To niezawodne sposoby, aby cera dojrzała odzyskała blask. Kluczowych jest 8 składników!
Cera dojrzała ma cechy, które wyraźnie odróżniają ją od skóry młodej. Wiele do życzenia pozostawia jej elastyczność, jędrność i nawilżenie. Widoczne są na niej zmarszczki i bruzdy, a owal twarzy nie jest już tak regularny jak kiedyś. Nierzadko pojawiają się też zmiany pigmentacyjne. Dlatego cera dojrzała wymaga odpowiedniej pielęgnacji, która pozwoli spowolnić nieuchronny proces starzenia się skóry.

Cera dojrzała jest bardziej podatna na działanie czynników zewnętrznych, w tym promieniowania UV. Wszystko przez to, że jej ochronny płaszcz hydrolipidowy nie jest już tak szczelny jak kiedyś. Pielęgnacja dojrzałej skóry nie może więc polegać wyłącznie na ujędrnianiu, bo równie ważne jest nawilżanie i uzupełnianie braków w lipidach. Sprawdź, jak dbać o cerę dojrzałą, żeby przywrócić jej dawny blask.
Spis treści:
- Od jakiego wieku cera jest dojrzała?
- Jakie są cechy skóry dojrzałej?
- Jak wygląda cera dojrzała?
- Składniki aktywne dla cery dojrzałej
- Kosmetyki do pielęgnacji cery dojrzałej
- Codzienna pielęgnacja cery dojrzałej krok po kroku
- Makijaż cery dojrzałej
- Jak zadbać o cerę dojrzałą? Dodatkowe wskazówki
Od jakiego wieku cera jest dojrzała?
Proces starzenia się skóry rozpoczyna się już w wieku około 25 lat. To wtedy spowalnia praca fibroblastów, czyli komórek odpowiedzialnych za syntezę kolagenu i elastyny. Zmiany te nabierają tempa po trzydziestce, nie oznacza to jednak, że już po 30. roku życia skórę można określić jako dojrzałą. Terminu tego używa się w odniesieniu do cery po 45.-50. roku życia, na której już wyraźnie widoczne są cechy dojrzałości.
Warto też zaznaczyć, że cera dojrzała nie jest typem cery, takim jak cera normalna, sucha czy tłusta. Cechy dojrzałości skóry pojawiają się u każdej osoby, niezależnie od jej podstawowego typu cery.
Jakie są cechy skóry dojrzałej?
Cechy skóry dojrzałej wynikają wprost ze wspomnianych nieuchronnych procesów, które zachodzą w jej obrębie z upływem lat i prowadzą do zmian strukturalnych. Należą do nich:
- Spadek produkcji kolagenu i elastyny. Znajdujące się w skórze właściwej fibroblasty pełnią bardzo ważną rolę: są odpowiedzialne za produkcję włókien kolagenowo-elastynowych, które pełnią funkcję "rusztowania" skóry. Z wiekiem tempo ich pracy wyraźnie zwalnia. Na tym nie koniec, bo pogorszeniu ulega również stan włókien: stają się one mniej elastyczne. W rezultacie skóra traci jędrność, elastyczność i już nie jest w stanie stawiać oporu grawitacji.
- Spadek produkcji kwasu hialuronowego. Proces starzenia skóry kojarzy się głównie z degradacją kolagenu i elastyny, tymczasem równie istotna jest kwestia obecnego w niej kwasu hialuronowego. Substancja ta odpowiedzialna jest zarówno za nawilżenie skóry, jak i jej elastyczność, pełniąc rolę naturalnego "wypełniacza". Za jego produkcję również odpowiadają fibroblasty. Łatwo więc przewidzieć, że skoro z wiekiem ich praca ulega pogorszeniu, to również zmniejsza się zawartość w skórze kwasu hialuronowego. Efekty? Pogłębienie zmarszczek, szorstkość i suchość skóry.
- Pogorszenie jakości bariery hydrolipidowej. Po 45. roku życia spowalnia również praca gruczołów łojowych i następują zmiany w produkcji sebum, czego przejawem jest nie tylko postępujące przesuszenie skóry, ale też pojawienie się luk w barierze hydrolipidowej. Skutkiem jest zwiększona wrażliwość skóry i jej podatność na podrażnienia.
- Pogorszenie krążenia. Nie można zapominać, że z wiekiem na jakości tracą również naczynka krwionośne, których ścianki także zbudowane są z włókien kolagenowych. Stają się więc o wiele mniej elastyczne, bardziej przepuszczalne. Osłabione jest też krążenie, co prowadzi do słabszego odżywienia i dotlenienia komórek skóry. Zachodzą więc zmiany w kolorze naskórka, który jest poszarzały i ziemisty.

Jak wygląda cera dojrzała?
Opisane procesy typowe dla dojrzałej skóry wpływają bezpośrednio na jej wygląd. Zmiany w elastyczności skóry prowadzą do powstania zmarszczek. Początkowo są to dość płytkie zmarszczki mimiczne, zlokalizowane głównie na czole i w okolicach oczu. Z czasem jednak ulegają pogłębieniu i dołączają do nich głębsze bruzdy nosowo-wargowe czy lwia zmarszczka między brwiami. Utrata jędrności przejawia się również w tym, że skóra nie jest już w stanie stawiać oporu sile grawitacji. Dochodzi więc do opadania policzków, kącików oczu czy kącików ust, wyraźnie widoczna jest zwiększona wiotkość skóry.
Istotne są również zmiany w nawilżeniu naskórka. Cera dojrzała jest odwodniona, nieraz odczuwane jest nieprzyjemne uczucie ściągnięcia, które może nasilać się po oczyszczaniu nieodpowiednimi kosmetykami. Pogorszenie jakości bariery hydrolipidowej zwiększa wrażliwość skóry, a więc nierzadko widoczne są na niej zaczerwienienia. Osłabione krążenie skutkuje z kolei ziemistym odcieniem cery, poszarzałym kolorytem. Oznaki zmęczenia, takie jak np. cienie pod oczami, są o wiele bardziej widoczne niż jeszcze kilka lat wcześniej.
W przypadku cery dojrzałej może pojawić się jeszcze jeden problem: hiperpigmentacje. Związane są między innymi z wieloletnią ekspozycją na promieniowanie UV. Do ich powstania przyczyniają się też zmiany hormonalne. O ile jednak zmarszczki są nieuniknione, o tyle przebarwienia niekoniecznie muszą pojawić się u każdej osoby po 45.-50. roku życia.
Składniki aktywne dla cery dojrzałej
Codzienna pielęgnacja cery dojrzałej powinna opierać się o składniki aktywne, które są nawilżą, odżywią, zregenerują, ujędrnią i zredukują oznaki starzenia. Jest to więc niełatwe zadanie, o cera dojrzała wymaga wielokierunkowego działania. W składzie kosmetyków warto szukać w szczególności:
- kwasu hialuronowego - to wspomniany już niezbędny składnik o działaniu nawilżającym, który pozwala na zatrzymanie w głębi skóry cząsteczek wody;
- peptydów - są różne ich rodzaje, ale podstawowym zadaniem jest zwiększenie produkcji kolagenu i elastyny;
- ceramidów - niezbędne, aby bariera hydrolipidowa spełniała swoje funkcje;
- retinolu (pochodna witaminy A) - wspiera syntezę kolagenu i procesy naprawcze w obrębie skóry, poprawia też koloryt skóry;
- witaminy E - to jeden z najsilniejszych antyoksydantów, poprawia też nawilżenie skóry;
- koenzymu Q10 - również działa antyoksydacyjnie i zwiększa nawilżenie;
- witaminy C - podobnie jak witamina E i koenzym Q10 wyróżnia się silnym działaniem antyoksydacyjny, ale dodatkowo również ma właściwości rozjaśniające, jest też niezbędna do syntezy kolagenu;
- naturalnych olejów roślinnych (np. olej arganowy, olej jojoba) - zawarte w nich kwasy tłuszczowe są niezastąpione w uzupełnianiu braków lipidów w płaszczu ochronnym skóry.

Kosmetyki do pielęgnacji cery dojrzałej
O wygląd cery dojrzałej pomogą zadbać starannie dobrane kosmetyki. Skóra dojrzała potrzebuje silnego nawilżenia, podstawę stanowi więc dobry krem nawilżający. Jeśli widzisz, że sam krem nawilżający to za mało, twoja skóra jest bardzo sucha, szorstka i podatna na podrażnienia, w twojej kosmetyczce nie może też zabraknąć kremu barierowego. Stworzy on na niej ochronny film i zwiększy odporność skóry na działanie czynników zewnętrznych.
Zmiany w jędrności naskórka po 45. roku życia wymagają regularnego nakładania dobrego kremu przeciwzmarszczkowego, który zarówno spowolni proces starzenia się skóry, jak i spłyci istniejące już zmarszczki. Po 50. roku życia kosmetyczkę warto uzupełnić o silniej działający krem liftingujący. Pamiętaj o kosmetykach typu serum, a więc takich o bardziej skoncentrowanym składzie. O kondycję skóry dojrzałej zadba serum hialuronowe czy serum peptydowe (np. serum z peptydami miedziowymi).
Wyjątkowo delikatna skóra wokół oczu również wymaga odpowiedniej pielęgnacji, zwłaszcza że to właśnie w tym miejscu pojawiają się pierwsze zmarszczki. Codziennie wklepuj w nią krem pod oczy do cery dojrzałej. Ujędrniająco zadziałają też płatki kolagenowe. Nie zapominaj też o ochronie przeciwsłonecznej! Wszelkie zaniedbania w tym zakresie będą nie tylko przyspieszać proces starzenia się skóry, ale też nasilać hiperpigmentacje.

