Cellulit wodny, nazywany też cellulitem obrzękowym, to choroba XXI wieku. Sprzyja mu siedzący tryb życia i niezdrowa dieta obfitująca w sól. Pojawia się nie tylko w okolicy brzucha, ud, pośladków, ale może „ozdobić” również łydki, a nawet okolice kostek. Najważniejszym celem w walce z cellulitem wodnym jest poprawa krążenia krwi i limfy.

Reklama

Spis treści:

  1. Cellulit wodny a tłuszczowy – jak rozpoznać rodzaj cellulitu?
  2. Przyczyny powstawania cellulitu wodnego
  3. Cellulit wodny w ciąży
  4. Kosmetyki na cellulit wodny
  5. Domowe sposoby na cellulit wodny
  6. Co pomoże na cellulit wodny: porady z forum
  7. Zabiegi na cellulit wodny
  8. Dieta i ćwiczenia na cellulit wodny
  9. Tabletki na cellulit wodny

Cellulit wodny a tłuszczowy – jak rozpoznać rodzaj cellulitu?

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje cellulitu: wodny i tłuszczowy. Oba sprawiają, że powierzchnia wybranych partii ciała przypomina wyglądem „pomarańczową skórkę”, różnią się jednak przyczyną powstawania i wyglądem. Jak odróżnić cellulit wodny od tłuszczowego?

Cellulit tłuszczowy to rezultat gromadzenia się tłuszczu, który powoduje rozrastanie się komórek tłuszczowych, prowadząc w efekcie do pojawienia się charakterystycznych grudek. Zwykle dobrze widoczny jest nawet bez uciskania skóry i występuje przede wszystkim u osób zmagających się z nadmiarem kilogramów.

Z kolei za cellulit wodny odpowiada nie tkanka tłuszczowa, lecz woda i toksyny, które gromadzą się w komórkach na skutek utrudnionego przepływu krwi i limfy. Przybiera postać obrzęków i nierówności i może pojawić się w dość nietypowych miejscach, np. na łydkach czy ramionach. Zwykle staje się bardziej widoczny dopiero po ściśnięciu fałdu skórnego. Co istotne, może występować nawet u bardzo szczupłych osób, ponieważ to nie tłuszcz ma tu znaczenie, lecz skłonność do obrzęków.

Zobacz także

Sytuacja zwykle bywa jednak bardziej skomplikowana i wiele osób zmaga się z połączeniem cellulitu tłuszczowego i wodnego, czyli z cellulitem cyrkulacyjnym.

Przyczyny powstawania cellulitu wodnego

Przyczyn cellulitu wodnego trzeba szukać w zaburzonym krążeniu krwi i limfy oraz w zwiększonej przepuszczalności naczyń krwionośnych. W efekcie powstają obrzęki, opuchlizna, w komórkach gromadzą się toksyny, które z uwagi na utrudnione krążenie nie są sprawnie odprowadzane z organizmu. Do takiej sytuacji może doprowadzić:

  • niewłaściwa dieta (bogata w produkty wysoko przetworzone i sól);
  • zbyt mała aktywność fizyczna;
  • przewlekły stres;
  • noszenie obcisłych ubrań i butów na wysokim obcasie;
  • zakładanie nogi na nogę podczas siedzenia;
  • zaburzenia hormonalne;
  • przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych.

Cellulit wodny w ciąży

Nie tylko niezdrowy tryb życia może przyczynić się do powstania cellulitu wodnego. Równie istotne są wspomniane zaburzenia hormonalne, związane z poziomem estrogenów. To właśnie hormony sprawiają, że cellulit wodny może być bardziej widoczny przed miesiączką czy w czasie ciąży.

Ciąża sprzyja nasileniu problemu cellulitu nie tylko z uwagi na zwiększone gromadzenie się wody i tłuszczyku w organizmie kobiety, ale także ze względu na osłabienie naczyń krwionośnych oraz ucisk, jaki wywiera powiększająca się macica na okoliczne żyły i tętnice.

Kosmetyki na cellulit wodny

Żeby rozprawić się z objawami cellulitu wodnego, trzeba wprowadzić kilka istotnych zmian. Ważne jest wdrożenie pielęgnacji, której głównym zadaniem jest ujędrnienie skóry, wzmocnienie osłabionych naczyń krwionośnych i usprawnienie mikrokrążenia. Pomocne będą kremy na cellulit wodny i balsamy antycellulitowe z takimi składnikami jak:

  • kofeina,
  • wyciąg z bluszczu,
  • wyciąg z kasztanowca,
  • cynamon,
  • wyciąg z alg,
  • rutyna,
  • ekstrakt z guarany,
  • naturalne olejki roślinne.

Kremy antycellulitowe należy stosować systematycznie, w przeciwnym razie kuracja nie przyniesie efektów. Wybrany kosmetyk wmasujcie w skórę najlepiej dwa razy dziennie, rano i wieczorem.

Sięgnijcie też po peelingi antycellulitowe, które oprócz składników zwalczających „pomarańczową skórkę” zawierają też złuszczające drobinki. Peeling zwiększa ukrwienie skóry i usuwa martwy naskórek, co sprawia, że substancje aktywne z łatwością przenikają do jej głębszych warstw.

Domowe sposoby na cellulit wodny

Najskuteczniejszy domowy zabieg na cellulit to codzienny masaż. Rozbija on zastoje i grudki, pobudza krążenie, ujędrnia i napina skórę. Możecie go wykonywać przy użyciu klasycznych masażerów antycellulitowych z wypustkami bądź bańki antycellulitowej. Masaż bańką chińską na cellulit działa na zasadzie drenażu limfatycznego. Fałd skórny jest „zasysany” i rozmasowywany podczas przesuwania bańki. Pamiętajcie, żeby bańkę prowadzić po skórze posmarowanej olejkiem.

W pozbyciu się cellulitu z ud, pośladków i brzucha pomoże także szczotkowanie ciała. Ten zabieg należy wykonywać na suchą skórę, przy użyciu specjalnej szczotki na cellulit z naturalnym włosiem. Efekty szczotkowania cellulitu zauważycie już po kilku tygodniach, o ile będziecie poświęcać na zabieg kilka, kilkanaście minut każdego dnia.

Zobacz także: Szczotkowanie na sucho – wskazania, polecane szczotki, efekty [Zdjęcia]

Świetne rezultaty przynosi również body wrapping, który z powodzeniem wykonacie również w domu. Wystarczy odpowiedni kosmetyk przeznaczony do tego typu kuracji, np. koncentrat błotny Guam, i zwykła folia spożywcza. Preparat rozprowadźcie na ciele, owińcie folią, załóżcie szlafrok i zmyjcie kosmetyk po czasie wskazanym przez producenta.

Zobacz także: Ten koncentrat na cellulit wygładza i ujędrnia skórę – „wymiatacz cellulitu!”

puhimec

Co pomoże na cellulit wodny: porady z forum

Cellulit pod każdą postacią to bardzo powszechny problem. O sprawdzonych sposobach na zmniejszenie „pomarańczowej skórki” dyskutują Wizażanki w wątku o cellulicie. Co radzą?

Dużo wody, mało kawy, szczotkowanie na sucho, dużo kremowania, zimne prysznice

– pisze Greengurl95

Peeling z fusów kawy – petarda! Naprawdę działa! Solidne nawilżenie skóry od zewnątrz (…). Duuuużo wody do picia, min. 2,5-3 l. Bańki chińskie lub masaże antycellulitowe/wyszczuplające. I wbrew pozorom słodycze nie wpływają na cellulit tak jak ALKOHOL, to mi sprzedała ostatnio moja masażystka i rzeczywiście po przeanalizowaniu stwierdzam, że to prawda! (…)

– radzi emilapko

Zabiegi na cellulit wodny

Cellulit na brzuchu, udach czy pośladkach bywa trudnym przeciwnikiem. Teoretycznie cellulit wodny jest łatwiejszy do pokonania niż tłuszczowy, ale jeśli macie do czynienia z obiema wersjami równocześnie, sytuacja się komplikuje. Jeśli więc wasze starania nie przynoszą rezultatu, warto rozważyć wizytę w gabinecie medycyny estetycznej. Do wyboru macie takie zabiegi na cellulit jak:

Dieta i ćwiczenia na cellulit wodny

Biorąc pod uwagę, że główną przyczyną cellulitu wodnego są obrzęki i zastoje wynikające z siedzącego trybu życia i gromadzenia nadmiaru wody, bardzo ważna jest zmiana diety i zwiększenie aktywności fizycznej.

Dieta na cellulit powinna polegać przede wszystkim na ograniczeniu spożycia soli, która sprzyja gromadzeniu wody w tkankach. Dotyczy to również soli stosowanej jako dodatek do wysoko przetworzonej żywności, takiej jak konserwy, wędliny, fast foody. Wprowadźcie natomiast dużo owoców i warzyw, które są bogate w witaminy, minerały i błonnik. W pozbyciu się cellulitu wodnego pomoże też... woda. Zaleca się, aby wypijać co najmniej 2 litry dziennie.

Wykonujcie też ćwiczenia na cellulit. Aktywność fizyczna służy nie tylko zmniejszeniu ilości tkanki tłuszczowej, ale również świetnie usprawnia krążenie, a napinane i rozluźniane mięśnie masują skórę dotkniętą cellulitem. W przypadku cellulitu na udach pomocne będą wszelkiego rodzaju przysiady, biegi, podskoki. Jeśli brakuje wam czasu na sport, postarajcie się przynajmniej zamienić windę na schody, więcej też spacerujcie.

Tabletki na cellulit wodny

Tabletki powinny stanowić jedynie dodatek do zrównoważonej diety. Możecie wspomóc się suplementami zawierającymi naturalne wyciągi roślinne. Szukajcie takich składników jak:

  • ekstrakt z pokrzywy,
  • zielona herbata,
  • wyciąg z wąkroty azjatyckiej,
  • ekstrakt z morszczynu,
  • wyciąg z żeń-szenia,
  • kofeina,
  • rutyna,
  • guarana,
  • olej z ogórecznika.
Reklama

Substancje te korzystnie wpływają na układ krążeniowo-limfatyczny, zmniejszają przepuszczalność naczyń krwionośnych, ułatwiają detoksykację i usuwanie wody z organizmu.

Reklama
Reklama
Reklama