Cellulit na pośladkach – dlaczego powstaje i jak się go pozbyć?
Cellulit na pośladkach występuje równie często jak cellulit na udach. Dotknięta nim skóra ma nierówną powierzchnię z zagłębieniami i wyczuwalnymi w dotyku grudkami. Przy znacznym stopniu zaawansowania może być nawet bolesna w dotyku. Sprawdźcie, dlaczego powstaje „pomarańczowa skórka” i czy da się całkowicie pozbyć cellulitu.

- Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Cellulit na pośladkach dotyczy nie tylko kobiet z nadwagą czy otyłością. Może pojawić się nawet u osób szczupłych, wówczas jest to zwykle tzw. cellulit wodny. Skuteczną walkę z cellulitem należy oprzeć nie tylko na stosowaniu balsamów, lecz na całościowej zmianie stylu życia. Niezbędna będzie modyfikacja diety, wprowadzenie aktywności fizycznej i porzucenie nałogów.
Spis treści:
- Skąd się bierze cellulit na pośladkach?
- Jak się pozbyć cellulitu z pośladków? Masażery
- Pielęgnacja skóry z cellulitem: kremy i balsamy
- Domowy sposób na cellulit na pośladkach
- Dieta zmniejszająca cellulit na pośladkach
- Rodzaje aktywności fizycznej redukującej cellulit
- Zabiegi na cellulit na pośladkach
- Jak zapobiegać cellulitowi na pośladkach?
Skąd się bierze cellulit na pośladkach?
Cellulit to nierównomierne rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, limfy i nagromadzonych w skórze toksyn, co uwidacznia się w postaci charakterystycznych nierówności. Początkowo zagłębienia i zgrubienia da się dostrzec jedynie po uciśnięciu fałdu skóry, z czasem jednak, w miarę nasilania się problemu, „pomarańczowa skórka” obecna jest stale, bez uciskania, np. podczas stania.
Choć cellulit może występować u mężczyzn, to zdecydowanie jest domeną kobiet. Wynika to zarówno ze specyficznej budowy tkanki podskórnej typowej dla płci żeńskiej, jak i krążących we krwi znacznych ilości estrogenów. Uważa się, że tkanka łączna u kobiet ma przebieg włókien sprzyjający nierównomiernemu rozmieszczeniu tkanki tłuszczowej, jest też słabsza i bardziej podatna na odkształcenia.
Estrogeny z kolei zwiększają przepuszczalność naczyń krwionośnych, co sprzyja gromadzeniu się płynów w przestrzeniach międzykomórkowych. Dlatego cellulit pojawia się często w okresach, kiedy dochodzi do zachwiań w gospodarce hormonalnej, np. w ciąży, w okresie dojrzewania, w czasie menopauzy czy podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej.
Co istotne, cellulit na udach, pośladkach czy brzuchu dotyczy nie tylko kobiet z nadwagą i otyłością. Często pojawia się również u kobiet szczupłych, co zazwyczaj ma związek z predyspozycjami genetycznymi oraz skłonnością do tzw. cellulitu wodnego. W jego przypadku problemem nie jest nadmiar tkanki tłuszczowej, lecz kumulowanie się limfy, wody i toksyn.
Oprócz genów i hormonów powstawaniu cellulitu sprzyjają:
- niezdrowa dieta,
- siedzący tryb życia,
- picie alkoholu i palenie papierosów,
- choroby tarczycy.

Zobacz także: Cellulit w ciąży powstaje wskutek zmian hormonalnych. Tak możesz zacząć z nim walczyć!
Jak się pozbyć cellulitu z pośladków? Masażery
Żeby zredukować cellulit, konieczne jest systematyczne przeprowadzanie masażu. Celem takiego zabiegu jest rozbicie nagromadzonych grudek tłuszczowych, usprawnienie przepływu krwi i limfy, poprawienie mechanizmu usuwania toksyn z organizmu oraz zwiększenie ukrwienia i dotlenienia skóry. Takie masaż należy wykonywać codziennie, najlepiej po prysznicu.
Ujędrnić skórę i zmniejszyć „pomarańczową skórkę” na pośladkach pomogą różne rodzaje masażerów antycellulitowych. Do wyboru są:
- masażery drewniane – mają zaokrąglone twarde wypustki, masaż z ich użyciem najlepiej wykonywać na skórę pokrytą balsamem lub olejkiem;
- bańki chińskie – bazują na tzw. masażu próżniowym, są bardzo efektywne, jednak wymagają nabrania wprawy, początkowo też podczas zabiegu może być odczuwany dyskomfort, podobnie jak przy drewnianym masażerze przesuwa się je po skórze z olejkiem;
- szczotki na cellulit – z naturalnym włosiem, przeznaczone do szczotkowania na sucho, a więc bez użycia balsamu czy olejku, szczotkowanie nie tylko zmniejsza cellulit, ale też pomaga regularnie usuwać martwy naskórek.

Zobacz także: Szczotkowanie cellulitu – efekty masażu szczotką na sucho [Zdjęcia]
Pielęgnacja skóry z cellulitem: kremy i balsamy
W zwalczaniu cellulitu na pośladkach trzeba uwzględnić również kremy i balsamy antycellulitowe. Choć same w sobie nie są w stanie całkowicie zlikwidować „pomarańczowej skórki”, to w połączeniu z masażem i zmianą stylu życia stanowią bardzo istotny element leczenia cellulitu. Podobnie jak w przypadku masażu kluczowa jest systematyczność. Kosmetyk na cellulit nakładajcie codziennie, a najlepiej rano i wieczorem.
W składzie balsamów na cellulit szukajcie substancji, które mają wielokierunkowe działanie. Powinny pobudzać mikrokrążenie, wspomagać usuwanie toksyn, wzmacniać włókna budujące tkankę skórną oraz przyspieszać proces lipolizy, czyli rozpadu tkanki tłuszczowej. Są to przede wszystkim:
- kofeina,
- L-karnityna,
- wyciąg z bluszczu,
- wyciąg z kasztanowca,
- algi morskie,
- wyciąg z żeń-szenia,
- wyciąg z miłorzębu japońskiego,
- wyciąg z wąkroty azjatyckiej.
Zobacz także: Krem na cellulit – TOP 7 kosmetyków, które dają efekty już po kilku tygodniach [ranking i opinie]
Domowy sposób na cellulit na pośladkach
Ważnym dopełnieniem kuracji będą domowe sposoby na cellulit. Szczególnie zachęcamy do przeprowadzenia domowe zabiegu body wrappingu. Najprościej mówiąc, polega on na rozprowadzeniu na skórze kosmetyku, owinięciu wybranej partii ciała folią i pozostawieniu na co najmniej 30 minut. Wydzielające się ciepło ułatwia wchłanianie aktywnych substancji i potęguje antycellulitowe działanie użytego preparatu.
W roli kosmetyku świetnie sprawdzi się również samodzielnie przygotowany peeling kawowy. Kilka łyżek fusów zmieszajcie np. z oliwą z oliwek i rozprowadźcie na pośladkach, udach, możecie też pokryć nim brzuch. Owińcie ciało folią spożywczą, załóżcie szlafrok i poleżcie w takim cieple nawet godzinę. Nie opłukujcie ciała od razu, lecz nałożoną mieszanką dodatkowo wykonajcie złuszczanie, masując skórę przez kilka minut.
Dieta zmniejszająca cellulit na pośladkach
Redukcja tkanki tłuszczowej i cellulitu oraz zmniejszenie obrzęków wymagają wprowadzenia modyfikacji również w codziennej diecie. Unikajcie alkoholu i kawy, produktów wysokoprzetworzonych, bogatych w cukier.
Wprowadźcie żywność, która pomoże nie tylko w spalaniu tkanki tłuszczowej, ale też w usuwaniu toksyn. Codziennie jedźcie świeże warzywa i owoce, pijcie zieloną herbatę, sięgajcie po pokarm obfitujący w nienasycone kwasy tłuszczowe, np. ryby, orzechy, świeżo tłoczone oleje roślinne. Koniecznie wypijajcie co najmniej 2 litry wody! To nie jest tak, że picie dużej ilości wody powoduje obrzęki, a wręcz przeciwnie – jest ona niezbędna dla prawidłowego krążenia i metabolizmu.
W diecie nie powinno zabraknąć też produktów bogatych w witaminę C, która jest niezbędna w procesie syntezy kolagenu, oraz właśnie kolagen, którego źródłem są np. galaretki czy bulion mięsny.
Rodzaje aktywności fizycznej redukującej cellulit
Niezawodnym sposobem zwalczania cellulitu jest aktywność fizyczna, a największym wrogiem jędrnej skóry jest siedzący tryb życia. Najbardziej polecane są takie sporty jak bieganie czy przynajmniej szybki marsz, pływanie, jazda na rowerze, aerobik. Możecie połączyć przyjemne z pożytecznym i zapisać się na zumbę. Wskazane są też proste ćwiczenia, które wykonacie w domu: przysiady czy pilates.
Wybraną aktywność fizyczną uprawiajcie regularnie, najlepiej co najmniej trzy razy w tygodniu, nie krócej niż 30 minut.
Zabiegi na cellulit na pośladkach
W usuwaniu cellulitu na pośladkach bez wątpienia największą skutecznością mogą pochwalić się profesjonalne zabiegi. Nie jest jednak tak, że po serii zabiegów pozbędziecie się cellulitu raz na zawsze. Jeśli macie do niego skłonność i prowadzicie sprzyjający mu tryb życia, prędzej czy później wróci. Dlatego zabiegi na cellulit warto raz na jakiś czas powtarzać.

Zobacz także: Endermologia – efekty zabiegu na ciało i twarz [Zdjęcia przed i po]
Jak zapobiegać cellulitowi na pośladkach?
W przypadku cellulitu sprawdza się stwierdzenie, że "lepiej zapobiegać, niż leczyć". Jeśli więc obecny jest u was dopiero pierwszy stopień cellulitu, a więc nierówności widoczne są dopiero przy uciskaniu skóry, to doskonały moment, żeby wprowadzić środki zaradcze. W ten sposób uniknięcie przechodzenia na kolejne stopnie zaawansowania „pomarańczowej skórki”.
Żeby więc nie dopuścić do rozwinięcia się cellulitu na pośladkach, przestrzegajcie przede wszystkim wspomnianych zasad dotyczących diety i aktywności fizycznej. Pożegnajcie się z nałogami, a jeśli wasza praca wymaga wielogodzinnego siedzenia, pamiętajcie o robieniu przerw. Możecie je wykorzystać nawet na wykonanie kilku przysiadów, pajacyków czy po prostu na porozciąganie się.
Nawet jeśli cellulit na pośladkach nie jest mocno widoczny, zaprzyjaźnijcie się z masażerem i balsamem ujędrniającym.