Reklama

Plan pielęgnacji twarzy pozwala nam na zbudowanie systematycznej i przemyślanej pielęgnacji skóry, a także wyrobienie odpowiednich nawyków. Podpowiadamy, jak dobrać kosmetyki do swojego typu cery i przedstawiamy ich charakterystyczne cechy, a także określamy, jak krok po kroku nakładać wszystkie produkty.

Reklama

Spis treści:

  1. Od czego zacząć świadomą pielęgnację twarzy?
  2. Jak dobrać kosmetyki do pielęgnacji twarzy?
  3. Co do codziennej pielęgnacji twarzy?
  4. Jaka jest kolejność nakładania kosmetyków?
  5. Jak powinna wyglądać pielęgnacja twarzy krok po kroku? Etapy pielęgnacji
  6. Jak ułożyć tygodniowy plan pielęgnacji twarzy?

Od czego zacząć świadomą pielęgnację twarzy?

Odpowiednia pielęgnacja twarzy powinna się rozpocząć od analizy cery. Aby odpowiednio dobrać schemat pielęgnacji twarzy i produkty do użytku, musimy wiedzieć, jaką mamy cerę. Wyróżniamy cztery typy:

  • skóra normalna, która charakteryzuje się gładkością i elastycznością. Osoby z cerą normalną nie mają problemów z nadprodukcją sebum, która prowadzi do przetłuszczania się, a także ich skóra nie przesusza się. Nie ma także skłonności do rozszerzonych porów czy powstawania niedoskonałości,
  • skóra sucha, której głównymi cechami jest ciągłe uczucie suchości, napięcia i ściągnięcia. Taka cera jest szorstka w dotyku, może jej towarzyszyć świąd oraz nadmierne rogowacenie i łuszczenie się,
  • skóra tłusta, która występuje u osób z nadaktywną pracą gruczołów łojowych, a plan pielęgnacji skóry powinien opierać się na wyregulowaniu tego procesu. Tłusta cera ma zazwyczaj skłonności do powstawania niedoskonałości i szybkiego wyświecania się nawet matujących podkładów,
  • skóra mieszana, czyli połączenie skóry suchej i tłustej. W jednych miejscach na twarzy odczuwamy suchość, a w innych mamy do czynienia z nadmiernym wydzielaniem sebum (głównie w strefie T). To jeden z najpopularniejszych typów cery.

Przypisanie swojej cery do jednej z tych kategorii pomoże wam lepiej określić potrzeby skóry, a w efekcie zbudować poranną pielęgnację i pielęgnację wieczorną, która będzie skuteczna. Analiza skóry da ci odpowiedzi na wiele wątpliwości, a dzięki niej efekty pielęgnacji będą naprawdę widoczne.

Getty Images@Cecile Lavabre

Jak dobrać kosmetyki do pielęgnacji twarzy?

Tak, jak wspomniałyśmy, aby wybrać odpowiednie produkty i stworzyć swoje etapy pielęgnacji twarzy w odpowiedzi na potrzeby skóry, należy rozpoznać typ cery. Pielęgnacja dzienna i nocna powinna prowadzić do ochrony i normalizacji skóry, a przed posiadaczką każdego z typów cery stoją inne wyzwania. Dlatego indywidualny plan pielęgnacji jest bardzo ważny - każda z nas potrzebuje czegoś innego. Poniżej przedstawimy wam pokrótce potrzeby, z którymi zazwyczaj borykają się określone typy cery.

Wyzwaniem posiadaczek cery normalnej jest utrzymanie jej dobrej kondycji, a także ochrona skóry, która nie doprowadzi do pogorszenia stanu. Dlatego w przypadku takiej cery najlepiej dostarczać jej nawilżenia i ochrony przeciwko promieniowaniu UV, tonizacja skóry twarzy, a także dostarczenie jej składników odżywczych oraz ochrona przeciwstarzeniowa. W tym przypadku w kosmetykach warto poszukiwać witaminy C (lub innych antyoksydantów), bakuchiolu czy retinolu.

Posiadaczki cery suchej muszą skupić się na nawodnieniu cery. Najlepiej dobrać pielęgnację tak, by nie tylko nawilżała, ale także to nawilżenie zatrzymywała w skórze. Ważnym wyzwaniem jest także ochrona przeciwstarzeniowa. Na suchej cerze szybciej powstają zmarszczki, dlatego to bardzo ważny krok, którego nie powinnaś pomijać! Dobroczynnymi składnikami dla cery suchej są m.in. ceramidy, skwalan, antyoksydanty i kwas hialuronowy.

Cera tłusta to z kolei skoncentrowanie się na regulacji wydzielania sebum i dostarczenie odpowiedniego nawilżenia oraz walka z niedoskonałościami. Cera tłusta może powstawać wskutek zaburzenia bariery hydrolipidowej spowodowanej przesuszeniem cery! Nie powinno się takiej skóry oczyszczać i odtłuszczać zbyt agresywnie - tego typu kosmetyki jeszcze bardziej wysuszają skórę i doprowadzają do jeszcze bardziej zintensyfikowanej produkcji sebum. Odpowiednie składniki to np. kwas azelainowy, niacynamid, niskie stężenia retinolu czy bakuchiolu.

Cera mieszana sprawia, że nasza pielęgnacja jest o wiele bardziej złożona. Powinny jej towarzyszyć nawilżenie, tonizacja i peeling. Kosmetyki nawilżające i przeciwstarzeniowe powinno się nakładać na całą twarz, natomiast delikatny peeling twarzy przeprowadzać tylko w strefie T, i to najlepiej z użyciem produktów enzymatycznych lub gąbki konjac. Jednym z najlepszych składników do pielęgnacji skóry mieszanej jest niacynamid.

Zobacz także: Pielęgnacja cery trądzikowej. Sprawdzone sposoby na pozbycie się krostek i zaskórników

Co do codziennej pielęgnacji twarzy?

Codzienna pielęgnacja cery powinna się składać z dwóch podstawowych etapów, którymi są oczyszczanie skóry i nakładanie produktów pielęgnacyjnych. Jest to minimum, które powinnyśmy wykonywać do przeprowadzenia skutecznej pielęgnacji skóry. W najbardziej minimalistycznej wersji dla osób, które nie malują się, jest to mycie twarzy żelem lub pianką, a następnie nałożenie bogatego kremu na dzień lub na noc. Zwykle zalecane jest jednak dwuetapowe oczyszczanie twarzy. Bardzo często nasze potrzeby są o wiele większe, a dobrana pielęgnacja twarzy, zawierająca więcej produktów jest znacznie skuteczniejsza. Serum, esencja czy booster dzięki swojej konsystencji ma lepsze właściwości przenikania, dzięki czemu jest w stanie wniknąć w głąb skóry i zadziałać efektywniej. Dlatego właśnie najlepiej wzbogacić swój rytuał o takie produkty.

Getty Images@gpointstudio

Jaka jest kolejność nakładania kosmetyków?

Pierwszym pytaniem, które nam przychodzi do głowy, gdy myślimy o prawidłowej pielęgnacji twarzy, jest to, w jakiej kolejności aplikować produkty. Główna zasada jest taka, że zaczynamy od oczyszczania, a potem aplikujemy produkty o najlżejszej konsystencji, jak tonik, serum pielęgnacyjne, esencja, booster, a zamykamy ją otulającym skórę nawilżającym kremem. Poranna pielęgnacja cery ma podobny schemat, co wieczorna, z tym, że wieczorem dokonujemy również demakijażu i często sięgamy po dodatkowe produkty, jak maseczki nawilżające do twarzy i pod oczy. Kosmetyki mogą być też bardziej treściwe. Tego typu produkty powinny być nakładane bezpośrednio po oczyszczaniu i tonizowaniu twarzy, na suchą skórę. Wieloetapowa pielęgnacja to trend, który zapoczątkowała moda na koreańską pielęgnację, która obejmowała aż 10 etapów! Obecnie jest ich mniej, są bardziej usystematyzowane i konkretniejsze. Poniżej przedstawimy wam krok po kroku etapy właściwej pielęgnacji skóry.

Zobacz także: Koreańska pielęgnacja – etapy, kosmetyki, efekty

Jak powinna wyglądać pielęgnacja twarzy krok po kroku? Etapy pielęgnacji

Pisanie planu pielęgnacji twarzy wcale nie jest takie trudne, jak może się wydawać. Podobnie, jak w przypadku pielęgnacji włosów, tak i tutaj najlepiej sprawdza się metoda prób i błędów, ale poznając naszą cerę jesteśmy w stanie ograniczyć nasze kosmetyczne buble do minimum. Pamiętaj także, że produkty inaczej sprawdzają się na każdej cerze, ponieważ każda z nas, mimo podobieństw, może zupełnie inaczej reagować na poszczególne składy. To, co sprawdza się innym, niekoniecznie sprawdzi się u ciebie i odwrotnie - to, co nie sprawdza się innym, dla ciebie może być świetnym produktem, który swoim składem i działaniem trafia w dziesiątkę. Dlatego indywidualnie dobrane produkty to bardzo ważny element każdej rutyny, a wiedza na temat pielęgnacji skóry pomoże ci w dobraniu ich.

Demakijaż i oczyszczanie twarzy

Zalecenia pielęgnacyjne są jasne - zawsze należy zaczynać od oczyszczania skóry. Kosmetyki do oczyszczania cery to bardzo ważny element, dlatego w twojej kosmetyczce powinien znaleźć się żel lub pianka, a także produkt do demakijażu na wieczór. Oczyszczanie zaczyna się od demakijażu, jednak bardzo często pozostają na naszej skórze resztki produktów, które usunie wspomniany przez nas żel lub pianka. Dlatego wieczorem nie pomijaj mycia twarzy, nawet po użyciu produktu do usuwania ze skóry produktów kolorowych.

Getty Images@Jamie Grill

Peeling do cery

Peeling to krok, który powinno się wykonywać w pielęgnacji porannej lub wieczornej raz lub dwa razy w tygodniu. Pamiętaj, że nie jest to krok obowiązkowy i w niektórych przypadkach jest nawet szkodliwy! Delikatny peeling zapewni gąbeczka konjac, średnią intensywność - peeling enzymatyczny, a peeling z drobinami jest najsilniejszą formą pozbywania się martwego naskórka.

Tonizacja skóry

Demakijaż i oczyszczenie zaburza naturalne pH skóry, dlatego aby je przywrócić, należy użyć toniku do cery. Złagodzi on skórę i przyniesie natychmiastową ulgę.

Maseczki

Maseczki to kolejny nieobowiązkowy krok, który jest dodatkiem do rutyny pielęgnacyjnej. Wyróżniamy kilka typów maseczek:

  • do rozsmarowania na twarzy (kupne i domowe),
  • w płachcie,
  • hydrożelowe.

Każda z nich ma swoje plusy wynikające z formuły i możemy je stosować przemiennie. Maseczki mogą być do całej twarzy, pod oczy, a także na określone partie, jak np. maseczki do podbródka czy niewielkie płachty, które nakładamy punktowo. Jeśli chodzi o częstotliwość nakładania na twarz, wszystko zależy od naszych potrzeb. Niektóre osoby decydują się na nakładanie ich raz w tygodniu, inne dwa, a czasem nawet trzy razy. Są osoby, które stosują je w pielęgnacji twarzy o poranku, jednak większość z nas stosuje je w wieczornej rutynie pielęgnacyjnej.

Serum, esencja lub booster

Sera, esencje i boostery to jeden z hitów pielęgnacyjnych, który pokochałyśmy. Mają bardzo lekkie formuły, szybko się wchłaniają, nie pozostawiają tłustego filmu, a na dodatek ich drobne cząsteczki wnikają w skórę głębiej. Dają bardziej intensywne i szybsze efekty, jednak nie możemy zapomnieć, że nawet po ich użyciu należy domknąć pielęgnację kremem, zwłaszcza w przypadku serum z kwasem hialuronowym.

Niektóre produkty tego typu możemy stosować jedynie w pielęgnacji wieczornej - głównie ze względu na właściwości jednego ze składników. Należy do nich chociażby popularny retinol (który ma nawet więcej zaleceń, jak stosowanie go jedynie w sezonie jesienno-zimowym). Dzieje się tak dlatego, że niektóre ze składników działają fotouczulająco i mogą powodować poparzenia słoneczne. Jednak serum i krem to świetne połączenie, dlatego zachęcamy was do korzystania z niego w swojej rutynie! Niezależnie od tego, jakie serum wybierzecie i czy wpiszecie je w plan porannej pielęgnacji, czy wieczornej.

Getty Images@Sergey Mironov

Krem na dzień lub na noc, w zależności od pory dnia

Krem do cery to bardzo ważny krok, którego nie powinno się pomijać. To domknięcie całej pielęgnacji i otulenie naszej twarzy pełną ochroną. W przypadku zastosowania niektórych ser jest to wręcz konieczność! Krem nawilżający to najpopularniejszy wybór, ponieważ reszty działania szukamy głównie w składnikach aktywnych lżejszych produktów, o których wspomniałyśmy wyżej.

Krem z SPF

Planowanie pielęgnacji nie może ominąć tego ważnego kroku dziennej pielęgnacji! Kremy z wysokim filtrem SPF to całoroczny must have, który powinien być stosowany niezależnie od pory roku. Pozwoli to zapobiec nie tylko nadmiernemu opalaniu twarzy, ale także zapobiegnie negatywnym skutkom promieni słonecznych, do których należy m.in. fotostarzenie.

Żel lub krem pod oczy

Żel lub krem pod oczy jest równie ważny. Jego formuła i konsystencja zostały dopasowane tak, aby odpowiadać delikatnej i wrażliwej skórze wokół oczu. Takie produkty zazwyczaj są lżejsze, delikatniejsze i mniej otulające, dzięki czemu nie obciążają skóry. Dodatkowo ten obszar twarzy jest bardzo podatny na powstawanie zmarszczek mimicznych, czyli tak zwanych kurzych łapek. Stosowanie kremu pod oczy o właściwościach przeciwstarzeniowych pozwala ochronić skórę przed ich powstawaniem, dodaje elastyczności i sprężystości, a także bardzo często wspomaga walkę z cieniami i opuchnięciami.

Getty Images@zoranm

Zobacz także: Pielęgnacja skóry twarzy zimą - jak dbać i czego unikać?

Reklama

Jak ułożyć tygodniowy plan pielęgnacji twarzy?

Korzyści z planu pielęgnacji, który jest usystematyzowany, jest bardzo dużo. Pozwala on nam znormalizować skórę, zapobiec jej starzeniu, a także ochronić przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Na swoją pielęgnację warto patrzeć w szerszej perspektywie. W ostatnim czasie bardzo popularny stał się trend skin cycling, czyli cykliczne podejście do wieczornej pielęgnacji. Pomaga on w wypracowaniu nawyków w kontekście pielęgnacji skóry i opiera się na powtarzalnym czterodniowym cyklu. W każdym dniu skupiamy się na innym działaniu na cerę i zmieniamy składniki aktywne, dzięki czemu na naszą skórę nie działamy w tak agresywny sposób, przeplatając dni z mocniejszą pielęgnacją przeciwstarzeniową (np. z użyciem retinoidów) z tymi skupiającemu się na kojeniu i nawilżeniu. W ten sposób sukcesywnie odbudowujemy naskórek i doprowadzamy do jego normalizacji oraz do młodzieńczego, promiennego wyglądu.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane