Joga twarzy – jak ją wykonywać i jakie daje efekty?
Regularna joga twarzy sprawi, że skóra będzie napięta i jędrna. Jak wykonywać jogę twarzy? Sprawdźcie, jak powinniśmy przygotować się do niej i jakie ćwiczenia będą najlepsze dla poczatkujących.

- Katarzyna Dobrzyńska
Joga twarzy to rodzaj ćwiczeń, które mają wzmocnić mięśnie i ujędrnić tę okolicę. Przy regularnych sesjach odmłodzimy optycznie skórę, wpłyniemy na zmniejszenie widoczności zmarszczek. Poniżej znajdziecie propozycje prostych ćwiczeń, dzięki którym wpłyniecie na worki pod oczami, lwiej zmarszczki czy bruzdy wargowo-nosowej. Najpierw jednak trzeba się do nich odpowiednio przygotować.
Spis treści:
- Jak przygotować się do jogi twarzy?
- Jakie efekty daje joga twarzy? Przed i po
- Czy joga twarzy działa? Opinie
- Joga twarzy ćwiczenia dla początkujących
- Joga twarzy na bruzdy nosowo wargowe
- Joga twarzy na chomiki
- Joga twarzy na podwójny podbródek
- Jak zniwelować lwią zmarszczkę jogą twarzy?
- Joga twarzy na worki pod oczami
- Joga twarzy po 40
Jak przygotować się do jogi twarzy?
Do jogi twarzy, podobnie jak do klasycznej jogi całego ciała, należy się odpowiednio przygotować. Należy przyjąć wygodną pozycję, wyprostować plecy i głęboko się zrelaksować. Bardzo ważne jest to, aby się wyciszyć i świadomie wyrównać oddech. Przed rozpoczęciem ćwiczeń warto posiedzieć kilka minut bez ruchu i oddać się medytacji.
Przed rozpoczęciem ćwiczeń warto rozciągnąć i zrelaksować twarz. Zaczynamy od nałożenia olejku eterycznego lub kremu nawilżającego. Następnie wykonujemy delikatne ruchy twarzą - zamykamy i otwieramy oczy, ruszamy szczęką w prawo i w lewo, wydymamy usta.
Jakie efekty daje joga twarzy?
Aby zauważyć efekty jogi twarzy, należy wykonywać regularne ćwiczenia, najlepiej każdego dnia. Pierwsze rezultaty pojawią się po około 2-3 miesiącach. Skóra będzie wyraźnie napięta, jędrna, a owal twarzy się poprawi. Będziemy mogli również zauważyć wyrównanie kolorytu cery i jej zdrowszy wygląd. Skóra będzie dotleniona, odżywiona, a kosmetyki będą się dużo lepiej wchłaniać. Przy ciągłym wykonywaniu ćwiczeń spowolnimy procesy starzenia, a już istniejące zmarszczki mogą zostać zniwelowane. Podobnie jak w innych przypadkach, łatwiej zapobiegać niż leczyć, dlatego jogę twarzy warto zacząć jak najszybciej.
Czy joga twarzy działa? Opinie
Joga twarzy ma wiele fanów, którzy zapewniają, że regularne ćwiczenia na twarz dają świetne efekty. Na naszym forum KWC znajdziecie wiele opinii na ten temat, a tutaj kilka z nich:
Jak dla mnie absolutnie działają, to absolutna rewelacja, ćwiczenia i masaż, całe niemal życie moją zmorą był szczękościsk (to na skutek delikatnej spastyczności, tak w ogóle), skurcz jakby policzków, twarzy, widać było jakby zestresowaną twarz - teraz lżej się uśmiechać, nie żartuje.
Joga twarzy ćwiczenia dla początkujących
Po odpowiednim przygotowaniu do jogi twarzy warto zacząć od ćwiczenia, które uaktywnia większość mięśni twarzy. Dzięki metodzie dużego „O” poprawimy gęstość i jędrność skóry, a z czasem również owal twarzy będzie bardziej wyraźny. Usta układamy w dużą literę O. Nie możemy zbytnio napinać twarzy- powinna ona być jak najbardziej rozluźniona. Pozycję utrzymujemy przez 10-15 sekund i rozluźniamy twarzy. Powtarzamy ćwiczenie 3-5 razy.
Joga twarzy na bruzdy nosowo wargowe
Bruzdy wargowo nosowe to problem, który dotyczy wielu kobiet, na szczęście możemy się pozbyć tych zmarszczek również dzięki jodze twarzy. Do tego sprawdzi się pozycja o nazwie „rozciągnięty uśmiech”. Palce wskazujący i środkowy kładziemy na kącikach ust i przy płatkach nosa na obu stronach twarzy. Jednocześnie palec serdeczny i mały zgięte układamy pod brodą. Dłonie dociskamy delikatnie na twarzy i mocno rozciągamy na boki, a usta próbujemy ściągnąć w dziubek. To ćwiczenie zniweluje bruzdę wargowo-nosową i podniesie kąciki ust.
Zobacz także: Masaż twarzy - efekty
Joga twarzy na chomiki
Chomiki na twarzy to opuszczone policzki, które mogą być powodem wielu kompleksów. Ten problem pojawia się, kiedy słabną mięśnie znajdujące się na twarzy - a szczególnie te jarzmowe. Na opadające policzki może mieć również wpływ stres czy zaciskanie szczęk. Warto też pamiętać, że zdarzają się migracje poduszek tłuszczowych, które z wiekiem się kurczą, ale również opadają. Na szczęście na są na to sposoby! Spróbujcie ćwiczenia z ołówkiem - może być to długopis, słomka czy inny długi i okrągły przedmiot. Wkładamy ołówka do ust i próbujemy się uśmiechnąć - unosząc kąciki ust do góry. Ćwiczenie powtarzajcie 6-7 razy po 10 sekund.
Joga twarzy na podwójny podbródek
Z drugim podbródkiem możemy walczyć na wiele sposobów. Pomocny tu będzie masaż twarzy, masaż Gua Sha czy używanie rowerów do twarzy. Możemy też spróbować prostego ćwiczenia, które zajmuje tylko kilka sekund. Zaczynamy od kręceniem głowy w lewo i w prawo podnosząc wysoko podbródek. Następnie otwieramy usta, dociągamy język do podniebienia, a pole rozluźniamy twarz i powtarzamy ćwiczenie na drugiej stronie.
Jak zniwelować lwią zmarszczkę jogą twarzy?
Ćwiczenie na lwią zmarszczkę jest banalnie proste i przyjemne, a to tylko dwa kroki! Całą twarz należy rozluźnić. Następnie naprzemiennie szeroko otwieramy i zamykamy oczy, zatrzymując każdą pozycję na 5 sekund. Musimy się skupić na tym, aby przy ćwiczeniu nie marszczyć czoła i nie podnosić wysoko brwi. Poprawne wykonanie sprawi, że lwia zmarszczka, czyli bruzda między oczami, będzie zdecydowanie mniej widoczna.
Joga twarzy na worki pod oczami
To ćwiczenie polega na ruchach oczu nieangażujących całej twarzy. Dzięki niemu ujędrnimy skórę wokół oczy i pozbędziemy się nieestetycznych worków pod oczami. Wystarczy przyjąć pozycję siedzącą, wyprostować plecy i patrzyć się w wybrany punk centralnie na wprost siebie. Następnie patrzymy się jak najbardziej na lewo, na prawo oraz do góry. W każdej pozycji zatrzymujemy wzrok na około 5 sekund. Pod koniec serii rozluźniamy się i powtarzamy ćwiczenie 2-3 razy.
Joga twarzy po 40. roku życia
Przy dojrzałej skórze warto skupić się na naturalnym liftingu, czyli podniesieniu mięśni twarzy i wyostrzeniu owalu. Te dwa ćwiczenia pomogą wzmocnić mieście podbródka, szyi i brody, a także wygładzą skórę między brwiami.
- Otwieramy oczy, najszerzej jak możemy, ale przy tym nie unosimy brwi i staramy się nie marszczyć czoła. Przez 10-15 sekund wpatrujemy się w przestrzeń i pamiętamy o rozluźnieniu mięśni twarzy. Następnie zamku jamy oczy i dociskamy je, nie mrużąc przy tym powiek. Ćwiczenie należy powtarzać 4 razy
- Palce wskazujące kładziemy na kącikach ust, a następnie delikatnie je rozciągamy. Ważne, żeby przy tym napinać mięśnie i stawiać opór. Całe ćwiczenie powtarzamy około 10 razy przez 5 sekund, a w przerwach rozluźniamy twarz.