Zadziory przy paznokciach – dlaczego powstają i jak je usunąć?
Zadziory przy paznokciach to częsty problem i nie tylko estetyczny. Jeśli skórki wokół paznokci są mocno naruszone, pękają i powstają ranki, pojawia się ryzyko infekcji. Zadziory należy ostrożnie skrócić, uważając jednak, że nie wyciąć ich zbyt głęboko. W żadnym razie nie wolno ich wyrywać! Sprawdźcie, jakie są przyczyny powstawania zadziorów, jak im zapobiegać i w jaki sposób bezpiecznie usuwać.

- Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Zadziory przy paznokciach pojawiają się na palcach dłoni, bo to właśnie one – w przeciwieństwie do stóp – narażone są na częsty kontakt z wodą i detergentami. Problem nasila się, jeśli macie nawyk obgryzania paznokci, ale też w wyniku niedoborów witamin i minerałów. Nadmierne wysychanie i zadzieranie skórek również wskazywać na poważniejsze choroby, np. niedoczynność tarczycy czy cukrzycę. Żeby poprawić ich stan, regularnie wykonujcie manicure, stosujcie natłuszczające olejki i regenerujące kremy do rąk.
Spis treści:
- Przyczyny powstawania zadziorów przy paznokciach
- Jak dbać o zadzierające się skórki przy paznokciach?
- Domowe sposoby na zadziory wokół paznokci
- Jak pozbyć się zadziorów przy paznokciach: czy można wycinać?
Przyczyny powstawania zadziorów przy paznokciach
Skórki przy paznokciach pełnią bardzo ważną funkcję: ochraniają macierz paznokcia przed uszkodzeniami i wnikaniem drobnoustrojów. Równocześnie same łatwo ulegają przesuszeniu i naderwaniu, co skutkuje powstaniem nieestetycznych, a nieraz też bolesnych zadziorów. Odstające zadziory zahaczają o ubrania, ulegając dalszemu naruszeniu i prowadząc do pojawienia się krwawiących ranek. To idealna okazja dla bakterii i grzybów, żeby w nie wniknąć i doprowadzić do nadkażenia. Problemu zadzierania skórek nie należy więc lekceważyć, ale już na wczesnym etapie odpowiednio zadbać o skórki.
Dlaczego właściwie dochodzi do przesuszenia skórek i powstawania zadziorów? Głównymi winowajcami są:
- mycie dłoni gorącą wodą, która narusza powłokę hydrolipidową;
- zapominanie o zakładaniu rękawic ochronnych podczas prac domowych, co naraża dłonie i paznokcie na kontakt z detergentami;
- częste stosowanie płynów do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu;
- częste stosowanie zmywaczy do paznokci z acetonem, który ma działanie wysuszające;
- zbyt głębokie wycinanie skórek przy paznokciach cążkami;
- zapominanie o regularnym nakładaniu kremu do rąk;
- obgryzanie skórek i paznokci (najczęściej na tle emocjonalnym).
Na wygląd paznokci i otaczających je skórek duży wpływ ma codzienna dieta i ewentualne braki witamin. Dotyczy to przede wszystkim witamin, które odpowiadają za prawidłowy przebieg procesu rogowacenia i gojenia się naskórka, a więc w szczególności witamin A, E, C i z grupy B. Tendencja do wysuszenia skórek większa jest też u osób, które z natury mają suchą lub nawet bardzo suchą skórę. Jeśli problem jest nasilony, trzeba też mieć na uwadze, że suche skórki wokół paznokci to może być jeden z objawów poważniejszych chorób, takich jak cukrzyca, niedoczynność tarczycy czy atopowe zapalenie skóry. Za taki stan skórek mogą odpowiadać również choroby paznokci, np. infekcje grzybicze.

Zobacz także: Grzybica paznokci - objawy i leczenie
Jak dbać o zadzierające się skórki przy paznokciach?
W przypadku skłonności do powstawania zadziorów najważniejsze jest zadbanie o stan skóry dłoni i właśnie skórek otaczających paznokcie. Pierwszym i niezbędnym krokiem powinno być wyeliminowanie wymienionych czynników odpowiadających za nadmierne przesuszenie.
- Podczas mycia naczyń i sprzątania domu zawsze zakładajcie ochronne gumowe rękawice.
- Do mycia dłoni używajcie letniej wody, a następnie wmasujcie dobry krem do rąk o działaniu odżywczym i regenerującym.
- Zmywacze acetonowe zastąpcie tymi, które są go pozbawione i dodatkowo wzbogacone o wzmacniające witaminy. Jeśli wykonujecie hybrydy i aceton jest wam niezbędny, zawsze po zrobieniu manicure nałóżcie na skórki natłuszczający olejek do paznokci.
- Zimą zakładajcie ciepłe rękawiczki, żeby ochronić skórę dłoni przed mrozem.
- Spróbujcie też wyeliminować nawyk obgryzania skórek i paznokci (być może pomogą specjalne gorzkie preparaty do nakładania na płytki).
Nawracające zadziory to znak, że trzeba zadbać o skórki wyjątkowo troskliwie. Najlepiej więc na kilka tygodni całkiem zrezygnować z malowania paznokci. W tym czasie kilka razy dziennie aplikujcie wspomniane olejki do paznokci. Mogą mieć one formę podobną do lakieru i aplikowane są za pomocą pędzelka. Wygodnym rozwiązaniem są odżywki do skórek w formie „pisaków”, które można schować do torebki i powtarzać aplikację w ciągu dnia, również w pracy.

Domowe sposoby na zadziory wokół paznokci
Przesuszona skóra dłoni wymaga nie tylko nawilżenia, ale przede wszystkim natłuszczenia. W tej roli świetnie wypadną naturalne oleje roślinne, np. oliwa z oliwek, olej jojoba czy olej ze słodkich migdałów. Posłużą wam do wykonania intensywnie regenerującego zabiegu, jakim jest olejowanie dłoni i paznokci.
Nalejcie wybrany olej do miseczki i lekko (!) podgrzejcie. Zanurzcie dłonie na kilkanaście minut. Jeśli skóra dłoni jest w dobrej kondycji, a jedynie to skórki przy paznokciach się zadzierają, wystarczy, że zamoczycie same paznokcie. Taki zabieg warto wykonać wieczorem, przed położeniem się spać. Dlaczego? Zamiast zmywać czy ścierać pozostałą na skórze warstewkę oleju, wmasujcie ją i nałóżcie bawełniane rękawiczki, pozostawiając taki odżywczy kompres na całą noc.

Wygląd dłoni i skórek przy paznokciach poprawi również kuracja na bazie siemienia lnianego. Nasiona lnu zawierają całe mnóstwo witamin, minerałów, nienasycone kwasy tłuszczowe oraz powlekające substancje śluzowe. Kisiel z siemienia zadziała więc odżywczo, natłuszczająco, regenerująco, a nawet ochronnie. Jak go przygotować? Dwie łyżki nasion zalejcie szklanką wody i zagotujcie w małym garnuszku, aż wydzieli się wspomniany kisiel. Odczekajcie, żeby wystygł, a następnie odcedźcie i zanurzcie w nim dłonie i/lub paznokcie. Warto postąpić tak jak przy olejowaniu, czyli pozostawić resztki produktu na skórze i nałożyć rękawiczki.
Jak pozbyć się zadziorów przy paznokciach: czy można wycinać?
Wycinanie skórek przy paznokciach raczej nie jest wskazane, ale tak naprawdę wszystko zależy od tego, jak one wyglądają i w jakim są stanie. Zazwyczaj zaleca się, żeby je zmiękczyć za pomocą specjalnego preparatu do usuwania skórek, po czym odsunąć przy użyciu drewnianego patyczka (metalowe kopytka są dość ryzykowne, bo nieumiejętnie używane mogą uszkodzić płytkę lub macierz). Może się jednak zdarzyć tak, ze skórki są grube i twarde, więc samo ich zmiękczenie będzie niewystarczające albo nawet po odsunięciu zwiną się w „rulonik”, który będzie psuł cały efekt. W takim przypadku możecie sięgnąć po ostre i zdezynfekowane cążki i ostrożnie wyciąć skórki, uważając jednak, żeby nie zrobić tego zbyt głęboko.
Co natomiast zrobić, kiedy nieestetyczne zadziory przy paznokciach już się pojawiły? W takim przypadku usuwanie zadziorów przez ich przycięcie jest wręcz wskazane, w przeciwnym razie naderwanie będzie się pogłębiać. Spróbujcie przyciąć zadzior blisko skóry, ale bardzo ostrożnie i koniecznie pamiętajcie o wcześniejszym zdezynfekowaniu cążek! Jeśli przy zadziorze obecna jest ranka, w dodatku krwawiąca, trzeba pozwolić jej się zagoić. Żeby w czasie prac domowych jej nie naruszać, na ten czas zaklejajcie ją plastrem.