Reklama

Choć często nam się wydaje, że prawidłowo dbamy o nasze włosy, to jednak stają się one suche, łamliwe, matowe. Jak zatem temu zapobiec? Warto się przyjrzeć swojej codziennej pielęgnacji. Aby wam to ułatwić przeprowadziliśmy Q&A na Instagramie z ekspertką, Magdaleną Szymczak-Kępką - trycholożką, psycholożką włosów i ekspertką L'Oréal Paris. O co ją zapytały Wizażanki?

Reklama
mat. prasowe

Czy wskazane/zalecane jest dwukrotne mycie skóry głowy?

Ekspertka, Magdalena Szymczak-Kępka: Jest to podstawowa zasada efektywnego procesu mycia. Podwójne mycie skóry głowy pozwala w sposób prawidłowy wykonać podstawowe i najważniejsze zadanie mycia, czyli oczyszczanie skóry głowy (oraz włosów). Na skórze głowy osadzają się przeróżne zanieczyszczenia, zbiera się nadmiar potu, sebum. Pierwsze mycie pozwala wnikać w cząsteczki brudu, a kolejne właściwie je usuwać.

Czy codzienne mycie włosów szkodzi?

Ekspertka: Nie, nie szkodzi, jeśli nasza skóra głowy tego potrzebuje. A kiedy potrzebuje? Kiedy mamy problemy łojotokowe, nadmiar produkcji sebum, lub kiedy codziennie narażamy skórę na warunki niesprzyjające, takie jak np. intensywne pocenie na siłowni.

AdobeStock

Jakie działanie wykazuje kwas cytrynowy na włosach?

Ekspertka: Różne, w zależności od wszystkich składników zawartych w produkcie do włosów. Jednak może być bardzo pomocny w pielęgnacji łodygi. Kwas cytrynowy obniża poziom pH, zmniejsza zasadowość, ogranicza zjawisko utleniania, chroni już istniejące wiązania wewnątrz kory włosa, a także tworzy nowe sieci wiązań dzięki swojej strukturze. To przekłada się na zwiększoną odporność włosów na codziennie na nie czyhające uszkodzenia. Estry kwasu cytrynowego tworzą cienką warstwę ochronną na zewnętrznej osłonce włosa, dzięki czemu zapobiegają utracie wilgoci, przez co łuski włosa tworzą lepszą ochronę jego warstwy korowej. Odpowiednie formuły produktu z kwasem cytrynowym mają możliwość przenikania przez powierzchnię osłonki włosa, dzięki czemu rozpoczynane jest działanie wzmacniające włosy od wewnątrz.

Znajdziecie go w linii Elseve Bond Repair.

mat. prasowe

Jak po koloryzacji przywrócić włosom blask?

Ekspertka: Warto wiedzieć skąd się bierze blask na włosach. To efekt odbicia promieni świetlnych na włosach. Im bardziej wygładzona łuska, tym lepiej odbija ona światło. A niestety farbowanie, a dokładnie rozjaśnianie włosów, nawet wykonane z najwyższą, należytą starannością przez fryzjera oznacza mniejsze lub większe uszkodzenia w strukturze włosa na poziomie nie tylko keratynowych łusek, ale także kory włosa. Dlatego też działania muszą być dwufalowe.
Jedne ukierunkowane na domykanie, wygładzanie rozchylonych łusek włosa - i tutaj warto postawić na np. olejowanie włosów - ale również wydłużanie rutyny pielęgnacyjnej o używanie produktów bez spłukiwania. Drugie działanie to postawienie na produkty mające w swoim składzie składniki o mniejszych cząsteczkach, które mogą przenikać głębiej, do kory włosa, a nie tylko pozostawać na powierzchni ochronnych łusek. I tutaj co do zasady w większości przypadków to właśnie maski do włosów mają takie składniki częściej niż odżywki. Stąd dobrze jest postawić na używanie po każdym umyciu włosów masek do włosów.

Jak związywać włosy do spania, aby ich nie uszkadzać?

Ekspertka: Wiązać włosy do spania w luźne warkocze, niskie kitki bez naprężania włosów, szczególnie w okolicy czołowej) z użyciem jedwabnych gumek. Jest to najbezpieczniejsza forma wiązania włosów do spania. Pozwoli to włosom z tendencją do puszenia mniej trzeć się o poduszkę, tym samym lepiej wyglądać i zachować lepsze zdrowie nad ranem.

AdobeStock

Czy metoda OMO jest skuteczna?

Ekspertka: I tak i nie:) Tutaj warto zaznajomić się z kilkoma faktami. Tak naprawdę, aby metoda ta przynosiła dodatkowe efekty musielibyśmy prześledzić działanie/ skład/ informacje o testach produktu użytego przed myciem. Większość odżywek ma składniki, które wraz z użyciem wody i szamponu są zmywalne. Także to gubiłoby sens użycia odżywki przed myciem, gdyż po prostu zostałaby usunięta zaraz po nałożeniu szamponu. Poza tym odżywkę nakładamy na strukturę włosa, a nie na skórę głowy, także zdanie niektórych osób, że uchroni to przed działaniem silniejszych detergentów z szamponu na skórę głowy podczas mycia nie ma żadnego sensu.

Aby metoda przynosiła efekty musiałaby opierać się na użyciu odżywki (produktu) przed użyciem szamponu, która ma składniki mogące wnikać w strukturę włosa (przenikać do kory włosa) dając dodatkową korzyść w regeneracji włosa, jak i posiadać w swoim składzie składniki, które tworzą mocniejszą ochronną okluzję na włosie. Jeśli zależy nam tylko na efekcie lepszego rozczesania przed użyciem szamponu, który utrudnia ten proces, znacznie lepiej jest robić sukcesywne olejowanie włosów.

Czy włosy przyzwyczajają się do szamponu i odżywki? Czy należy je zmieniać?

Ekspertka: Nie ma efektu „przyzwyczajenia” włosów do szamponu i odżywki w negatywnym kontekście tego znaczenia jakim jest utrata efektu działania i potrzeba zmiany produktu. Szampon czy odżywka nie tracą efektów swojego działania, tylko co najwyżej nasze włosy lub skóra mają zmienne potrzeby, pod które musimy dostosować ewentualnie nową pielęgnację, jeżeli dotychczasowa przestała się sprawdzać. Dlatego może być tak, że jeżeli dana odżywka sprawdza się na naszych włosach (a najprostszym testem będzie obserwacja naszych włosów i zadawalający efekt z poziomu ich nawilżenia i wygładzenia, oczywiście w odniesieniu do możliwych warunków do osiągnięcia na danych włosach), to nie ma potrzeby zmiany produktu. Podobnie jest z szamponem - jeżeli skóra głowy nie komunikuje żadnych potrzeb (nie swędzi, nie piecze, jest nawilżona, nie łuszczy się etc.) to zobaczą, że lubi się z aktualnie używanym produktem.

Reklama

Materiał promocyjny marki Elseve.

Reklama
Reklama
Reklama