Reklama

Olejowanie włosów na podkład polega na nakładaniu półproduktów, które wspomagają nawilżenie włosów i wzmacniają efekty samego olejowania włosów. Najlepszymi podkładami pod olej będą między innymi miód, żel aloesowy czy woda ryżowa. Sprawdźcie, jak zrobić ten zabieg krok po kroku.

Reklama

Spis treści:

  1. Po co nakładać nawilżający podkład pod olej?
  2. Jak olejować włosy na podkład? Krok po kroku
  3. Najlepsze podkłady po olejowanie włosów
  4. Czy podkład pod olejowanie włosów dodatkowo je obciąża?
  5. Olejowanie włosów z podkładem - jak zmyć?

Po co nakładać nawilżający podkład pod olej?

Stosowanie podkładu pod olejowanie włosów nie jest koniecznością, jeśli metoda olejowania na sucho dotąd zdawała u nas egzamin. Warto jednak pamiętać, że jego użycie może zmienić nasze podejście do pielęgnacji z użyciem olejów. Dzięki półproduktom stosowanym na włosy tuż przed olejowaniem zyskują one nawilżenia, głównie dzięki humektantom, zwiększając tym samym działanie samego oleju i wzbogacając go o poszczególne składniki odżywcze. Dzięki podkładom oleje wnikają we włosy głębiej, działają szybciej i przynoszą większe rezultaty. W poszczególnych przypadkach sprawiają również, że łatwiej jest zmyć mieszankę z włosów.

Getty Images@bymuratdeniz

Jak olejować włosy na podkład? Olejowanie na podkład krok po kroku

Olejowanie włosów na mokro, czyli z podkładem należy przeprowadzić w następujący sposób:

  1. Dokładnie rozczesać włosy na całej długości.
  2. Przygotować wybrany podkład pod olejowanie.
  3. Spryskać nim włosy lub rozprowadzić go na całej ich długości i odczekać minutę.
  4. Nałożyć wybrany przez siebie olej do włosów, uwzględniając ich porowatość i wymagania.
  5. Pozostawić olej na włosach na ok. 30 min do godziny. Można również włożyć na głowę foliowy czepek, a także ogrzać włosy powietrzem z suszarki. Każdy ze sposobów zwiększy działanie oleju.
  6. Umyć włosy delikatnym szamponem.

Olejowanie włosów na podkładzie przeznaczone jest dla wszystkich, jednak w głównej mierze sprawdzi się w przypadku włosów wysokoporowatych, suchych i zniszczonych.

Najlepsze podkłady po olejowanie włosów

Olejowanie włosów na podkładzie przeznaczone jest dla wszystkich, jednak w głównej mierze sprawdzi się w przypadku włosów wysokoporowatych, suchych i zniszczonych. W jego roli wykorzystać można m.in:

  • Miód - rozrobiony z wodą miód nakładamy na włosy (w samodzielnym użyciu poskleja je i utrudni jego spłukanie). Wystarczy rozpuścić łyżeczkę miodu w ciepłej wodzie, a następnie zwilżyć włosy wodą.
  • Odżywkę bez SLS do spłukiwania - sprawdzony produkt można rozpylić na włosach, mieszając go wcześniej z odrobiną wody, a tym samym odżywić włosy i otworzyć ich łuski.
  • Hydrolaty - można wykorzystać gotowe produkty, rozpylając je na włosach. Należy jednak uważać, bo niektóre z nich mogą wysuszać.
  • Żel aloesowy - możemy nałożyć go na włosy, a następnie zaaplikować olej lub wymieszać go z olejem i wodą w proporcjach 1:1, a także dodać go do odżywki do włosów i dopiero wtedy nałożyć na nie wybrany olej.
  • Krem - tłusty krem, jak Nivea lub Palmers nakłada się na suche włosy.
  • Wodę ryżową - jest nią zwykła woda po ugotowaniu ryżu (sprawdzi się również wersja po makaronie), którą przepłukujemy włosy.
  • Witaminę E - miesza się ją z wodą i spryskuje nią włosy.
  • Żel lniany - wykonujemy go poprzez zaparzenie ziaren lnu w wodzie, które po zagotowaniu zamienią ją w bardziej gęstą o żelowej konsystencji i w takiej formie nakładamy go na włosy przed aplikacją oleju.

Czy podkład pod olejowanie włosów dodatkowo je obciąża?

Mogłoby się wydawać, że olejowanie włosów i baza pod olej będzie obciążać skórę głowy, przez co kosmyki będą pozbawione objętości. Każda włosomaniaczka wie jednak, że zabieg olejowania włosów nie zrobi wam "przyklapu", jeśli odpowiednio zmyjecie mieszankę z włosy i prawidłowo dobierzecie rodzaj oleju. Po zabiegu kosmyki powinny być lśniące, sprężyste, wygładzone i elastyczne. Nie ma mowy o obciążeniu skory głowy i włosów.

Zobacz także: Czym olejować włosy? Najlepiej oceniane produkty z KWC i domowe sposoby

Olejowanie włosów z podkładem - jak zmyć?

Naolejowane włosy najlepiej zmyć za proca emulgowania, czyli procesu, w którym łączymy np. odżywkę do włosów i wcześniej przygotowaną miksturę. Odżywkę należy nałożyć na włosy i dokładnie ją wmasować w kosmyki, aby się ze sobą „połączyły”. Po tym procesie należy zmyć całość ciepłą wodą i następnie dwukrotnie umyć szamponem. Do zmycia oleju z włosów najlepiej sprawdzą się odżywki lub maski emolietowe, a najlepiej takie, które nie posiadają w składzie silikonów.

  1. Przed emulgowaniem zawsze zmoczcie dobrze włosy ciepłą wodą. To pozwoli pozbyć się już jakiejś części oleju. Stosujcie tę wskazówkę niezależnie od metody olejowania, którą wybieracie.
  2. Teraz nałóżcie odżywkę lub maskę na włosy, dokładnie wczeszcie ją grzebieniem lub szczotką we włosy i pozwólcie podziałać przez około 5-10 minut i zmyjcie.
  3. W ostatnim kroku możecie wybrać jedną z czterech opcji: ponowne umycie włosów odżywką, delikatne umycie włosów tylko przy skórze szamponem lub połączenie tego kroku jeszcze z nałożeniem odżywki, tylko spłukanie zemulgowanego oleju.
Reklama

Do zmycia oleju z włosów lepiej nie używać samego szamponu - takie mycie może podrażnić skórę głowy i włosy, co zniweczy cały proces olejowanie włosów.

Reklama
Reklama
Reklama