Trądzik na policzkach - co go powoduje i jak się go pozbyć? TOP 3 kosmetyki, które zwalczą pryszcze na policzkach
Trądzik na policzkach mogą powodować kłopoty hormonalne, ale nie tylko - popularną przyczyną jest częste dotykanie twarzy brudnymi rękoma. Na tego typu wypryski pomogą kosmetyki z kwasem salicylowym i zieloną glinką.

- Laura Grzelak
Trądzik na policzkach to problem, który dotyka zarówno nastolatków, jak i dorosłych. Krostki na policzkach są nie tylko nieestetyczne, ale i bolesne. Mogą przybierać formę niewielkich zaczerwienionych krostek, jak i podskórnych, ropnych pryszczy.
Przyczyny trądziku na policzkach
Przyczyny trądziku na policzkach łączą się bezpośrednio z tym, co powoduje trądzik na całej twarzy. Za niedoskonałości odpowiadają kłopoty hormonalne, bakterie lub nieodpowiednia pielęgnacja. Jednak najczęstszą przyczyną powstawania trądziku na policzkach jest częste dotykanie twarzy rękoma lub przykładanie do skóry ekranu telefonu, który jest siedliskiem bakterii. W ten sposób zanieczyszczamy tę okolicę twarzy, a w efekcie powstają nieestetyczne krostki.
Trądzik na policzkach to też tak zwane maskne - nowy termin, który określa problemy z niedoskonałościami w okolicach twarzy gdzie nosimy maskę ochronną, czyli właśnie na policzkach, brodzie czy nosie. Pod maseczką namnażają się bakterie, dlatego to takie ważne, aby często ją wymieniać. Problemem, szczególnie w przypadku wrażliwej skóry, jest także pocieranie maski o twarz, co prowadzi do powstawania ropnych zmian.

Trądzik podskórny na policzkach
Trądzik na policzkach najczęściej przybiera formę bolesnych, podskórnych i rozlanych gulek, umiejscowionych pomiędzy linią żuchwy, a kością policzkową. Taki trądzik podskórny może powodować spore dolegliwości bólowe, a jego najczęstszą przyczyną są problemy hormonalne - w przypadku kobiet zbyt duża ilość testosteronu i androgenów. Takie podskórne pryszcze najczęściej pojawiają się tuż przed miesiączką.
Nigdy nie należy ich wyciskać ani przebijać, bo możemy w ten sposób nabawić się sporych blizn, a w najgorszym wypadku zakażenia skóry. W zwalczaniu tego typu podskórnego trądziku na policzkach najlepsze będą punktowe kosmetyki złuszczające skórę. Jeśli jednak trądzik na policzkach w ostatnim czasie nasilił się, zmiany szybko się roznoszą i są bolesne - niezbędna jest wizyta u dermatologa, który wdroży odpowiednie leczenie.
Kosmetyki na trądzik na policzkach
Niezależnie od tego, czy naszym problemem są drobne krostki na policzkach, czy ropne torbiele, naszym największym sprzymierzeńcem są kosmetyki z kwasami i z substancjami antybakteryjnymi. Pomogą zmniejszyć zaczerwienienia i nie dopuścić do powiększenia zapalenia, a przy regularnym stosowaniu potrafią zupełnie pozbyć się trądziku z policzków.
W każdym rodzaju trądziku, również tym umiejscowionym na policzkach, bardzo ważne jest sumienne oczyszczanie cery łagodnym żelem. My szczególnie polecamy Dermaglin, Żel do mycia twarzy, ponieważ zawiera łagodny detergent, który nie przesusza nadmiernie skóry. Jednocześnie dzięki obecności zielonej glinki w składzie skutecznie oczyszcza pory i działa detoksykująco. Ten żel do cery trądzikowej pozostawia skórę czystą, zmiękczoną i wygładzoną.

Innym kosmetykiem, który warto wdrożyć do swojej codziennej pielęgnacji posiadając trądzik na policzkach jest serum z kwasami, na przykład Bielenda Professional, Supreme Lab, Sebio Derm. To specjalistyczne serum, które reguluje wydzielanie sebum i zmniejsza stany zapalne. Dzięki obecności kwasów PHA złuszcza, ale robi to powoli, bez ryzyka podrażnień, a przy tym uszczelnia naczynia krwionośne i nawilża skórę.

Punktowy żel antybakteryjny to kolejny kosmetyk, w który warto się zaopatrzyć mając tendencję do wyprysków na policzkach. My wybieramy zawsze ten produkt, który w składzie ma kwas salicylowy, na przykład Eveline, Insta Skin Care, Antybakteryjny punktowy żel do zadań specjalnych. Skutecznie wysusza powstałą zmianę, redukuje zaczerwienienie i nie dopuszcza do namnażania się w tym miejscu bakterii. Już po kilku godzinach pryszcz na policzku wyraźnie się zmniejsza, a po dwóch dobach nie będzie po nim śladu!
