Niacynamid jest pochodną witaminy B3, nazywany także witaminą PP czy niacyną, która ma szerokie zastosowanie w kosmetologii. Na liście INCI widnieje jako niacinamide. Występuje w postaci białego proszku. Jest łatwo rozpuszczalny w wodzie i alkoholu. Jego wszechstronność pozwala na zastosowanie go w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji każdego rodzaju cery.
Spis treści:
Niacynamid jest substancją, która bierze udział w odbudowie ceramidów w skórze. Dzięki temu warstwa hydrolipidowa naskórka funkcjonuje prawidłowo, chroniąc go przed czynnikami zewnętrznymi. Nie są to jedyne właściwości, ponieważ niacynamid:
Maksymalne stężenie niacynamidu w kosmetyku może wynieść 10% i jest ono zalecane osobom, które mają skórę tłustą, trądzikową, łojotokową lub z przebarwieniami. W niższych stężeniach (do 5%) jest obecny w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji cer wrażliwych, suchych, a także z trądzikiem różowatym czy pękającymi naczynkami.
Co ważne, niacynamid to substancja, która znajduje się również w produktach do pielęgnacji włosów, w szczególności osłabionych, z tendencją do wypadania. Poprawia ich strukturę, zwiększa elastyczność i dodaje im blasku.
Niacynamid to składnik, który, w odpowiednim stężeniu, może stosować każdy. Najczęściej jest w produktach przeznaczonych do cery dojrzałej, trądzikowej, z przebarwieniami, suchej, odwodnionej, tłustej, mieszanej, a także wrażliwej i naczynkowej. Można go znaleźć w:
W produktach do włosów jest najczęściej w:
Składnik ten jest także obecny w kosmetykach do pielęgnacji ciała, głównie tych o działaniu antycellulitowym i ujędrniającym. Terapeutyczne działanie można osiągnąć, stosując produkty zawierające już 2% tej substancji.
Niacynamid zapobiega powstawaniu nowych przebarwień i rozjaśnia te istniejące. Przeciwdziała odkładaniu się melaniny w naskórku, dzięki czemu cera odzyskuje jednolity koloryt i promienny wygląd. Kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji cery z przebarwieniami często zawierają wyższe stężenie niacynamidu (nawet 10%). Warto pamiętać, że przebarwienia pojawiają się z wiekiem oraz jeśli pomijamy w codziennej pielęgnacji ochronę przeciwsłoneczną.
Skóra wraz z wiekiem traci też jędrność i sprężystość. Po 25. roku życia produkcja kolagenu i elastyny spada, co osłabia elastyczność naskórka, zaburza owal twarzy i koloryt cery. Niacynamid zmniejsza widoczność zmarszczek, poprawia napięcie skóry i jej wygląd.
Wprowadzając do codziennej pielęgnacji kosmetyki z niacynamidem, warto zacząć od tych zawierających najniższe stężenie tej substancji.
Kosmetyki z niacynamidem w wyższych stężeniach mogą wywoływać podrażnienie skóry, jak zaczerwienienie czy pieczenie. Dużą zaletą tej substancji jest to, że nie wchodzi w reakcję z promieniami słonecznymi, dzięki czemu można ją stosować przez cały rok.
Niacynamid w połączeniu z kwasem hialuronowym wykazuje silne działanie nawilżające, dlatego zaleca się używanie tych dwóch składników w trakcie tej samej pielęgnacji. To samo dotyczy skwalanu. Niacynamid można łączyć z witaminą C (ale tylko w stabilnej formie) oraz z cynkiem, co często jest stosowane w produktach do pielęgnacji cery trądzikowej. Niacynamid łagodzi też podrażnienia spowodowane przez stosowanie retinolu.
Niacynamid i kwas askorbinowy, czyli pochodna witaminy C, zmniejszają wzajemnie swoją skuteczność. Składniki te wytwarzają również kwas nikotynowy, który działa drażniąco na skórę. Należy unikać ich jednoczesnego stosowania.
Niacynamid jest substancją bezpieczną, dopuszczoną do stosowania w produkcji kosmetyków. W dużych stężeniach może natomiast powodować zaczerwienienie, pieczenie i podrażnienie skóry. Jest to spowodowane rozszerzaniem się naczyń krwionośnych. Nie zaleca się wprowadzania do rutyny pielęgnacyjnej od razu produktu zawierającego wysokie stężenie tej substancji. W dużych ilościach może on również prowadzić do zapychania porów skóry i powstawania niedoskonałości.
Brak informacji o wpływie tej substancji na środowisko naturalne.