Cellulit w ciąży - przyczyny i jak sobie z nim radzić?
Cellulit w ciąży jest powszechnym zjawiskiem, a walka z nim jest niezwykle trudna. Nie sprzyjają jej warunki, które panują w naszym organizmie. Aby polepszyć stan skóry, warto zadbać o skórę na trzy różne sposoby: dietą, pielęgnacją oraz aktywnością fizyczną. Zobacz, jakie są skuteczne rozwiązania na cellulit w ciąży!

Cellulit w ciąży to popularna przypadłość. Skóra w trakcie tego okresu jest wyjątkowo narażona na powstawanie skórki pomarańczowej. Dzieje się tak ze względu na duże zachwianie gospodarki hormonalnej organizmu. Sprawdź, co możesz zrobić, aby zminimalizować objawy cellulitu w ciąży.
Spis treści:
- Cellulit wodny w ciąży
- Czy cellulit zniknie po ciąży?
- Jak uniknąć i pozbyć się cellulitu w ciąży?
- Opinie i doświadczenia z cellulitem w ciąży z forum
- Co działa na cellulit w ciąży?
- Składniki kremów na cellulit w ciąży
- Masażer na cellulit w ciąży
- Zabiegi na cellulit w ciąży
Cellulit wodny w ciąży
Wyróżniamy trzy rodzaje cellulitu:
- cellulit wodny, który powstaje przez problemy z gospodarką hormonalną, zaburzeniami krążenia, nieprawidłową dietę czy brak aktywności fizycznej. W organizmie zatrzymuje się woda, przez co robi się nierównomierna opuchlizna, tworząca efekt pomarańczowej skórki,
- cellulit tłuszczowy to nic innego, jak nierównomiernie rozłożona tkanka tłuszczowa. Pojawia się najczęściej na biodrach, brzuchu i udach.
- cellulit cyrkulacyjny to połączenie obu tych typów. Może pojawić się nawet na łydkach czy kolanach!
Najczęściej występującym typem cellulitu w ciąży jest wodny. Bardzo mocne i silne zmiany hormonalne, które występują w organizmie powodują zaburzenie dotychczasowej równowagi, co może skutkować pojawieniem się cellulitu, rozstępów, a także przybraniem na wadze.
Rosnąca liczba estrogenów zwiększa przepuszczalność naczyń krwionośnych i limfatycznych. Ich zawartość przedostaje się do przestrzeni międzykomórkowej tkanki podskórnej i powoduje obrzęk. Zaburza to krążenie, co prowadzi do zmian w metabolizmie i funkcjonowaniu komórek tłuszczowych. Przez to komórki tłuszczowe gromadzą więcej tłuszczu, co objawia się delikatnymi grudkami na skórze.
Czy cellulit zniknie po ciąży?
Niezwykle ważne jest, aby pielęgnację antycellulitową wprowadzić jeszcze przed ciążą lub jak najszybciej po dowiedzeniu się o zajściu w nią. Pozwoli to ujędrnić skórę oraz poprawić jej stan. Wówczas zmiany będą mniej dotkliwe. Kluczowa może być również zmiana diety, kontrolowanie masy ciała, a jeśli nie ma przeciwwskazań, wprowadzenie aktywności fizycznej. Pomocne są także kosmetyki antycellulitowe, które dbają o kondycję i gęstość skóry.
Jeśli w trakcie ciąży będziemy regularnie dbać o nasze ciało i skórę, po porodzie cellulit powinien stopniowo ustępować. Należy pamiętać, aby nie przerywać pielęgnacji oraz diety, a kiedy dojdzie się do siebie po ciąży, wrócić do treningów.
Jak uniknąć i pozbyć się cellulitu w ciąży?
Jeśli cellulit zaczął pojawiać się po tym, jak zaszłaś w ciążę, warto zacząć działać natychmiast. W tym szczególnym okresie całkowite wyeliminowanie pomarańczowej skórki może być bardzo trudne, a nawet, w niektórych przypadkach, niemożliwe. Mimo to warto zadbać o to, aby polepszyć stan skóry, co może zahamować objawy. Przy regularnym stosowaniu pomarańczowa skórka powinna przestać się pogłębiać, a już powstałe zmiany cofać się.
Opinie i doświadczenia z cellulitem w ciąży z forum
Niestety, użytkownicy naszego forum potwierdzają, że walka z cellulitem w ciąży jest bardzo trudna. Sprawy nie ułatwia burza hormonów, zwiększająca się waga, która związana jest z rozwojem płodu, a także ogólna ociężałość. Jednak niektóre z wypowiedzi przynoszą pozytywne informacje. Swoim doświadczeniem podzieliła się użytkowniczka Boz, która zadała pytanie, co może zrobić z cellulitem, który pojawia się na skórze.
Zadałam podobne pytanie dwa miesiące temu kilka postów wyżej i choć odpowiedzi były nieco dołujące to ja postanowiłam walczyć (nawet jeżeli to walka z wiatrakami). (…) działam dostępnymi środkami. Z dość dobrym efektem: tzn. dwa miesiące temu miałam objawy które w niektórych miejscach były widoczne bez ściskania skóry. Obecnie praktycznie „na oko” skóra wygląda ładnie. Jestem na początku ósmego miesiąca ciąży (33TC) i mam nadzieję że żadne paskudztwa już mi się na skórze nie pojawią. Tak więc nie poddawajcie się, „torturowanie” czasem popłaca.
Ja zauważyłam ok 4 m-ca, że pojawia mi się to dziadostwo. I z polecenia koleżanki zakupiłam Eveline Slim 3D i rękawice do masażu pod prysznic. I tak codzienny rytuał masażu ud i pupy, potem smarowanie i okazało się, że to naprawdę pomaga. Teraz jestem w 9 m-cu, kilogramów o wiele więcej, a cellulitu brak. Naprawdę polecam!
– napisała 100-kroteczka
Co działa na cellulit w ciąży?
Jeśli chcesz się pozbyć cellulitu w ciąży, możesz działać w trzech różnych kierunkach:
- wprowadzić zmiany do swojej diety,
- wprowadzić aktywność fizyczną,
- wprowadzić odpowiednią pielęgnację (kosmetyki).
Połączenie wszystkich trzech elementów przyniesie najlepsze rezultaty, a włożona w pielęgnację praca z pewnością odpłaci się zdrową, piękną skórą.
Składniki kremów na cellulit w ciąży
Jak wcześniej wspomniałyśmy, o pielęgnację antycellulitową warto zadbać jeszcze na etapie planowania ciąży. Po uzyskaniu pozytywnego testu powinnaś jednak pamiętać, że pielęgnacja ciała w ciąży jest zupełnie inna niż przed. Pojawia się lista składników niekorzystnie wpływających na rozwijający się płód, a na niej znajduje się między innymi nadmiar kofeiny i wyciągu z kasztanowca. Wpływają one na krążenie, a w przypadku ciąży mogą spowodować powstawanie żylaków.
Zamiast typowo antycellulitowych kremów, sięgnij po te o działaniu mocno nawilżającym i wzmacniającym skórę. Do najlepszych składników kremów należą m.in.:
- olej z wiesiołka,
- wyciąg ze skrzypu polnego,
- wyciąg z pięciornika,
- olej z kiełków pszenicy.
Niezastąpiona może okazać się także witamina E, która wspomaga włókna kolagenowe i elastynowe. Jeśli obawiasz się stosowania kosmetyków, możesz także nakładać naturalne oleje, np. olej makadamia lub wspomniany wyżej olej z wiesiołka.
Masażer na cellulit w ciąży
Bezpiecznym zabiegiem domowego SPA jest masaż. Możesz wykonać go w formie szczotkowania na sucho. Pamiętaj, aby w masażu omijać brzuch. Nie może być on stosowany przy ciąży zagrożonej i jeśli występują ku temu inne przeciwskazania. Jeśli nie jesteś fanką mocnego zabiegu, jakim jest szczotkowanie, możesz sięgnąć po klasyczne rozwiązanie, czyli masaż dłońmi z dodatkiem oleju. Dłonie możesz zastąpić specjalnym przyrządem z wypustkami, który usprawni cały proces. W ten sposób pozbędziesz się cellulitu na udach czy pośladkach.
Zabiegi na cellulit w ciąży
Niestety, jeśli chodzi o zabiegi na cellulit wykonywane w gabinetach kosmetycznych, są one zbyt intensywne i ingerujące w ciało, aby móc je wykonywać w trakcie ciąży. W grę nie wchodzi drenaż limfatyczny ani body wrapping. Te zabiegi poprawiają krążenie krwi, ale również mogą powodować podwyższenie ciśnienia, co w ciąży jest bardzo niebezpieczne.