Wypryski na twarzy – rodzaje wyprysków, dlaczego powstają i jak się ich pozbyć
Wypryski na twarzy mogą przyjmować różną postać. Czasem są to drobne, białe krostki, a czasem wręcz przeciwnie – duże, czerwone, bolesne wykwity skórne. Za ich powstawanie odpowiadają przede wszystkim zaburzenia hormonalne, co sprawia, że leczenie wyprysków na twarzy jest czasochłonne i uciążliwe.

Wypryski na twarzy to zwykle objaw trądziku, który najczęściej pojawia się w okresie dojrzewania. Ale zdarza się, że zaczyna się ujawniać dopiero po 30. roku życia, a czasem dopiero po menopauzie. Wbrew pozorom problem wyprysków na twarzy nie dotyczy wyłącznie kobiet. Również u mężczyzn trądzik jest bardzo powszechny. Sprawdźcie, co zrobić, żeby skutecznie pozbyć się pryszczy twarzy.
Spis treści:
- Wypryski na twarzy – przyczyny powstawania
- Czerwone bolące wypryski na twarzy
- Białe wypryski na twarzy
- Ropne wypryski na twarzy po 30- i 40-tce
- Wypryski na twarzy a menopauza
- Wypryski na twarzy we wczesnej ciąży
- Wyprysk kontaktowy na twarzy
- Wypryski na twarzy – trądzikowa mapa twarzy
- Co na wypryski na twarzy?
Wypryski na twarzy – przyczyny powstawania
Pryszcze na twarzy to typowy obraz trądziku pospolitego. Najczęściej przyjmuje on postać trądziku zaskórnikowo-grudkowego, w którym obok otwartych i zamkniętych zaskórników widoczne są czerwone, bolące przy dotyku krosty. Powstawanie pryszczy związane jest ze zbyt intensywną produkcją sebum i nadmiernym łuszczeniem się martwego naskórka. Łój, komórki naskórka i obecne na skórze zanieczyszczenia (kurz, makijaż) zapychają pory i gruczoły łojowe. Może dodatkowo dojść do nadkażenia bakteryjnego. W efekcie gromadzi się ropa i rozwija się stan zapalny.
Za powstawanie grudek na twarzy odpowiadają przede wszystkim wahania hormonalne, które prowadzą do zapoczątkowania powyższych procesów. Brak równowagi między estrogenami i androgenami sprawia, że gruczoły wytwarzają za dużo łoju. Ale do tworzenia się wyprysków przyczyniają się również inne czynniki, takie jak:
- nieprawidłowa pielęgnacja (np. stosowanie kosmetyków z substancjami zapychającymi pory).\,
- niedokładny demakijaż,
- częste dotykanie twarzy dłońmi,
- dotykanie twarzy telefonem, na którym gromadzą się bakterie i brud,
- niewłaściwa dieta,
- stres (również pobudza produkcję sebum).
Czerwone bolące wypryski na twarzy
Bolesne przy dotyku wypryski na twarzy w czerwonym kolorze to typowy objaw trądziku. Czerwień świadczy o rozwiniętym stanie zapalnym. W zależności od jego rodzaju i stopnia zaawansowania zmiany te mogą być mniej lub bardziej nasilone. Widoczne na skórze rozszerzone naczynka, rumień i bolesne krostki to obraz charakterystyczny dla trądziku różowatego. Duże ropne torbiele i guzy występują w przypadku trądziku ropowiczego, a jedna z jego bardzo uciążliwym postaci to trądzik odwrócony.
Białe wypryski na twarzy
Białe krostki na twarzy również mogą występować przy trądziku – są to wtedy tzw. zaskórniki zamknięte. Ale nierzadko białe grudki to prosaki – niewielkie, twarde krostki, występujące zazwyczaj w większych skupiskach, tworząc na skórze „kaszkę”. Tak jak w przypadku innych zmian ich powstawanie związane jest z zatkaniem ujścia gruczołów łojowych. Biały kolor zawdzięczają właśnie obecności nagromadzonego sebum.
Ropne wypryski na twarzy po 30- i 40-tce
Może się zdarzyć, że w okresie dojrzewania skóra na twarzy jest gładka i bezproblemowa, a dopiero po 30., a nawet 40. życia ujawnia swoje drugie oblicze. Cera trądzikowa u kobiet po 30. roku życia wygląda zwykle nieco inaczej niż u nastolatek. W okresie dojrzewania wypryski gromadzą się w strefie T, czyli na brodzie, nosie i czole. Natomiast u dorosłych kobiet pryszcze pojawiają się głównie na brodzie i żuchwie, tworząc linię U. Za ich powstawanie również odpowiadają wahania hormonalne, ale też stres, nieprawidłowa dieta, niewłaściwe nawyki pielęgnacyjne.

Wypryski na twarzy a menopauza
Menopauza związana jest z ogromnymi wahaniami hormonów. Przede wszystkim drastycznie zmniejsza się poziom estrogenów, a to one w znacznej mierze odpowiadają za wygląd skóry, m.in. za poziom jej nawilżenia. Zmiany w gospodarce hormonalnej w okresie menopauzy prowadzą do drastycznego ograniczenia syntezy włókien kolagenowo-elastynowych i spadku poziomu kwasu hialuronowego. Nierzadko to właśnie na okres menopauzy przypada największe nasilenie trądziku różowatego.
Wypryski na twarzy we wczesnej ciąży
Ciąża to kolejny przykład, jak ogromny wpływ na organizm i wygląd skóry mają zmiany hormonalne. Burza hormonów, która rozpoczyna się we wczesnej ciąży, może skutkować znacznym pogorszeniem wyglądu cery i pojawieniem się wyprysków na twarzy. Na szczęście problem ten zwykle zmniejsza się wraz z upływem kolejnych miesięcy, a cera uspokaja się po pewnym czasie od porodu.
Wyprysk kontaktowy na twarzy
W większości przypadków za wypryski na twarzy odpowiadają hormony. Ale zdarza się, że krostki na skórze są skutkiem alergii. Wyprysk kontaktowy pojawia się w wyniku – jak wskazuje nazwa – kontaktu skóry z czynnikiem drażniącym. Może być nim określony składnik kosmetyku bądź np. nikiel zawarty w biżuterii. Takiemu wypryskowi towarzyszy świąd, zaczerwienienie, pieczenie.
Wypryski na twarzy – trądzikowa mapa twarzy
Według medycyny chińskiej rozmieszczenie wyprysków na twarzy odzwierciedla stan organizmu i wskazuje, które narządy mogą nie funkcjonować prawidłowo. Pryszcze na czole mogą sugerować, że nie najlepiej działa jelito cienkie i że występują problemy trawienne. Pryszcze na brodzie podpowiadają, żeby lepiej przyjrzeć się narządom miednicy małej. Trądzik na policzkach można wiązać z pracą żołądka, płuc. Z kolei pryszcze pod nosem i wokół ust wiązane są z niewłaściwym działaniem jelita grubego czy serca.
Co na wypryski na twarzy?
Leczenie trądziku bywa czasochłonne i trudne. Najważniejsze jest wielokierunkowe podejście do pielęgnacji cery trądzikowej. Pierwszym krokiem powinno być zmodyfikowanie niewłaściwych nawyków pielęgnacyjnych i żywieniowych – niedotykanie twarzy dłońmi, częste czyszczenie telefonu, który styka się ze skórą na policzkach, częsta zmiana poszewki na poduszkę, na której w nocy gromadzą się bakterie, sebum, zanieczyszczenia. Niezbędne jest wprowadzenie diety na trądzik, w której nie może zabraknąć produktów bogatych w cynk, siarkę, witaminy z grupy B.
Pomocne będą apteczne maści na trądzik, takie jak maść cynkowa czy ichtiolowa. Działają one ściągająco, antybakteryjnie. Należy aplikować je punktowo, w miarę możliwości nawet kilka razy dziennie. Kosmetyki na trądzik, które są niezbędne w pielęgnacji cery problematycznej, to dobrze oczyszczające żele i pianki. Ich zadaniem jest dokładne usunięcie ze skóry wszelkich zanieczyszczeń, sebum, resztek makijażu, a więc wszystkiego, co może zapychać pory.
Raz w tygodniu trzeba wykonać peeling, który złuszczy martwy naskórek. W przypadku licznych wyprysków na twarzy unikajcie peelingów ziarnistych, które mogą uszkodzić krostki i nasilić problem. Lepszym wyborem będzie peeling enzymatyczny, który usuwa zrogowaciałe komórki naskórka, rozpuszczając białkowe połączenia między nimi.
Codziennie stosujcie odpowiedni krem na trądzik. Działanie kremów do cery trądzikowej polega przede wszystkim na:
- ograniczaniu produkcji sebum,
- zwężaniu rozszerzonych porów,
- matowieniu skóry,
- delikatnym złuszczaniu naskórka,
- nawilżaniu skóry.
W składzie kremów do cery problematycznej szukajcie składników ściągających, złuszczających, antybakteryjnych, przeciwzapalnych, antyoksydacyjnych, łagodzących. Pamiętajcie, że wbrew pozorom cera trądzikowa bardzo często jest odwodniona. Nie można więc pominąć jej codziennego nawilżania. Składniki, które pomogą pozbyć się wyprysków na twarzy, to między innymi:
- kwasy, np. migdałowy, salicylowy, glikolowy, azelainowy,
- niacyniamid,
- cynk i siarka,
- retinol,
- nadtlenek benzoilu,
- ekstrakty roślinne, np. z aloesu, oczaru wirginijskiego, nagietka,
- olejki eteryczne, np. z drzewa herbacianego.
Unikajcie kosmetyków ze składnikami komedogennymi, czyli zapychającymi pory, takimi jak wazelina, parafina, silikony, olej kokosowy. Codzienne stosowanie kosmetyków możecie uzupełnić o domowe sposoby na pryszcze. Pomocna będzie maseczka z zielonej glinki, która doskonale wchłania sebum i oczyszcza pory z zanieczyszczeń. Wystarczy wymieszać ją z wodą, do uzyskania gęstej papki. Nałóżcie na twarz i po ok. 15 minutach zmyjcie wodą.
Zastanawiacie się, co pomoże na trądzik, jeśli powyższe sposoby zawiodą? Uporczywe wypryski na twarzy czasem wymagają zastosowania leków i tabletek na trądzik, oczywiście po konsultacji z dermatologiem. Możecie też skusić się na profesjonalne zabiegi, takie jak peeling kawitacyjny, peeling chemiczny czy zabiegi laserowe. Po serii zabiegów zauważycie wyraźną poprawę wyglądu skóry.
Zobacz także: Pryszcze podskórne - skąd się biorą i jak je usunąć?