Szampon przeciwłupieżowy – który wybrać i jak stosować + TOP 5 szamponów [Ranking]
Szampon przeciwłupieżowy zawiera substancje czynne, które pomagają pozbyć się łupieżu zarówno suchego, jak i tłustego. Działają przeciwgrzybiczo, przeciwzapalnie i keratolitycznie. Wyjaśniamy, co powinien zawierać skuteczny szampon przeciwłupieżowy i jak prawidłowo go stosować. W naszym rankingu znajdziecie też 5 sprawdzonych szamponów na łupież najlepiej ocenianych przez Wizażanki.

- Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Szampon przeciwłupieżowy należy stosować ściśle według zaleceń producenta. Dotyczy to szczególnie leczniczych szamponów przeciwłupieżowych, które przeznaczone są do terapii trwających co najwyżej kilka tygodni. Do wyboru są również szampony na łupież, które nie tylko leczą skórę głowy, ale też pielęgnują włosy i można stosować je regularnie.
Spis treści:
- Szampon przeciwłupieżowy a rodzaj łupieżu
- Co powinien zawierać szampon zwalczający łupież?
- Jak stosować szampon przeciwłupieżowy?
- Najlepszy szampon przeciwłupieżowy według Wizażanek
- Szampon przeciwłupieżowy z apteki
- Skuteczny szampon na łupież suchy i tłusty
- Szampon przeciwłupieżowy z Rossmanna
- Naturalny szampon przeciwłupieżowy do wrażliwej skóry głowy
Szampon przeciwłupieżowy a rodzaj łupieżu
Łupież jest jednym z najczęściej występujących schorzeń dermatologicznych skóry głowy i dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje łupieżu i choć różnią się objawami, w obu przypadkach kluczowe znaczenie ma nadmierne namnażanie się drożdżaków Malassezia furfur. Są to:
- łupież suchy – dotyczy skóry suchej i normalnej, ma postać białych łuszczących się płatków;
- łupież tłusty – związany z nadmiernym łojotokiem skóry głowy, charakterystyczne są dla niego żółte, tłuste łuski.
Zdarza się, że najpierw pojawia się łupież suchy, aby następnie przekształcić się w łupież tłusty. Towarzyszący mu nadmierny łojotok, jak i tłuste łuski mocno przylegające do skóry głowy mogą w konsekwencji doprowadzić do łysienia.
Warto wiedzieć, że wyróżnia się też inne rodzaje łupieżu, które zwykle dotyczą nie tylko skóry głowy, ale przede wszystkim innych partii ciała, np. ramion, karku, pach. Należą do nich:
- łupież pstry,
- łupież biały,
- łupież różowy Gilberta,
- łupież rumieniowy.
Dostępne w drogeriach i aptekach szampony przeciwłupieżowe mogą być przeznaczone do konkretnego rodzaju łupieżu, np. tylko do łupieżu tłustego. Są jednak również takie, które można stosować zarówno przy łupieżu suchym, jak i tłustym. Dostępne są też lecznicze szampony przeciwłupieżowe, np. Nizoral, Zoxin-med, które zaleca są i przy łupieżu skóry głowy, i przy łupieżu obejmującym inne partie ciała.

Zobacz także: Łupież suchy i tłusty – jak się go pozbyć?
Co powinien zawierać szampon zwalczający łupież?
W składzie szamponu przeciwłupieżowego powinny znaleźć się przede wszystkim substancje o działaniu przeciwgrzybiczym, które zahamują nadmierny wzrost drożdżaków. Oprócz nich dobrze, żeby w szamponie nie zabrakło też substancji złuszczających (np. kwasu salicylowego), które wspomagają usuwanie zrogowaciałych komórek naskórka, a tym samym przylegających do skóry głowy łusek łupieżu. Istotne są też składniki łagodzące, przeciwzapalne i regulujące nadmierne wydzielanie łoju, szczególnie w przypadku łupieżu tłustego. W szamponie na łupież szukajcie więc takich składników jak:
- ketokonazol,
- pirokton olaminy,
- klimbazol,
- siarczek selenu,
- klotrimazol,
- pirytonian cynku.
Wspomagająco do szamponów na łupież dodawane są też takie substancje jak kojący D-panthenol, przeciwświądowy ichtiol, nawilżająca gliceryna czy antybakteryjne związki siarki.
Zobacz także: Domowe sposoby na łupież
Jak stosować szampon przeciwłupieżowy?
Sposób stosowania konkretnego szamponu przeciwłupieżowego jest dokładnie określony przez producenta. Bardzo ważne jest, żeby skrupulatnie przestrzegać zaleceń, ponieważ w przeciwnym wypadku można doprowadzić np. do podrażnienia czy przesuszenia skóry głowy.
Z zaleceniami należy zapoznać się szczególnie w przypadku leczniczych szamponów przeciwłupieżowych, bazujących najczęściej na ketokonazolu. Zwykle wskazane jest, aby myć głowę szamponem np. 2 razy w tygodniu przez 2-4 tygodnie, a następnie profilaktycznie raz na tydzień lub raz na 2 tygodnie.
Jeśli po upływie wskazanego czasu trwania leczenia nie są widoczne efekty i łupież nadal jest obecny na skórze, konieczna będzie wizyta u dermatologa.

Najlepszy szampon przeciwłupieżowy według Wizażanek – Vichy Dercos
Szamponem na łupież, który zdobył bardzo wysoką ocenę od Wizażanek, jest szampon przeciwłupieżowy Vichy Dercos. W katalogu KWC ma 87 recenzji, a internautki przyznały mu aż 4,7 na 5 gwiazdek. Szampon ten dostępny jest w aptekach, ale też np. w Hebe.

Serię szamponów Vichy tworzy kilka produktów, ale ten konkretny szampon przeznaczony jest do włosów normalnych i przetłuszczających się. Pomaga pozbyć się łupieżu, zapobiega też jego nawrotom. Skuteczność zapewniają mu takie składniki jak kwas salicylowy i siarczek selenu. Zawiera też m.in. odświeżającą miętę i nawilżającą glicerynę.
Bardzo dobry i sprawdzony produkt. Wieloletnie i bezskuteczne zmaganie się z łupieżem zażegnane. Używają 2 osoby z mojej rodziny i u wszystkich widać rezultat po zastosowaniu tego szamponu. Skóra głowy nie swędzi, a łupież po prostu znika. Włosy są miękkie i puszyste. Wydajne opakowanie, starcza na długo
Szampon przeciwłupieżowy z apteki – Pirolam
Wysoko ocenianym szamponem przeciwłupieżowym z apteki jest również szampon Pirolam. Może pochwalić się oceną 4,3/5 przy 93 recenzjach. Zawiera przeciwgrzybicze substancje: cyklopiroksolaminę i klimbazol, a także pielęgnujące włosy proteiny pszenicy i kompleks witamin A+E.

Ten szampon na łupież z apteki możecie stosować zarówno w celu pozbycia się łupieżu, jak i profilaktycznie, żeby zapobiegać nawrotom. Producent zaleca, aby po okresie 4 tygodni stosowania leczniczego sięgać po niego raz w tygodniu przez kolejne 3 miesiące.
Jeden z niewielu szamponów, którzy rzeczywiście pomógł mi z łupieżem. Jest prosty w użyciu, wystarczy rozpienić go na skórze głowy i zostawić na 5 min. Ma ładny zapach, na pewno nie jest drażniący
– liviixv
Skuteczny szampon na łupież suchy i tłusty – Dermedic
Szampon Dermedic Capilarte pomoże zarówno przy łupieżu suchym, jak i tłustym. Oceniony został przez 34 Wizażanki, uzyskując 4,3 na 5 gwiazdek. Przeznaczony jest do stosowania także przy łojotokowym zapaleniu skóry, a nawet łuszczycy.

Skuteczność szamponu przeciwłupieżowego Dermedic wynika z zawartości piroktonu olaminy, klotrimazolu i pirytonianu cynku. W składzie obecny jest też laktitol, który dba o równowagę bakteryjną skóry, łagodzi swędzenie i reguluje proces łuszczenia się skóry.
Bardzo jestem pozytywnie zaskoczona tym szamponem, bo nie skończyłam jeszcze butelki, a już czuję rezultaty. Przede wszystkim bardzo swędziała mnie głowa i wydrapywałam przy okazji tłusty żółty łupież. Szampon używałam przez tydzień co dwa dni, a potem na zmianę z innym szamponem przez trzy tygodnie. Skóra głowy już mnie w ogóle nie swędzi, a do tego nie mam już tłustego łupieżu. Szampon dobrze się pieni i ładnie pachnie, do tego dobrze odświeża włosy
– maddanuf
Szampon przeciwłupieżowy z Rossmanna – Head & Shoulders
Szampon Head & Shoulders Refreshing Tea Tree to tylko jeden z szamponów tworzących popularną serię produktów do walki z łupieżem. Bez trudu kupicie go m.in. w Rossmannie. Ten konkretnie szampon przeciwłupieżowy oceniony został przez 16 Wizażanek, które przyznały mu 4,5 na 5 gwiazdek.

W jego składzie znajdziecie pirokton olaminy, a także działające przeciwzapalnie i antyseptycznie: olejek z mięty pieprzowej, olejek z liści mięty polnej i wyciąg z liści eukaliptusa. Nazwa szamponu może być więc myląca, ponieważ nie zawiera on olejku z drzewa herbacianego (tea tree).
Chyba najlepszy szampon tej marki. Jest dość delikatny, ale jednocześnie usuwa łupież i pięknie pachnie. Jest bardzo wydajny, starcza na długo. Cena jest dość niska jak na tak dobrą jakość
– Perrie9
Naturalny szampon przeciwłupieżowy do wrażliwej skóry głowy – Orientana
Jeśli szukacie naturalnego szamponu przeciwłupieżowego bez SLS bazującego na roślinnych wyciągach, warto zainteresować się ajurwedyjskim szamponem Orientana. Ma on w składzie wiele ekstraktów o właściwościach przeciwłupieżowych, oczyszczających, kojących, wzmacniających i nawilżających włosy. Są to m.in. amla, neem (miodla indyjska), zielona herbata, wyciąg z nagietka, olejek rozmarynowy.

Choć szampon Orientana nie zawiera typowych składników przeciwgrzybiczych obecnych w wymienionych wcześniej produktach, to wykazuje się dużą skutecznością w leczeniu łupieżu, co znajduje potwierdzenie w ocenie (4,5/5) i opiniach Wizażanek. Piszą, że szampon nie tylko likwiduje łupież, ale też świetnie pielęgnuje włosy, które stają się miękkie i gładkie.
W końcu znalazłam swój szampon. Odkąd go używam, pożegnałam się ze swędząca skórą głowy i ciągłym łupieżem. Włosy są miękkie, a skóra czysta i nawilżona
– Brosia89