Reklama

Jak przyciemnić włosy, żeby nie wpłynąć na pogorszenie ich kondycji, a jednocześnie zrezygnować z farbowania? Najlepiej wykorzystać domowe metody z użyciem olejów, ale też płukanek, czy zastosować kosmetyki wzmacniające i intensyfikujące kolor, jak szampony i maski przyciemniające włosy. Takie rozwiązania stosować można nawet kilka razy w tygodniu, bez przesuszania włosów. Co więcej, sprawdzą się u osób z wrażliwym skalpem. Należy pamiętać jednak, że efekt po zastosowaniu takich metod będzie subtelny i podbije odcień naszych włosów, w większości przypadków zmieniając je o 2-3 tony. Dodatkowo w przypadku ziół, dobrze jest wzbogacić pielęgnację o odżywki i maski nawilżające do włosów. Zapobiegnie to ich matowieniu i pojawianiu się sztywnych pasm.

Reklama

Zobacz także: Najzdrowsza farba do włosów według KWC! Po jaką farbę warto sięgnąć, żeby nie uszkodzić swoich kosmyków?

SPIS TREŚCI:

  1. Jak przyciemnić włosy płukanką?
    1. Płukanka z kory dębu
    2. Płukanka z kawy do włosów
    3. Płukanka przyciemniająca włosy z pokrzywy
  2. Jak naturalnie przyciemnić włosy olejami?
  3. Przyciemnienie włosów henną
  4. Szampon przyciemniający włosy
    1. Szampon przyciemniający włosy Styx Naturcosmetic z henną
    2. Szampon do włosów ciemnych John Frieda Brilliant Brunette
  5. Maska przyciemniająca włosy
    1. Maska koloryzująca Wella Professionals Color Fresh
    2. Maska koloryzująca Maria Nila Color Refresh
    3. Maska do włosów Christophe Robin SHADE VARIATION MASK POCKET

Jak przyciemnić włosy płukanką?

Płukanka do włosów może pogłębić posiadany kolor, ale też dodać mu wyrazistych odcieni brązu, jednocześnie kamuflując siwe włosy. Do najlepszych składników wykorzystywanych do przyciemniania włosów należą kora dębu, kawa, pokrzywa, czarna herbata, orzechy włoskie, ale też np. rozmaryn, mydlnica, czy tatarak. Żeby przyciemnić włosy trzeba jednak stosować je ok. 3 razy w tygodniu. Wtedy efekt będzie zauważalny.

Płukanka z kory dębu

Kora dębu działa na włosy przyciemniając ich kolor, ale też poprawia ich kondycję i ogranicza wypadanie włosów, czy redukuje wydzielanie sebum przez skalp. Jest łatwo dostępna i można kupić ją w aptece lub sklepach zielarskich. Za opakowanie zapłacimy w zależności od gramatury od ok. 5 zł. Żeby przygotować napar należy wymieszać 3 łyżki kory dębu i 3 szklanki wody (ok. 500 ml) i gotować przez parę minut po doprowadzeniu naparu do wrzenia. Następnie odstawić płukankę do ostygnięcia i moczyć włosy przez ok. 10 minut. Do naturalnego przyciemnienia włosów płukanką wykorzystać można też gotowe produkty z korą dębu. Jednym z nich jest ziołowa płukanka Herbapol.

mat. prasowe

Płukanka z kawy do włosów

Działanie kawy na włosy opiera się nie tylko na wzmocnieniu koloru. Zapobiega ona ich wypadaniu, ale też może wspomóc ich wzrost, nabłyszcza i wygładza je na powierzchni. Jak przyciemnić włosy kawą? Wystarczy zaparzyć kawę w nieco większych proporcjach. Do garnka lub dzbanka wsypać ok. 3-4 łyżki mielonej kawy i zalać ją 500 ml wrzątku. Po ostygnięciu naparu, dokładnie przecedzić kawę przez sitko z drobnymi oczkami. W innym przypadku w naszych włosach będą plątać się fusy. Pasma moczymy w kawie przez kilka minut. Możemy też po zakończeniu polać je pozostałością naparu. Ważne jednak, żeby później ich nie myć. Efekt będzie mocniejszy, jeśli zabieg powtórzymy kilka razy.

Płukanka przyciemniająca włosy z pokrzywy

Pokrzywa w pielęgnacji włosów działa przeciwzapalnie, oddziałuje na wzrost włosów, ale też ogranicza łupież i przetłuszczanie. Może również przywrócić naturalne pH skalpu. W formie płukanki możemy stosować ją na włosy nawet co dwa dni. Żeby ją wykonać należy zaparzyć ok. 2 torebki lub same liście w wodzie, a następnie ostudzić i opłukać naparem włosy, polewając je na całej długości. Do pokrzywy dołączyć możemy również szałwię. Przy stosowaniu tej metody, warto pamiętać jednak o dodatkowej porcji nawilżenia.

Jak naturalnie przyciemnić włosy olejami?

Oleje do włosów mogą poprawić ich kondycję, jeśli są odpowiednio dobrane do stopnia porowatości. Sprawdzą się szczególnie u osób posiadających włosy zniszczone, z tendencją do łamliwości, czy przesuszania. Mogą jednak również przyciemnić włosy. Do olejów, które posiadają takie właściwości należą olej rycynowy, z orzecha włoskiego, czy Amla. Pierwszy z nich jest najbardziej popularny wśród metod naturalnego przyciemniania włosów.

Olej rycynowy jest jednak dość tłusty i może powodować obciążanie włosów. Nie u każdego (zwłaszcza na włosach niskoporowatych) sprawdzi się więc w formie olejowania włosów. Najlepiej wykorzystać go więc w formie mgiełki, ale też łączyć z innymi olejami, które mają działanie przyciemniające, a są lżejsze, jak wspomniany wcześniej olej Amla, który lepiej zmywa się z ich powierzchni. Oba wpływają również na zahamowanie wypadania włosów, ich wygładzenie, ale też przyspieszenie porostu. Jak przyciemnić włosy olejkiem rycynowym? Istnieje kilka metod.

  1. Olej rycynowy możemy dodać do maski do włosów, wzbogacając jej działanie. Wystarczy kilka kropli do porcji nakładanej na włosy.
  2. Rozprowadzając olej na włosach i dobrze rozczesując go na ich powierzchni, a następnie nałożenie foliowego czepka i pozostawienie oleju na noc lub kilka godzin, a następnie dokładne ich umycie.
  3. Niektóre Wizażanki wcierają go również w skórę głowy, zostawiając produkt na włosach na noc.
  4. Oleju można użyć w formie mgiełki, która łączy łyżkę odżywki, oleju i ok. 100ml wody, a następnie rozpylić na włosy.

Przyciemnienie włosów henną

Przyciemnianie włosów henną jest bardziej zbliżone do farbowania, bo nie mamy tu do czynienia ze stopniową zmianą koloru, jest jednak naturalne i mniej obciążające niż klasyczna koloryzacja. Wybierając odpowiednie produkty możemy stworzyć na włosach odcień o kilka tonów ciemniejszy. Henna bazuje na ziołach, więc dzięki niej oprócz zyskania głębi koloru, nabłyszczymy włosy, ale też przyczynimy się do poprawy ich kondycji - staną się nieco grubsze.

Jedną z propozycji może być Bio Henna marki Orientana. Jest w pełni naturalna i nadaje włosom odcień chłodniejszego brązu. Łączy w sobie barwniki pochodzące z roślin lawsonii i indygo (dające kolejno barwnik rudy i czerwony oraz czarny).

mat. prasowe

Szampon przyciemniający włosy

W szamponie przyciemniającym włosy powinny znaleźć się składniki, które znajdziemy m.in. w płukankach, jak oleje z wiesiołka, pokrzywa, szałwia, czy kawa. Mogą one jednak posiadać w składzie naturalną hennę, ale też kakao, chinowca, róże z Jerycha, ale też prowitaminę B5, czy wyciąg z kasztanowca.

Szampon przyciemniający włosy Styx Naturcosmetic z henną

Szampon do brązowych i czerwonych włosów Styx Naturcosmetic z henną oparty jest na ekstrakcie z lawsonii, który wzmacnia i utrwala barwnik i zapobiega wypłukiwaniu się pigmentu. Przeznaczony jest do włosów brązowych i czerwonych. Poprawia intensywność koloru, nabłyszcza włosy i wygładza je na całej powierzchni. Dodatkowo wspomaga pielęgnację włosów. Działa regenerująco, odżywiając pasma, nawilżając je i dodając im miękkości. Poza tym, sztymuje porost włosów, a zawarty w nim wyciąg z zielonej herbaty dba o kondycję skalpu. Działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Przy regularnym stosowaniu wzmocni cebulki włosów i ochroni je przed uszkodzeniami, ale też wpłynie na pogrubienie włosów.

mat. prasowe

Szampon do włosów ciemnych John Frieda Brilliant Brunette

John Frieda Brilliant Brunette nie jest typowym szamponem przyciemniającym włosy, jednak wspomaga utrwalenie koloru i zapobiega utracie pigmentu. Wzmacnia efekt koloryzacji i podkreśla brąz na włosach. Wydobywa barwy ciemnych włosów, ale też delikatnie oczyszcza, ułatwia rozczesywanie i nawilża je. Redukuje szorstkość i matowy efekt na włosach, dodając im blasku. Sprawdzi się zarówno naturalnych, brązowych włosach, jak i tych farbowanych, czy z pasemkami.

mat. prasowe

Maska przyciemniająca włosy

Maski przyciemniające włosy działają intensywniej niż szampony, jednak nie są tak inwazyjne jak farby. Działają tymczasowo, pozwalając na stopniowanie efektu i wpływając na ocieplanie i neutralizację tonów. Mają też działanie odżywiające i nawilżające.

Maska koloryzująca Wella Professionals Color Fresh

Maska do włosów Wella dostępna jest w kilku kolorach, które odżywiają i przyciemniają włosy, poprawiając wygląd ich naturalnego odcienia. Jest przeznaczona do stosowania w formie domowej pielęgnacji. Ma za zadanie ożywić kolor, zneutralizować żółte tony, ale też w przypadku poniższego wariantu, nadać im karmelowego odcienia. Oprócz tego, maska do włosów dodaje im blasku, wygładza je i odżywia, jednocześnie ułatwiając rozczesywanie. Produkt aplikuje się na włosy, wsmarowując go w wydzielone pasma i zostawia na nich przez 10 min, a następnie spłukuje.

mat. prasowe

Maska koloryzująca Maria Nila Colour Refresh

Maria Nila Colour Refresh to maska koloryzująca, która przeznaczona jest do włosów o odcieniu średniego i ciemnego brązu. Może być stosowana jako sposób na przyciemnianie włosów, ale też klasyczna maska pielęgnująca. Nadaje pasmom tymczasowy, ciemniejszy odcień, który wypłukuje się z włosów od 4 do 10 myć. Zaaplikowana na włosy po umyciu, powinna być zostawiona na 3 do 10 minut w zależności od tego, jak silnie chcemy pigmentowa nasze włosy.

mat. prasowe

Maska do włosów Christophe Robin SHADE VARIATION MASK POCKET

Maska do włosów Christophe Robin w saszetce ma za zadanie odżywić kolor włosów, potęgując ich kasztanowo-brązowy odcień. Dodaje im karmelowych refleksów i ciepłych tonów. Zamyka łuski włosów, utrwalając ich kolor, neutralizując utlenianie się, dodając blasku i chroniąc przed żółknięciem i matowieniem. W jej składzie znajdziemy masło migdałowe i olej buriti, ale też masło kakaowe. Po umyciu włosów nakłada się ją na czas od 5 do 30 min (wybierając tym samym jak mocno chcemy przyciemnić włosy), po czym dokładnie się ją spłukuje.

mat. prasowe
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane