Reklama

Już zwykle w drugim trymestrze skóra na powiększającym się brzuszku zaczyna swędzieć, co jest znakiem, że poddawana jest silnemu naciąganiu, a tworzące ją włókna kolagenu i elastyny dosłownie rozrywają się. Dlatego częstą pamiątką po ciąży są charakterystyczne wrzecionowate paski, początkowo o intensywnej czerwonej barwie, z czasem coraz jaśniejsze i bledsze. Podpowiadamy, co pomoże na rozstępy po ciąży.

Reklama

Spis treści:

  1. Rozstępy na brzuchu po ciąży – przyczyny powstawania
  2. Rozstępy po ciąży – jak im zapobiec?
  3. Kremy na rozstępy po ciąży [Ranking]
    1. Krem na rozstępy Mustela Maternité
    2. Serum na rozstępy Strialys
    3. Żel korygujący na rozstępy Elancyl
  4. Domowe sposoby na rozstępy po ciąży
  5. Usuwanie rozstępów po ciąży – polecane zabiegi

Rozstępy na brzuchu po ciąży – przyczyny powstawania

Rozstępy to skutek silnego napinania skóry. Włókna kolagenowo-elastynowe, które ją budują, rozciągają się do granic możliwości, aż w końcu rozrywają się. Powstające w ten sposób podłużne paski są ułożone równolegle do siebie. Pojawiają się na tych partiach ciała, które w ciąży w największym stopniu powiększają swoje wymiary.

Problem dotyczy więc nie tylko brzucha, który rozrasta się w miarę rozwoju dziecka, ale też piersi. Rozstępy na piersiach to wynik ich przygotowywania się do laktacji i nabrzmiewania. Niestety, rozstępy nie ograniczają się tylko do tych dwóch miejsc. Gromadzenie się tłuszczyku i wody może skutkować podłużnymi pręgami także na pośladkach, udach, a nawet na ramionach.

Zobacz także: Rozstępy na udach – skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Jednak to nie tylko zmiany wagi odpowiadają za powstawanie rozstępów. Równie istotne są wahania hormonalne występujące w ciąży. Dotyczy to nie tylko zmiany poziomu estrogenów, ale także wzrostu poziomu kortyzolu. Burza hormonalna mocno osłabia włókna kolagenowo-elastynowe, które stają się jeszcze bardziej podatne na uszkodzenia. Kluczowe są także uwarunkowania genetyczne. Jeśli wasza mama zmagała się z rozstępami, bardzo możliwe, że problem dotknie również was.

Powstawanie rozstępów można podzielić na dwa etapy. Pierwszy z nich to trwająca kilka miesięcy tzw. faza zapalna, w której na skórze uwidaczniają się czerwone rozstępy. Taki wygląd przybierają właśnie świeże rozstępy w ciąży. Z czasem pręgi stają się fioletowe i różowe. Po porodzie rozstępy wchodzą w tzw. fazę zanikową, dla której typowe jest ich blednięcie. Przybierają wówczas jasną, perłową barwę.

stretch marks on the skin on the hips of a girl, closeup
Dmitry Epov

Rozstępy po ciąży – jak im zapobiec?

W przypadku ciąży zmiany rozmiaru brzucha są nieuniknione, dlatego odpowiednią pielęgnację warto rozpocząć, jeszcze zanim przybierze on znaczne rozmiary, a skóra naciągnie się i zacznie „pękać”.

Żeby zapobiec rozstępom w ciąży na brzuchu, stosujcie kosmetyki, które zapewnią skórze odpowiednie nawodnienie, natłuszczenie i ujędrnienie. Będzie wtedy bardziej odporna na rozciąganie. Pamiętajcie jednak, żeby stosować wyłącznie kremy na rozstępy w ciąży, które przeznaczone są dla przyszłych mam. Nie wszystkie składniki (np. kofeina) są bezpieczne dla rozwijającego się dziecka. Kosmetyk nakładajcie dwa razy dziennie.

Kremy na rozstępy po ciąży [Ranking]

Może się okazać, że nawet mimo starannej pielęgnacji na piersiach, brzuchu, udach pojawiły się po ciąży rozstępy. Nie należy jednak rezygnować ze stosowania kosmetyków. Dopóki pręgi są świeże, czerwone, dzięki regularnemu nakładaniu kremu na rozstępy po porodzie macie największą szansę na to, że maksymalnie zmniejszycie ich widoczność.

Ciekawą propozycją są również olejki na rozstępy. Tego typu kosmetyk świetnie nawilża i uelastycznia skórę. Uzupełnia również pokrywający ją płaszczyk hydrolipidowy, który chroni skórę przed utratą wilgoci i przesuszeniem. Staje się ona bardziej miękka, sprężysta i o wiele mniej podatna na powstawanie rozstępów.

Żeby ułatwić wam wybór, stworzyłyśmy miniranking kosmetyków na rozstępy po ciąży, które cieszą się uznaniem Wizażanek.

Zobacz także: Krem na rozstępy - TOP 3 produktów z Rossmanna

Krem na rozstępy Mustela Maternité

Krem na rozstępy Mustela Maternité może być stosowany zarówno już w czasie ciąży, już od pierwszego miesiąca, jak i po porodzie. Jego zadaniem jest poprawa nawilżenia i elastyczności skóry oraz złagodzenie uczucia jej napięcia.

imgrdSBwC-537969b
mat. prasowe

Krem Mustela Maternité zawiera składniki, które uzupełniają barierę hydrolipidową skóry, zapobiegają jej odwodnieniu i wykazują właściwości antyoksydacyjnie, chroniąc włókna kolagenu i elastyny przed niszczącym działaniem wolnych rodników. Są to:

  • olej z awokado,
  • peptydy z awokado,
  • gliceryna,
  • ekstrakt z marakui i oczaru wirginijskiego.
(…) Nie jestem w ciąży, ale mam trochę rozstępów i białych, i siwych. Już po 4 dniach zauważyłam, że siwy rozstęp znika! Niewiarygodne, a jednak możliwe! Polecam! (…)

Gogoz

Serum na rozstępy Strialys

Serum na rozstępy Strialys ma za zadanie wzmocnić skórę, ujędrnić ją, nawilżyć. Zawarte w nim składniki pobudzają również mikrokrążenie, dzięki czemu budujące ją komórki są lepiej odżywione i dotlenione. Kosmetyk pobudza fibroblasty do syntezy kolagenu i elastyny, wyraźnie zmniejszając obecne na skórze rozstępy.

imgK3CgdP-e532050
mat. prasowe

Serum Strialys bazuje na naturalnych substancjach takich jak:

  • proteiny jedwabiu;
  • wyciągi roślinne z: ruszczyka, kociego pazura, żeń-szenia, bylicy bożego drzewka, bluszczu, świecznicy groniastej;
  • kofeina.
Kocham ten balsam. On naprawdę czyni cuda. Jest wydajny, ładnie pachnie, szybko się wchłania. Dodatkowo widać jego działanie na rozstępy – powoli się zmniejszają, bledną, nie zostają po nich ślady. Naprawdę sumienne smarowanie go i używanie nawet miesiąc czy dwa daje super efekty (…)

lesoile

Żel korygujący na rozstępy Elancyl

Żel korygujący na rozstępy Elancyl przeznaczony jest do redukcji przede wszystkim rozstępów świeżych. Warto więc sięgnąć po niego, kiedy kreski mają czerwony kolor i najłatwiej zminimalizować powstałe w ciąży szkody. Kosmetyku nie można jednak stosować w czasie karmienia piersią.

img9wJX1g-39bf313
mat. prasowe

Główne składniki żelu Elancyl to witamina C i fibrylina. Ich zadaniem jest naprawa uszkodzonych włókien kolagenowo-elastynowych i pobudzenie fibroblastów do tworzenia nowych. Witamina C jest silnym antyoksydantem, więc zwiększa też odporność skóry na szkodliwe działanie wolnych rodników.

Stosuję na brzuch po ciąży. Kończę pierwsze opakowanie. Rewelacja! Rozstępy znacznie mniej widoczne. Wsmarowuję codziennie na noc. Rano stosuję krem Elancyl ujędrniająco-wyszczuplający, który również jest moim hitem. Po nałożeniu kremu używam derma rollera (długość igiełek 0,5 cm) - to połączenie dało mi niesamowite efekty. Rozstępy na brzuchu stają się mniej widoczne niemalże z każdym dniem (…)

alicja_kostrzewa

Domowe sposoby na rozstępy po ciąży

Jeśli zastanawiacie się, co pomoże na rozstępy spośród domowych metod, podpowiadamy, że zdecydowanie warto zdecydować się na systematyczne szczotkowanie ciała. Jest to bardzo skuteczny i prosty sposób na widoczne zmniejszenie rozstępów po porodzie na brzuchu, udach czy pośladkach. Wystarczy kupić odpowiednią szczotkę z naturalnym włosiem, która posłuży do wykonania masażu. W jaki sposób go robić?

Przede wszystkim – jak wskazuje nazwa – ciało należy masować na sucho, a więc bez nakładania olejku czy innego kosmetyku. Masujcie skórę w kierunku od dołu ku sercu. W przypadku ud kierujcie się od kolan ku górze. Pośladki możecie masować okrężnymi ruchami. Okrężne ruchy wykonujcie także wokół pępka, natomiast okolicę nad nim masujcie, prowadząc szczotkę od pępka ku górze.

Na zabieg poświęćcie kilka, kilkanaście minut każdego dnia, a po nim rozprowadźcie na skórze wybrany kosmetyk na rozstępy po ciąży. Na poniższym zdjęciu możecie zobaczyć, jakie efekty daje systematyczne szczotkowanie brzucha już po dwóch tygodniach.

Zobacz także: Szczotkowanie na sucho – wskazania, polecane szczotki, efekty [Zdjęcia]

Spośród domowych sposobów na rozstępy warto skusić się również na peeling kawowy. Kosmetyk pomoże rozprawić się zarówno z rozstępami, jak i z cellulitem, który zwykle po ciąży także jest bardziej nasilony. Pamiętajcie jednak, że ze stosowaniem peelingu kawowego należy odczekać do zakończenia karmienia piersią.

Peeling kawowy wykonacie, mieszając fusy lub zmieloną kawę z olejkiem roślinnym, np. oliwą czy olejkiem arganowy. Warto dodać również cukier bądź gruboziarnistą sól. Taki kosmetyk nie tylko usunie martwy naskórek, ale też usprawni przepływ krwi i limfy oraz poprawi odżywienie i dotlenienie komórek skóry. Mieszanką masujcie ciało, a następnie zmyjcie ciepłą wodą.

Usuwanie rozstępów po ciąży – polecane zabiegi

Zdarza się, że powstałe rozstępy są na tyle głębokimi uszkodzeniami skóry, że kosmetyki i domowe metody okażą się bezskuteczne. Trudne do wygładzenia są przede wszystkim rozstępy stare, zbliznowaciałe, które mają jasny kolor. Czasem jedynym wyjściem w pozbyciu się rozstępów są profesjonalne zabiegi.

Do wyboru macie takie zabiegi na rozstępy jak:

Reklama
  • laser frakcyjny – jego zadaniem jest wywołanie drobnych mikrouszkodzeń w skórze, która w ten sposób pobudzona zostaje do intensywnej regeneracji.
  • mezoterapia igłowa – w skórze wykonywane są nakłucia, które podobnie jak laser pobudzają fibroblasty do tworzenia nowych włókien i odnowy tkanki skórnej; dodatkowo w skórę wstrzykiwany jest specjalnie dobrany „koktajl” odżywczych substancji.
  • peelingi chemiczne – peelingi z użyciem kwasów, np. glikolowego, złuszczają warstwę naskórka, spłycając rozstępy, oraz pobudzają syntezę kolagenu i elastyny; rodzaj i stężenie kwasu dobierane są do stopnia nasilenia problemu.
  • mikrodermabrazja i dermabrazja – oba zabiegi polegają na mechanicznym złuszczaniu, jednak dermabrazja jest metodą, która obejmuje głębsze warstwy skóry;
  • radiofrekwencja mikroigłowa – polega na połączeniu mikronakłuć z falami radiowymi podgrzewającymi tkanki, co skutecznie pobudza procesy odnowy skóry, zmniejszając widoczność rozstępów. Poniżej możecie zobaczyć efekty takiego zabiegu.
Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane