Retinol to jedna z najważniejszych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu postaci witaminy A. Wraz z innymi jej pochodnymi (retinoidami) odpowiada za dobry stan skóry i błon śluzowych. Dzisiaj kojarzony jest głównie z kosmetykami o właściwościach przeciwstarzeniowych, ale można go znaleźć także w innych produktach.
Spis treści:
Retinol spowalnia procesy starzenia się skóry. Stymuluje komórki do odnowy. Wskazuje się na to, że jego działanie jest wolniejsze niż innych składników czynnych kosmetyków, ale jego zaletą jest to, że dociera do głębokich partii skóry, co przynosi dużo lepsze efekty niż w przypadku substancji działających jedynie na jej wierzchnie warstwy. Retinol w kosmetykach:
Z uwagi na to, że retinol stosowany w kosmetykach działa stosunkowo wolno, na widoczne efekty jego działania należy poczekać nawet od 12 do 24 tygodni. Bardzo ważne jest jego systematyczne stosowanie.
Retinol najczęściej kojarzony jest z kosmetykami przeciwzmarszczkowymi. Jednak ma on o wiele szersze zastosowanie w kosmetyce. Dzieje się tak ze względu na jego kompleksowe oddziaływanie na skórę. Stosuje go się przede wszystkim w celu poprawienie jej struktury, również jej głębokich warstw, a także uodpornienia jej na działanie czynników zewnętrznych.
Retinol pomaga także wyrównać koloryt skóry. Stosowany jest również do cery ze skłonnością do zmian trądzikowych.
Z uwagi na jego korzystny wpływ na kolagen i elastynę, retinol można znaleźć najczęściej w kosmetykach przeciwzmarszczkowych. Stosuje się go także przy produkcji:
Kosmetyki z retinolem mogą mieć też formę ampułek ułatwiających ich precyzyjną aplikację.
Retinol w kosmetykach występuje w różnym stężeniu. Najpowszechniejsze są produkty, gdzie jego zawartość wynosi od 0,1% do 0,5%. Można się jednak spotkać z większym stężeniem – 1 lub 2%. Warto jednak pamiętać o tym, że chcąc stosować wyższe stężenia, należy zacząć od tych niskich, stosowanych co kilka dni, a dopiero później stopniowo zwiększać jego częstotliwość.
Najczęściej jest dodawany do kremów do pielęgnacji skóry twarzy. Jest także dostępny w formie serów i koncentratów kosmetycznych. Warto tutaj jednak zaznaczyć, że w kosmetykach można spotkać także inne substancje z grupy, z której pochodzi retinol, o zbliżonej do niego nazwie. Dlatego też zawsze przed zakupem kosmetyku warto sprawdzić, jaki faktycznie rodzaj substancji został w nim zastosowany i jakie jest jego działanie na skórę.
Retinol można stosować do samodzielnego przygotowywania kosmetyków. Trzeba pamiętać jednak o kilku ważnych rzeczach. Przede wszystkim warto dobrać odpowiednie dla siebie stężenie substancji. Na początek zaleca się jak najmniejsze. Z reguły jest to ok. 0,1% retinolu w gotowym produkcie. Jeżeli nie zajdzie niepożądana reakcja skórna, stopniowo można zwiększyć jego zawartość w kosmetykach przygotowywanych w przyszłości. Trzeba też pamiętać o odpowiednim przechowywaniu produktów zawierających retinol. Powinny one być chronione przed dostępem powietrza i światłem. Retinol bowiem łatwo ulega utlenianiu, co powoduje, że traci swoje właściwości.
Nie zaleca się łączenia retinolu z innymi substancjami o podobnym do niego działaniu. Nie powinno się go stosować razem z kwasami, które mają działanie złuszczające, gdyż retinol przyspiesza ten proces. W szczególności trzeba unikać jego połączenia z kwasem salicylowym, glikolowym, migdałowym i pirogronowym, a także innymi kwasami AHA i BHA. Nie należy go łączyć również z kwasem askorbinowym i niacynamidem.
Produkty z retinolem są niewskazane dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Przeciwwskazaniem do korzystania z retinolu jest także nadwrażliwość na ten składnik. Nie powinny go używać osoby z cerą wrażliwą. Mogą się u nich pojawić objawy takie jak zaczerwienienie, łuszczenie się lub pieczenie skóry. Zaleca się im stosowanie produktów o bardzo niskim stężeniu retinolu lub co drugi, trzeci dzień. Najlepiej jest nakładać je na noc, ponieważ mogą działać fotouczulająco. Dodatkowo podczas używania kosmetyków zawierających retinol poleca się stosowanie filtrów przeciwsłonecznych. W lecie warto zmniejszyć stosowane stężenie lub zrezygnować z jego stosowania, w szczególności podczas wakacji i dużej ekspozycji na słońce.
Retinol jest substancją, która naturalnie występuje w organizmie człowieka. Można ją znaleźć także w wielu produktach spożywczych, szczególnie pochodzenia zwierzęcego. Dlatego też przez długi czas kosmetyki z retinolem nie były używane przez wegan. Obecnie w kosmetykach wegańskich retinol często zastępowany jest bakuchiolem, czyli substancją pozyskiwaną z rośliny Psoralea corylifolia. Jego działanie jest zbliżone do działania retinolu, ale nie ma właściwości fotouczulających. Inną alternatywą dla retinolu są wyciągi z alg morskich.
Substancja silnie drażniąca. Przy stosowaniu produktów z tym składnikiem, zalecane jest stopniowe przyzwyczajanie skóry, nakładanie preparatu w odpowiednich odstępach czasowych rozpoczynając od najniższych stężeń. Początkowo możliwe jest przesuszenie skóry. Składnik bezwzględnie zabroniony kobietom w ciąży, planującym ciążę w niedługim czasie, karmiącym piersią oraz dzieciom (Istnieje wysokie ryzyko wystąpienia wad wrodzonych i chorób płodu). Podczas stosowania kosmetyków z retinolem, a także kilka tygodni po odstawieniu konieczna jest najwyższa ochrona przeciwsłoneczna, filtry ochronne o najwyższych faktorach oraz unikanie słońca i solarium. Substancja może być silnie toksyczna po połknięciu. Może być także rakotwórcza, należy więc zastosować się zawsze do wszystkich wytycznych producenta dotyczących danego kosmetyku.