Reklama

Gua sha zdeklasował rollery jadeitowe, które jeszcze do niedawna były najmodniejszym gadżetem urodowym. To idealny przyrząd, który świetnie sprawdzi się do masażu twarzy i szyi - będzie redukował opuchliznę i napięcie w mięśniach, a przy tym pomoże nam wyszczuplić i wydobyć kontury naszej twarzy. Sprawdzi się przy opadającej powiece i poprawi ukrwienie twarzy. Kamień gua sha niesie ze sobą wiele pozytywnych zmian, a przy tym nie kosztuje wiele.

Reklama

Spis treści:

  1. Co to jest płytka gua sha?
  2. Gdzie kupić kamień gua sha?
  3. Komu polecany jest kamień gua sha do masażu twarzy?
  4. Jak wykonać masaż twarzy kamieniem gua sha?
  5. Efekty masażu twarzy metodą gua sha
  6. Co lepsze do codziennej pielęgnacji: płytka gua sha czy roller?
  7. Przeciwwskazania do stosowania kamienia gua sha

Co to jest płytka gua sha?

Technika masażu gua sha wywodzi się z chińskiej medycyny tradycyjnej. To tam już kilkaset lat temu używano wykonanych z kości, rogu lub jadeitu skrobaczek do leczniczego masażu całego ciała. W ten sposób "leczono" gorączkę, bolesne napięcie mięśni, różne stany zapalne, przewlekły kaszel, zapalenie zatok oraz migreny. W ostatnich latach moda na gua sha "przywędrowała" na Zachód i obecnie także w Polsce można znaleźć specjalizujących się w nim masażystów. Chińczycy nazywają to akcesorium "kamieniem miłości".

Sam kamień gua sha to płaska, kamienna płytka wykonana z jadeitu lub różowego kwarcu. Z jednej strony zazwyczaj posiada delikatne zaokrąglenie ułatwiające wykonywanie masażu. Na rynku możemy znaleźć mnóstwo rodzajów wysokiej jakości kamieni, które różnią się materiałem wykonania, rozmiarem, sposobem wykończenia lub kolorem.

:Elena Slepitskaya

Gdzie kupić kamień gua sha?

Ten masażer do twarzy stał się tak popularny, że można go kupić w niemal każdej drogerii - stacjonarnie i online. Płytki gua sha znajdziesz też w ofercie wielu firm kosmetycznych. Przy zakupie warto zwracać szczególną uwagę na materiał wykonania.

Kamień gua sha znajdziesz między innymi na półkach drogerii Rossmann. Dostępna jest tam płytka marki Ewa Schmitt. Zapłacisz za nią 25 zł. Produkt wykonany jest z dobrej jakości jadeitu i łatwy w utrzymaniu czystości. Podpowiemy, że to również ciekawy pomysł na prezent dla bliskiej osoby, która lubi tego typu urodowe gadżety.

materiał prasowy

Jednym z ulubionych kamieni gua sha naszych Wizażanek jest ten od marki Fluff. Ma ocenę 5/5 przy 22 recenzjach. Wykonany jest z naturalnego kamienia - kwarcu różowego i jest doskonale wyprofilowany, dzięki czemu świetnie leży w dłoni. Jest bardzo trwały, a w dodatku łatwo utrzymać go w czystości. Jego cena to około 40 zł.

materiał prasowy

Komu polecany jest kamień gua sha do masażu twarzy?

Masaż kamieniem gua sha zalecany jest osobom, które dążą do ujędrnienia cery, wygładzenia zmarszczek i redukcji opuchlizny pod oczami. Najlepiej sprawdzi się u osób nieposiadających większych problemów skórnych, a jedynie delikatne zmiany starzeniowe. To także dobre rozwiązanie dla cer ziemistych, które utraciły zdrowy koloryt.

Wykonywanie masażu w przypadku skóry normalnej jest bezpieczne. Zaczerwienienie znika maksymalnie po kilkunastu minutach i nie pozostawia czerwonych śladów. Należy podkreślić, że zbyt mocna siła nacisku może doprowadzić do powstawania siniaków nawet na cerach nieproblematycznych, dlatego zawsze należy pamiętać do zastosowaniu olejku do pielęgnacji twarzy, który ułatwi wykonywanie okrężnych ruchów.

Getty Images @Marija Bazarova

Aby wyciągnąć maksimum korzyści z tego rytuału i jednocześnie ukoić cerę, do olejku można dodać kilka kropli swojego ulubionego serum. Skóra pobudzona do działania lepiej wchłania substancje odżywcze. Olejek lub serum szybciej i dogłębniej wnikną w głąb skóry. Co za tym idzie – stosowanie poszczególnych kosmetyków przyniesie jeszcze większe efekty.

Jak wykonać masaż twarzy kamieniem gua sha?

Pierwszym krokiem, przed wykonaniem masażu twarzy, powinno być dokładne oczyszczenie skóry i nałożenie na twarz olejku, hydrolatu lub bogatego kremu, który ułatwi "poślizg", czyli sunięcie płytką po twarzy i ciele.

  1. Masaż zacznij od szyi i delikatnego uciskania miejsca nad obojczykami. Następnie płaską częścią kamienia przejeżdżaj od dołu szyi ku górze. Czynność należy powtórzyć kilka razy.
  2. Następnie przejdź do podbródka – zacznij od środka i przesuwaj kamieniem wzdłuż linii żuchwy do ucha. Podobnie jak poprzednio, ruch powtórz kilka razy.
  3. Kolejnym krokiem jest szczęka – podobnie jak w przypadku podbródka, ustaw kamień na środku i po żuchwie przesuwaj w stronę ucha.
  4. Czas na policzki i środkowy obszar twarzy. Masaż wykonuj ruch ku górze i na zewnątrz od nosa do ucha
  5. Przejdź pod oczy. Masuj je od wewnętrznego kącika do zewnątrz. Pamiętaj, że skóra pod oczami jest bardzo wrażliwa, dlatego rób to zdecydowanie delikatniej niż w przypadku reszty twarzy.
  6. Na koniec przejdź do czoła. Ustaw kamień w punkcie pomiędzy brwiami i masuj do góry w stronę linii włosów.
  7. Jeśli zmagasz się z opadającymi powiekami, możesz ustawić kamień pod wzniesieniem brwi i delikatnie rozciągać ku górze.

Efekty masażu twarzy metodą gua sha

Masaż gua sha zmniejsza widoczność zmarszczek mimicznych, wygładza skórę, stymuluje produkcję odpowiedzialnego za jej jędrność kolagenu, zmniejsza przebarwienia oraz cienie i opuchliznę pod oczami. Dzieje się tak, ponieważ regularne wykonywanie odpowiednich ruchów w kierunku węzłów chłonnych i rozgrzewanie okolicy twarzy pozwala działać przeciwko grawitacji. To właśnie wspomniany przepływ limfy reguluje procesy związane z powstawaniem opuchlizny i cieni pod oczami. Pobudzenie mikrokrążenia sprawia, że skóra staje się dotleniona. Ponadto masaż wspiera procesy detoksykacji i oczyszczania.

Gua sha do masażu twarzy sprawdzi się również u osób, które zmagają się z opadająca powieką lub drugim podbródkiem. Regularne skrobanie czyni cerę zdrowszą i jaśniejszą, a mięśnie są rozluźnione. Konsekwentne stosowanie tego rytuału, połączone z aplikacją serum lub olejku do pielęgnacji, jest w stanie zapewnić efekty niczym zabieg drenażu limfatycznego.

Co lepsze do codziennej pielęgnacji: płytka gua sha czy roller?

Wybór między płytką gua sha a rollerem do twarzy zależy od osobistych preferencji oraz celów pielęgnacyjnych. Kamień w formie płytki może być skuteczniejszą opcją w sytuacjach, kiedy zależy ci na szybkim wysmukleniu owalu twarzy, ujędrnieniu cery, zmniejszeniu widoczności zmarszczek czy zredukowaniu opuchlizny i cieni pod oczami w sposób naturalny.

Kamień do masażu, w odróżnieniu od rollera, wymaga większego nacisku. Roller będzie zdecydowanie delikatniejszy dla skóry, ale nie jest w stanie tak intensywnie wpłynąć na przepływ limfy. Dodatkowo kamień w formie płytki znacznie bardziej poprawia krążenie krwi. Gua sha działa na skórę intensywniej, ale nadal jest dla niej bezpieczny. Masaż z jego użyciem bardziej przypomina skrobanie, dlatego skóra po masażu z użyciem płytki bardzo często jest zaczerwieniona i może być rozgrzana.

Getty Images @Anna Efetova

Jeśli jesteś posiadaczką delikatnej cery, używanie kamienia generuje trud lub dotychczas nie wykonywałaś masażu twarzy, wówczas warto rozważyć roller. To gadżet jest łatwiejszy w użyciu i zwykle może być używany też przy cerach problematycznych. Chińskie słowo gua oznacza skrobanie, drapanie. Jak sama nazwa wskazuje, masaż twarzy z wykorzystaniem płytki będzie wytwarzać większy nacisk niż masaż rollerem.

Jednak w obu przypadkach możesz spodziewać się pozytywnych rezultatów. Widoczne ujędrnienie cery, wysmuklenie kształtu brody i linii szczęki, a także zniwelowanie widoczności zmarszczek to efekty regularnego masażu twarzy.

Zobacz także: Roller do twarzy – który wybrać i jak wykonywać nim masaż?

Przeciwwskazania do stosowania kamienia gua sha

Masaż płaską płytką gua sha może być wykonywany na wielu typach cery. Czy masz się czego obawiać w przypadku skóry problematycznej lub skłonnej do podrażnień? Ta kwestia jest bardzo indywidualna i zależna od faktycznego stanu tkanki skórnej. Intensywne ruchy kamieniem mogą pozostawiać na twarzy czerwony ślad. Ponadto, bezpośrednio po masażu skóra może przybrać odcień mocnego różu.

W niektórych sytuacji obawa przed wykonaniem masażu gua sha jest zasadna. Istnieje grupa osób, dla których ten rytuał może okazać się zbyt intensywny i podrażniający. Do tej grupy należą m. in. osoby posiadające:

  • cerę naczynkową;
  • trądzik;
  • atopowe zapalenie skóry;
  • choroby autoimmunologiczne;
  • uszkodzenia skóry, tj. głębokie zadrapania, widoczne podrażnienia;
  • zaburzoną barierę hydrolipidową.

W każdym z wyżej wymienionych przypadków należy skonsultować możliwość wykonywania masażu twarzy gua sha z lekarzem dermatologiem.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane