Przebarwienia na twarzy nie mają szans z tymi składnikami! "Wymazują" plamki i wyrównują koloryt
Przebarwienia na twarzy to problem estetyczny, który może w znacznym stopniu wpływać na samoocenę, szczególnie jeśli są to brązowe i duże plamy. Najczęściej powstają na skutek działania promieniowania UV, ale też w wyniku zaburzeń hormonalnych czy trądziku. Ciemne plamy na twarzy można skutecznie usunąć, choć nie jest to łatwe zadanie. Pomocne będą kremy i domowe sposoby.

Przebarwienia na twarzy mogą przyjmować różne rozmiary, kształty i kolory. Czasem są one niewielkie i dość jasne, tak jak piegi. Zdarza się jednak, że obejmują niemal całą twarz, przyjmując nieregularny kształt – tak wygląda melasma. Niektóre zmiany znikają samoistnie, np. po ciąży, inne natomiast utrwalają się i ich usunięcie może wymagać specjalistycznych zabiegów.
Spis treści:
- Dlaczego powstają przebarwienia na twarzy?
- Przebarwienia na twarzy w ciąży
- Przebarwienia na twarzy po trądziku
- Przebarwienia na twarzy od słońca
- Jak wyglądają przebarwienia na twarzy?
- Krem na przebarwienia na twarzy
- Co na przebarwienia na twarzy? Kwasy!
- Domowe sposoby na przebarwienia na twarzy
- Zabiegi na przebarwienia na twarzy
- Jak zapobiegać przebarwieniom skórnym?
Dlaczego powstają przebarwienia na twarzy?
Przebarwienia na twarzy częściej pojawiają się u kobiet, głównie u tych, które zmagają się z trądzikiem, mają cerę wrażliwą lub naczynkową. Zmiany mogą wystąpić się u osób w każdym wieku: zarówno u młodzieży, jak i u osób z dojrzałą cerą. Mogą też mieć różne podłoże. Bez względu jednak na konkretny czynnik, który doprowadził do powstania plam, podłoże to jest zawsze takie samo: nadmierne i nierównomierne nagromadzenie melaniny, czyli barwnika skóry.
Melanina produkowana jest przez komórki melanocyty. Głównym bodźcem do jej syntezy jest promieniowanie UV. Dlatego właśnie podczas opalania skóra stopniowo przybiera coraz ciemniejszy odcień. W rzeczywistości jednak jest to mechanizm obronny, który ma chronić DNA komórek skóry przed uszkodzeniem. Tak działa zarówno naturalne słońce, jak i opalanie w solarium. Do najważniejszych czynników, które prowadzą do zaburzeń wydzielania melaniny, należą:
- Predyspozycje genetyczne: dotyczą one przede wszystkim piegów, które są przebarwieniami w znacznej mierze dziedzicznymi, a pod wpływem słońca ulegają przyciemnieniu.
- Stany zapalne skóry: mowa nie tylko o trądziku, ale też zmianach towarzyszącym innym chorobom dermatologicznym, np. łuszczycy. Należy pamiętać, że stan zapalny pojawia się również w wyniku urazów mechanicznych, dlatego przebarwienia mogą być pozostałością po ranach.
- Choroby ogólnoustrojowe: najczęściej nadczynność nadnerczy lub schorzenia wątroby,
- Zmiany hormonalne: żeńskie hormony mają wpływ na proces produkcji melaniny, dlatego właśnie to głównie u kobiet występują przebarwienia. Pojawiają się np. w okresie ciąży czy w czasie przyjmowania antykoncepcji hormonalnej.
- Starzenie się skóry: to proces nieuchronny i często właśnie w starszym wieku po raz pierwszy uwidaczniają się przebarwienia (tzw. plamy starcze lub plamy soczewicowate). Jest to związane zarówno z nieprawidłową pracą melanocytów, jak i z wieloletnim wystawianiem skóry na działanie promieniowania UV.
- Przyjmowanie niektórych leków: słońca należy unikać np. podczas kuracji antybiotykiem czy przyjmowania suplementów z dziurawcem.
- Stosowanie kosmetyków zwiększających fotowrażliwość skóry bez odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej.

Przebarwienia na twarzy w ciąży
Pojawiające się w ciąży przebarwienia, zaliczane do przebarwień hormonalnych, mają najczęściej postać brązowych lub szarych plam o różnej wielkości i kształcie. Pojawiają się na czole, policzkach, podbródku lub nad górną wargą i są skutkiem zmian hormonalnych, które zachodzą w ciele po zapłodnieniu. W tym okresie wystarczy niewielka ilość słońca, aby na twarzy pojawiły się nieestetyczne plamy. Jest to tzw. melasma (ostuda), która bywa też nazywana "maską ciążową".
Przebarwienia na twarzy po trądziku
Jak już wcześniej było wspomniane, w wyniku źle leczonego trądziku lub nieleczonego w ogóle, bardzo łatwo o nabawienie się przebarwień. Zwłaszcza w przypadku mechanicznego usuwania wyprysków - wyciskania ich lub nakłuwania - gdy przerywana jest ciągłość naskórka. Przebarwienia po trądziku widoczne są jedynie w miejscach, które zostały zaatakowane chorobą i - w przeciwieństwie do innych rodzajów przebarwień - przyjmują czerwony kolor. Zaliczane są one do przebarwień pozapalnych i często, wraz z upływem tygodni i miesięcy, ulegają samoistnemu rozjaśnieniu. Wiele jednak zależy od głębokości zmian: czy obejmowały one tylko naskórek, czy sięgały do głębszych warstw skóry.

Przebarwienia na twarzy od słońca
Słońce emituje promienie, które oddziałują na skórę, pobudzając ją do wytwarzania barwnika. Nieodpowiednio chroniona przed promieniowaniem UV skóra jest bardzo podatna na pojawianie się przebarwień. Dlatego tak ważne jest stosowanie SPF przez cały rok - również zimą. Przebarwienia posłoneczne mogą powstawać wyłącznie na skutek oddziaływania promieniowania UV, ale najczęściej konieczny jest dodatkowy czynnik, który zwiększa to ryzyko. Mogą to być wspomniane zmiany hormonalne czy stosowanie preparatów fotouczulających.
Jak wyglądają przebarwienia na twarzy?
Przebarwienia skóry bardzo różnią się wyglądem w zależności od przyczyny powstania plam. Zdarza się też, że ich kolor ulega zmianie, głównie na skutek ekspozycji na promieniowanie UV. Tak dzieje się w przypadku piegów, które mają powstać niewielkich dość jasnych plamek, ale latem ciemnieją i stają się bardziej widoczne.
Niewielkich rozmiarów są również tzw. plamy soczewicowate, które - podobnie jak piegi - licznie pokrywają skórę. Są jasno- lub ciemnobrązowe, a ich średnica wynosi zwykle od 2 mm do 2 cm. Uwagę zwraca ich charakterystyczne rozmieszczenie, które odpowiada miejscom najmocniej eksponowanym na słońce: widoczne są głównie na twarzy, dekolcie oraz dłoniach.
Do jednych z największych i najciemniejszych przebarwień na skórze należy melasma. To brązowe plamy obejmujące głównie czoło, policzki, brodę i miejsce nad górną wargą. To problem, który dotyczy głównie kobiet w ciąży, choć może wystąpić też podczas kuracji hormonalnej.
Krem na przebarwienia na twarzy
Kiedy plamy pojawią się na twarzy, trzeba zacząć działać jak najszybciej. W codziennej pielęgnacji skóry nie powinno zabraknąć dobrego kremu na przebarwienia, dobrym wyborem będzie też serum na przebarwienia, a więc kosmetyk o bardziej skoncentrowanym składzie. Kosmetyki powinny zawierać np.:
- witaminę C: jest silnym antyoksydantem, ma też działanie złuszczające i rozjaśniające;
- arbutynę: hamuje aktywność enzymu (tyrozynazy) przyczyniającego się do powstawania melaniny;
- niacynamid: zapobiega odkładaniu się melaniny w skórze;
- retinol: wspomaga regenerację skóry i poprawia jej koloryt.
