Rozszerzone pory – przyczyny, zabiegi, domowe sposoby, TOP 5 kosmetyków z KWC
Rozszerzone pory to problem towarzyszący nadmiernemu przetłuszczaniu się skóry. Dlatego, chcąc zapobiec widoczności porów, musimy przede wszystkim zapanować nad łojotokiem i wyregulować wydzielanie się sebum. Koniecznie przetestujcie najlepsze kosmetyki na rozszerzone pory, domowe sposoby oraz zabiegi.

- Aneta Zygmuntowicz, Matylda Nowak
Rozszerzone pory to defekt kosmetyczny dotyczący głównie osób z cerą tłustą i mieszaną. Tymczasem u posiadaczek skóry suchej w zasadzie porów nie widać. Widoczność porów zależy w dużej mierze od aktywności gruczołów łojowych produkujących sebum – naturalny nawilżacz skóry, który zabezpiecza ją przed wysychaniem i czyni ją elastyczną. Gdy gruczoły łojowe pracują zbyt intensywnie, skóra nie tylko przetłuszcza się i nieestetycznie błyszczy, ale jej pory poszerzają się.
Spis treści:
- Rozszerzony pory na twarzy – przyczyny
- Rozszerzone pory na nosie
- Co na rozszerzone pory?
- Kosmetyki na rozszerzone pory
- Zabiegi na rozszerzone pory
- Domowe sposoby na rozszerzone pory
Rozszerzony pory na twarzy – przyczyny
Gruczoły łojowe pracujące na pełnych obrotach są wręcz napęczniałe. Łojotokowi towarzyszy także zmieniona postać sebum, które staje się bardziej gęste. A taki produkowany w dużych ilościach i na dodatek gęstszy łój powoduje stopniowe i – uwaga! – trwałe poszerzenie porów.
Dlatego właśnie osoby, które zaobserwują u siebie nadmierne przetłuszczanie się skóry, powinny jak najszybciej spróbować nad nim zapanować. Konsekwencją zignorowania łojotoku będą bowiem nie tylko pojawiające się częściej zaskórniki czy pryszcze, ale coraz bardziej widoczne pory.
Zobacz także: Kosmetyki na wągry - TOP 5 najlepszych
Rozszerzone pory na nosie
Rozszerzone pory bardzo często pojawiają się na nosie, szczególnie w przypadku cery tłustej i mieszanej. Wynika to z faktu, że nos wraz z brodą i czołem należy do strefy T, która zazwyczaj mocniej się przetłuszcza niż reszta twarzy. Rozszerzone pory powodują powstawanie na nosie zaskórników, wągrów, a także włókien łojowych.
Co na rozszerzone pory?
Żeby uniknąć trwałego rozszerzenia porów skóry, trzeba ją przede wszystkim odpowiednio pielęgnować. Najważniejsze, to powstrzymać się od stosowania kosmetyków czy zabiegów, które prowadziłyby do naruszenia naturalnej bariery ochronnej skóry.
Powinno się także zrezygnować z opalania, bo promieniowanie UV nie tylko intensyfikuje produkcję łoju. Uszkadza ono także włókna kolagenowe, w konsekwencji czego skóra staje się mniej elastyczna i sprężysta, a jej pory bardziej widoczne.
Chcąc zapobiec rozszerzaniu się porów, warto także w odpowiednim momencie zgłosić się do dermatologa lub endokrynologa. Specjalista przede wszystkim określi przyczyny nadmiernego przetłuszczania się skóry (np. zaburzenia hormonalne) i zaproponuje metody zmniejszenia łojotoku (suplementację, leki hormonalne). A konsekwencją uregulowania pracy gruczołów łojowych, będzie zatrzymanie procesu rozszerzania się porów skóry.
Walcząc z łojotokiem często nadużywamy kosmetyków usuwających ze skóry łój, stosujemy produkty zawierające alkohol lub sięgamy po żele do mycia twarzy z detergentami, które mogą podrażniać skórę (np. Ammonium Laureth Sulfate).
Pierwszym sygnałem, że sposób w jaki pielęgnujemy cerę nie tylko długotrwale nie zmniejszy jej łojotoku, ale wręcz może go zintensyfikować oraz przyczynić się do jej odwodnienia i chorób, jest uczucie napięcia po oczyszczeniu twarzy.
Kosmetyki na rozszerzone pory
Cerę przetłuszczającą się trzeba pielęgnować ostrożnie i delikatnie sięgając po kosmetyki zawierające sprawdzone, ale nie agresywne składniki ściągające oraz zmniejszające wydzielanie łoju:
- cynk,
- niacynamid,
- siarkę,
- kwas salicylowy,
- oczar wirginijski,
- zieloną glinkę.
Krem na rozszerzone pory Fitomed, Mój krem nr 11
W składzie kremu na rozszerzone pory Fitomed znajdziemy napar ziołowy z oczaru wirginijskiego, pięciornika i skrzypu oraz olej z czarnuszki siewnej. Wyciąg z ziół o wysokiej zawartości garbników ma właściwości ściągające rozszerzone pory. Z kolei dodatek oleju z czarnuszki siewnej stabilizuje barierę lipidową naskórka.

" /]
Serum na rozszerzone pory Dermedic Normacne Preventi
Serum Dermedic widocznie zmniejsza rozszerzone pory nawet do 62%! Ponadto zmniejsza wydzielanie sebum i zapobiega powstawaniu niedoskonałości. Działa rozjaśniająco i usuwa martwe komórki naskórka. Przy tym zapewnia odpowiedni poziom nawilżenia skóry, poprawia elastyczność i stymuluje skórę do regeneracji.

Produkt pięknie wygląda i zdobi półkę w łazience, ale nie tylko. Świetnie działa, zmniejsza widoczność porów. Zmniejsza również ilość zaskórników/wyprysków. Nawilża skórę i ją regeneruje. Nie powoduje świecenia skóry, używam zawsze wieczorem pod krem. Nie lepi się.
Kwas na rozszerzone pory Cosrx AHA i glikolowy
Serum Cosrx zawiera naturalne kwasy AHA i kwas glikolowy, które są zawarte w wodzie jabłkowej. Głęboko oczyszcza pory i widocznie je zwęża. Dodatkowo reguluje wydzielanie sebum, wspomaga proces usuwania martwego naskórka, a jednocześnie nie podrażnia.

Mój absolutny hit, mam tłustą cerę bez szczególnych niedoskonałości, choć z rozszerzonymi porami i skłonną do zapychania.
- hanyl
Tonik mikrozłuszczający Alkemie na rozszerzone pory
Kwasowy tonik do pielęgnacji twarzy Alkemie świetnie działa na rozszerzone pory. Zawiera mieszankę kwasów organicznych, w tym między innymi cytrynowy i glikolowy oraz winowy, które delikatnie złuszczają zrogowaciały naskórek, zmiękczając go i rozjaśniając. Dodatkowo znajdziemy w nim kwas szikimowy, dzięki czemu możemy liczyć na działanie oczyszczające skórę i regenerujące.

Świetnie oczyszcza i delikatnie odświeża skórę, pozostawiając ją mięciutką i leciutko wygładzoną. Bardzo dobrze normalizuje PH i poprawia wchłanialność wszelkich kosmetyków pielęgnacyjnych, które po nim nałożymy.
- maladaga
Maska zwężająca pory Ziaja Pro
Maska zwężający pory Ziaja działa ściągająco, wyraźnie zmniejsza pory, intensywnie i głęboko nawilża skórę oraz zapobiega nadmiernej utracie wody. Zawiera wiele naturalnych substancji aktywnych, w tym między innymi ekstrakt z oczaru wirginijskiego, który działa ściągająco i przeciwzapalnie, ekstrakt białej herbaty i prowitaminę B5.

- Ewix01
Zabiegi na rozszerzone pory
Chcąc zmniejszyć widoczność porów, warto także skorzystać z usług kosmetyczki lub dermatologa. W walce z tym problemem stosuje się zabiegi na rozszerzone pory:
- peelingi chemiczne (TCA, pirogronowy, z kwasem salicylowym, z kwasem glikolowym, z retinolem),
- peeling kawitacyjny,
- mikrodermabrazję,
- mezoterapię,
- fototerapię IPL,
- laser frakcyjny CO2.
Domowe sposoby na rozszerzone pory
Najlepszym domowe sposobem na rozszerzone pory jest odpowiednia pielęgnacja. Przede wszystkim pamiętajmy o regularnym oczyszczaniu twarzy. Warto również regularnie spryskiwać twarz i zraszać ją chłodną wodą z dodatkiem odrobiny octu jabłkowego lub cytryny. Raz lub dwa razy w tygodniu przygotujmy domową maseczkę do twarzy na bazie glinki, która mocno ściąga pory, ale jednocześnie nie zapominajmy o odpowiednim nawilżeniu.
Chyba każdy wie, jak działa kod rabatowy. The Body Shop też takie ma i dzięki nim taniej kupisz kosmetyki, których potrzebujesz!