Trądzik w ciąży – przyczyny, kosmetyki, domowe sposoby
Trądzik w ciąży jest efektem zachodzących w organizmie kobiety zmian hormonalnych. To właśnie w ciąży trądzik może pojawić się po raz pierwszy bądź – jeśli krostki były obecne na skórze już wcześniej – ulec nawrotowi lub nasileniu. Ciąża niestety bardzo ogranicza możliwości leczenia zapalnych zmian, nie oznacza to jednak, że nie możecie nic zrobić, żeby poprawić wygląd skóry.

- Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Trądzik w ciąży może obejmować nie tylko twarz, ale też dekolt, ramiona i plecy. Zwykle przyjmuje najbardziej powszechną postać grudkowo-zaskórnikową, ale zdarza się również, że w ciąży nasila się trądzik różowaty. Wysyp pryszczy, który następuje zwykle już w pierwszy trymestrze, na szczęście zwykle stopniowo zmniejsza się wraz z upływem miesięcy.
Spis treści:
- Dlaczego pojawia się trądzik w ciąży?
- Trądzik w ciąży a płeć dziecka
- Co może nasilać trądzik w ciąży?
- Leczenie trądziku w ciąży
- Co stosować na trądzik w ciąży?
- Domowe sposoby na trądzik w ciąży
Dlaczego pojawia się trądzik w ciąży?
Trądzik w ciąży jest trądzikiem hormonalnym, a więc głównym czynnikiem, który powoduje pojawienie się krostek na skórze są wahania poziomu hormonów. Najbardziej gwałtowne zmiany w gospodarce hormonalnej zachodzą na początku ciąży, w pierwszym trymestrze, dlatego to właśnie wtedy można zaobserwować wzmożoną produkcję sebum i pogorszenie kondycji cery.
W organizmie wzrasta wówczas poziom progesteronu i androgenów, co bezpośrednio wpływa na aktywność gruczołów łojowych. Zwiększone wydzielanie łoju sprawia, że łatwiej dochodzi do zapychania porów. Nagromadzona wydzielina wraz z zanieczyszczeniami staje się doskonałą pożywką dla bakterii, które nadmiernie się namnażają. Rezultat tych procesów jest widoczny gołym okiem – zwiększa się liczba zaskórników i zapalnych grudek.
W kolejnych miesiącach ciąży poziom hormonów powoli się stabilizuje, co może pozytywnie wpłynąć na wygląd skóry. Może, ale nie musi, ponieważ z kolei w drugiej połowie ciąży wzrasta stężenie prolaktyny, co również nie pozostaje bez wpływu na nasilenie trądziku. Nierzadko zdarza się więc, że trądzik utrzymuje się także po ciąży, w czasie karmienia piersią.
Na tego typu trądzik u dorosłych, choć uwarunkowany przede wszystkim hormonalnie, wpływ mają również inne czynniki. Ciąża zwykle wiąże się z silnymi emocjami, stresem, zmienia się też codzienna dieta, w której często zaczynają dominować węglowodany. Problemy z cerą w ciąży wynikają również z faktu, że skóra w tym czasie staje się bardziej wrażliwa, łatwiej ulega podrażnieniom i nawet dotychczas stosowane, sprawdzone kosmetyki mogą wywołać niespodziewaną reakcję.

Zobacz także: Rodzaje trądziku – jak je rozpoznać
Trądzik w ciąży a płeć dziecka
Jednym z często powtarzanych przesądów jest ten dotyczący zależności między wyglądem skóry przyszłej mamy a płcią dziecka. Uważa się, że dziewczynka „odbiera” mamie urodę i jeśli pojawia się trądzik w ciąży, to właśnie znak, że dziecko będzie płci żeńskiej. Z kolei gładka, nieskazitelna cera w ciąży ma być zwiastunem narodzin chłopca. Jest to jednak jeden z wielu ciążowych zabobonów, niemających naukowego uzasadnienia.
Co może nasilać trądzik w ciąży?
Choć na poziom hormonów nie macie wpływu, to do nasilenia się trądziku w ciąży mogą przyczyniać się również codzienne nawyki. Warto zwrócić uwagę, czy nie popełniacie któregoś z tych błędów:
- częste dotykanie twarzy dłońmi lub telefonem – znajdujące się na nich bakterie i zanieczyszczenia łatwo przenieść na skórę i w ten sposób doprowadzić do powstania krostek;
- wyciskanie krostek – mechaniczne wyciskanie trądzikowych zmian nie tylko spowalnia ich gojenie się i może spowodować „rozsianie się” bakterii na resztę skóry, ale też prowadzi do powstania potrądzikowych blizn i przebarwień;
- zbyt rzadkie zmienianie poszewki od poduszki – poszewka ma każdej nocy kontakt ze skórą, jeśli więc zmieniana jest zbyt rzadko, znajdujące się na niej bakterie, sebum i zanieczyszczenia przenoszą się na twarz;
- zbyt rzadkie zmienianie ręcznika stosowanego do osuszania twarzy.
Leczenie trądziku w ciąży
Leczenie trądziku w ciąży jest nie lada wyzwaniem, ponieważ zdecydowana większość przepisywanych przed dermatologów leków jest w tym czasie zakazana. Niektóre substancje mają udowodnione działanie teratogenne, a więc uszkadzają rozwijający się płód, mogą nawet prowadzić do poronienia. Inne natomiast nigdy nie były testowane u kobiet w ciąży, więc ich wpływ na dziecko jest nieznany. Całkowicie przeciwwskazane do leczenia trądziku w ciąży są:
- retinoidy, w tym izotretynoina;
- antybiotyk tetracyklina;
- chemioterapeutyk metronidazol;
- terapia hormonalna.
Warunkowo mogą być stosowane niskie stężenia kwasu azelainowego, nadtlenku benzoilu czy erytromycyna, jednak wyłącznie po konsultacji i za zgodą lekarza.
Co stosować na trądzik w ciąży?
Niełatwym zadaniem jest również pielęgnacja cery trądzikowej w ciąży. Z ogromną ostrożnością należy dobierać stosowane kosmetyki, zarówno z uwagi na fakt, że ich składniki mogą przenikać do krwiobiegu, jak i ze względu na to, że skóra w ciąży może reagować podrażnieniem i uczuleniem nawet na potencjalnie bezpieczne substancje. Dlatego zanim użyjecie jakiegokolwiek preparatu, sprawdźcie jego skład oraz wykonajcie próbę uczuleniową.
Unikajcie kosmetyków ze składnikami komedogennymi, które mogą zapychać pory i nasilać trądzik. Niewskazane są też preparaty na bazie alkoholu, który wysusza skórę i paradoksalnie wzmaga wydzielanie sebum, prowadząc do szybszego przetłuszczania się cery. W ciąży zrezygnujcie też z kosmetyków z kwasami i retinolem. Lepiej też odstawić peelingi ziarniste, które mogą „rozdrapywać” zapalne grudki, jak i drażnić bardziej wrażliwą w ciąży cerę.
Kosmetyki na trądzik w ciąży powinny być delikatne, hipoalergiczne, bezzapachowe, przebadane dermatologicznie. Im krótszy skład, tym lepiej. Bezpiecznie można stosować między innymi kosmetyki z:
- cynkiem – w postaci maści na trądzik aplikowanych miejscowo, działa wysuszająco i ściągająco;
- siarką – np. w formie maści siarkowej, działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie, jednak możliwe, że specyficzny zapach kosmetyków z siarką okaże się dla was zbyt drażniący;
- aloesem – działa przeciwzapalnie, koi, łagodzi podrażnienia, nawilża;
- olejkiem z drzewa herbacianego – ma właściwości antybakteryjne;
- glinkami – do cery trądzikowej szczególnie polecana jest glinka zielona, silnie absorbuje sebum, ogranicza jego wydzielanie, oczyszcza pory;
- węglem aktywnym – odblokowuje pory, „wyciągając” z nich wszelkie zanieczyszczenia, wchłania nadmiar sebum;
- wyciągami roślinnymi, np. z pokrzywy, rumianku, zielonej herbaty;
- pantenolem – nawilża i koi.
Krem na trądzik w ciąży powinien również nawilżać skórę, która również w przypadku cery trądzikowej bywa odwodniona. Ważne jednak, żeby był to kosmetyk o lekkiej formule. Na dzień stosujcie kosmetyk z filtrem, zwłaszcza że skóra w ciąży jest bardziej narażona na powstawanie przebarwień. Wybierajcie jednak kremy z filtrami mineralnymi, które nie wnikają w skórę, lecz „odbijają” promieniowanie UV.
Pamiętajcie o dokładnym oczyszczaniu skóry trądzikowej, wybierając jednak żele i pianki z delikatnymi substancjami myjącymi, np. emulsję micelarną Cetaphil. Po każdym myciu przetrzyjcie skórę tonikiem, żeby przywrócić jej fizjologiczne pH. W tej roli dobrze sprawdzą się również naturalne hydrolaty czy płyny micelarne do cery wrażliwej.
Regularnie, 1-2 razy w tygodniu, wykonujcie też peeling, stosując kosmetyk enzymatyczny z papainą i betainą, które łagodnie, ale skutecznie usuwają martwy naskórek.
Domowe sposoby na trądzik w ciąży
O cerę trądzikową w ciąży możecie zadbać również domowymi sposobami. Ze wspomnianych glinek z łatwością samodzielnie wykonacie maseczkę, wystarczy wybraną glinkę zmieszać z wodą, aż do uzyskania „papki”. Pozostawcie ją na skórze na ok. 15 minut (spryskując np. wodą termalną, żeby całkiem nie wyschła) i zmyjcie letnią wodą.
Olejek herbaciany również sprawdzi się nie tylko jako składnik kosmetyków, lecz także jako preparat do stosowania miejscowego. Możecie aplikować go na trądzikowe krostki. Pamiętajcie jednak, żeby przed pierwszym użyciem wykonać próbę uczuleniową.
Kondycję cery tłustej i trądzikowej poprawi domowy tonik z ogórka. Zetrzyjcie umyte warzywo na tarce z małymi oczkami i wyciśnijcie sok, np. za pomocą gazy. Możecie dodać kilka kropli soku z cytryny. Namoczcie wacik i przemywajcie twarz rano i wieczorem. Przygotowany tonik przechowujcie w lodówce, jednak nie dłużej niż 3-4 dni.