Olej z ogórecznika na twarz. Jak działa na skórę i jak go stosować?
Olej z ogórecznika na twarz to skuteczny sposób na jej nawilżenie, zregenerowanie i ujędrnienie. Olej polecany jest również do cery tłustej i trądzikowej, ponieważ nie działa komedogennie, za to łagodzi stany zapalne i ma właściwości antybakteryjne. Sprawdźcie, co zawiera olej z nasion ogórecznika, jak wpływa na skórę i w jaki sposób go na nią stosować.

- Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Olej z ogórecznika na twarz przynosi ukojenie również przy skórze bardzo suchej i atopowej, a nawet wspomaga leczenie egzemy czy łuszczycy. Jest wszechstronny, a przy tym w pełni naturalny. Należy jednak wybierać oleje tłoczone na zimno, które zachowują swoje wyjątkowe właściwości. Olej z nasion ogórecznika możecie nakładać też na włosy czy skórę głowy, łagodząc w ten sposób swędzenie i redukując łojotok.
Spis treści:
- Co zawiera olej z ogórecznika lekarskiego?
- Właściwości i działanie oleju z ogórecznika na skórę
- Olej z ogórecznika na trądzik
- Jak stosować olej z ogórecznika na twarz?
- Olej z nasion ogórecznika na włosy
- Gdzie kupić i ile kosztuje olej z ogórecznika?
Co zawiera olej z ogórecznika lekarskiego?
Ogórecznik lekarski to roślina pochodząca z basenu Morza Śródziemnego. W Polsce spotykana jest dość powszechnie i traktowana głównie jako chwast. Ma charakterystyczne drobne niebieskie kwiaty. Drogocenny olej pozyskiwany jest jednak z jej nasion, na drodze tłoczenia.
Olej z ogórecznika znalazł zastosowanie w kosmetyce z uwagi na bogaty skład, mający bardzo pozytywny wpływ na funkcjonowanie i kondycję skóry. Zawiera niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) i należy do najbogatszych źródeł jednego z nich: kwasu gamma-linolenowego, czyli GLA (kwas omega-6). Kwas ten hamuje wydzielanie mediatorów stanu zapalnego i równocześnie jest niezbędny dla syntezy mediatorów przeciwzapalnych, takich jak PGE-1. Warto wiedzieć, że niedobory PGE-1 zaobserwowano w przebiegu takich chorób jak łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry. Kwas GLA jest ponadto składnikiem błon komórkowych oraz jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania bariery hydrolipidowej. Trzeba też wspomnieć, że w składzie oleju znajdują się też inne ważne kwasy tłuszczowe: kwas linolowy i kwas oleinowy.
Choć kwas gamma-linolenowy jest najważniejszym składnikiem oleju z ogórecznika, to nie jest jedynym, który zasługuje na uwagę. Olej ten jest też cennym źródłem:
- kwasów AHA: jabłkowego i mlekowego, które mają właściwości złuszczające, nawilżające i rozjaśniające;
- flawonoidów i garbników, czyli antyoksydantów, które neutralizują wolne rodniki, a ponadto działają ściągająco i przeciwzapalnie;
- witaminy C o właściwościach antyoksydacyjnych i rozjaśniających, jest też niezbędna dla syntezy kolagenu;
- minerałów: potasu, żelaza, magnezu, cynku.
Właściwości i działanie oleju z ogórecznika na skórę
Taki skład oleju z ogórecznika sprawia, że wykazuje on wszechstronne działanie na skórę. Olej ogórecznikowy:
- nawilża skórę i zapobiega jej przesuszeniu (zmniejsza TEWL, czyli transepidermalną utratę wody);
- wygładza i zmiękcza;
- wspomaga regenerację i łagodzi podrażnienia;
- redukuje szorstkość skóry;
- zwiększa odporność skóry na działanie czynników zewnętrznych i drażniących;
- zmniejsza stany zapalne;
- poprawia elastyczność, działa odmładzająco i przeciwstarzeniowo;
- łagodzi swędzenie;
- reguluje wydzielanie sebum;
- działa antybakteryjnie;
- wzmacnia naczynia krwionośne;
- poprawia koloryt skóry;
- rozjaśnia przebarwienia.
Takie działanie oleju z ogórecznika sprawia, że można włączyć go do pielęgnacji każdego rodzaju cery: od suchej, dojrzałej, przez mieszaną i tłustą, po trądzikową. Polecany jest też do cery naczynkowej i wrażliwej, a nawet do bardzo suchej skóry, skóry atopowej, z łojotokowym zapaleniem skóry czy objętej łuszczycą. Regularne stosowanie oleju z ogórecznika spowalnia procesy starzenia się skóry i pozwala na zachowanie jędrności. Warto sięgać po niego także przy przebarwieniach różnego pochodzenia.

Olej z ogórecznika na trądzik
Na szczególną uwagę zasługuje wpływ oleju z ogórecznika na twarz problematyczną. Jest to przykład tzw. oleju suchego, a więc takiego, który szybko się wchłania, nie pozostawia tłustej warstewki i nie jest komedogenny, czyli nie zapycha porów. Dlatego doskonale sprawdza się w pielęgnacji cery tłustej, a nawet trądzikowej. Olej nie tylko im nie szkodzi, ale wręcz pozwala uregulować łojotok i zredukować trądzik. Szczególnie polecany jest w przypadku trądziku różowatego, ponieważ nie tylko działa antybakteryjnie, złuszczająco i przeciwzapalnie, ale też wzmacnia naczynia krwionośne, a to właśnie związane z nimi nieprawidłowości są jedną z przyczyn powstawania tego rodzaju trądziku.
Zobacz także: Trądzik – dlaczego powstaje i jak się go pozbyć?
Jak stosować olej z ogórecznika na twarz?
Z właściwości pielęgnacyjnych oleju z ogórecznika możecie skorzystać na kilka sposobów. Najłatwiejszy z nich to nakładanie oleju bezpośrednio na skórę. Pamiętajcie jednak, że jeśli stosujecie serum, należy zaaplikować je pod olej. Posłuży wam również do wzbogacania stosowanych na co dzień kosmetyków. Świetnie sprawdzi się także jako dodatek do domowych maseczek na twarz czy peelingów. Jeśli lubicie olejowanie twarzy, czyli metodę OCM (demakijaż olejami), olej ten będzie jak znalazł! Zwłaszcza do cery tłustej, trądzikowej i mieszanej. Czysty olej z ogórecznika do masażu twarzy to również dobry pomysł: zapewni poślizg np. podczas masażu twarzy bańską chińską, dostarczając w jego trakcie odżywczych składników.
Choć olejek z ogórecznika jest dobrze tolerowany przez skórę, to jednak pewną ostrożność powinny zachować osoby, które nie reagują dobrze na kwasy AHA. Nie oznacza to, że musicie z niego całkowicie zrezygnować, lecz wystarczy łączyć go z innym olejem czy właśnie dodając do gotowych kosmetyków.
Zobacz także: Dwuetapowe oczyszczanie twarzy - jak zrobić i jakich produktów użyć
Olej z nasion ogórecznika na włosy
Olej z ogórecznika służy również do wzmacniania włosów. Nakładany na ich końcówki zapobiega ich rozdwajaniu, natomiast aplikowany na całej długości wygładza, zwiększa elastyczność, zmniejsza puszenie się i elektryzowanie, ułatwia rozczesywanie. Może być wcierany także w skórę głowy, w ten sposób odżywi cebulki włosowe, złagodzi swędzenie, podrażnienia, pomoże w walce z łupieżem czy łojotokowym zapaleniem skóry głowy.
Gdzie kupić i ile kosztuje olej z ogórecznika?
Olej z ogórecznika kupicie głownie w sklepach z naturalnymi produktami, w tym właśnie z olejami tłoczonymi na zimno. Dostępny jest też nieraz w aptekach. Jego cena waha się w granicach 30-60 zł za butelkę o pojemności 100 ml.