Reklama

Kwas ferulowy polecamy nie tylko do cery problematycznej i tłustej, ale również dojrzałej. Warto go stosować w połączeniu z witaminami, które wzmacniają jego właściwości. Kwas ferulowy znajdziecie między innymi w serum z resweratrolem i kwasem ferulowym The Ordinary.

Reklama
  1. Właściwości i działanie kwasu ferulowego
  2. Kwas ferulowy - efekty przed i po
  3. Jak stosować kwas ferulowy?
  4. Kwas ferulowy - z czym łączyć i z czym nie łączyć?
  5. Najlepsze kosmetyki z kwasem ferulowym
  6. Przeciwwskazania do stosowania kwasu ferulowego

Właściwości i działanie kwasu ferulowego

Kwas ferulowy to naturalna substancja antyoksydacyjna - pochodna kwasu cynamonowego, występująca miedzy innymi w nasionach zbóż - pszenicy, owsa, korze drzew i ziarna ryżu. Przede wszystkim jest on silnym antyoksydantem (przeciwutleniaczem), który neutralizuje wolne rodniki odpowiedzialne za uszkadzanie komórek ciała i w konsekwencji przyspieszenie procesów starzenia. Kwas ferulowy pobudza też syntezę włókien kolagenowych i elastynowych, od których zależy elastyczność skóry i jej podatność na powstawanie zmarszczek.

Zapobieganie przedwczesnemu starzeniu się skóry to niejedyna zaleta kwasu ferulowego. Przychylnym okiem powinny spojrzeć na niego nie tylko posiadaczki cery dojrzałej, ale też osoby cierpiące na trądzik. Dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym, przeciwzapalnym i łagodzącym, kwas ferulowy nie tylko przyspiesza gojenie istniejących krostek, ale też zapobiega powstawaniu nowych. Powoduje, że skóra odzyskuje blask, staje się bardziej napięta, lepiej nawilżona i odżywiona.

Zobacz także: Kwasy na twarz - rodzaje, jak je stosować i jakie dają efekty?

Kwas ferulowy - efekty przed i po

Kwas ferulowy daje efekty już po kilku użyciach. Będzie to przede wszystkim nawilżenie, wygładzenie i rozświetlenie cery. Zauważymy, że ma ona zdecydowanie lepszy koloryt i wygląda bardziej promiennie. Mocniejszy efekt stosowania kosmetyku zauważymy jednak po 1,5 - 2 miesiącach. Będzie to:

  • napięcie skóry i delikatne zniwelowanie zmarszczek,
  • usunięcie przebarwień i widoczne wyrównanie kolorytu cery,
  • mocne nawilżenie i rozświetlenie skóry,
  • spowolnienie procesów starzenia się w skórze.

Jak stosować kwas ferulowy?

Co ciekawe, kwas ferulowy jest tak łagodny, że możemy używać cały rok. Mało tego - najlepiej jest sięgać po niego właśnie wiosną i latem! Dlaczego? Bo jakby mało było jego zalet, posiada on jeszcze właściwości przeciwsłoneczne i chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieni UVA i UVB. Stosujemy go najczęściej w formie serum na oczyszczoną i suchą skórę. W mniejszym stężaniu można go używać nawet codziennie!

Można również zdecydować się na peeling u kosmetyczki z tym składnikiem!

yacobchuk/iStock

Kwas ferulowy - z czym łączyć i z czym nie łączyć?

Będzie jeszcze lepiej działał na skórę, jeśli połączymy go z:

  • witaminą C - zwiększa jej stabilność i efektywność,
  • kwasem hialuronowym - wzmacnia działanie (zwiększa nawilżenie i regenerację skóry),
  • witamina E - poprawia nawilżenie skóry i zwiększa zdolności fotoprotekcji,
  • resweratrol - połączenie wzmacnia ochronę skóry.

Nie istnieją składniki, z którymi nie można łączyć kwasu ferulowego. Trzeba być jednak ostrożnym w przypadku łączenia go z retinoidami, w tym z retinolem. Najpierw należy dobrze zbudować tolerancję na retinoidy, a dopiero potem powoli wprowadzać kwas ferulowy. W innym przypadku możemy nadmiernie podrażnić skórę.

