Reklama

Zmagasz się z problemem ziemistej, pozbawionej blasku cery? Nie martw się. Istnieje kilka łatwych i sprawdzonych sposobów, które pomogą ci przywrócić skórze świeżość i młodzieńczość. Zanim się jednak za nie zabierzesz musisz dowiedzieć się, z czego konkretnie wynika ta dolegliwość. Czym charakteryzuje się ziemista cera? Dlaczego skóra na twarzy staje się szara i pozbawiona blasku? Jak pielęgnować ziemistą cerę i jak zapobiegać jej powstawaniu? Podpowiadamy.

Reklama

Spis treści:

  1. Jak wygląda szara ziemista cera?
  2. Jakie są przyczyny ziemistej cery?
  3. Jak dbać o ziemistą cerę i jak jej zapobiegać?
  4. Ziemista cera - dobór kosmetyków
  5. Domowe sposoby na ziemistą cerę
  6. Zabiegi na ziemistą skórę twarzy

Jak wygląda szara ziemista cera?

Ziemista cera to określenie, które najczęściej dotyczy bladej, matowej i pozbawionej blasku skóry twarzy. Jej szarawy, niewyraźny odcień sprawia, że wygląda na zmęczoną i niezdrową. Często jest też związana z utratą jędrności i wiotkością, rozszerzonymi porami oraz widoczną strukturą. Osoby, które borykają się z tym problemem mogą narzekać na cienie pod oczami, nieestetyczne przebarwienia, plamki i zmarszczki.

Co ciekawe, problem ziemistej cery może dopaść zarówno osoby z suchym, tłustym jak i mieszanym typem skóry. Szara i zmęczona twarz jest często wynikiem nieprawidłowej diety, zaburzeń hormonalnych i niewłaściwej pielęgnacji. W akapicie poniżej dowiesz się, jakie są przyczyny ziemistej cery i kogo ta przypadłość dotyka najczęściej.

Getty Images/PredragPopovski

Zobacz także: Jakie są rodzaje cery i jak je określić? Charakterystyka cery suchej, mieszanej, tłustej i normalnej

Jakie są przyczyny ziemistej cery?

Ziemista i szara cera, pozbawiona naturalnego blasku oraz wyglądająca na zmęczoną i odwodnioną, to problem, który dotyka coraz większej liczby osób. Czasem wynika z nieprawidłowej pielęgnacji, w innych wypadkach dużą rolę grają czynniki związane z naszym trybem życia. Jeśli chcesz cieszyć się zdrowym wyglądem skóry, powinnaś zacząć od znalezienia głównych przyczyn jej ziemistości.

Przyczyny ziemistej cery - odwodnienie i nieodpowiednia dieta

Prawidłowy koloryt skóry twarzy zależy od jej nawodnienia. Woda jest płynem będącym głównym składnikiem ciała, a jeśli nie dostarczasz jej w odpowiedniej ilości, bardzo szybko odbije się to na stanie twojego organizmu. Co ważne, odwodnienie ma zauważalny wpływ na wygląd cery. Jeśli chcesz nadać skórze zdrowego kolorytu, powinnaś wypijać około 2 litry płynów dziennie.

Zdrowy odcień skóry jest równie ściśle związany z tym, co jesz. Niedobory witamin i minerałów mogą bezpośrednio wpływać na wygląd twarzy, tak samo jak przyjmowanie zbyt dużej ilości produktów wysoko przetworzonych. Idealnym przykładem będą tutaj cera cukrowa i cera nabiałowa, o których przeczytasz więcej pod osadzonymi linkami. Jeśli dążysz do promiennego, zdrowego kolorytu cery, powinnaś opierać swoją dietę o warzywa, niskocukrowe owoce oraz produkty pełne nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Przyczyny szarej skóry - przemęczenie, stres i używki

Zmęczona twarz może być związana bezpośrednio z... przemęczeniem. Brak odpowiedniej dawki snu, fizyczne wycieńczenie i przewlekły stres mogą sprawiać, że skóra staje się pozbawiona koloru, odwodniona i na pierwszy rzut oka wygląda dużo starzej.

Sprawa wygląda podobnie w przypadku niedotlenienia. Zbyt mała ilość świeżego powietrza i ciągłe przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach to nawyki, które sprawiają, że skóra jest gorzej dotleniona, a co za tym idzie, traci blask i nabiera szarego koloru.

Używki a cera bez skazy? Niestety ten duet także nie ma szans na powodzenie. Palenie papierosów i częste picie alkoholu to bardzo szybka droga do szarej skóry twarzy. Co ważne, na ziemistość skóry mogą wpływać także czynniki środowiskowe, takie jak promieniowanie UV i wysoka zawartość smogu w powietrzu.

Przyczyny zmęczonej skóry - niedobory i problemy hormonalne

Ziemistość skóry może być wywołana przez niedobór witamin, a szczególnie tych z grupy B. Bardzo duży wpływ na wygląd cery ma na przykład witamina B6, którą znajdziemy głównie w czerwonym mięsie. Niedobór witamin może sprawiać, że cera staje się szara, blada i wygląda na zmęczoną.

Ziemisty koloryt cery może być także wynikiem nieprawidłowości hormonalnych. To jeden z najszybciej zauważalnych objawów gwałtownego spadku poziomu estrogenów. Jeśli szarość skóry pojawiła się u ciebie mimo odpowiedniej diety i pielęgnacji, najlepiej zapisz się na rutynowe badania kontrolne.

Getty Images/AleksanderGeorgiev

Zobacz także: Trądzik hormonalny po 30. roku życia – skąd się bierze i jak leczyć trądzik u osób dojrzałych?

Jak dbać o ziemistą cerę i jak jej zapobiegać?

Już wiemy z czego może wynikać ziemistość skóry. Co jednak możemy robić, aby jej zapobiegać? Musimy zacząć od wprowadzenia odpowiednich nawyków, które sprawią, że nasz styl życia będzie miał pozytywne przełożenie na wygląd naszej twarzy. Następnie powinniśmy przyjrzeć się naszej rutynie pielęgnacyjnej i starannie dopasować ją do indywidualnych potrzeb naszej skóry.

Jeśli zależy ci na zachowaniu zdrowego odcienia skóry, pamiętaj, aby:

  • pić odpowiednią ilość wody,
  • uzupełnić jadłospis o produkty nieprzetworzone, zawierające dużą ilość witamin, minerałów i nienasyconych kwasów tłuszczowych,
  • przebywać na świeżym powietrzu, aby dotleniać organizm,
  • używać kremu z filtrem przeciwsłonecznym,
  • wysypiać się i dbać o regenerację,
  • zrezygnować z palenia papierosów,
  • nie przesadzać z alkoholem.

Skuteczna pielęgnacja ziemistej skóry wymaga delikatności i równowagi. Regularne oczyszczanie twarzy, stosowanie łagodnych toników i lekkich kremów nawilżających to kluczowe kroki, które powinniśmy podjąć w walce o zdrowy i promienny wygląd. W akapitach poniżej znajdziesz domowe sposoby na zmęczoną, szarą cerę, odpowiedni dobór kosmetyków do tego typu skóry, a także propozycje profesjonalnych zabiegów, które pomogą ci pozbyć się problemu.

Ziemista, matowa cera - odpowiedni dobór kosmetyków do pielęgnacji

Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, zmęczona i ziemista cera wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Poniżej przedstawiamy sprawdzone sposoby na przywrócenie jej świeżości i blasku oraz propozycje kosmetyków, które pomogą ci osiągnąć zadowalający efekt:

  1. Oczyszczanie - jeśli twoja cera ma nieatrakcyjny wygląd i ziemisty koloryt, do oczyszczania używaj produktów, które dodatkowo ją nawilżą. Wybieraj kosmetyki bogate w oleje roślinne, na przykład olej makadamia, arganowy czy jojoba. Nie zapominaj o stosowaniu toniku do twarzy, który przywróci skórze odpowiedni poziom pH.
  1. Złuszczanie - cera może wyglądać na szarą i zmęczoną, ponieważ znajduje się na niej duża ilość martwego naskórka. Musimy pamiętać, aby złuszczać go przynajmniej 1, ale nie częściej niż 2 razy w tygodniu. Polecamy w tym celu stosować delikatne peelingi enzymatyczne, na przykład zawierające papainę, albo toniki z kwasami w delikatnym stężeniu.
  1. Nawilżanie - po oczyszczeniu skóry musimy pamiętać o jej dogłębnym nawilżeniu. Kosmetyki na ziemistą cerę powinny zawierać w składzie między innymi kwas hialuronowy, witaminę C oraz niacynamid. Oprócz kremu warto wprowadzić do rutyny pielęgnacyjnej rozświetlające serum do twarzy, które aplikujemy zaraz po oczyszczeniu i tonizowaniu skóry.
  1. Ochrona - jeśli twoja cera ma nieatrakcyjny wygląd, nie możesz zapominać o starannej ochronie przed promieniowaniem UV. Codziennie używaj kremu z filtrem SPF, najlepiej takiego o lekkiej konsystencji, który nie będzie zapychał porów.

  • Dogłębna pielęgnacja - jeśli chcesz poprawić wygląd skóry, raz na jakiś czas wykonaj dogłębny rytuał pielęgnacyjny, samodzielnie albo w salonie kosmetycznym. Zacznij od oczyszczających produktów do twarzy, takich jak maseczka z glinką czy peeling enzymatyczny. Następnie wykonaj krótki masaż buzi na olejku lub żelu aloesowym, żeby dotlenić skórę. Rytuał zakończ nałożeniem ampułki witaminowej i mocno odżywczego kremu.
  • Zobacz także: Plan pielęgnacji twarzy - jak wygląda schemat pielęgnacji krok po kroku

    Domowe sposoby na ziemistą cerę, dzięki którym odzyskasz zdrowy wygląd

    Jak przywrócić cerze zdrowy blask z pomocą domowej pielęgnacji? Najlepiej wykorzystując kosmetyki DIY zawierające naturalne składniki, które często masz w swojej kuchni lub łazience. Zbawienne mogą okazać się maseczki do twarzy, toniki i hydrolaty, a także domowe kremy i sera pielęgnacyjne.

    Pielęgnacja domowa szarej skóry twarzy powinna być oparta na preparatach zawierających substancje odżywiające, rozjaśniające i nawilżające cerę. Poniżej znajdziesz przepisy na trzy sprawdzone kosmetyki, które działają jak naturalna rewitalizacja dla kolorytu skóry twarzy.

    • Delikatny peeling na szarą i zmęczoną twarz: Pół szklanki płatków owsianych zmieszaj z połową szklanki nawilżającego hydrolatu, na przykład wody różanej. Miksturę nałóż na oczyszczoną skórę i wykonaj delikatny masaż, a następnie zmyj ją ciepłą wodą.
    • Rozświetlająca maseczka na zmęczoną cerę: Dwie łyżki gęstego jogurtu naturalnego połącz z łyżeczką soku z cytryny i łyżeczką zmielonej kawy. Maseczkę nałóż na oczyszczoną skórę twarzy na 15 minut, a następnie dokładnie zmyj ciepłą wodą.
    • Maseczka z siemienia lnianego poprawiająca wygląd cery: Pół szklanki siemienia lnianego zalej dwiema szklankami gorącej, ale nie wrzącej wody. Miksturę odłóż do lodówki na kilka godzin, aż uzyska gęstą konsystencję przypominającą kisiel, maseczkę nałóż na oczyszczoną skórę twarzy, szyi i dekoltu. Po 20 minutach zmyj ją letnią wodą.
    Getty Images/triocean

    Zobacz także: Domowe maseczki na twarz – TOP 9 przepisów na maski odmładzające, oczyszczające, nawilżające, na trądzik

    Zabiegi na ziemistą skórę twarzy, które poprawią koloryt szarej cery

    Jak poprawić wygląd twarzy, która utraciła zdrowy koloryt? Pomocne mogą okazać się także profesjonale zabiegi kosmetyczne, dostępne w salonach i gabinetach medycyny estetycznej. Pamiętaj jednak, że problem ziemistej cery może wynikać z nieprawidłowości zdrowotnych. Zanim zdecydujesz się na drogi zabieg, skonsultuj się z dermatologiem lub lekarzem pierwszego kontaktu, który zleci odpowiednie badania.

    Jakie zabiegi na ziemistą skórę twarzy sprawdzą się najlepiej? Aby przywrócić skórze zdrowy wygląd, możesz pomyśleć o procedurach takich jak:

    Reklama
    1. Peelingi chemiczne. Profesjonalne peelingi kwasami, na przykład kwasem mlekowym czy migdałowym usuwają martwą i suchą warstwę naskórka.
    2. Mikrodermabrazja. Mikrodermabrazja to mechaniczny peeling, który polega na usuwaniu zewnętrznej warstwy komórek naskórka za pomocą specjalnego urządzenia. Podczas zabiegu komórki skóry są stymulowane do produkcji kolagenu.
    3. Fotoodmładzanie laserem. Zabiegi na ziemistą skórę z wykorzystaniem światła laserowego to silny i agresywny sposób na poprawę jej wyglądu. Światło lasera uruchamia naturalny proces produkcji kolagenu w skórze. Zabiegi z użyciem lasera najlepiej wykonywać u lekarza medycyny estetycznej.
    4. Mezoterapia. Mezoterapia igłowa to kolejny zabieg, który powinien być wykonywany przez doświadczonego lekarza. Polega na wprowadzaniu substancji aktywnych do naskórka za pomocą iniekcji specjalną igiełką. Podczas zabiegu możemy aplikować różne rodzaje preparatów.
    Reklama
    Reklama
    Reklama

    Nasze akcje

    Polecane