Trądzik na dekolcie. Przyczyny trądziku, domowe sposoby
Trądzik na dekolcie najczęściej ma postać grudkowo-krostkową, choć może się zdarzyć, że przeradza się w mocno nasilony trądzik ropowiczy. Występuje zarówno u nastolatków w okresie dojrzewania, jak i u dorosłych, szczególnie u kobiet po 30. roku życia. Wyjaśniamy, jakie są przyczyny powstawania zmian trądzikowych na klatce piersiowej.

- Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Rzadko kiedy trądzik ogranicza się wyłącznie do dekoltu. Zwykle jest tak, że zmiany trądzikowe lokalizują się w różnych miejscach: na twarzy, plecach i właśnie klatce piersiowej. Ich rozmieszczenie jest ściśle związane z faktem, że akurat w tych partiach ciała liczniejsze są gruczoły łojowe. Zaburzenia związane z wydzielaniem łoju uznawane są za jedną z głównych przyczyn trądziku na dekolcie, plecach i twarzy.
Spis treści:
- Jak wygląda trądzik na dekolcie?
- Przyczyny powstawania trądziku na dekolcie
- Pielęgnacja skóry trądzikowej na klatce piersiowej
- Domowe sposoby na trądzik na dekolcie
Jak wygląda trądzik na dekolcie?
Trądzik na dekolcie przejawia się w sposób typowy dla trądziku pospolitego. Na skórze widoczne są krostki, grudki, zaskórniki. Może jednak przyjąć również postać trądziku ropowiczego z dużymi i bolesnymi torbielami wypełnionymi ropą. W takim przypadku skuteczne leczenie nabiera szczególnego znaczenia, ponieważ pozostałością po torbielach często są przebarwienia i blizny potrądzikowe.
Trądzik na dekolcie może mieć bardzo różne nasilenie. Czasem są to pojedyncze zmiany trądzikowe, a czasem są bardzo liczne i mogą nawet tworzyć nacieki i skupiska. W takim przypadku mówimy o trądziku skupionym.
Zobacz także: Rodzaje trądziku – jak je rozpoznać
Przyczyny powstawania trądziku na dekolcie
Główna przyczyna trądziku na klatce piersiowej to przede wszystkim nieprawidłowe wydzielanie łoju, a także zaburzenia w procesie keratynizacji naskórka. Gruczoły łojowe pokrywające skórę pleców, dekoltu i twarzy produkują zbyt dużą ilość sebum, które gromadzi się w ich ujściu. Zjawisku temu sprzyja nieprawidłowego rogowacenie naskórka: martwe, złuszczone komórki blokują swobodny wypływ łoju.
Nagromadzenie łoju sprzyja namnażaniu się bakterii trądzikowych, co w efekcie prowadzi do powstania stanu zapalnego. Wypryski są wówczas czerwone, mogą być bolesne i wypełniają się ropną wydzieliną.
Nie bez powodu więc zmiany trądzikowe obejmują te części ciała, na których gruczołów łojowych jest najwięcej, a jednym z nich jest właśnie klatka piersiowa. Na niekorzyść działa również znaczna ilość gruczołów potowych, dlatego do nasilenia trądziku na dekolcie często dochodzi latem, gdy zwiększone jest wydzielanie potu.
Za samo zjawisko nadmiernego wydzielania łoju mogą z kolei odpowiadać czynniki genetyczne, ale najczęściej u podstaw problemu trądziku leżą zaburzenia hormonalne. Właśnie z tego powodu tego typu zmiany skórne pojawiają się głównie w okresie dojrzewania (trądzik młodzieńczy) oraz u kobiet dorosłych, u których jest zbyt wysoki poziom męskich hormonów androgenów, pobudzających pracę gruczołów łojowych (trądzik hormonalny). Taki trądzik u dorosłych nazywany jest także trądzikiem późnym.
Do rozwoju trądziku na dekolcie przyczyniają się również:
- przewlekły stres,
- nieprawidłowa dieta,
- częste dotykanie skóry dłońmi,
- stosowanie komedogennych balsamów do ciała,
- noszenie ubrań z nieprzewiewnych tkanin.
Zobacz także: Trądzik na plecach – dlaczego powstaje i jak się go pozbyć?
Pielęgnacja skóry trądzikowej na klatce piersiowej
Radzenie sobie z trądzikiem okolicy dekoltu nie różni się bardzo od innych jego form. Jeśli na klatce piersiowej widoczne są krostki, warto odstawić typowe kosmetyki do pielęgnacji ciała i zastąpić je preparatami stosowanymi do cery trądzikowej. Zamiast żelu pod prysznic używajcie więc żelu do twarzy, który nie tylko oczyści skórę, ale też będzie działał antybakteryjnie. Nie polecamy raczej pielęgnacji skóry mydłami, które w większości silnie wysuszają i w efekcie mogą paradoksalnie nasilać wydzielanie łoju.
Po umyciu skóry trądzikowej przetrzyjcie klatkę piersiową tonikiem, który przywróci fizjologiczne (kwaśne) pH. Jest to bardzo ważne, ponieważ w kwaśnym środowisku zahamowane jest namnażanie bakterii trądzikowych. Warto stosować toniki z kwasami, które dodatkowo złuszczają i zapobiegają powstawaniu przebarwień i blizn po trądziku.
Do pielęgnacji objętych trądzikiem miejsc na dekolcie używajcie lekkich kremów nawilżających do cery tłustej, a nie treściwych, ciężkich balsamów czy mleczek do ciała, które mogą zapychać pory. Problem trądziku na klatce piersiowej pomogą też zminimalizować maści na pryszcze dostępne w aptece. Zawierają one substancje wysuszające krostki, złuszczające, rozjaśniające, antybakteryjne.
W składzie żeli na trądzik, kremów, toników i innych kosmetyków do skóry trądzikowej szukajcie głównie takich substancji jak:
- kwasy AHA i BHA;
- niacynamid;
- cynk;
- retinol;
- aloes;
- olejek z drzewa herbacianego;
- wyciągi roślinne, np. z szałwii, nagietka, oczaru wirginijskiego.

Zobacz także: Maść na trądzik – składniki, działanie
Domowe sposoby na trądzik na dekolcie
Trądzikowe zmiany skórne na klatce piersiowej zredukujecie również przy pomocy prostych domowych metod. Niezastąpiony będzie wspomniany olejek z drzewa herbacianego, który ma silne właściwości antybakteryjne. Możecie stosować go na pryszcze i krostki bez rozcieńczenia, pamiętajcie jednak o wykonaniu próby uczuleniowej przed pierwszym użyciem.
Skórę dekoltu przecierajcie domowymi tonikami przygotowanymi z ziół o właściwościach przeciwzapalnych, kojących, antybakteryjnym. Świetnie w tej roli sprawdzą się np. rumianek, szałwia, fiołek trójbarwny. Wystarczy sporządzić ziołowy napar i kilkakrotnie w ciągu dnia przemywać nim skórę.
Na dekolcie możecie również rozprowadzić domową maseczkę z kurkumy. Przyprawa ta ma silne właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne, działa też rozjaśniająco, normalizuje pracę gruczołów łojowych. Robi więc wszystko to, co jest potrzebne do złagodzenia trądziku. Dwie łyżeczki kurkumy zmieszajcie z dwiema łyżkami jogurtu naturalnego, możecie dodać też pół łyżeczki cynamonu lub kilka kropli olejku z drzewa herbacianego. Pozostawcie na skórze na 15 minut i zmyjcie letnią wodą.