Codzienna pielęgnacja cery dojrzałej krok po kroku
Rutyna pielęgnacyjna każdego rodzaju cery bazuje tak naprawdę na takich samych krokach. W zależności od potrzeb skóry trzeba jednak do każdego etapu dostosować kosmetyki.
- Oczyszczanie. Na skórze gromadzą się zanieczyszczenia takie jak kurz, pył, resztki kosmetyków, sebum. Ich systematyczne usuwanie to podstawa pielęgnacji twarzy. W przypadku cery dojrzałej sprawdzą się emulsje i delikatne pianki, które usuną brud, ale nie będą nadmiernie naruszać bariery hydrolipidowej.
- Tonizowanie. Mycie skóry zmienia jej pH w kierunku zasadowego, dlatego konieczne jest przywrócenie go do pH fizjologicznego (kwaśnego). Tonik jest kosmetykiem często pomijanym, ale warto o nim pamiętać.
- Nawilżanie. Po przetarciu skóry tonikiem można wklepać wybrany krem. Rano musi to być kosmetyk z filtrem SPF, najlepiej o poziomie 50, niezależnie od pory roku. Jeśli stosujesz też serum, zaaplikuj je na skórę przed nałożeniem kremu.
Tak wyglądają trzy podstawowe kroki w pielęgnacji twarzy, ale oczywiście warto ją dodatkowo uzupełniać. Raz w tygodniu wykonaj peeling, który złuszczy martwy naskórek i pobudzi krążenie. W ten sposób cera nabierze ładnego, zdrowego kolorytu, a nałożone na nią kosmetyki lepiej się wchłoną. Zamiast peelingów mechanicznego, który może być zbyt drażniący, wybierz peeling enzymatyczny. Nie zapominaj też o maseczkach, zarówno tych nawilżających, jak i odżywczych i liftingujących. Mogą to być gotowe maseczki drogeryjne, jak i domowe maseczki na zmarszczki.
Makijaż cery dojrzałej
Tak jak pielęgnacja twarzy wymaga zmiany podejścia po 45. roku życia, tak również modyfikacji wymaga makijaż skóry dojrzałej. Kluczem powinna być zasada: mniej znaczy więcej. Unikaj nakładania na twarz zbyt dużej ilości kosmetyków kolorowych. Postaw na dobry podkład do cery dojrzałej, który zmniejszy widoczność zmarszczek, optycznie wygładzi skórę, doda jej zdrowego blasku. W makijażu oczu unikaj cieni zbyt mocno połyskujących, jak i tych ciemnych i matowych. Wybieraj subtelne beże, brązy, odcienie jasnego różu. Cienie pod oczami zamaskuj korektorem, wybierając taki, który nie będzie wchodził w załamania skóry, podkreślając zmarszczki.

Jak zadbać o cerę dojrzałą? Dodatkowe wskazówki
Zabiegi pielęgnacyjne to nie wszystko. O jędrność i nawilżenie skóry dojrzałej można i trzeba dbać też poprzez zmianę codziennych nawyków i prowadzenie zdrowego trybu życia. Jak więc dodatkowo o nią zadbać?
- Pij dużo wody. Ilość powinna być dostosowana do trybu życiu i aktywności, ale nie powinno to być mniej niż 1,5 litra każdego dnia.
- Zadbaj o zdrową dietę. Nigdy nie jest za późno, żeby wprowadzić dietę antyoksydacyjną. Dostarczane z pożywieniem przeciwutleniacze (np. flawonoidy obecne głównie w owocach i warzywach) neutralizują działanie wolnych rodników, które odpowiedzialne są za degradację włókien elastynowych i kolagenowych.
- Wprowadź aktywność fizyczną. Sport to nie tylko sposób na zdrowie, ale też na dotlenioną skórę o ładnym kolorycie.
- Dbaj o odpowiednią ilość snu. Sen to podstawa, zarówno dla zdrowia, jak i urody. Niestety zwykle wraz z wiekiem jego jakość ulega pogorszeniu. Staraj się wprowadzać nawyki, które umożliwią regulację rytmu dobowego i ułatwią zasypianie. Wspomniany już ruch jest w tym bardzo pomocny.
- Zminimalizuj stres. Redukcja stresu bywa najtrudniejszym wyzwaniem, ale warto je podjąć, zwłaszcza że podniesiony poziom kortyzolu negatywnie odbija się i na zdrowiu, i na kondycji skóry dojrzałej.