Pamiętaj, że w walce z przebarwieniami najważniejsza jest systematyczność. Wybrane kosmetyki należy więc stosować regularnie, zgodnie z zaleceniami producenta, przez okres co najmniej kilku tygodni. Równocześnie koniecznie zadbaj o ochronę przeciwsłoneczną, stosując krem z filtrem SPF 50.

Co na przebarwienia na twarzy? Kwasy!
Bardzo pomocne w redukcji przebarwień, niezależnie od przyczyny, są kwasy. Działają one na skórę złuszczająco, regulują proces rogowacenia i pracę melanocytów. Zalecane kwasy na przebarwienia to przede wszystkim:
- kwasy AHA (w szczególności: kwas glikolowy),
- kwas azelainowy,
- kwas kojowy,
- kwas ferulowy.
Wprowadzając kwasy do rutyny pielęgnacyjnej po raz pierwszy, należy zachować ostrożność i ściśle stosować się do zaleceń producenta, żeby uniknąć podrażnień. Najlepiej zacząć od kosmetyków na przebarwienia z kwasami w niskim stężeniu i stopniowo je zwiększać. Trzeba też unikać ekspozycji na słońce i nawet przy ograniczeniu jej do minimum - stosować kosmetyki ochronne.
Domowe sposoby na przebarwienia na twarzy
Istnieje kilka domowych sposobów, które mogą pomóc pozbyć się przebarwień na twarzy. Najprostszym z nich jest przygotowanie toniku na bazie wody i soku z cytryny, którym będziesz przemywać twarz codziennie, najlepiej dwa razy.
Skuteczna jest także punktowa maseczka z sody - wymieszaj łyżkę proszku z odrobiną wody, aby uzyskać gęstą papkę. Taką mieszankę nałóż punktowo na zmienione miejsca na skórze, odczekaj kilka minut i bardzo dokładnie oczyść powierzchnię skóry.
Lekkie właściwości rozjaśniające ma również ogórek. Jak z nich skorzystać? Zetrzyj go na tarce, wymieszaj z jogurtem naturalnym i nałóż na twarz w formie maseczki. Jeśli nie lubisz maseczek, możesz po prostu po starciu odcisnąć z niego sok (np. przy pomocy gazy) i używać go w formie toniku.
Zabiegi na przebarwienia na twarzy
W przypadku ciemnych, brązowych przebarwień na twarzy sama pielęgnacja może okazać się niewystarczająca. Pomocne będą profesjonalne zabiegi, wykonywane przez kosmetologa lub lekarza dermatologa, spośród których najczęściej zalecane są:
- zabiegi laserowe: na skutek działania lasera melanina jest rozbijana, przez co znika pigment.
- peelingi chemiczne: bazują na kwasach, ale w o wiele wyższych stężeniach niż te, które dostępne są w drogeryjnych kosmetykach;
- krioterapia: w tym przypadku barwnik niszczony jest poprzez oddziaływanie niskiej temperatury.
Jak zapobiegać przebarwieniom skórnym?
Uniknięcie przebarwień czasem nie jest całkiem możliwe, ponieważ na pewne czynniki (np. hormony) nie mamy wpływu. Można jednak minimalizować ryzyko ich powstania przede wszystkim poprzez ograniczenie ekspozycji na promieniowanie UV. Choć wizja opalonej skóry jest bardzo kusząca, trzeba pamiętać o tym, jakie szkody wyrządzają oddziałujące na nią promieniowanie UVA i UVB. Opalania najlepiej całkiem unikać podczas przyjmowania niektórych leków (np. antybiotyków, leków moczopędnych). Nie należy też zbyt długo przebywać na słońcu w czasie ciąży. Zawsze, bez wyjątku, trzeba stosować krem z wysokim filtrem (zarówno SPF, jak i PA).
W przypadku trądziku możesz zapobiegać powstawaniu przebarwień pozapalnych, unikając rozdrapywania czy wyciskania zmian. Trądzikowe zmiany już same w sobie stwarzają ryzyko uwidocznienia plam, które dodatkowo rośnie, jeśli je naruszamy, utrudniając w ten sposób regenerację i gojenie naskórka.