Wypieki na twarzy są częstym towarzyszem cery wrażliwej i naczynkowej. Pojawiają się pod wpływem silnych emocji, wysokich bądź przeciwnie – niskich temperatur, a nawet po spożyciu pikantnej potrawy. Jeśli pojawiają się sporadycznie i szybko znikają, nie stanowią powodu do niepokoju. Co innego, jeśli wypieki goszczą na twarzy bardzo często albo utrzymują się stale – wtedy konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Reklama

Spis treści:

  1. Wypieki na twarzy – przyczyny
  2. Wypieki na twarzy u dziecka
  3. Wypieki na twarzy – pielęgnacja
  4. Domowe sposoby na wypieki na twarzy
  5. Jak zapobiegać wypiekom na twarzy?

Wypieki na twarzy – przyczyny

Wypieki na twarzy dobrze znane są właściwie każdej z nas. Nie potrzeba wiele, żeby pojawiły się na policzkach. Zaczerwienienie twarzy często występuje latem, podczas upałów, ale też i zimą, kiedy dochodzi do gwałtownej zmiany temperatury po wejściu z mrozu i wiatru do ogrzewanego pomieszczenia. Obecne w skórze naczynka krwionośne wówczas gwałtownie się rozszerzają, uwidaczniając się w postaci rumieńców.

Do rozszerzenia naczyń krwionośnych dochodzi również np. po spożyciu pikantnej lub gorącej potrawy czy po wypiciu alkoholu. Czerwona twarz świadczy także o wzroście ciśnienia krwi, np. podczas intensywnego wysiłku fizycznego czy na skutek stresu czy silnych emocji. Często widoczne na twarzy czerwone wypieki powiązane z niemal ciągłym uczuciem niepokoju, lęku, kołataniem serca, nadmiernym poceniem mogą świadczyć o nerwicy.

Czerwone policzki, którym towarzyszą inne objawy takie jak uderzenia gorąca czy problemy ze snem, to może być sygnał świadczący o menopauzie, a więc zachodzących w organizmie zmianach hormonalnych. Nie tylko w czasie menopauzy wahania hormonów mogą prowadzić do uwidaczniania się wypieków. Tego typu hormonalny rumieniec może zagościć na twarzy również w ciąży.

Zobacz także

Zaczerwienienia na twarzy to jeden z charakterystycznych objawów typowych dla cery naczynkowej i wrażliwej. Delikatne naczynka o mało elastycznych i kruchych ściankach są bardzo podatne na kurczenie i rozkurczanie. Jeśli są one w nienajlepszej formie, z czasem zanika ich zdolność do kurczenia się i pozostają stale rozszerzone, tworząc rumieńce i „pajączki”.

Wypieki na twarzy mogą być jednym z pierwszych objawów trądziku różowatego, schorzenia dermatologicznego o wciąż nieustalonej do końca przyczynie. Do zaczerwienienia z czasem dołączają krostki, uczucie swędzenia i pieczenia skóry, a nawet opuchlizna. Zmiany lokalizują się głownie na policzkach i nosie.

Zobacz także: Naczynka na twarzy - przyczyny, domowe sposoby, zabiegi

Andrey Zhuravlev

Może się jednak zdarzyć, że rumień na twarzy jest sygnałem poważniejszych dolegliwości. Choroby, którym mogą towarzyszyć czerwone wypieki na twarzy, to:

  • toczeń rumieniowaty,
  • cukrzyca,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • alergie i atopowe zapalenie skóry,
  • zaburzenia pracy tarczycy.

Dlatego jeśli wypieki na twarzy pojawiają się często lub zagościły na stałe, niezbędna jest konsultacja z lekarzem, który zaleci odpowiednie badania w celu ustalenia podłoża problemu.

Wypieki na twarzy u dziecka

Wypieki na twarzy u dziecka to najczęściej efekt silnych emocji, płaczu, jak i wysiłku fizycznego. Pojawiają się też oczywiście również podczas choroby, jeśli towarzyszy jej gorączka. Zazwyczaj wypieki na twarzy u niemowląt i dzieci nie są powodem do niepokoju. Jeśli jednak pojawiają się bez wyraźnej przyczyny bądź występują też inne objawy, takie jak swędzenie skóry czy podwyższona temperatura ciała, konieczna jest wizyta u lekarza.

Najczęściej spotykane chorobowe przyczyny czerwonych wypieków na twarzy u dziecka to:

  • alergie pokarmowe i kontaktowe,
  • atopowe zapalenie skóry,
  • rumień zakaźny (infekcja wywoływana przez parwowirusy).

Wypieki na twarzy – pielęgnacja

Najważniejsze jest ustalenie przyczyny pojawiania się wypieków na twarzy i leczenie podstawowej choroby, jeśli to właśnie konkretna dolegliwość odpowiada za zaczerwienienie policzków. Jeśli okaże się, że wypieki są skutkiem nadmiernej wrażliwości skóry i nadreaktywności naczynek krwionośnych, należy wdrożyć pielęgnację, która je wzmocni i uspokoi.

Podstawę stanowi dobry krem na zaczerwienienia do cery naczynkowej. Powinien mieć krótki skład, bez zbędnych barwników, aromatów, konserwantów. Ważne, żeby zawierał substancje uszczelniające i wzmacniające ściany naczyń krwionośnych, takie jak:

Wybierając krem na dzień, zwróćcie uwagę, żeby zawierał wysoki filtr przeciwsłoneczny. Skóra wrażliwa i naczynkowa bardzo łatwo ulega podrażnieniom i oparzeniom, a wystawianie jej na działanie promieni słonecznych jest gwarantem tego, że pojawią się wypieki. Najlepiej zdecydować się na krem do twarzy z filtrem SPF50. Pamiętajcie, żeby krem z filtrem stosować przez cały rok – zimą wystarczający będzie filtr SPF20 lub 30.

Pielęgnacja skóry ze skłonnością do wypieków nie ogranicza się tylko do wklepywania odpowiedniego kremu. Równie istotne jest łagodne oczyszczanie, np. za pomocą delikatnych pianek czy żeli. Pomocne będą płyny micelarne do cery wrażliwej czy kojące toniki. Jeśli używacie peelingów, sięgajcie wyłącznie po te enzymatyczne. Sprawdzajcie skład każdego kosmetyku, unikając tych, które zawierają wysuszający i drażniący alkohol.

Domowe sposoby na wypieki na twarzy

Wrażliwą, nadreaktywną skórę pomogą ukoić również domowe metody. Ich zadaniem jest złagodzenie podrażnień, wzmocnienie i zwężenie naczynek. Możecie spróbować:

  • maseczki z zielonego ogórka – zetrzyjcie schłodzone w lodówce warzywo na tarce z drobnymi oczkami i nałóżcie na skórę; żeby uniknąć „zjeżdżania” maseczki z twarzy, połóżcie się i nałóżcie na twarz gazę, zmyjcie po ok. 20 minutach.
  • maseczki z siemienia lnianego – kisiel z siemienia lnianego doskonale koi i uspokaja skórę dzięki zawartości śluzowych substancji; 2 łyżki nasionek lnu zagotujcie w garnuszki i odcedźcie; wytworzony śluz rozprowadźcie na twarzy i pozostawcie na ok. 20 minut.
  • naparu ziołowego z rumianku lub nagietka – wystarczy sporządzić napar, odczekać, aż ostygnie (a najlepiej dodatkowo schłodzić go w lodówce) i delikatnie przecierać nim twarz 2-3 razy dziennie; pamiętajcie, żeby taki napar przechowywać w lodówce maksymalnie 2-3 dni.

Jak zapobiegać wypiekom na twarzy?

Zwykle nie da się uniknąć stresu, nie należy też rezygnować z aktywności fizycznej, żeby zapobiec powstawaniu wypieków. Warto jednak przestrzegać kilku podstawowych zasad, jeśli macie skłonność do czerwienienia się policzków:

Reklama
  • unikajcie nadmiernego opalania i korzystania z solarium;
  • ograniczcie długie, gorące kąpiele i gorące prysznice;
  • do mycia twarzy używajcie chłodnej wody, która dodatkowo pomoże zwęzić naczynka;
  • zimą nie przegrzewajcie mieszkań, żeby uniknąć zbyt gwałtownych zmian temperatury po powrocie z mrozu.
Reklama
Reklama
Reklama