Zmarszczki pod oczami - skąd się biorą zmarszczki wokół oczu i jak im zapobiegać?
Zmarszczki pod oczami i wokół nich pojawiają się z biegiem czasu. To naturalny proces, a drobne linie pojawią się na twarzy każdej z nas. Dzieje się tak, ponieważ elastyczność skóry jest coraz mniejsza. Jednak istnieją skuteczne preparaty, których substancje aktywne pomagają zlikwidować zmarszczki. Podpowiemy, na co zwracać uwagę w pielęgnacji minimalizującej oznaki starzenia.

Zmarszczki pod oczami to jedna z oznak starzenia, podobnie jak zmarszczki wokół ust czy zmarszczki na czole i zmarszczki na szyi. Proces starzenia sprawia, że pogarsza się jędrność skóry, powoli opada owal twarzy, a przy oczach pojawiają się kurze łapki i bruzdy pod oczami. Wpływ ma na to także nasza mimika - mrużenie oczu czy uśmiechanie się wpływa na to, że wokół oczu pojawiają się nowe linie. W przypadku dojrzałej cery bardzo ważna jest regeneracja skóry, a także odpowiednie jej nawilżenie i poprawa jędrności, która umożliwi wypełnienie zmarszczek i zmniejszenie ich widoczności.
Spis treści:
- Skąd się biorą zmarszczki pod oczami?
- Co wpływa na zmarszczki przy oczach?
- Rodzaje zmarszczek przy oczach
- Czy likwidacja zmarszczek jest możliwa?
- Jakie kosmetyki pozwolą wygładzić zmarszczki?
- Domowe metody usuwania zmarszczek
- Jak uniknąć pojawienia się zmarszczek mimicznych wokół oczu?
Skąd się biorą zmarszczki pod oczami?
Zmarszczki pod oczami to wynik naturalnego procesu starzenia się skóry w okolicy oczu. Ten proces rozpoczyna się około 25. roku życia, a znacznie przyspiesza po 40. Z początku są to delikatne linie, jednak wraz z upływem czasu stają się one głębsze i dłuższe. Starzenie się okolicy oczu uwarunkowane jest genetycznie. U niektórych z nas jest szybsze i gwałtowniejsze, a u innych - zdecydowanie wolniejsze.
Ale to nie tylko genetyka! Wpływ na to ma także praca naszej twarzy. Bruzdy wokół oczu pojawiają się przez... naszą mimikę. Mięśnie twarzy pracują na co dzień - uśmiechamy się, mrużymy oczy, a także samo mruganie. To wszystko wpływa na tym, że nasza skóra także się porusza. W połączeniu z mniejszą produkcją kolagenu powstają zmarszczki.
Dodatkowo wkraczając w etap menopauzy dochodzi do redukcji estrogenu, a kolagen i elastyna stają się coraz słabsze. To sprawia, że nasza cera traci sprężystość, owal "opada", a wraz z tym procesem zwiększa się liczba zmarszczek.

