Jaki kolagen wybrać na zmarszczki? Rodzaje i typy kolagenu w kosmetykach
Jeśli zastanawiacie się jaki kolagen wybrać na zmarszczki podpowiadamy, że w składach kosmetyków znajdziemy między innymi ten zhydrolizowany oraz natywny. Jednak który z nich działa najlepiej i czym jest naturalny kolagen?

- Sylwia Przygoda, Paulina Wierzchowiecka, Paulina Brzozowska
Podpowiemy wam, jaki kolagen wybrać na zmarszczki i w jakich kosmetykach możecie go znaleźć. Kolagen naturalny to substancja wytwarzana przez nasz organizm, jednak z wiekiem produkujemy go coraz mniej i coraz szybciej możemy zaobserwować pierwsze oznaki starzenia. Niedobór kolagenu objawia się zwiotczeniem skóry i pojawieniem się zmarszczek. Właśnie dlatego tak ważne jest pobudzenie jego produkcji. Stosuj kolagen naturalny w kremach, aby zbudować ochronną warstwę na skórze, a także aby zapobiec jej odwodnieniu. Popularne jest także suplementów kolagenu oraz stosowanie diety zawierającej kolagen.
Spis treści:
- Czym jest kolagen naturalny?
- Jak działa kolagen i jakie są rodzaje kolagenu?
- Co to znaczy "niedobór kolagenu"?
- Za co odpowiedzialny jest kolagen?
- Jak zadbać o nasz własny kolagen?
- Jaki kolagen wybrać na zmarszczki?
- Jakie połączenia z kolagenem warto stosować?
Czym jest kolagen naturalny?
Kolagen jest białkiem włóknistym, które stanowi główny komponent macierzy zewnątrzkomórkowej. Oznacza to, że znajduje się w większości naszych tkanek, między innymi skórę. To właśnie on odpowiada za elastyczność i podatność na rozciąganie. W naszym organizmie mamy aż 28 typów kolagenów! Jednakże z wiekiem ilość kolagenu zmniejsza się, a skóra traci jędrność i sprężystość. Pierwsze zmiany zachodzą już od 25 roku życia, a zmiany najbardziej zauważalne po ukończeniu 50 lat. Warto wiedzieć, że osoby po 60 roku życia nie mają już praktycznie wcale kolagenu! Właśnie dlatego warto dbać o poziom kolagenu w skórze i stymulować syntezę kolagenu. Wówczas sprawiamy, że elastyczność skóry jest znacznie lepiej zachowana!
Jak działa kolagen i jakie są rodzaje kolagenu?
Kolagen jako naturalny peptyd w organizmie człowieka odpowiada za młody wygląd i wygładzoną skórę. Im jest go więcej, tym nasza skóra jest bardziej elastyczna i pozbawiona zmarszczek. Niestety po 25 roku życia organizm stopniowo zmniejsza jego produkcję, co skutkuje powstaniem pierwszych oznak starzenia skóry.
Jako jedno z białek, kolagen stanowi przede wszystkim budulec skóry, a jego niedobór sprawia, że ta staje się wiotka i traci swoją pierwotną strukturę. W organizmie człowieka wyróżnia się dwa główne typy kolagenu:
- Kolagen typu I – stanowi 80% całego kolagenu w naszym ciele i to właśnie on odpowiada za stan naszej skóry.
- Kolagen typu II – zwany także kolagenem naprawczym. Powstaje w wyniku tworzenia się blizn i gojenia ran.

Zobacz także: Peptydy kolagenowe - jak działają na skórę i czy warto je stosować?
Co to znaczy "niedobór kolagenu"?
Niedobór kolagenu to nic innego, jak gwałtowne zmniejszenie się liczby włókien kolagenowych. Kiedy jest ich zbyt mało, nasza skóra zaczyna być wiotka, pojawiają się zmarszczki, a także pogarsza się owal twarzy. Dlatego stosowanie kremów, które mają w składzie kolagen, a także stosowanie suplementów diety czy picie kolagenu może pomóc poprawić jego poziom i pobudzić naturalną syntezę kolagenu. Działanie kolagenu może pomóc nam na dłużej zachować młodzieńczy wygląd i powstrzymać powstawanie zmarszczek. Dlatego właśnie warto stosować kolagen - ma on realny wpływ na wygląd skóry.
Za co odpowiedzialny jest kolagen?
Podsumowując, kolagen ma bardzo pozytywny wpływ na nasz organizm. Obecność włókien kolagenu w naszym organizmie:
- chroni skórę przed odwodnieniem,
- wspomaga regenerację skóry,
- wygładza skórę,
- wpływa na jędrność i gęstość skóry,
- niweluje zmarszczki,
- zapobiega powstawaniu zmarszczek,
- zapobiega łamaniu włosów i paznokci.

Zobacz także: Polski kolagen do mycia włosów z olejem babassu nabłyszcza jak laminacja. Działa w 2 minuty
Jak zadbać o nasz własny kolagen?
Zanim zdecydujemy się wybrać odpowiedni kosmetyk z kolagenem, warto zadbać o ten, który wytwarzamy sami, ponieważ nasz tryb życia ma ogromny wpływ na to, jak szybko się starzejemy. Żeby opóźnić proces utraty kolagenu powinniśmy jak najszybciej zastosować się do kilku zasad:
- Regularne wysypianie się – podczas snu organizm najszybciej się regeneruje, a wszystkie procesy w nim zachodzące dzieją się szybciej, ponieważ serce nie skupia się na innych czynnościach. Tak samo działa to na produkcję kolagenu, która podczas snu znacznie się zwiększa.
- Zdrowa dieta – niestety po stanie naszej skóry można szybko wywnioskować jak się odżywiamy. Śmieciowe jedzenie i słodkie napoje sprawiają, że cera staje się szara i pozbawiona blasku, natomiast dieta bogata w warzywa, ryby i owoce może znacznie poprawić jej stan i wesprzeć organizm w produkcji kolagenu.
- Aktywność fizyczna – ćwiczenia nie tylko rozciągają i budują masę mięśniową, ale także pomagają pracować skórze. Regularna aktywność fizyczna może przyczynić się do zwiększenia elastyczności i jędrności skóry, przez co oznaki starzenia wynikające ze zmniejszającej się ilości kolagenu zaczną być widoczne później.
Jaki kolagen wybrać na zmarszczki?
W opóźnieniu pojawiających się oznak starzenia mogą nam także pomóc kosmetyki zawierające kolagen oraz zabiegi medycyny estetycznej z jego użyciem. W kosmetyce wyróżniamy trzy rodzaje kolagenu, które możemy znaleźć np. w kremach i serach do twarzy oraz bezpośrednio wstrzyknąć pod skórę u kosmetyczki. Jaki jest zatem najlepszy kolagen naturalny?

Kolagen zhydrolizowany
Jego cząsteczki zostały pomniejszone i umieszczone w peptydach, które jako jedne z niewielu składników są w stanie przenikną przez skórę. Jeśli w składzie waszego kremu widnieją peptydy, to najprawdopodobniej są one odpowiedzialne za przetransportowanie odpowiednich składników odżywczych do naskórka. Ten rodzaj kolagenu nie przeniknie głęboko do warstw skóry, jednak będzie w stanie odżywić ją i wygładzić na powierzchni.
Kolagen zwierzęcy
Podobnie jak ten zamknięty w peptydach, kolagen zwierzęcy jest częstym dodatkiem kremów i serum do twarzy. Jego cząsteczki są jeszcze większe od tych wytwarzanych przez nas, dlatego przeniknięcie do głębszych warstw skóry jest w tym przypadku niemożliwe. Mimo wszystko kolagen zwierzęcy cieszy się dużą popularnością wśród producentów kosmetyków, ponieważ świetnie nawilża skórę, napina ją i pozostawia w pełni odżywioną.
Kolagen natywny
Pochodzi on z ryb i jest najbardziej zbliżony do kolagenu wytwarzanego przez ciało człowieka. Jeśli korzystacie z zabiegów medycyny estetycznej, to najprawdopodobniej właśnie kolagen natywny jest używany w waszych kuracjach. Umieszczenie go pod skórą za pomocą zastrzyków może znacząco poprawić stan skóry i na pewien czas wygładzić zmarszczki.
Inną opcją przyjmowania tego składnika jest picie kolagenu. Suplementy wpływają na stymulację produkcji kolagenu. Jednak w takiej postaci wpływa głównie na inne nasze tkanki, jak np. chrząstki. W kremach i innych kosmetykach stosowane są albo zwierzęce odpowiedniki aktywnego kolagenu ludzkiego lub wegańskie zamienniki (np. kolagen rybi oraz kolagen morski). Dlatego jeśli stosujecie wyłącznie wegańskie produkty, przed zakupem kremu z dodatkiem kolagenu najlepiej uważnie zapoznać się ze składem.
Zobacz także: Kolagen w tabletkach lub do picia - działanie i efekty
Jakie połączenia z kolagenem warto stosować?
Najpopularniejszym połączeniem w kosmetykach jest zestawienie wybranej postaci kolagenu do twarzy oraz kwasu hialuronowego. Mówi się o stosowaniu go na skórę twarzy równie często, co o kolagenie. A to dlatego, że również występuje naturalnie w ludzkim organizmie. Podobnie także wraz z wiekiem jego produkcja zwalnia. Jednak jest on na tyle istotny, że pomaga wiązać wodę z kolagenem, zatrzymuje ją w skórze. To sprawia, że cera jest jędrna i nawilżona. Stopniowe spowalnianie w produkcji obu tych składników sprawia, że nasza skóra staje się wiotka. Dlatego najlepiej kolagen stosować w połączeniu z kwasem hialuronowym. Ten duet przywróci nawilżenie skóry, a także poprawi jej kondycję.