Najlepsze kosmetyki z kwasem ferulowym

Znajdziemy go między innymi w serach i kremach przeciwzmarszczkowych, kremach przeciwsłonecznych oraz kosmetykach do skóry problematycznej.

Serum z resweratrolem i kwasem ferulowym The Ordinary

Serum z kwasem ferulowym The Ordinary zawiera również reserwatrol. Już po kilku tygodniach stosowania widocznie napina skórę i niweluje zmarszczki. Dodatkowo rozświetla skórę, niweluje przebarwienia i wyrównuje koloryt skóry. Nawilża, koi i regeneruje!

mat. prasowe

To serum ma 25 recenzji, z czego większość bardzo pozytywna. Jego średnia ocena to 4.3/5 gwiazdek!

Zakochałam się w tym produkcie. Mam cerę mieszana z tendencją do zaskórników, dzięki temu kosmetykowi cera widocznie się wygładziła. Jest nawilżona o miła w dotyku. Przebarwienia zniknęły i zmarszczki szczególnie na czole spłyciły się. Najlepsze serum jakie miałam do tej pory i ten skład... Cudowny kosmetyk.

- Paulina__19

Serum z kwasem ferulowym Sesderma

Serum liposomowe Sederma zawiera kwas ferulowy w idealnym stężeniu dla osób początkujących. Oprócz tego znajdziemy w nim witaminy C + E + A! To kosmetyk spowalnia procesy starzenia się skóry i niweluje brak jędrności, zmarszczki. Skóra po nim wygląda zdrowo, świeżo i promiennie.

mat. prasowe

Ten produkt to mało znana perełka. W naszym KWC ma tylko 3 opinie i średnią ocenę 4/5.

Serum rzeczywiście rozświetla skórę i wyrównuje koloryt (zwłaszcza gdy używa się go tak jak zaleca producent, czyli dwa razy dziennie - jest bardzo wydajne więc spokojnie można sobie na to pozwolić). Doskonale nadaje się pod makijaż i szybko się wchłania a skóra przez cały dzień wygląda na wypoczętą. Kolejną zaletą tego serum jest to, że zawarta w nim wit. C nie podrażnia wrażliwej skóry (a taki problem miałam zawsze z większością produktów zawierających tę witaminę).

- KoneserkaDobrychRzeczy

Koncentrat C-ferulowy 3% na plamy i przebarwienia Yoskine

Yoskine stworzył silny koncentrat z 3% kompleksem ferulowym i nićmi jedwabiu. Ten kosmetyk ma aktywować syntezę kolagenu, widocznie ujędrniać i napinać skórę. Przy regularnym stosowaniu powinien widocznie zniwelować zmarszczki, a także usunąć przebarwienia na skórze i wyrównać jej koloryt.

mat. prasowe

To serum ma 7 recenzji i średnią ocenę 4/5 gwiazdek. Ponad 50% Wizażanek deklaruje, że z pewnością kupi je ponownie.

Jeśli chodzi o efekty - działa bardzo dobrze nawilżająco i wygładza skórę właściwie od razu - niezależnie od tego, czy mamy problemy z przebarwieniami czy nie, to jest bardzo dobre serum, szczególnie pod makijaż. Zmniejsza przebarwienia i plamy na skórze, chociaż jest jedna taka plamka po niedoskonałości, z którą nie może sobie dać rady. Ładnie rozjaśnia skórę.

- undulka

Przeciwwskazania do stosowania kwasu ferulowego

Kwas ferulowy jest bezpieczny i dość łagodny dla skóry. Niestety, istnieje kilka przeciwskazań do jego stosowania. Są to przede wszystkim:

  • podrażniona, zaczerwieniona skóra lub przerwana ciągłość skóry,
  • przyjmowanie retinoidów i innych pochodnych witaminy A.
Reklama

Podczas stosowania kwasu ferulowego powinniśmy chronić skórę przeciw negatywnymi czynnikami zewnętrznymi, jak promieniowanie UV czy bardzo niskie temperatury. Kwas ferulowy może być stosowany w ciążu, ale należy to skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane