Koenzym Q10 (Ubiquinone) to jeden z naturalnie występujących w ludzkim organizmie antyoksydantów, czyli substancji spowalniających procesy starzenia się. Jest on także odpowiedzialny za nawilżenie skóry i jej ochronę przed szkodliwym działaniem promieniowania UVA. Z wiekiem jego ilość w organizmie zmniejsza się. Jednak badania pokazują, że regularne zewnętrzne stosowanie koenzymu Q10 pozwala m.in. zlikwidować stres oksydacyjny i zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry.
Spis treści:
Koenzym Q10 ceniony jest przede wszystkim za swoje właściwości związane ze spowolnieniem starzenia się organizmu. Można go stosować zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie.
Składnik ten:
Warto zaznaczyć, że koenzym Q10 działa też na włosy. Sprawia, że są mocniejsze i lepiej odżywione. Chroni włosy przed utratą koloru, dlatego sprawdzi się u osób, które farbują je. Dodatkowo regeneruje on włosy i wpływa na zwiększenie w nich ilości keratyny. Poprawia ich wygląd, dlatego z powodzeniem mogą go stosować osoby po inwazyjnych zabiegach fryzjerskich.
Warto zaznaczyć, że działanie produktów zawierających koenzym Q10, zarówno w postaci kosmetyków, jak i suplementów diety, jest widoczne przy ich regularnym stosowaniu, najczęściej kilku tygodniach.
Koenzym Q10 ma szerokie zastosowanie w kosmetyce. Można jednak spotkać się z jego wykorzystaniem także w produkcji żywności czy leków oraz suplementów diety. Jeżeli chodzi o zastosowanie zewnętrzne, to najczęściej używany jest do produkcji kosmetyków przeciwzmarszczkowych. Wykorzystuje się tutaj przede wszystkim jego działania wzmacniające jędrność i nawilżenie skóry. Wzmaga też stopień elastyczności skóry, co pozwala na znaczne poprawienie jej wyglądu.
Warto wspomnieć o tym, że w kosmetykach koenzym Q10 chroni kolagen i elastynę przed degradacją, co również wzmacnia ich działanie przeciwstarzeniowe. Wzmacnia również ochronę skóry przed działaniem wolnych rodników. Jednak działanie przeciwstarzeniowe nie jest jedyną jego zaletą, dla której wykorzystuje się go w kosmetykach. Stosowany jest też w kosmetykach nawilżających, a także mających na celu wyrównanie kolorytu skóry. Znajduje zastosowanie m.in. w kremach pod oczy mających na celu zmniejszenie widoczności zasinień.
Koenzym Q10 można znaleźć przede wszystkim w kosmetykach z grupy anti-ageing, czyli przeciwstarzeniowych. Jest on stosowany zarówno w produktach, które mają zniwelować pierwsze oznaki starzenia się i zachować na dłużej młody wygląd skóry, jak i przeznaczonych do cery dojrzałej. Najczęściej spotykany jest w produktach do pielęgnacji twarzy:
Substancja ta pojawia się także w produktach do ciała:
Obecnie na rynku pojawiają się również kosmetyki do włosów, które mają w swoim składzie koenzym Q10. Są to głównie:
Kosmetyki zawierające koenzym Q10 są powszechnie dostępne, ale można też zdecydować się na ich samodzielne przygotowanie. Tutaj należy pamiętać, że zalecane stężenie tej substancji w gotowym produkcie nie powinno przekraczać 1%. Na rynku istnieje wiele produktów z koenzymem Q10, któremu towarzyszą także inne substancje, jak np.witamina C.
Czysty koenzym Q10 można dodawać do gotowych produktów w celu wzbogacenia ich składu. Można też samodzielnie skomponować kosmetyk, np. krem z koenzymem Q10, który będzie w pełni dostosowany do indywidualnych potrzeb. Warto zwrócić uwagę, że substancja ta rozpuszcza się najlepiej w tłuszczach, więc komponując skład domowego kosmetyku, dobrze jest dodać do niego olej roślinny o wybranych właściwościach. Dodatkowym składnikiem, który warto dodać do kosmetyku z koenzymem Q10 jest skwalan. Jest to naturalny składnik lipidowy (tłuszczowy), który sprawi nie tylko, że koenzym będzie lepiej przyswajalny, ale także wzmocni działanie nawilżające i odżywcze gotowego kosmetyku. Dobrym dodatkiem do tych dwóch składników będzie również witamina E. Ich połączenie działa silnie przeciwstarzeniowo, ale i regeneracyjnie na komórki skóry. Połączenie tych trzech składników sprawdzi się również w przypadku pielęgnacji włosów. Zaleca się ich stosowanie przy włosach zniszczonych i suchych, wymagających regeneracji, odżywienia i nawilżenia.
Koenzym Q10 stosowany zewnętrznie w formie kosmetyków raczej nie wchodzi w niekorzystne interakcje z innymi substancjami.
U większości osób koenzym Q10 nie wywołuje niepożądanych działań czy skutków ubocznych. Wskazuje się, że produktów z jego zawartością nie powinny stosować kobiety w ciąży i w czasie laktacji.
Aktualne badania wskazują, że koenzym Q10 nie jest toksyczny ani niebezpieczny dla zdrowia. Trzeba tutaj jednak pamiętać o tym, że koenzym Q10 stosowany miejscowo na skórę u niektórych osób może wywołać reakcję alergiczną. Może ona mieć postać wysypki, której towarzyszy pieczenie, swędzenie i drażliwość skóry.
Koenzym Q10 to substancja, która występuje naturalnie w ludzkim organizmie. Można go znaleźć także w wielu produktach spożywczych. Po raz pierwszy wyizolowany został z wolego serca. Obecnie jednak można pozyskać go także z drożdży czy bakterii. Do produkcji kosmetyków najczęściej jest wytwarzany syntetycznie. To sprawia, że obok klasycznych kosmetyków, można go znaleźć także w produktach wegańskich.
Substancja ta nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne. Co więcej, wskazuje się, że stosowana zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie pomaga w walce organizmu z substancjami zanieczyszczającymi środowisko i niekorzystnie wpływającymi na stan włosów czy skóry, a także ogólną kondycję zdrowotną.