Zmarszczki na szyi – dlaczego powstają i jak je usunąć?
Zmarszczki na szyi mogą pojawić się już około 30. roku życia i najczęściej przyjmują postać poziomych obręczy, nazywanych „naszyjnikiem Wenus”. Ich powstanie związane jest z postępującym procesem starzenia skóry, ale do pogłębiania zmarszczek przyczyniają się również codzienne błędy pielęgnacyjne, a nawet nieprawidłowa postawa ciała. Wyjaśniamy, skąd biorą się zmarszczki na szyi, jak im zapobiegać i w jaki sposób zlikwidować.

- Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Zmarszczki na szyi i dekolcie często „wyprzedzają” zmarszczki na twarzy. Skóra pokrywająca te partie ciała jest cieńsza, bardziej skłonna do przesuszenia, co w efekcie zwiększa jej podatność na powstawanie bruzd. Poziome linie na szyi pogłębiają się np. na skutek częstego pochylania głowy czy spania w nieprawidłowej pozycji. Dobre kremy na zmarszczki pomogą im zapobiec albo spłycić, jeśli już są widoczne na skórze, ale jedynym sposobem na całkowite zlikwidowanie są profesjonalne zabiegi.
Spis treści:
- Przyczyny powstawania zmarszczek na szyi
- Rodzaje zmarszczek na szyi
- Zmarszczki na szyi w młodym wieku
- Codzienna pielęgnacja skóry szyi
- Domowe sposoby na ujędrnienie skóry szyi
- Ćwiczenia i masaż na zmarszczki i zwiotczałą skórę szyi
- Zabiegi usuwania zmarszczek na szyi
- Jak zapobiegać zmarszczkom na szyi?
Przyczyny powstawania zmarszczek na szyi
Podstawową przyczyną powstawania zmarszczek na szyi jest oczywiście naturalny proces starzenia, który rozpoczyna się już około 25.-30. roku życia. Od tego momentu następuje stopniowa utrata obecnego w skórze kwasu hialuronowego oraz powolna degradacja włókien kolagenu i elastyny. Skóra traci więc jędrność i nawilżenie, poddaje się działaniu grawitacji i marszczy. Zmarszczki na szyi i dekolcie – w przeciwieństwie do większości zmarszczek na twarzy – nie są więc zmarszczkami mimicznymi.
Dodatkowo skóra szyi jest bardziej podatna na powstawanie zmarszczek z uwagi na typową dla niej budowę. Jest ona cieńsza niż skóra na twarzy, mniejszą grubość ma też podskórna tkanka tłuszczowa. Szyję mniej licznie pokrywają gruczoły łojowe, więc znajdująca się na jej powierzchni ochronna warstewka lipidowa jest mniej „szczelna” niż ta na twarzy, a to właśnie ona w znacznej mierze odpowiada za przesuszenie skóry i jej większą podatność na działanie czynników zewnętrznych.
Nie bez znaczenia są również uwarunkowania genetyczne. Jeśli w waszej rodzinie zmarszczki na szyi są powszechne i pojawiają się już w młodszym wieku, bardzo możliwe, że i u was zagoszczą szybciej. Ich powstawaniu sprzyjają też popełniane błędy pielęgnacyjne czy złe nawyki, które mogą w znaczący sposób pogorszyć wygląd skóry szyi. Są to przede wszystkim:
- stosowanie perfum na szyję (alkohol działa silnie wysuszająco!);
- spędzanie wielu godzin w pozycji ze zgiętą w dół głową, np. podczas korzystania ze smartfona czy laptopa położonego na kolanach;
- pomijanie szyi i dekoltu podczas porannego i wieczornego nakładania kremu;
- nakładanie kremów z filtrem SPF jedynie na skórę twarzy, bez rozprowadzenia go również na podbródek, szyję i dekolt;
- stosowanie używek (zwłaszcza palenie papierosów);
- spanie na brzuchu bądź w pozycji embrionalnej, w której głowa jest przyciągnięta do klatki piersiowej.
Rodzaje zmarszczek na szyi
Zmarszczki w okolicy szyi to przede wszystkim charakterystyczne poziome bruzdy, biegnące zwykle równolegle, przypominające obręcze. Z uwagi na swój wygląd nazywane są też „naszyjnikiem Wenus”. Zazwyczaj to one pojawiają się jako pierwsze, nieraz już u młodych osób. Często są głębokie, rzucające się w oczy i trudne do wypełnienia za pomocą kremów i domowych sposobów.
Szyję może pokrywać też siateczka drobnych zmarszczek. Nie są one tak głębokie jak poziome zmarszczki, jednak bywają bardziej liczne, gęsto pokrywające skórę.
Warto wspomnieć też o tzw. indyczej szyi, typowej dla dojrzałych kobiet. To fałd zwiotczałej skóry znajdujący się między podbródkiem a szyją pokryty właśnie siateczką drobnych zmarszczek. Bardzo negatywnie wpływa na wygląd okolic twarzy, a w dodatku pozbycie się indyczej szyi jest trudne i niemożliwe we własnym zakresie. Konieczne jest wykonanie profesjonalnych zabiegów medycyny estetycznej.

Zmarszczki na szyi w młodym wieku
Wygląd skóry szyi może zacząć pogarszać się już u bardzo młodych kobiet. Obecnie to zjawisko jest bardzo powszechne i nawet zyskało nazwę – tzw. tech-neck, czyli technologiczna (lub smartfonowa) szyja. Jest ono związane z korzystaniem ze smartfonów, laptopów i innych urządzeń przenośnych, które wymagają pochylania głowy. Problemem nie jest jednak samo ich używanie, ale spędzanie nad nimi wielu godzin, co wiąże się ze stałą wymuszoną pozycją. W rezultacie na szyi pojawiają się i pogłębiają głębokie zmarszczki poziome. Taka pozycja sprzyja też formowaniu się drugiego podbródka.
Codzienna pielęgnacja skóry szyi
Nie można zapobiec starzeniu skóry szyi, jednak można go spowolnić. W codziennej pielęgnacji szyi należy uwzględnić dobry krem. Do 30. roku życia wystarczy kosmetyk nawilżający, np. z kwasem hialuronowym. Następnie warto wprowadzić krem przeciwzmarszczkowy 30+, a w okolicach 50. roku życia zastąpcie go kremami na zmarszczki z silniejszymi składnikami ujędrniającymi, np. peptydami i koenzymem Q10. Zadanie jest o tyle ułatwione, że nie ma potrzeby stosowania dwóch oddzielnych produktów: jednego do pielęgnacji skóry twarzy, drugiego do szyi. Wybrany krem przeciwzmarszczkowy nakładany na twarz „przeciągnijcie” dalej, czyli na szyję i koniecznie też na dekolt.
Pamiętajcie też o dokładnym oczyszczaniu skóry na szyi. Na niej tak samo jak na twarzy gromadzą się zanieczyszczenia i pot, dlatego rano i wieczorem umyjcie ją delikatną pianką lub emulsją. Raz w tygodniu warto też wykonać peeling, który usunie martwe komórki naskórka. Kosmetyk gruboziarnisty będzie zbyt silny, dlatego wybierajcie produkt drobnoziarnisty lub enzymatyczny. Po peelingu nałóżcie nawilżającą lub ujędrniającą maseczkę.
Starzeniu skóry szyi sprzyja pomijanie jej podczas aplikowania kremu ochronnego z filtrami. Kiedy więc rozprowadzacie go rano na twarzy, koniecznie nałóżcie go również na szyję i dekolt. Latem najlepiej sięgać po krem z SPF 50.
Zobacz także: TOP 5: Kremy do twarzy z SPF 50 z Rossmanna. Nie wyświecają się i nie bielą skóry!
Domowe sposoby na ujędrnienie skóry szyi
W pielęgnacji delikatnej skóry szyi warto uwzględnić również domowe maseczki, które ją nawilżą i wygładzą. Wykonacie je bez trudu samodzielnie. Najważniejsza jest regularność: stosujcie je 1-2 razy w tygodniu. Wygląd szyi poprawi:
- maseczka z awokado – awokado to prawdziwa odżywcza bomba, jest bogate w witaminy, minerały i nienasycone kwasy tłuszczowe; awokado rozgniećcie widelcem i dodajcie oliwę z oliwek (lub jogurt naturalny) i rozprowadźcie na skórze.
- maseczka z miodu i jogurtu naturalnego – zadziała nawilżająco, łagodząco i odżywczo; jogurt naturalny zmieszajcie z łyżką miodu, możecie też dodać kilka kropli soku z cytryny, jeśli na skórze widoczne są przebarwienia.
- maseczka z siemienia lnianego – nasiona lnu są skarbnicą witamin, minerałów, kwasów tłuszczowych, zawierają też powlekające substancje śluzowe, len działa na skórę kojąco, nawilżająco i regenerująco; 3 łyżki nasion zalejcie wodą i zagotujcie na małym ogniu, kiedy wydzieli się śluz, odcedźcie nasiona i kisiel rozprowadźcie na skórze.
Zobacz także: Domowa maseczka nawilżająca – jak zrobić i jak stosować?
Ćwiczenia i masaż na zmarszczki i zwiotczałą skórę szyi
Żeby skóra szyi wyglądała młodziej, wprowadźcie do rutyny pielęgnacyjnej proste ćwiczenia i masaż. Wzmocnią one mięśnie szyi, które również odpowiadają za jędrność skóry. Pobudzą też krążenie, poprawią dotlenienie i odżywienie tkanek. Sprawdzą się np. ćwiczenia izometryczne. Przyłóżcie dłoń do prawej skroni i bez ruszania szyją, napierajcie na nią głową. Utrzymajcie napięcie przez kilka sekund, puśćcie i ponownie napnijcie. Wykonajcie nawet kilkanaście powtórzeń. Tak samo zróbcie z drugą stroną.
W przypadku zmarszczek i wiotkiej skóry szyi niezastąpiony będzie masaż, do którego najlepiej użyć wałeczka jadeitowego lub innego masażera do twarzy. Zachowajcie odpowiedni kierunek: przesuwajcie nim po skórze od dołu szyi ku brodzie. Poświęćcie na ten zabieg kilka minut każdego dnia. Przed użyciem rollera możecie schłodzić go w lodówce.

Zabiegi usuwania zmarszczek na szyi
W przypadku zmarszczek i zwiotczałej skóry szyi najbardziej skuteczne w poprawie jej jędrności są zabiegi medycyny estetycznej. Ich zadaniem jest przede wszystkim pobudzenie do pracy fibroblastów, czyli komórek odpowiedzialnych za produkcję kolagenu i elastyny. W rezultacie ma nastąpić odbudowa struktury skóry. Najczęściej polecane są:
- zabiegi laserowe – wiązka lasera ma za zadanie doprowadzić do kontrolowanych mikrouszkodzeń w tkance skórnej, co pobudza procesy jej regeneracji i prowadzi do zagęszczenia siatki kolagenowo-elastynowej;
- mezoterapia igłowa – oddziałuje na skórę na dwa sposoby, nie tylko wprowadzany jest koktajl odżywczych substancji, ale też samo nakłuwanie igłą ma działanie podobne do lasera, a więc pobudza regenerację i odbudowę struktury skóry;
- ostrzykiwanie osoczem bogatopłytkowym (tzw. wampirzy lifting) – zabieg podobny do mezoterapii igłowej, jednak wykorzystywane jest osocze pozyskane z krwi pacjenta, które wyróżnia się wysokim stężeniem białek (czynników wzrostu) wspomagających regenerację skóry;
- wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym – kwas hialuronowy wstrzykiwany jest najczęściej liniowo wzdłuż zmarszczki, którą wypełnia i w rezultacie spłyca;
- termolifting skóry szyi – fibroblasty zostają pobudzone do pracy poprzez podniesienie temperatury skóry na drodze oddziaływania światła podczerwonego.
Jak zapobiegać zmarszczkom na szyi?
Zmarszczki są nieuniknione, jednak można spowolnić proces ich powstawania, eliminując szkodzące skórze nawyki. Pamiętajcie więc o:
- codziennym oczyszczaniu skóry szyi i stosowaniu kremu;
- ochronie szyi i dekoltu przed promieniowaniem UV;
- nakładaniu kremu w kierunku ku górze, a więc od obojczyków w stronę podbródka (przeciwnie niż działanie grawitacji);
- unikaniu spania w pozycji embrionalnej lub na brzuchu (warto też kupić specjalną wyprofilowaną poduszkę, która będzie zapobiegać marszczeniu się skóry na szyi podczas snu);
- unikaniu wielogodzinnego pochylania głowy (smartfon starajcie się trzymać na wysokości oczu, a laptopa nie kłaść na nogach, lecz na biurku).