Jak olejować włosy na podkład? Najlepsze sposoby
Olejowanie włosów z podkładem to metoda pielęgnacji włosów, którą szczególnie polubili trycholodzy. Olejowanie włosów na podkład nie tylko wygładza i nabłyszcza kosmyki, ale też pomaga je nawilżyć. Sprawdźcie, jakie podkłady po olej są najlepsze. Niektóre z nich masz w swojej kuchni!
Olejowanie włosów na podkład polega na nakładaniu półproduktów, które wspomagają nawilżenie włosów i wzmacniają efekty samego olejowania włosów. Najlepszymi podkładami pod olej będą między innymi miód, żel aloesowy czy woda ryżowa. Sprawdźcie, jak zrobić ten zabieg krok po kroku.
Spis treści:
- Po co nakładać nawilżający podkład pod olej?
- Jak olejować włosy na podkład? Krok po kroku
- Najlepsze podkłady po olejowanie włosów
- Czy podkład pod olejowanie włosów dodatkowo je obciąża?
- Olejowanie włosów z podkładem - jak zmyć?
Po co nakładać nawilżający podkład pod olej?
Stosowanie podkładu pod olejowanie włosów nie jest koniecznością, jeśli metoda olejowania na sucho dotąd zdawała u nas egzamin. Warto jednak pamiętać, że jego użycie może zmienić nasze podejście do pielęgnacji z użyciem olejów. Dzięki półproduktom stosowanym na włosy tuż przed olejowaniem zyskują one nawilżenia, głównie dzięki humektantom, zwiększając tym samym działanie samego oleju i wzbogacając go o poszczególne składniki odżywcze. Dzięki podkładom oleje wnikają we włosy głębiej, działają szybciej i przynoszą większe rezultaty. W poszczególnych przypadkach sprawiają również, że łatwiej jest zmyć mieszankę z włosów.
Jak olejować włosy na podkład? Olejowanie na podkład krok po kroku
Olejowanie włosów na mokro, czyli z podkładem należy przeprowadzić w następujący sposób:
- Dokładnie rozczesać włosy na całej długości.
- Przygotować wybrany podkład pod olejowanie.
- Spryskać nim włosy lub rozprowadzić go na całej ich długości i odczekać minutę.
- Nałożyć wybrany przez siebie olej do włosów, uwzględniając ich porowatość i wymagania.
- Pozostawić olej na włosach na ok. 30 min do godziny. Można również włożyć na głowę foliowy czepek, a także ogrzać włosy powietrzem z suszarki. Każdy ze sposobów zwiększy działanie oleju.
- Umyć włosy delikatnym szamponem.
Olejowanie włosów na podkładzie przeznaczone jest dla wszystkich, jednak w głównej mierze sprawdzi się w przypadku włosów wysokoporowatych, suchych i zniszczonych.
Najlepsze podkłady po olejowanie włosów
Olejowanie włosów na podkładzie przeznaczone jest dla wszystkich, jednak w głównej mierze sprawdzi się w przypadku włosów wysokoporowatych, suchych i zniszczonych. W jego roli wykorzystać można m.in:
- Miód - rozrobiony z wodą miód nakładamy na włosy (w samodzielnym użyciu poskleja je i utrudni jego spłukanie). Wystarczy rozpuścić łyżeczkę miodu w ciepłej wodzie, a następnie zwilżyć włosy wodą.
- Odżywkę bez SLS do spłukiwania - sprawdzony produkt można rozpylić na włosach, mieszając go wcześniej z odrobiną wody, a tym samym odżywić włosy i otworzyć ich łuski.
- Hydrolaty - można wykorzystać gotowe produkty, rozpylając je na włosach. Należy jednak uważać, bo niektóre z nich mogą wysuszać.
- Żel aloesowy - możemy nałożyć go na włosy, a następnie zaaplikować olej lub wymieszać go z olejem i wodą w proporcjach 1:1, a także dodać go do odżywki do włosów i dopiero wtedy nałożyć na nie wybrany olej.
- Krem - tłusty krem, jak Nivea lub Palmers nakłada się na suche włosy.
- Wodę ryżową - jest nią zwykła woda po ugotowaniu ryżu (sprawdzi się również wersja po makaronie), którą przepłukujemy włosy.
- Witaminę E - miesza się ją z wodą i spryskuje nią włosy.
- Żel lniany - wykonujemy go poprzez zaparzenie ziaren lnu w wodzie, które po zagotowaniu zamienią ją w bardziej gęstą o żelowej konsystencji i w takiej formie nakładamy go na włosy przed aplikacją oleju.
Czy podkład pod olejowanie włosów dodatkowo je obciąża?
Mogłoby się wydawać, że olejowanie włosów i baza pod olej będzie obciążać skórę głowy, przez co kosmyki będą pozbawione objętości. Każda włosomaniaczka wie jednak, że zabieg olejowania włosów nie zrobi wam "przyklapu", jeśli odpowiednio zmyjecie mieszankę z włosy i prawidłowo dobierzecie rodzaj oleju. Po zabiegu kosmyki powinny być lśniące, sprężyste, wygładzone i elastyczne. Nie ma mowy o obciążeniu skory głowy i włosów.
Zobacz także: Czym olejować włosy? Najlepiej oceniane produkty z KWC i domowe sposoby
Olejowanie włosów z podkładem - jak zmyć?
Naolejowane włosy najlepiej zmyć za proca emulgowania, czyli procesu, w którym łączymy np. odżywkę do włosów i wcześniej przygotowaną miksturę. Odżywkę należy nałożyć na włosy i dokładnie ją wmasować w kosmyki, aby się ze sobą „połączyły”. Po tym procesie należy zmyć całość ciepłą wodą i następnie dwukrotnie umyć szamponem. Do zmycia oleju z włosów najlepiej sprawdzą się odżywki lub maski emolietowe, a najlepiej takie, które nie posiadają w składzie silikonów.
- Przed emulgowaniem zawsze zmoczcie dobrze włosy ciepłą wodą. To pozwoli pozbyć się już jakiejś części oleju. Stosujcie tę wskazówkę niezależnie od metody olejowania, którą wybieracie.
- Teraz nałóżcie odżywkę lub maskę na włosy, dokładnie wczeszcie ją grzebieniem lub szczotką we włosy i pozwólcie podziałać przez około 5-10 minut i zmyjcie.
- W ostatnim kroku możecie wybrać jedną z czterech opcji: ponowne umycie włosów odżywką, delikatne umycie włosów tylko przy skórze szamponem lub połączenie tego kroku jeszcze z nałożeniem odżywki, tylko spłukanie zemulgowanego oleju.
Do zmycia oleju z włosów lepiej nie używać samego szamponu - takie mycie może podrażnić skórę głowy i włosy, co zniweczy cały proces olejowanie włosów.