Reklama

Rozstępy u nastolatków występują zarówno u dziewczynek, jak i u chłopców. Mogą zacząć pojawiać się bardzo wcześnie, bo już u dzieci w wieku 11-12 lat. Rozstępy u młodzieży mają zwykle nieco inną lokalizację niż np. u kobiet po ciąży, ale łączy je jedno – leczenie będzie najbardziej skuteczne, jeśli rozpocznie się je w momencie, gdy pręgi są świeże i mają czerwony kolor. Sprawdźcie, jakich składników szukać w kosmetykach na rozstępy i które zabiegi są najskuteczniejsze w ich likwidowaniu.

Reklama

Spis treści:

  1. Rozstępy u nastolatków – przyczyny powstawania
  2. Jak zapobiegać rozstępom u nastolatków?
  3. Kosmetyki na rozstępy u nastolatków
  4. Domowe sposoby na rozstępy u nastolatków
  5. Polecane zabiegi na rozstępy u nastolatków

Rozstępy u nastolatków – przyczyny powstawania

Mechanizm powstawania rozstępów jest zawsze taki sam. Dochodzi do nadmiernego rozciągania i napinania włókien kolagenowo-elastynowych budujących skórę. Ostatecznie włókna te pękają, czego efektem są ułożone równolegle do siebie pręgi. Początkowo, w tzw. fazie zapalnej, są to świeże czerwone rozstępy. Z czasem tkanka skórna w ich obrębie ulega bliznowaceniu – jest to tzw. faza zanikowa. Rozstępy przyjmują wówczas jasny, perłowy odcień.

Powodów, dla których u nastolatków pojawiają się rozstępy na pośladkach, na plecach, biodrach czy rozstępy na udach, jest co najmniej kilka. Najważniejsze są gwałtowne zmiany sylwetki, do których dochodzi w czasie dojrzewania. Dotyczą one zarówno wzrostu, jak i masy ciała. Włókna budujące skórę nie tylko są nadmiernie naciągane, ale też wahania hormonów typowe dla dojrzewania powodują ich osłabienie.

Dodatkowo u dziewczynek powiększa się biust, co może skutkować powstaniem rozstępów na piersiach, u chłopców natomiast rozrastają się barki, ramiona, czego efektem często są rozstępy na plecach. Rozmieszczenie pasków nieco różni się w zależności od płci. Podczas gdy u dziewczynek zlokalizowane są one głównie na piersiach, biodrach, pośladkach, u chłopców najczęściej pokrywają właśnie plecy, ramiona, rzadziej nogi. Rzadziej występują rozstępy u nastolatków na brzuchu, chyba że dochodzi do gwałtownego przybrania na wadze.

Do rozrywania włókien skóry może przyczyniać się również rozrost masy mięśniowej u nastolatków intensywnie ćwiczących na siłowni. Nie bez znaczenia są również predyspozycje genetyczne. Jeśli u rodziców widoczne są liczne rozstępy, możliwe, że wystąpią także u dzieci.

tylim

Włókna kolagenu osłabiane są dodatkowo przez przyjmowane leki, np. stosowane przy astmie sterydy. W przypadku gdy rozstępy pojawiły się u nastolatka, mimo że jego wzrost ani masa ciała nie uległy gwałtownym zmianom, warto sprawdzić, czy nie występuje podłoże chorobowe. Rozstępy u dzieci i młodzieży mogą być objawem:

  • zespołu Cushinga – jest to zespół różnego rodzaju objawów chorobowych związanych z nieprawidłowym poziomem kortyzolu produkowanego przez nadnercza; kortyzol przyczynia się do osłabienia włókien kolagenowych.
  • zespołu Marfana – jest to choroba genetyczna dotycząca tkanki łącznej, której jednym z charakterystycznych objawów są właśnie rozstępy.

Jak zapobiegać rozstępom u nastolatków?

Rozstępy u nastolatków na udach, plecach czy biodrach mogą stać się źródłem kompleksów, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zapobieganie im. Niestety, nie jest to łatwe zadanie, biorąc pod uwagę fakt, że młodzież nie zawsze ma świadomość istnienia problemu i tego, że jeśli nie podejmie się działania odpowiednio wcześnie, to zbliznowaciałe pręgi pozostaną na skórze na długie lata.

Zapobieganie rozstępom w okresie dojrzewanie powinno polegać przede wszystkim na stosowaniu zrównoważonej diety, bogatej w błonnik oraz witaminy i substancje o działaniu antyoksydacyjnym, takie jak witamina C, witamina E, flawonoidy. Przeciwutleniacze zwalczają wolne rodniki, które dodatkowo uszkadzają włókna kolagenu i elastyny. Ważna jest także aktywność fizyczna, która poprawia ukrwienie skóry i dotlenia budujące ją komórki.

Kluczowe dla zapobiegania rozstępom u nastolatków jest zadbanie o odpowiednie nawilżenie i jędrność skóry. Sprężysta skóra będzie skuteczniej opierać się rozciąganiu. Dopóki rozstępów nie ma, wystarczające będą balsamy ujędrniające bądź naturalne olejki roślinne, np. olejek arganowy.

Kosmetyki na rozstępy u nastolatków

Rozstępy u nastolatków, bez względu na to, czy pojawiły się na nogach, plecach czy piersiach, najłatwiej usunąć, kiedy są jeszcze świeże. Czerwone rozstępy to znak, że trwa stan zapalny. To najlepszy moment, żeby rozpocząć stosowanie kremów na rozstępy. Takie kosmetyki zawierają substancje, które nie tylko nawilżają skórę, ale też ujędrniają ją, usprawniają mikrokrążenie, pobudzają syntezę naturalnego kolagenu i elastyny. W składzie kremów na rozstępy najczęściej znajdują się:

  • wyciągi roślinne, np. z bluszczu, kasztanowca, ruszczyka, żeń-szenia, wąkroty azjatyckiej;
  • olejki roślinne, np. masło shea, masło z nasion kakaowca, olej z nasion winogron, olej ze słodkich migdałów bądź arganowy;
  • witaminy C i E.

W przypadku dzieci i młodzieży warto zdecydować się na kosmetyki naturalne, pozbawione sztucznych konserwantów, barwników, parabenów. Bezpieczną opcją jest także sięganie po balsamy i kremy na rozstępy przeznaczone dla kobiet w ciąży.

Ciekawą propozycją są również olejki na rozstępy, będące gotową kompozycją olejów roślinnych. Takie kosmetyki przede wszystkim uzupełniają płaszcz hydrolipidowy skóry, zapobiegając utracie nawilżenia. Doskonale ujędrniają skórę i poprawiają jej elastyczność, a tym samym – zwiększają odporność na rozciąganie. Jednym z najpopularniejszych jest olejek do ciała i twarzy Bio-Oil.

Zobacz także: Co na rozstępy? Najlepsze zabiegi, domowe sposoby i kosmetyki na rozstępy [Ranking]

Domowe sposoby na rozstępy u nastolatków

Spośród domowych sposobów na rozstępy u nastolatków na szczególną uwagę zasługuje szczotkowanie ciała. Jest to masaż ciała wykonywany za pomocą specjalnej szczotki z naturalnego włosia. Co ważne, szczotkowanie przeprowadzane jest na suchej skórze. Dopiero po nim można rozprowadzić na skórze wybrany krem czy olejek.

Szczotkowanie na sucho pomaga pozbyć się rozstępów na kilka sposobów. Przede wszystkim świetnie pobudza krążenie krwi i limfy. W efekcie komórki skóry są lepiej odżywione i dotlenione. Podczas zabiegu usuwane jest również zrogowaciały naskórek, dzięki czemu składniki z kosmetyków wchłaniają się o wiele łatwiej i szybciej.

Co jeszcze pomoże na rozstępy u nastolatków? Poprawę ukrwienia skóry i złuszczenie martwego naskórka zapewnią również naturalne peelingi, które można przygotować, mieszając gruboziarnistą sól lub cukier z olejkiem roślinnym, np. z oliwą z oliwek. Wystarczy wymasować nim ciało i spłukać wodą.

Zobacz także: Domowy peeling na 5 sposobów. Odżywia i pomaga przynieść skórze równowagę

Polecane zabiegi na rozstępy u nastolatków

W przypadku rozstępów, zwłaszcza tych starszych, utrwalonych, najbardziej skuteczne będą profesjonalne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Ich zadaniem jest przede wszystkim pobudzenie procesów regeneracji skóry i syntezy kolagenu, co prowadzi do zmniejszenia widoczności zbliznowaciałych linii na skórze. Do najczęściej polecanych zabiegów na rozstępy należą:

Zwykle potrzebna jest seria kilku zabiegów, choć zadowalające rezultaty można nieraz osiągnąć już po jednej wizycie w gabinecie. Na poniższym zdjęciu widoczne są efekty uzyskane po jednym zabiegu karboksyterapii.

Reklama

Wykonanie zabiegu u nastolatka należy wcześniej skonsultować z doświadczonym lekarzem medycyny estetycznej, który doradzi odpowiednią kurację oraz objaśni przebieg i poziom odczuwanego podczas zabiegu dyskomfortu.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane