Reklama

Pękające pięty to często efekt zaniedbań, w wyniku których rogowaciejący naskórek stopniowo narasta, aż powstaje twarda warstwa. Z czasem zrogowacenia stają się na tyle grube i sztywne, że zaczynają boleśnie pękać. Jeśli kosmetyki i domowe sposoby nie pomagają albo problem ciągle nawraca, niezbędne jest sprawdzenie, czy problem nie ma podłoża chorobowego.

Reklama

Spis treści:

  1. Jak wyglądają pękające pięty?
  2. Dlaczego pękają pięty?
  3. Kremy i maści na pękające pięty
  4. Domowe sposoby na pękające pięty
  5. Leczenie pękających pięt

Jak wyglądają pękające pięty?

Popękania na piętach nie pojawiają się z dnia na dzień. Początki mogą wyglądać niewinnie – skóra na piętach staje się sucha i szorstka. Jeśli jednak w odpowiednim momencie nie wdrożycie żadnych działań, problem zacznie się pogłębiać. Martwy naskórek coraz bardziej narasta, aż na piętach powstaje twarda zrogowaciała warstwa, często przyjmująca żółty odcień.

Z czasem mogą zacząć pojawiać się pojedyncze pęknięcia, najpierw dość płytkie, obejmujące tylko naskórek. W kolejnych etapach pęknięć jest coraz więcej i są one coraz głębsze. Jeśli pęknięcia te sięgają aż do głębszych warstw skóry, mogą krwawić. Takie rany są już poważnym problemem, ponieważ stanowią otwartą bramę dla drobnoustrojów.

Dlaczego pękają pięty?

Suche pięty to dość powszechny problem, ponieważ specyficzna budowa skóry stóp zwiększa ich podatność na wysychanie i nadmierne rogowacenie. Skóra na piętach jest o wiele grubsza niż w obrębie innych partii ciała, a dodatkowo wywierany jest na nią duży nacisk, szczególnie jeśli wasza praca wymaga spędzania wielu godzin w pozycji stojącej.

Skóra pięt jest również pozbawiona gruczołów łojowych, a to właśnie one odpowiedzialne są za wydzielanie ochronnego sebum. Sebum wchodzi w skład powłoczki hydrolipidowej, dzięki której skóra zachowuje elastyczność i odpowiedni poziom nawilżenia. Brak tej ochronnej warstewki na stopach sprawia, że są bardzo podatne na utratę wody i wysychanie.

Popękane pięty mogą mieć również podłoże chorobowe. Jeśli pielęgnacja nie pomaga, a problem nasila się i w kółko nawraca, warto skonsultować się z lekarzem, żeby wykluczyć takie dolegliwości jak:

  • cukrzyca,
  • atopowe zapalenie skóry,
  • łuszczyca,
  • niedoczynność tarczycy.

Nie bez znaczenia są także wady postawy, zarówno te bezpośrednio dotyczące stóp (np. płaskostopie), jak i te związane z kręgosłupem, które sprawiają, że ciężar wywierany na stopy nierównomiernie się rozkłada.

Evgen_Prozhyrko

Do powstania spękań w obrębie pięt przyczyniają się też codzienne nawyki, styl życia, a nawet masa ciała. Pękające pięty to często wynik:

  • noszenia niewłaściwego obuwia – obcierającego stopy, zbyt ciasnego, o twardej, nieelastycznej podeszwie;
  • nadwagi i otyłości – duża masa ciała sprawia, że wywierany jest większy nacisk na pięty i podeszwy stóp;
  • niedoborów pokarmowych, szczególnie witamin A i B5;
  • spędzania wielu godzin w pozycji stojącej.

Ze spękanymi piętami nieraz zmagają się też kobiety w ciąży, u których nie tylko dochodzi do zwiększenia masy ciała, ale też mają miejsce wahania poziomu hormonów, mające wpływ również na wygląda i poziom nawilżenia skóry.

Kremy i maści na pękające pięty

Twarde i suche pięty wymagają wdrożenia odpowiedniej pielęgnacji, której zadaniem jest nawilżenie i zregenerowanie skóry, uregulowanie procesu rogowacenia naskórka i usunięcie jego nagromadzonego nadmiaru. Wskazane jest aplikowanie wybranego kremu lub maści co najmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem, żeby zapewnić skórze optymalne nawilżenie i ochronę przez całą dobę. Na noc warto zaaplikować grubszą warstwę kremu, założyć bawełniane skarpetki i taki kompres pozostawić do rana.

Dobry krem na suche pięty powinien zawierać substancje nawilżające, natłuszczające, które uzupełnią braki w powłoce lipidowej, zmiękczające i złuszczające. Biorąc pod uwagę fakt, że przy pęknięciach i rankach wzrasta ryzyko zakażenia, w składzie nie powinno zabraknąć też substancji o właściwościach antybakteryjnych i przeciwgrzybiczych. W kremach na pękające pięty szukajcie takich składników jak:

  • mocznik – w niskich stężeniach nawilża i zmiękcza, natomiast w wyższych (30%) działa również zmiękczająco;
  • gliceryna – nawilża i natłuszcza;
  • kwas mlekowy – nawilża i delikatnie złuszcza skórę;
  • kwas salicylowy – działa złuszczająco, pomaga pozbyć się twardych zrogowaceń, ma właściwości antybakteryjne;
  • pantenol – nawilża, łagodzi podrażnienia, działa przeciwzapalnie, przyspiesza regenerację naskórka;
  • witamina E – działa łagodząco, kojąco, nawilża, zmniejsza TEWL, czyli transepidermalną utratę wilgoci;
  • woski i oleje roślinne, np. wosk pszczeli, masło shea – uzupełniają braki lipidów w powłoczce ochronnej, dodają skórze elastyczności, wygładzają ją i regenerują;
  • ekstrakty roślinne i olejki eteryczne, np. olejek z drzewa herbacianego – działają przeciwgrzybiczo, antybakteryjnie i przeciwzapalnie.

Zobacz także: Krem do stóp z mocznikiem - 7 produktów z KWC najlepiej ocenianych przez Wizażanki

Po pomoc na suche i popękane pięty warto wybrać się do apteki. Kondycję skóry pięt poprawią maści dostępne bez recepty, które mają zwykle bardziej tłustą, treściwą konsystencję niż kremy. Szczególnie polecane są maści z mocznikiem o stężeniu 30%, jak i natłuszczająca maść z witaminą A.

W aptekach i drogeriach bez trudu kupicie również skarpetki złuszczające. Nazwa może być myląca, ponieważ często przypominają kształtem po prostu woreczki, w których należy umieścić stopy, owinąć i umocować za pomocą dołączonych naklejek. Mogą mieć też postać „opatrunku” zakładanego na same pięty. Po kilku dniach od ich użycia skóra zaczyna się mocno łuszczyć, nieraz schodząc grubymi płatami. Jest to silna kuracja, dlatego bezwzględnie stosujcie się do zaleceń producenta i nie przekraczajcie wskazanego czasu trzymania skarpetek na stopach.

Domowe sposoby na pękające pięty

Najważniejszym domowym sposobem na popękane pięty są różnego rodzaju kąpiele dla stóp, których zadaniem jest zmiękczenie suchej i twardej skóry na piętach. Taką kąpiel wykonujcie 1-2 razy w tygodniu, łącząc ją ze ścieraniem zrogowaciałego naskórka za pomocą tarki lub pumeksu. Zachowajcie jednak ostrożność – jeśli pęknięcia krwawią, najpierw zadbajcie o to, żeby ranki się zagoiły. W przypadku głębokich ranek unikajcie zwłaszcza kąpieli z solą.

W warunkach domowych możecie wykonać:

  • kąpiel dla stóp z siemieniem lnianym – siemię lniane to niezstąpione remedium na suchą, podrażnioną skórę, doskonale regeneruje, zmiękcza i nawilża; 2-3 łyżki nasion nasypcie do garnka, zalejcie wodą i zagotujcie, podczas gotowania wydzielą się substancje śluzowe; taką miksturę przelejcie do miski i moczcie w niej nogi przez ok. 20 minut.
  • kąpiel dla stóp z mlekiem i miodem – taka kąpiel natłuści skórę, zmiękczy, będzie mieć również działanie odżywcze i – dzięki obecności miodu – antybakteryjne; wystarczy lekko podgrzać mleko (ale nie może być gorące!), przelać do miski i dodać 2 łyżki miodu, dokładnie zamieszajcie, żeby miód się rozpuścił i zamoczcie stopy;
  • kąpiel dla stóp ziołowa – wiele ziół ma właściwości regeneracyjne, łagodzące i przeciwzapalne, dlatego warto przygotować z nich kąpiel dla popękanych stóp; wystarczy sporządzić napar z wybranej mieszanki ziół, np. nagietka, rumianku, krwawnika, babki lancetowatej, lipy, i moczyć stopy przez ok. 20 minut;
  • peeling sodą oczyszczoną – soda na popękane pięty zadziała zmiękczająco i wygładzająco; 3 łyżki sody zmieszajcie z wodą (lub ziołowym naparem) i przez kilka minut masujcie stopy, spłuczcie wodą;
  • masaż zawartością kapsułki z witaminą A+E – to bardzo tani, łatwy i skuteczny sposób na pękające pięty; kapsułki z witaminami A+E kupicie w aptece, nakłujcie kapsułkę igłą i wyciśnijcie zawartość na pięty, masujcie przez chwilę, pozostałości możecie zetrzeć ręcznikiem papierowym.

Co na pękające pięty radzą Wizażanki? Swoimi sprawdzonymi domowymi sposobami dzielą się w wątku o popękanych piętach. Okazuje się, że doskonale sprawdza się m.in. olej rycynowy, znany głównie z zastosowania na włosy czy rzęsy.

(…) Ja miałam (…) popękane pięty, krwawiące okropnie i co wieczór smarowałam je olejem rycynowym. Tydzień i po problemie. Teraz stosuję go dalej i problem nie wraca. Olej można kupić w każdej aptece (…)

– pisze …Trisha…

Leczenie pękających pięt

Nie zawsze kosmetyki drogeryjne i domowe metody będą wystarczające. Popękane pięty mogą wymagać bardziej specjalistycznej kuracji, zwłaszcza jeśli na skórze widoczne są krwawiące ranki. Ekspertem od problemów w obrębie skóry stóp jest podolog.

Reklama

Na wizycie uzyskacie dokładne informacje na temat tego, w jaki sposób zadbać o pękające pięty. Zabiegiem, który pomaga uporać się z silnymi zrogowaceniami i spękaniami, jest pedicure leczniczy. Pamiętajcie jednak, że jeśli macie skłonność do nadmiernego przesuszenia i rogowacenia naskórka w obrębie stóp, problem może nawracać, więc wskazane jest systematyczne wykonywanie takiego zabiegu, np. raz w miesiącu.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane