Kosmetyki z octem jabłkowym na włosy. Które wybrać i jak stosować?
Kosmetyki z octem jabłkowym są zupełną nowością, ale już zyskały grono fanek. Okazuje się, że stosowanie octu jabłkowego na włosy w takiej formie przynosi równie spektakularne efekty.

- Milena Majak
Nasze mamy i babcie stosowały ocet jabłkowy na włosy niemal tak samo często jak szare mydło. To dlatego, że nadaje matowym włosom blasku, przywraca miękkość szorstkim włosom, reguluje pracę gruczołów łojowych oraz dodaje delikatnej objętości. Jego walory pielęgnacyjne wynikają z bogactwa organicznych kwasów, aminokwasów i cukrów, które dobroczynnie wpływają na kondycję i stan włosów.
Niestety nie wszystkim odpowiada jego zapach, ale mamy na to skuteczne rozwiązanie. W sklepach pojawiło się kilka propozycji kosmetyków z octem jabłkowym, które są absolutną nowością i hitem wśród włosomaniaczek.
Jak stosować ocet jabłkowy na włosy?
Ocet jabłkowy jest świetnym półproduktem do robienia włosingu. Włosomaniaczki dodają go do maseczek DIY lub przygotowują go w formie płukanki i takie też stosowanie octu jabłkowego na włosy polecają najczęściej. W takiej formie skutecznie zamyka łuski włosów, chroniąc je przed czynnikami zewnętrznymi.
Zobacz także: Jak ocet jabłkowy działa na twarz?
Na rynku kosmetycznym pojawia się jednak coraz więcej kosmetyków do włosów z octem jabłkowym. Okazuje się, że mają one równie dobre lub nawet lepsze działanie - o ile wiemy, jak poprawnie je stosować.
Najlepsze kosmetyki z octem jabłkowym na włosy
Ocet jabłkowy dodawany jest oczywiście do gotowych płukanek. Nowością są jednak szampony oraz odżywki z octem jabłkowym, które przydadzą się szczególnie włosom spuszonym i szorstkim w dotyku. Zrobiłyśmy szybki przegląd tego, co aktualnie można kupić w drogeriach.
Szampon z octem jabłkowym Biały Jeleń
Pomijając metodę OMO, pielęgnację włosów zawsze zaczynamy od umycia ich szamponem. Wśród tych octowych daleko nie trzeba szukać, bo takowy znajduje się w asortymencie marki Biały Jeleń.
Od szamponu oczekuję przede wszystkim, aby dobrze oczyszczał włosy, lecz jednocześnie ich nie przesuszał. Biały Jeleń jest wprost idealny pod tym względem - włosy dłużej utrzymują świeżość, niż w przypadku szamponów innych firm (także tych do przetłuszczających się włosów). Ku mojemu zaskoczeniu szampon ma również drugą zaletę - kolor moich włosów wydaje się jaśniejszy, żywszy (...)
Szampon Biały Jeleń z octem jabłkowym (11 zł) jest hipoalergiczny. Przeznaczony jest do włosów osłabionych, zniszczonych, wymagających intensywnej regeneracji. Dlatego w jego składzie znajdują się na przykład oligopeptydy, które wzmacniają włosy.
Jest też kompleks ekstraktów z moreli i brzoskwini, co w połączeniu z octem jabłkowym nabłyszcza i kondycjonuje pasma. Szampon zawiera również proteiny pszeniczne, które delikatnie wypełniają ubytki na powierzchni łuski.

Odżywka z octem jabłkowym Polka
W zestawieniu nie może zabraknąć również octowych nowości marki Polka. Wizażanki pokochały je od pierwszego użycia! Maska z octem jabłkowym Polka (12 zł) to jeden z naszych must-have, kiedy włosy potrzebują wzmocnienia oraz połysku. Intensywnie regeneruje, zapobiegając łamaniu i wypadaniu.
(..) Od razu po zastosowaniu włosy łatwo rozczesywały się - obyło się bez plątania i szarpania ;) Po osuszeniu były fantastycznie dociążone, bez oznak puszenia się. Były ponadto wyczuwalnie nawilżone, przyjemnie miękkie w dotyku oraz świetnie układały się. Zyskały także na blasku, dzięki czemu wizualnie prezentowały się znacznie piękniej. (...)
Maska przynosi najlepsze efekty wtedy, gdy dajemy jej podziałać przez kilkanaście minut. Najlepiej założyć czepek, zawinąć włosy w turban i pozwolić włosom chłonąć jej dobroczynne składniki przez dłuższy czas. Stosowanie jej w formie ekspresowej odżywki może się okazać po pierwsze mało wydajne, a po drugie niezbyt efektywne.

Płukanka z octem jabłkowym Botame i Marion
Wśród płukanek mamy dwóch faworytów. Pierwszym z nich jest Cydr do włosów Botame (25 zł). Brzmi zachęcająco nie tylko z nazwy, ale również z obietnic, które daje producent.
Płukanka octowa Botame oprócz oczywistej jabłkowej bazy, zawiera również ziołowe ekstrakty oraz hydrolat z oczaru wirginijskiego. Oprócz tego, że zamyka łuskę włosa, to również utrwala ich kolor. Odświeża skórę głowy, a przy okazji nie zaburza jej naturalnego pH.
(...) jest bardzo wydajny a pojemność to aż 250 ml czyli sporo. Jeśli chodzi o zapach to jest tu wyczuwalny ocet jabłkowy. Produkt należy rozcieńczyć z wodą w stosunku 1:1 i rozprowadzić na włosach. Natomiast jeśli chodzi o działanie, to włosy są miękkie, lekkie i puszyste jak piórko. Bardzo dobrze się rozczesują, nie szarpią. Włosy są pełne blasku, odpowiednio zregenerowane i wyglądają na zdrowsze. Cydr do włosów nie podrażnia i nie wysusza skóry głowy

Drugi faworyt to płukanka, która pojawiła się na rynku kosmetycznym stosunkowo niedawno. Chodzi o kosmetyki Marion, które bardzo szybko zyskały sympatię fanek niestandardowej pielęgnacji włosów.
Płukanka Marion z octem jabłkowym (9 zł) dobrze reguluje pracę sebum, a przy okazji również nabłyszcza włosy. Dzięki niej fryzura pozostaje dłużej świeża, co wydłuża czas między poszczególnymi myciami.
Zawsze stroniłam od płukanek, chyba z lenistwa. Kiedyś jednak musiał nadejść ten pierwszy raz! Zdecydowanie pachnie zielonym jabłuszkiem! Po użyciu włosy są milsze w dotyku i bardziej błyszczące. Nie jest to efekt jak z reklamy, ale zdecydowanie widać różnicę. Miałam również wrażenie, że włosy lepiej się rozczesują. Na moich włosach zapach utrzymuje się bardzo krótko. Po około 5-6 użyciach została mi 1/3 butelki. Produkt warty wypróbowania, zwłaszcza w swojej cenie :). A ja zdecydowanie zamierzam eksperymentować z płukankami!

Jeśli wolicie stosować ocet jabłkowy solo, pamiętajcie aby nie robić tego częściej niż dwa razy w tygodniu. W kosmetykach ma zdecydowanie niższe stężenie, więc nie powinien sprawiać problemu, ale i tak warto obserwować reakcję skóry na zmianę produktów do pielęgnacji.
Miałyście okazję testować takie kosmetyki? A może w ogóle nie przepadacie za takimi eksperymentami?