Co wpływa na zmarszczki przy oczach?
Jednak powstawanie zmarszczek to nie tylko genetyka czy naturalny proces starzenia. Na wygląd skóry wokół oczu ma wpływ więcej czynników, w tym takich, na które mamy realny wpływ. Trzy główne czynniki, które mają wpływ na skórę wokół oczu to:
- promieniowanie UV, które ma bardzo niekorzystny wpływ na stan cery. Promienie słoneczne rozbijają kolagen w skórze, powodują utratę jędrności, a także odpowiedniego poziomu nawilżenia delikatnej skóry wokół oczu. Dotyczy to zarówno opalania na słońcu, jak i korzystania z solarium,
- palenie, doprowadzające do stresu oksydacyjnego, a także niszczenia w skórze elastyny i kolagenu. Zmniejsza naczynia krwionośne, utrudniając krążenie, co sprawia, że skóra staje się nie tylko poszarzała, ale też wiotka i bardziej pomarszczona,
- alkohol, który dostarczany systematycznie powoduje odwodnienie. Także w skórze! Brak prawidłowego nawilżenia skóry sprawia, że jest ona mniej sprężysta i elastyczna.
Rodzaje zmarszczek przy oczach
Jeśli chodzi o okolicę oczu, pojawiają się na niej dwa typy zmarszczek. Pierwsze zmarszczki to zmarszczki mimiczne. Pojawiają się one przez ruchy mięśni, do których dochodzi podczas każdej z codziennych czynności i które okazują nasze emocje. Skurcze i naprężenia mięśni w tych samych miejscach pogłębiają zmiany. Zmarszczki mimiczne wokół oczu to tzw. kurze łapki, które pojawiają się w głównej mierze w okolicach zewnętrznego kącika oka. To naturalna konsekwencja, a przez naszą ekspresyjność trudno o zapobieganie zmarszczkom tego typu.
Drugi typ zmarszczek to te, które powstają przez starzenie się i wiotczenie skóry. Utrata napięcia i elastyczności to coś, o czym decyduje przede wszystkim nasza genetyka. Aktywność fibroblastów (komórek odpowiedzialnych za produkcję kolagenu i elastyny) spada, przez co cera traci sprężystość i jędrność.
Czy likwidacja zmarszczek jest możliwa?
Wiele z nas zastanawia się, czy całkowite wyeliminowanie zmarszczek jest możliwe. Zdecydowanie usuwanie zmarszczek pod oczami należy do trudnych zadań, ze względu na miejsce, w którym się znajdują. Jest ono ciągle stymulowane przez naszą mimikę. Przyczyny powstawania zmarszczek są w głównej mierze od nas niezależne. Możemy w dużym stopniu wpłynąć na spowolnienie procesu odpowiednim stylem życia oraz produktami i zabiegami, ale nic nie odwróci czasu. Całkowite usuwanie zmarszczek pod oczami jest niemożliwe, ale możemy je spłycić i zmniejszyć ich widoczność do minimum. Aby to zrobić, należy odpowiednio pielęgnować skórę.
Jakie kosmetyki pozwolą wygładzić zmarszczki?
Kosmetyki przeciwzmarszczkowe to przyjaciele każdej dojrzałej skóry. Nic nie wpłynie na widoczność kurzych łapek tak, jak one. Musimy jednak dostarczyć skórze odpowiednie składniki aktywne. Podobnie, jak w wielu innych przypadkach, także i tutaj skuteczność wybranych składników aktywnych uzależniona jest od naszych predyspozycji. Jednym z nas lepiej będzie służyć retinol, a innym - znany z koreańskiej pielęgnacji śluz ślimaka. Najbardziej uniwersalne jest nawilżanie skóry wokół oczu - ta delikatna skóra często narażona jest na przesuszenia, dlatego kwas hialuronowy to jeden z najcenniejszych składników w pielęgnacji skóry wokół oczu. Na jakie jeszcze składniki warto zwracać uwagę w kremach na zmarszczki?
- Retinoidy, do których należy retinal i retinol. To witamina A, którą bardzo często możemy spotkać w kosmetykach na zmarszczki. Zapobiegają fotostarzeniu i zwiększają produkcję kolagenu, jednocześnie zapobiegając jego rozpadowi. Działanie retinoidów jest widoczne po około 3 miesiącach stosowania i należy je rozważnie wprowadzać do pielęgnacji. Należy także pamiętać, aby wybierać produkty dedykowane pielęgnacji wrażliwej skóry wokół oczu.
- Witamina C, która także daje wygładzenie zmarszczek wokół oczu. To genialny przeciwutleniacz, który nawilża i odżywia - przez to jest mutliskładnikiem, który działa na wielu płaszczyznach. Wygładza drobne zmarszczki, a co najważniejsze przeciwdziała powstawaniu kolejnych. Witamina C działa także rozjaśniająco, co docenią osoby, które mają skłonność do pojawiania się cieni pod oczami.
- Olej kokosowy, który jest emolientem wypełniającym luki w naskórku, co prowadzi do spłycenia zmarszczek wokół oczu. Doskonale nawilża skórę!
- Bakuchiol, czyli roślinny retinol, będący delikatniejszym zamiennikiem retinolu. Podobnie jak on stymuluje skórę do produkcji kolagenu i wygładza skórę.
- Filtrat śluzu ślimaka, który doskonale spłyca zmarszczki. Poprawia ujędrnienie skóry, a także daje efekt napięcia, dzięki czemu zmarszczki w okolicach oczu są o wiele mniej widoczne.

Domowe metody usuwania zmarszczek
Pielęgnacja odgrywa bardzo ważną rolę w walce ze starzeniem się skóry, dlatego warto ją stosować na zmarszczki. Ale istnieją także domowe zabiegi usuwające zmarszczki, które będą wspierać działanie składników aktywnych w naszej skórze. Do najlepszych z nich należy masaż skóry wokół oczu! Wpływa on na poprawę krążenia, pozwala zwiększyć ilość tlenu oraz składników odżywczych. Zwiększa elastyczność skóry, niweluje zmarszczki i obrzęki wokół oczu. Pamiętaj, aby wykonywać masaż zawsze na nawilżoną skórę! To bardzo ważne - naciąganie jej spowoduje tylko pogorszenie jej stanu i zwiększenie widoczności zmarszczek. Codziennie delikatnie masuj okolicę - górną powiekę ruchem do zewnątrz, a pod oczami - ruchem do wewnątrz. Regularne masaże pozwalają pozbyć się zmarszczek i wyraźnie zmniejszyć ich widoczność.
Dobrym domowym zabiegiem na zmarszczki jest także maseczka z ogórka. Wystarczy zmiksować go z odrobiną wody różanej. Dobrym dodatkiem będzie też liść mięty. Rozblenduj wszystkie składniki do uzyskania jednolitej konsystencji, następnie zanurz w niej płatki kosmetyczne. Przyłóż je do oczu a następnie trzymaj je około 20 minut. Podobną maseczkę możesz wykonać z jogurtu naturalnego i żelu aloesowego. Tego typu maseczki są świetnym sposobem nie tylko na redukcje zmarszczek, ale także na poprawę nawilżenia i odświeżenie skóry.

Jak uniknąć pojawienia się zmarszczek mimicznych wokół oczu?
Jak już wspomniałyśmy - zmarszczki wokół oczu pojawiają się przez naturalne procesy zachodzące w naszej skórze. Dlatego nie da się całkowicie ich wyeliminować. Jednak warto zacząć zapobiegać zmarszczkom jeszcze zanim się one pojawią! Dlatego nawet posiadaczki młodej skóry powinny staranie dbać o tę wrażliwą okolicę. Jak to robić na co dzień?
- Unikaj używek, jak alkohol czy papierosy.
- Nie opalaj się - zarówno na słońcu, jak i w solarium.
- Codziennie używaj pielęgnacji - aplikuj kremy pod oczy ze składnikami o działaniu ujędrniającym, a co jakiś czas wzbogacaj pielęgnację maseczkami.
- Wykonuj regularnie masaż okolicy oczu.
- Rób dokładny demakijaż - nie pozwól, aby w okolicach oczu pozostały resztki produktów.
- Unikaj naciągania skóry w okolicy oczu.
A jakie są wasze sposoby na zmarszczki pod oczami?