Reklama

Gliceryna kosmetyczna wchodzi w skład gotowych kremów, balsamów i odżywek, ale można również kupić czystą glicerynę i na jej bazie samodzielnie przygotowywać kosmetyki. Glicerynę za kilka złotych kupicie w sklepach z półproduktami kosmetycznymi, ale też w aptece. Szczególnie polecana jest w pielęgnacji skóry odwodnionej i przesuszonej.

Reklama

Spis treści:

  1. Co to jest gliceryna kosmetyczna?
  2. Gliceryna kosmetyczna a gliceryna farmaceutyczna
  3. Właściwości i zastosowanie gliceryny do twarzy i włosów
  4. Gdzie kupić glicerynę kosmetyczną?
  5. Czy gliceryna kosmetyczna jest szkodliwa?

Co to jest gliceryna kosmetyczna?

Gliceryna kosmetyczna pod względem chemicznym jest trójwodorotlenowym alkoholem, który powstaje jako produkt uboczny w procesie wytwarzania mydła. Wbrew alkoholu nazwie nie działa na skórę wysuszająco. Czysta gliceryna, nazywana też glicerolem, ma postać bezwonnej i bezbarwnej cieczy o gęstej konsystencji przypominającej syrop. To właśnie gliceryna w płynie dostępna jest w sprzedaży. Gliceryna kosmetyczna rozpuszcza się zarówno w wodzie, jak i alkoholu, ale nie rozpuszcza się w tłuszczach.

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje gliceryny kosmetycznej w zależności od sposobu jej pozyskiwania. Są to:

  • gliceryna naturalna – otrzymywana w procesie zmydlania tłuszczów zwierzęcych (gliceryna zwierzęca) lub, o wiele częściej, tłuszczów roślinnych, głównie oleju sojowego, kokosowego lub palmowego (gliceryna roślinna);
  • gliceryna syntetyczna – uzyskiwana jest z propylenu.

Warto znać pochodzenie gliceryny, jeśli jesteście wegankami i sięgacie wyłącznie po kosmetyki wegańskie. W takim przypadku możecie stosować kosmetyki (bądź czystą glicerynę) syntetyczną lub roślinną.

familylifestyle

Gliceryna kosmetyczna a gliceryna farmaceutyczna

Gliceryna kosmetyczna dostępna jest zwykle w stężeniach 99,5%, natomiast gliceryna farmaceutyczna ma stężenie ok. 85% i oprócz glicerolu zawiera też wodę oczyszczoną. Gliceryna farmaceutyczna stosowana jest jako składnik leków i wyrobów medycznych, ale też w postaci czopków doodbytniczych. Zalecana jest też do aplikacji na skórę w przypadku otarć.

Właściwości i zastosowanie gliceryny do twarzy i włosów

Gliceryna kosmetyczna stosowana jest jako składnik kosmetyków z dwóch powodów. Pierwszy z nich to wpływ, jaki ma gliceryna na samą formułę preparatu. Poprawia jego konsystencję, ułatwia połączenie fazy wodnej z tłuszczową, działa też konserwująco, zwiększając trwałość kosmetyku. Niweluje też wysuszające działanie dodawanego do kosmetyków alkoholu etylowego.

Drugim powodem, dla którego gliceryna jest powszechnie stosowana w kosmetyce, jest jej pozytywny wpływ na skórę i włosy. Gliceryna kosmetyczna wykazuje silne właściwości higroskopijne i ma niewielkie cząsteczki, które z łatwością wnikają w głębsze warstwy rogowej naskórka. W rezultacie gliceryna działa jak humektant, który chłonie wilgoć i zatrzymuje ją w skórze, zapobiegając jej wysychaniu i odwodnieniu.

Gliceryna kosmetyczna działa również zmiękczająco, poprawia elastyczność, wspomaga odbudowę powłoki hydro-lipidowej, która nie tylko chroni przed nadmierną utratą wilgoci, ale też zabezpiecza przed działaniem czynników zewnętrznych (np. mrozu). Gliceryna kosmetyczna ma też właściwości kojące i łagodzące, zmniejsza uczucie swędzenia i pieczenia, przyspiesza regenerację.

Elena Katkova

Gliceryna kosmetyczna znana jest głównie z pozytywnego działania na skórę, jednak pielęgnuje również włosy. Poprawia ich nawilżenie i elastyczność, wygładza, zmniejsza łamliwość, zabezpiecza końcówki przed rozdwajaniem.

Ze względu na właściwości gliceryna znajduje szerokie zastosowanie w kosmetyce jako składnik:

Zobacz także: Jak zrobić mydło glicerynowe? Przepis na mydło glicerynowe DIY

Gdzie kupić glicerynę kosmetyczną?

Gliceryny kosmetycznej raczej nie kupicie w drogeriach. Szukajcie jej w aptekach i sklepach z półproduktami do samodzielnego wytwarzania domowych kosmetyków. Nie jest to duży wydatek – opakowanie gliceryny kosmetycznej w płynie o pojemności 60 ml to koszt ok. 5-7 zł.

Natt Boonyatecha

Czy gliceryna kosmetyczna jest szkodliwa?

Gliceryna kosmetyczna nie jest uznawana za składnik komedogenny, jednak może działać aknegennie, co oznacza, że może nasilać powstawanie zmian trądzikowych. Dlatego lepiej ostrożnie stosować kosmetyki z gliceryną w przypadku cery trądzikowej, a w razie zaobserwowania nasilenia trądziku – zrezygnować z nich.

Szczególną uwagę należy natomiast zwrócić na stężenie gliceryny. Może być ono trudne do określenia w przypadku gotowych kosmetyków, natomiast należy go przestrzegać, jeśli samodzielnie przygotowujecie kremy czy balsamy z półproduktów. Stężenie gliceryny w kosmetyku powinno wynosić 5-15%, tylko wtedy będzie działać nawilżająco. Gliceryna w wyższym stężeniu działa zupełnie inaczej – może wysuszać skórę.

Reklama

Gliceryna kosmetyczna jest nietoksyczna, rzadko kiedy też wywołuje reakcje uczuleniowe. Można jej używać przez cały rok.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane