Reklama

Konturowanie twarzy możemy wykonać na dwa sposoby - na mokro lub na sucho. Pierwsza opcja zawsze tworzy mocniejszy efekt, więc polecana jest w makijażu fotograficznym lub okolicznościowym. Konturowanie na sucho z kolei jest lepszą opcją w makijażu dziennym, bo wygląda bardziej naturalnie, a dodatkowo jest po prostu łatwiejsze w wykonaniu. Konturowanie do twarzy to bez wątpienia jeden z najsilniejszych trendów w makijażu ostatnich lat. Sprawdźcie, jak je wykonać produktami do konturowania lub jak wykonać strobing, czyli naturalne konturowanie, które pokochały gwiazdy czerwonego dywanu!

Reklama

Spis treści:

  1. Konturowanie twarzy krok po kroku
  2. Efekty konturowania twarzy
  3. Jak wykonać delikatne konturowanie twarzy?
  4. Jak konturować twarz na sucho?
  5. Jak konturować twarz na mokro?
  6. Jak nakładać bronzer?
  7. W jakie miejsca nałożyć rozświetlacz?
  8. Jak konturować twarz okrągłą?
  9. Konturowanie twarzy owalnej
  10. Jaki pędzel do konturowania twarzy?
  11. Jak używać palety do konturowania twarzy?
  12. Co to jest strobing?

Konturowanie twarzy krok po kroku

Konturowanie twarzy to dość proste zadanie, jeśli wiecie, gdzie nakładać poszczególne produkty i w jakiej kolejności. Mamy dla was małą instrukcję, która przeprowadzi was przez ten proces krok po korku.

  1. Pierwszym krokiem konturowania jest wykonanie bazy makijaż, czyli nałożenie podkładu. Pamiętajcie, aby dobrze wtłoczyć go w skórę, nie zapominając o szyi czy uszach.
  2. Konturowanie zaczynamy od jasnych miejsc, które zaznaczamy korektorem - pod oczami, skrzydełka nosa, środek czoła i brody. Można również nałożyć go pod kości policzkowe, by bardziej podkreślić bronzer.
  3. Przyciemnianie, czyli stosowanie bronzera to kolejny etap - i tu możecie postawić na ten w kremie, który nakładamy przed użyciem pudru - lub suchy. Bronzer nakładamy pod kości policzkowe, na żuchwę, boki czoła i nosa.
  4. Trzecim krokiem jest róż, który warto nałożyć na najbardziej wystające części policzka - nie róbcie tego jednak metodą z uśmiechem, bo wtedy róż nakładamy zbyt nisko - skupcie się na wyciągnięciu różu ku skroniom, by optycznie „podnieść twarz”.
  5. Po utrwaleniu tej bazy pudrem możecie przejść do konturowania na sucho, czyli dołożenia produktów w pudrze w dokładnie te same miejsca dokładnie blendując i pogłębiając ten efekt.
  6. Wisienką na torcie jest rozświetlacz, który warto nałożyć na szczyt kości jarzmowych, łuk kupidyna, końcówkę nosa i pod łuk brwiowy.

Jak wykonać delikatne konturowanie twarzy?

Konturowanie twarzy może optycznie wysmuklić twarz, ale wykonane nieprawidłowo tylko odejmuje uroku. W modelowaniu warto pamiętać o zasadzie "mniej znaczy więcej". O wiele łatwiej jest dołożyć kolejną warstwę bronzera niż usunąć zbyt mocne linie. Produkt do konturowania nakładamy przede wszystkim pod kości policzkowe, boki czoła oraz na linię żuchwy. Możemy pokusić się także o konturowanie nosa, ale ostrzegamy - tu trzeba posiadać duże umiejętności i być dość ostrożnym, aby nie osiągnąć komicznego efektu.

Jak konturować twarz na sucho?

Konturowanie na sucho to zdecydowanie szybsza metoda, która sprawdzi się również dla osób, które lubią mieć kontrole nad swoim maiżem w ciągu dnia, bo dużo łatwiej „dołożyć” go niż produkty w kremie. Pamiętajcie, że konturowanie na sucho zawsze idzie w parze z pudrem do twarzy, który ochroni was przed plamą.

Do ocieplania i nadawania opalenizny dobrze sprawdzają się produkty o ciepłych podtonach, ale z kolei do konturowania twarzy najlepsze są bronzery o chłodnych odcieniach. Uważajcie jednak, aby bronzer nie był nazbyt szarawy, bo wtedy efekt modelowania wygląda bardzo nienaturalnie i sprawia, że makijaż wygląda ciężko. Bronzery o chłodnych odcieniach bez problemu znajdziecie w ofercie popularnych marek makijażowych.
Najbardziej polecane bronzery do konturowania to:

  • Kobo Matt Bronzing - kultowy produkt do konturowania. Nie jest drogi, a na twarzy wygląda bardzo elegancko. Ulubieniec wielu makijażystek.
  • Maybelline City Bronzer - bardzo łatwo się rozciera i daje naturalny efekt modelowania. W KWC ma ocenę aż 4,9/5! To bardzo rzadko spotykane.
  • The Balm Bahama Mama - uniwersalny bronzer, po który mogą sięgać zarówno blade, jak i opalone osoby. Ma bardzo wygodne opakowanie.

Jak konturować twarz na mokro?

Konturowanie twarzy na mokro zajmuje odrobinę dłużej niż tego sucha wersja, ale za to daje dużo bardziej wyraźny efekt, co nie znaczy, że nie wygląda naturalnie. Dobrze roztarty bronzer w kremie i rozświetlacz w płynie dadzą rewelacyjne rezultaty, które kochają gwiazdy na czerwonym dywanie.

Produkty do konturowania na mokro zazwyczaj dostępne są w formie sticków i to takie produkty polecamy najbardziej. Zazwyczaj mają one dwa końce - jeden z brązowym kolorem, a drugi z jasnym, którym możemy rozświetlić obszar pod oczami, brodę czy środek czoła. Wystarczy narysować takim produktem "kreski" a potem rozetrzeć. Kluczowe jest, aby zrobić to szybko (produkt nie może zaschnąć). Do rozcierania produktów w sticku polecamy gąbeczkę lub pędzel z włosia syntetycznego.

Najbardziej polecane sticki do konturowania to:

  • Rimmel Insta Duo Contour Stick - wygodny w użyciu stick, który nadaje naturalny efekt modelowania. Idealny dla początkujących.
  • Maybelline Master Contour - produkt 2w1, którym możemy szybko wymodelować twarz. Nie robi plam i ładnie utrzymuje się na twarzy.
  • Makeup Revolution Fast Base Stick - niedrogi kosmetyk, który ma wysokie opinie. Warto przetestować!

Jak nakładać bronzer?

Bronzer ożywia cerę, a jednocześnie modeluje twarz. Największą trudnością przy nakładaniu tego kosmetyku, jest nienarobienie sobie plam. Bronzera należy używać w niewielkiej ilości, a w razie potrzeby dokładać kolejne cienkie warstwy. Bardzo ważny jest również odcień bronzera, bo to właśnie on definiuje, gdzie powinniśmy nałożyć produkt:

  • Bronzery o chłodnej tonacji do konturowania - zaznaczamy miejsce tuż pod kościami policzkowymi, aby wyszczuplić twarz. Trudnością w tym przypadku może być znalezienie umiaru w ilości nakładania takiego koloru bronzera. Nadmiar odejmie cerze świeżości, a wystarczy dosłownie odrobina, żeby poprawić kontur twarzy.
  • Bronzery o ciepłej tonacji do opalania - To sposób na szybkie „opalenie”, dlatego taki rodzaj bronzera nakładamy na kości policzkowe, czubek oraz grzbiet nosa, skronie, brodę. To miejsca, które słońce najszybciej opala, a chodzi nam o stworzenie właśnie takiego złudzenia.

W jakie miejsca nałożyć rozświetlacz?

Rozświetlacz zawsze warto sprawdzić na dłoni przed nałożeniem, bo nie ma nic gorszego nić wielka świecąca plama, którą ciężko zmyć i zatuszować. Rozświetlacz najlepiej aplikować małym puchatym lub ściętym pędzlem i przesuwać nim po kości policzkowej w stronę skroni, a w drugą stronę maksymalnie do środka policzka. Kolejne miejsca, gdzie możemy zaaplikować rozświetlacz to łuk kupidyna i końcówka nosa, a także wewnętrzne kąciki oka - te punkty będą przykuwać spojrzenie i dodawać świeżości, ale też dziewczęcego uroku.

Jak konturować twarz okrągłą?

Osoby o okrągłej twarzy powinny polegać na konturowaniu z metodą „na trójkę”, czyli zaznaczamy zewnętrzne krawędzie czoła, skronie, środek policzka i żuchwę. Prostymi liniami konturujemy również nos. Takie rozwiązanie pomoże „zwęzić” twarz, podkreślić kości policzkowe, a także bardziej zaznaczyć kontury twarzy. Warto też skupić się na rozświetleniu środkowej części czoła i brody.

Konturowanie twarzy owalnej

Twarz owalna jest jedną z najłatwiejszych do konturowania, a to dzięki zachowanym proporcją. W tym przypadku warto skupić się na kościach policzkowych, linii włosów, skroniach i żuchwie, ale największą „robotę” robią tutaj jasne odcienie - korektor i rozświetlacz nakładami na czoło, nos, pod oczy - i kierujemy go ku górze. Warto też nie oszczędzać na rozświetleniu oczu i górnej wargi.

Zobacz także: Konturowanie twarzy przy użyciu różu - na czym polega draping?

Jaki pędzel do konturowania twarzy?

Naszym zdaniem dobry pędzel to absolutny niezbędnik jeśli zależy nam na tym, aby uzyskać naturalny efekt modelowania twarzy. Do konturowania na sucho najlepiej sprawdzają się pędzle wykonane z włosia naturalnego, a jeśli modelujecie twarz produktami mokrymi możecie śmiało użyć pędzli z włosia syntetycznego. Naszym zdaniem twarz najłatwiej konturować przy użyciu pędzli lekko ściętych, które łatwo dopasowują się do kształtu twarzy i są po prostu wygodne w użyciu. Dobrym wyborem będą także zwyczajne pędzle do pudru lub różu, ale uważajcie, aby pędzel nie był za duży, bo wtedy nie uzyskacie precyzyjnego efektu.

Polecane pędzle do konturowania twarzy:

  • Pędzel Hakuro H24 - bardzo popularny pędzel, który idealnie rozciera produkty do konturowania. Ma niską cene, a świetną jakość.
  • Pędzel Zoeva 128 - w nazwie to pędzel do różu, ale doskonale sprawdza się także do nakładania bronzera.
  • Pędzel Real Techniques Scuplting - bardzo wygodny i poręczny w użyciu pędzel. Ciężko zrobić nim plamy na twarzy!

Jak używać palety do konturowania twarzy?

Palety do konturowania twarzy mają tę zaletę, że łączą w sobie wszystko to, czego potrzebujemy. Najczęściej spotykane są tria, czyli zestawienie różu, bronzera i rozświetlacza. Producenci zawsze starają się, by odcienie w jednej paletce ze sobą współgrały, więc używanie ich na raz w jednym będzie dobrym pomysłem. Pamiętajcie, że możecie ze sobą również miksować odcienie - np połączenie różu i rozświetlacza będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli macie ochotę na odrobinę szaleństwa.

Zobacz także: 10 najpiękniejszych palet do konturowania twarzy

Reklama

Co to jest strobing?

W odróżnieniu od konturowania strobing wygląda zdecydowanie bardziej świeżo, delikatniej, zabiera mniej czasu i nie wymaga użycia wielu kosmetyków – tak naprawdę potrzebujecie jednego pędzla, korektora rozświetlającego i „gładkiego” rozświetlacza, czyli takiego bez widocznych drobinek. Nakładacie oba produkty na szczyty kości policzkowych, na brodę, łuk kupidyna i środek nosa. Nie zapominajcie też o kącikach oczu i brody - taka forma „konturowania” powinna zastąpić użycie bronzera i różu, bo już znacznie wyróżnia najbadziej wystające części twarzy, dzięki czemu nadaje jej trójwymiarowości.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane