Pryszcze na głowie – skąd się biorą i jak się ich pozbyć?
Pryszcze na głowie mogą mieć postać drobnych krostek, ale też bolesnych ropnych wykwitów. Często towarzyszy im swędzenie. Przyczyny mogą być całkiem błahe i związane z zaniedbaniem higieny skóry głowy, ale zdarza się, że za wypryski odpowiadają poważne choroby. W każdym przypadku konieczne jest leczenie, ponieważ przy znacznym nasileniu problemu może dojść do osłabienia i wypadania włosów.

- Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Pryszcze na głowie mogą być skutkiem dotykania skóry dłońmi, na których przenoszone są bakterie i brud. Bardzo często ropne krosty pod włosami są objawem trądziku, który obejmuje wówczas również inne partie ciała. Do chorobowych przyczyn zalicza się też między innymi łuszczycę, łojotokowe zapalenie skóry czy zapalenie mieszków włosowych. Podstawienie odpowiedniej diagnozy jest najważniejsze, ponieważ do niej należy dostosować sposób leczenia.
Spis treści:
- Jak wyglądają pryszcze na skórze głowy?
- Pryszcze na głowie. Przyczyny zmian skórnych
- Jak pozbyć się pryszczy na głowie?
- Pielęgnacja skóry głowy z pryszczami
- Domowe sposoby na krosty na głowie
Jak wyglądają pryszcze na skórze głowy?
Pryszcze na skórze głowy mogą mieć postać drobnych swędzących krostek, pęcherzyków bądź ropnych krost, czyli wykwitów wypełnionych ropną zawartością. Problem ten może mieć różne nasilenie. Wypryski mogą występować pojedynczo lub pokrywać niemal całą powierzchnię owłosionej skóry głowy. Nierzadko towarzyszą im również inne objawy: swędzenie, łuszczenie się skóry, bolesność przy dotyku.
Pryszcze na głowie. Przyczyny zmian skórnych
Powodów, dla których na powierzchni skóry głowy pojawiają się pryszcze, jest bardzo dużo. Czasem przyczyny są błahe i łatwe do wyeliminowania. Jeśli macie nawyk dotykania skóry głowy i drapania jej (co może mieć z kolei podłoże nerwicowe), to na dłoniach przenosicie zanieczyszczenia i drobnoustroje. Dochodzi do zjawiska kuli śniegowej: im częściej dotykacie głowy, a zwłaszcza jeśli dodatkowo rozdrapujecie już istniejące krostki, tym więcej się ich pojawia.
Błędem, który może prowadzić do powstania tego typu zmian skórnych, jest również stosowanie zbyt dużej ilości środków do stylizacji. Osadzają się one na skórze, zatykają ujścia gruczołów łojowych, utrudniają skórze oddychanie. Sytuacja może być też odwrotna: stosujecie zbyt agresywne środki myjące i mocno oczyszczające szampony, które naruszają barierę hydrolipidową skóry głowy i zaburzają jej mikroflorę.
Za powstanie zmian skórnych na owłosionej skórze głowy mogą jednak odpowiadać również poważniejsze schorzenia. Dlatego jeśli problem jest nasilony, konieczna jest wizyta u dermatologa i ustalenie przyczyny. Jakie to choroby skóry głowy?
Trądzik skóry głowy
Typowe dla trądziku zmiany skórne kojarzą się głównie z twarzą, dekoltem czy plecami, jednak w równym stopniu mogą obejmować także owłosioną skórę głowy. Trądzik dotyczy nie tylko nastolatków, ale coraz częściej również osób dorosłych po 30. roku życia. Odpowiadają za niego najczęściej zaburzenia hormonalne, które prowadzą do nadmiernego wydzielania łoju (łojotoku) zapychającego ujścia gruczołów łojowych. Do powstania pryszczy przyczynia się też nieprawidłowa keratynizacja naskórka oraz namnożenie bakterii trądzikowych.
Łojotokowe zapalenie skóry głowy
Łojotokowe zapalenie skóry głowy, nazywane też wypryskiem łojotokowym, objawia się silnym świądem, szybkim przetłuszczaniem się włosów, zaczerwienieniem skóry, łupieżem, a nierzadko także krostami i strupkami. Jest chorobą przewlekłą ze skłonnością do nawrotów. Nasila się głównie w okresie jesienno-zimowym.
Zobacz także: Łojotokowe zapalenie skóry – leczenie, kosmetyki, dieta
Zapalenie mieszków włosowych
Zapalenie mieszków włosowych kojarzy się głównie ze skórą na nogach i nieprawidłowym sposobem golenia. Schorzenie to jednak może dotyczyć również owłosionej skóry głowy i objawia się ropnymi krostkami zlokalizowanymi właśnie w miejscu, z którego wyrasta włos. Zapalenie może mieć charakter nieinfekcyjny i infekcyjny i w tym drugim przypadku za stan zapalny odpowiadają bakterie (np. gronkowiec), grzyby, wirusy lub pasożyty.
Łuszczyca skóry głowy
Łuszczyca jest przewlekłą i nawrotową chorobą skóry, której przyczyny są nie do końca znane. Pod uwagę bierze się głównie czynniki genetyczne i podłoże autoimmunologiczne. Objawia się nadmiernym narastaniem komórek naskórka, co prowadzi do powstania łusek. Razem z nimi mogą występować również grudkowe wykwity.
Grzybica skóry głowy
Pryszcze i krosty na głowie mogą występować również w przypadku grzybicy skóry głowy. Do namnożenia się grzybów dochodzi np. w wyniku naruszenia (wyjałowienia) mikroflory, spadku odporności, kuracji antybiotykami czy sterydami. Zmianom skórnym towarzyszy silny świąd.
Alergia kontaktowa
Wyprysk na owłosionej skórze głowy można zaobserwować także w przypadku reakcji alergicznej, np. po zastosowaniu drażniących kosmetyków. Ta przyczyna często dotyczy niemowląt, których skóra całego ciała, a więc i głowy, jest bardzo wrażliwa i podatna na podrażnienia i reakcje uczuleniowe.
Ospa
Silnie swędzące krosty na głowie to jeden z objawów choroby zakaźnej, jaką jest ospa. Jest to typowa choroba infekcyjna (wirusowa), której leczenie jest jedynie objawowe. Wypryski mogą mieć różne nasilenie: od pojedynczych do gęsto pokrywających niemal całe ciało.
Kiła
Mniej powszechną przyczyną powstawania pryszczy na głowie jest kiła, czyli choroba przenoszona drogą płciową. Jest to infekcja bakteryjna wywołana przez krętka bladego. Krosty mają charakterystyczne umiejscowienie i dotyczą właśnie owłosionej skóry głowy i górnej części karku.

Jak pozbyć się pryszczy na głowie?
W przypadku występowania na głowie zmian skórnych o charakterze krost i pryszczy należy skonsultować się z lekarzem, który pomoże ustalić konkretną przyczynę. Do niej zostanie dostosowany sposób leczenia, który będzie się bardzo różnił w zależności od schorzenia odpowiadającego za wykwity skórne.
Pielęgnacja skóry głowy z pryszczami
Przy swędzeniu skóry głowy i krostkach warto stosować łagodne szampony, które skutecznie oczyszczają i równocześnie działają kojąco. Szukajcie szamponów bez SLS, czyli detergentów, które odpowiadają za spienianie się szamponu, ale mogą też drażnić skórę głowy. Dobrym rozwiązaniem będą szampony emolientowe przeznaczone do skóry wrażliwej i atopowej.
Jeśli za krostki na powierzchni głowy odpowiada grzybica czy łupież, stosujcie szampony przeciwłupieżowe, które zawierają substancje przeciwgrzybicze, np. ketokonazol. Zanim jednak go użyjecie, dokładnie zapoznajcie się z zaleceniami producenta. Większość z nich należy stosować maksymalnie 2-3 razy w tygodniu.
Ważne, żeby dobrze oczyszczać skórę głowy i usuwać z niej nagromadzony martwy naskórek, łój, kurz. Raz w tygodniu wykonajcie peeling, jednak przy pryszczach w żadnym razie nie sięgajcie po peelingi ziarniste! Polecamy peelingi trychologiczne bazujące na enzymach, np. papainie, i kwasach.
Zobacz także: Szampon przeciwgrzybiczy, który przyniesie ulgę skórze. 5 skutecznych preparatów
Domowe sposoby na krosty na głowie
Wspominałyśmy, że za krosty na głowie w znacznym stopniu odpowiada zachwianie równowagi pokrywającej skórę mikroflory. W takim przypadku nadmiernie namnażają się bakterie i grzyby, a stąd już prosta droga do trądziku czy grzybicy. Dlatego ważne jest zakwaszanie, ponieważ kwaśne środowisko nie sprzyja ich rozwojowi. Zakwaszanie pomaga zmniejszyć też przetłuszczanie skóry głowy.
Niezastąpiona będzie płukanka octowa. Stosujcie ją na koniec mycia. Przygotujecie ją, mieszając ocet jabłkowy i wodę w proporcji 1:1.
Kondycję skóry głowy poprawi także uwzględnienie w pielęgnacji olejku z drzewa herbacianego. Działa on przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo i przeciwzapalnie. Olejek możecie dodawać do stosowanych kosmetyków, np. kilka kropli na porcję szamponu nalaną do zagłębienia dłoni, ale też nakładać go miejscowo na pryszcze. Jest to jeden z nielicznych olejków eterycznych, który można aplikować bez rozcieńczenia, jednak przed pierwszym użyciem wykonajcie próbę uczuleniową.