzielanie sebum;
  • witaminę C – wzmacnia naczynia krwionośne, działa rozjaśniająco, jest niezbędna w procesie syntezy kolagenu;
  • niezbędne dla zdrowia skóry minerały: wapń, fosfor, magnez, cynk, miedź, selen.

Jak stosować maseczkę z płatków owsianych na twarz?

Na wykonanie maseczki z płatków owsianych najlepiej znaleźć czas podczas wieczornej pielęgnacji skóry. Przed nałożeniem jej na twarz, zróbcie dokładny peeling, żeby usunąć martwe komórki naskórka i ułatwić działanie składnikom zawartym w płatkach owsianych. Maseczkę pozostawcie na około 15-20 minut, zmyjcie letnią wodą i przetrzyjcie twarz tonikiem. Wystarczy, że nałożycie ją 1-2 razy w tygodniu.

Bazę do takiej domowej maseczki na twarz stanowią płatki owsiane, jednak oczywiście zanim rozprowadzicie je na skórze, trzeba rozmiękczyć je ciepłą wodą lub naparem ziołowym (ewentualnie mlekiem, które polecamy zwłaszcza przy cerze suchej). Po zalaniu płatków, odstawcie, aż spęcznieją i przestygną. W żadnym razie nie nakładajcie zbyt ciepłej maseczki, szczególnie jeśli na skórze obecne są rozszerzone naczynka. Taką papkę szybciej przygotujecie, jeśli wcześniej zmielicie płatki w młynku.

Maseczka z płatków owsianych do cery trądzikowej

Domowa maseczka na trądzik z płatków owsianych przyspieszy gojenie wykwitów zapalnych, pozwoli też zredukować pozostałe po nich przebarwienia. Żeby wzmocnić jej działanie, warto dodać składniki o silnym działaniu antybakteryjnym. Jednym z nich jest kurkuma, która ponadto normalizuje pracę gruczołów łojowych i działa rozjaśniająco.

2 łyżki płatków owsianych zalejcie gorącą wodą, a kiedy spęcznieją, dołóżcie do nich łyżeczkę kurkumy. Jeszcze lepszy efekt uzyskacie, jeśli dodacie również łyżeczkę miodu. Z właściwości antybakteryjnych znany jest też olejek z drzewa herbacianego. Możecie zastąpić nim kurkumę. Zmieszajcie wówczas spęczniałe płatki owsiane z łyżeczką miodu i kilkoma kroplami olejku.

Getty Images@Martysjahlushyk

Zobacz także: Maseczka z kurkumy na twarz i włosy – działanie, efekty, przepisy

Maseczka oczyszczająca z owsianki do cery tłustej

Jedną z najczęściej polecanych maseczek do cery tłustej, z rozszerzonymi porami i zaskórnikami jest ta przygotowana z drożdży. W prosty sposób możecie połączyć działanie obu maseczek. Do 2 łyżek płatków owsianych dodajcie łyżkę świeżych drożdży i zalejcie gorącą wodą. Dokładnie wymieszajcie i po przestygnięciu rozprowadźcie na skórze. Przed jej zmyciem możecie wymasować twarz, wykonując w ten sposób delikatny peeling. Ale uwaga: nie róbcie tego, jeśli na skórze obecne są trądzikowe krostki.

Maseczka z płatków owsianych na przebarwienia

Maseczka na bazie płatków owsianych wzbogacona o sok z cytryny pomoże z kolei rozjaśnić przebarwienia, wyrównać i poprawić koloryt cery. Dodajcie więc do niej sok wyciśnięty z połowy cytryny i nałóżcie na twarz. Podobnie zadziała też maseczka z płatków owsianych i startego jabłka. Owoc ten zawiera kwas jabłkowy o właściwościach złuszczających, zaliczany do kwasów AHA.

Nawilżająca maseczka z płatków owsianych do skóry suchej

Maseczka z płatków owsianych już sama w sobie ma wyjątkowe właściwości kojące, regenerujące i nawilżające. Odżywia cerę, likwiduje szorstkość, wspomaga leczenie egzemy. Warto jednak dołożyć do niej składniki, które również znane są z korzystnego wpływu na suchą skórę. Może to być np. rozgnieciony banan czy awokado oraz wybrany olej roślinny. Owsiankę zmieszajcie więc z rozgniecionym owocem i dodajcie łyżkę oliwy z oliwek bądź innego oleju, np. z ogórecznika czy lnianego.

Zobacz także: Domowa maseczka nawilżająca – jak zrobić i jak stosować?

Maseczka z płatków owsianych na zmarszczki

Płatki owsiane świetnie sprawdzają się w pielęgnacji cery dojrzałej, która najczęściej jest też sucha, o poszarzałym kolorycie. Zawarte w nich składniki mają też działanie pobudzające syntezę kolagenu i spowalniające proces starzenia się skóry. 2 łyżki płatków owsianych po spęcznieniu zmieszajcie z żółtkiem jajka i dodajcie też łyżeczkę soku z cytryny. Taką mieszankę warto rozprowadzić nie tylko na twarzy, ale też szyi i dekolcie, użyjcie wówczas 3-4 czubatych łyżek płatków, 2 żółtek i 2 łyżeczek soku.

Regenerująca maska z płatków owsianych na włosy

Domowe kosmetyki z płatków owsianych to prosty sposób również na wzmocnienie włosów, a przede wszystkim na nawilżenie i ukojenie swędzącej skóry głowy. Taką maskę przygotujecie w podobny sposób jak w powyższych przepisach. 5 łyżek płatków owsianych zalejcie gorącą wodą (lub np. naparem z pokrzywy). Jeśli waszym problemem jest sucha skóra głowy, która swędzi i łuszczy się, dodajcie 2 łyżki wybranego oleju roślinnego. Jeśli z kolei zmagacie się z łupieżem, do owsianki dołóżcie 2 łyżki jogurtu naturalnego i kilka kropli olejku z drzewa herbacianego. Wmasujcie w skórę głowy i pozostawcie na około 20 minut.

Zobacz także: Domowe maseczki na włosy - TOP 5 sprawdzonych przepisów za mniej niż 2 zł

Domowa maseczka z płatków owsianych na dłonie

Maseczka z płatków owsianych zadziała też kojąco i regenerująco na suchą skórę dłoni. Będzie jak intensywnie regenerujący kompres. Spęczniałe płatki owsiane (3-4 łyżki) dokładnie zmieszajcie z 2 łyżkami oleju roślinnego i rozprowadźcie na dłoniach. Jeśli obecne są na nich przebarwienia, dodajcie sok z cytryny.

Reklama

[1] Paudel D, Dhungana B, Caffe M, Krishnan P. A Review of Health-Beneficial Properties of Oats. Foods. 2021 Oct 26;10(11):2591. doi: 10.3390/foods10112591. PMID: 34828872; PMCID: PMC8625765.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane