Rozszerzone pory - przyczyny, zabiegi na ich wygładzenie + TOP 3 kosmetyków
Rozszerzone pory na twarzy to problem wielu osób. Widoczne w postaci malutkich, okrągłych wgłębień lub nawet „dziurek” sprawiają, że skóra nie ma idealnie gładkiej powierzchni. Taki efekt można jednak zredukować.

- Marta Średnicka
Rozszerzone pory sprawiają, że wiele osób wyolbrzymia problem i stara się różnymi sposobami doprowadzić do zmniejszenia porów skóry, a czasami nawet całkowicie je zlikwidować. Trzeba mieć jednak świadomość, że pory stanowią naturalną budowę skóry i nie ma możliwości, aby pod wpływem nawet najlepszych, najnowocześniejszych zabiegów, zniknęły, czy stały się całkiem niewidoczne. O istnieniu rozszerzonych porów mogą nie mieć pojęcia tylko osoby, których cera jest sucha lub normalna.
Te z nas, które mają cerę mieszaną, posiadają rozszerzone pory skóry w środkowej części twarzy (strefa T) lub w przypadku odwróconego typu mieszanej cery, zobaczymy je w tych miejscach, gdzie cera jest tłusta. Posiadaczki cery tłustej mają rozszerzone pory widoczne na całej powierzchni twarzy. Miejscowo są one natomiast bardziej widoczne.
Zobacz także: Jak sprawić, by pory skóry były mniej widoczne?
Przyczyny rozszerzonych porów
Jeśli cera jest mieszana lub tłusta ma przeważnie tendencję do zanieczyszczania się. W porach skóry gromadzi się nadmiar tłuszczu, który nie jest równomiernie rozprowadzany po powierzchni skóry. W ich wnętrzu gromadzą się złuszczone komórki naskórka, czy zanieczyszczenia zewnętrzne. W ten sposób powstaje zaskórnik. Blokuje on ujścia porów skóry i wraz z napływanie łoju, zwiększa się. Zaskórniki rozciągają kanaliki i po jakimś czasie na skórze widoczne są całkiem spore, okrągłe wgłębienia w postaci rozszerzonych porów.
Chcąc uniknąć pogłębiania się problemu rozszerzonych porów, powinniśmy unikać:
- Opalania w solarium
- Opalania na słońcu bez zabezpieczenia filtrami UV
- Nadmiernego rozgrzewania twarzy (np. parówki na twarz, sauna)
- Nadmiernej ilości makijażu, stosowania pudru sypkiego bez wcześniejszego nałożenia podkładu
- Stosowania kosmetyków rozświetlających na miejsca z rozszerzonymi porami
- Kosmetyków ze składnikami zatykającymi pory skóry
- Kosmetyków niewłaściwych dla danej cery
- Nadmiernej ilości kosmetyków
- Przesuszania i ciągłego odtłuszczania, matowienia skóry
- Bardzo częstego poddawania się zabiegom oczyszczania manualnego
Zobacz także: Idealny krem do twarzy - jak wybrać kosmetyk dla siebie?

Kosmetyki na rozszerzone pory
Zainwestuj w kosmetyki ściągające rozszerzone pory – zwłaszcza maseczki i specjalne serum, które sprawią, że nie będą one aż tak widoczne. Świetnie sprawdzą się kosmetyki z dodatkiem glinki lub kwasów – złuszczą i zwężą pory. Dobrym rozwiązaniem jest zakup specjalnej bazy zwężającej pory, dodatkowo ułatwi ona rozprowadzenie podkładu na skórze. Nie używaj kosmetyków mocno rozświetlających skórę, błyszczące drobinki dodatkowo uwidocznią pory.
Spray utrwalający makijaż The POREfessional Super Setter Benefit
Spray Benefit jest produktem do przedłużenia trwałości makijażu, mającym za zadanie utrwalić go nawet do 16 godzin. Jednocześnie odpowiada za zmniejszenie widoczności porów, wygładza cerę, nawilża ją odświeża. Ma wodoodporną formułę w postaci mgiełki do twarzy.
Spray zmniejszający widoczność rozszerzonych porów nie ma jeszcze ocen w KWC. Dodaj swoją opinię, jeśli testowałaś już produkt.

The Ordinary - Niacinamide 10% + Zinc 1% - Serum z Witaminą B3 i Cynkiem
Serum The Ordinary zmniejsza widoczność rozszerzonych porów. Zawiera w swoim składzie niacynamid, który odpowiada za redukcję wydzielanego sebum, ale też rozjaśnia przebarwienia i cynk, odpowiedzialny za przyspieszenie gojenia się i regeneracji skóry. Dodatkowo serum działa przeciwzapalnie, poprawia nawodnienie skóry, zapobiega powstawaniu przebarwień. Przeznaczony jest do skóry tłustej, mieszanej i z widocznymi zaskórnikami.
Bardzo ładnie radzi sobie z moją cerą. Używam prawie codziennie na noc pod krem nawilżający z ceramidami i jestem bardzo zadowolona. Skóra na noc jest wyciszona, a rano jest delikatna. Jeśli pojawi mi się coś nowego na twarzy, to są to pojedyncze i mało widoczne niespodzianki, którymi nawet się nie przejmuje, bo zaraz znikają :) P. S. Trzeba nauczyć się go odpowiednio nakładać. ZALETY: pomaga w zmianach skórnych, ładnie wyrównuje koloryt, czoło już mi się nie świeci :), zmniejsza pory, nie uczula, nie zapycha.
- napisała o serum na rozszerzone pory sqmoonlight

Wygładzająca baza pod makijaż minimalizująca widoczność porów - L`Oreal Paris, Infallible, Pore Refining Base Primer
Baza pod makijaż od L'Oréal Paris przygotowuje cerę do aplikacji podkładu, wygładzając ją i redukując widoczność niedoskonałości - w tym rozszerzone pory. Dzięki aksamitnej formule dobrze się rozprowadza, pozostawia cerę miękką, zwiększając przyczepność i trwałość makijażu.
Produkt spełnia wszystkie obietnice producenta. Bardzo fajnie wygładza buzię. Dużo wygodniej nakłada się potem makijaż na twarz. Zauważyłam też, że jest trwalszy i dłużej wytrzymuje bez poprawek. Baza zmniejsza widoczność porów i zakrywa niedoskonałości. Rozświetla cerę. Ma przyjemną konsystencję i kolor. Opakowanie się nie zacina, wydobywa odpowiednią ilość produktu. Jedna pompka wystarcza w sam raz na pokrycie całej twarzy. Produkt jest wydajny, przy codziennym stosowaniu wystarczył mi na kilka miesięcy. Zakupiłam już kolejną sztukę
- opisała bazę wygładzającą rozszerzone pory karola667

Zabiegi na rozszerzone pory
Kosmetyka i dermatologia oferują liczne zabiegi, które mają za zadanie zmniejszyć przetłuszczanie się skóry i tym samym widoczność rozszerzonych porów. Przede wszystkim są to różnego rodzaju zabiegi oczyszczające cerę oraz złuszczające naskórek, do których należą:
- Tradycyjne oczyszczanie – mimo, że dysponujemy wieloma nowoczesnymi zabiegami i sprzętem do wykonywania zabiegów kosmetycznych, to nadal tradycyjne, manualne oczyszczanie jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów kosmetycznych. Polecany jest on tylko dla cery zdrowej (nie wykonuje się zabiegu w przypadku trądziku) i tylko wówczas gdy inne metody oczyszczania cery nie przynoszą efektów. Jeśli cera jest mocno zanieczyszczona to można zacząć zabiegi od tradycyjnego, jednak delikatnego oczyszczenia skóry. Potem dla utrzymania jak najdłużej czystej cery wykonuje się regularnie zabiegi złuszczające oraz obkurczające pory skóry. Nie zaleca się zbyt częstego oczyszczania cery, a także unika się takiego zabiegu w przypadku cery nadwrażliwej oraz naczyniowej.
- Mikrodermabrazja,
- Złuszczanie kwasami,
- Peelingi ziołowe,
- Peelingi dermatologiczne,
- IPL, lasery – fotoodmładzanie,
- Mezoterapia,
- Radiofrekwencja,
- Retinoidy,
- Zabiegi seboregulujące.
Stosowałyście któreś z nich?