Krosty na udach – przyczyny i sposoby na krostki i ropne pryszcze
Krosty na udach mogą stać się źródłem kompleksów i niechęci do pokazywania nóg, np. na basenie. Najczęściej pojawiają się jako skutek nieprawidłowej depilacji czy reakcji alergicznej na składnik kosmetyku bądź proszku do prania. Zdarza się jednak, że czerwone krostki związane są z rogowaceniem okołomieszkowym bądź zapaleniem mieszków włosowych. Sprawdźcie, dlaczego na udach pojawiają się krostki i ropne pryszcze oraz w jaki sposób pozbyć się zmian skórnych.

- Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Krosty na udach mogą mieć również poważniejsze przyczyny. Należą do nich trudne w leczeniu rodzaje trądziku: skupiony i odwrócony. Za powstanie wyprysków odpowiadają również choroby takie jak łuszczyca, grzybica czy infekcje wirusowe. Problem jest jednak dość łatwy do wyeliminowania, jeśli odpowiadają za niego błędy pielęgnacyjne. W innych przypadkach wskazana jest wizyta u lekarza i wdrożenie zaleconego leczenia.
Spis treści:
- Skąd się biorą krosty na udach?
- Krosty na udach jako objaw trądziku
- Czerwone krostki na nogach u dziecka
- Co robić w przypadku krostek i pryszczy ropnych na udach
- Jak zapobiegać krostkom i pryszczom na udach?
Skąd się biorą krosty na udach?
Krosty na udach mogą pojawiać się z wielu powodów, zwykle niegroźnych. Grudki i krostki po wewnętrznej stronie ud to często skutek po prostu ocierania się ich o siebie, a dodatkowo ich powstawaniu sprzyja sucha i wrażliwa skóra. Problem ten nasila się latem, kiedy dochodzi nadmierna potliwość, potęgowana np. przez noszenie nieodpowiedniej odzieży: zbyt ciasnej i ze sztucznych tkanin, które nie pozwalają skórze oddychać. Mogą wówczas uwidocznić się bardzo drobne czerwone krostki tworzące większe skupiska, czyli tzw. potówki.
Drugą powszechną przyczyną powstawania krostek na udach są błędy podczas depilacji i golenia nóg. Jeśli maszynki jednorazowej używacie wielokrotnie i co gorsza – golicie skórę „na sucho”, to prosta droga do nabawienia się podrażnień i zapalenia mieszków włosowych. Dochodzi do niego, kiedy tępą maszynką uszkodzicie ujścia mieszków, a przenoszone na niej bakterie i grzyby zadomowią się w nich. W miejscu wyrastania włosków rozwija się wówczas stan zapalny i powstają drobne swędzące krostki wypełnione ropą.
U osób z suchą skórą nierzadko przyczyną krost na nogach jest rogowacenie okołomieszkowe. Zwykle kojarzy się ze skórą ramion, bo najczęściej właśnie tam się lokalizuje, przypominając wyglądem gęsią skórkę z licznymi czerwonymi grudkami. Zdarza się jednak, że rogowacenie dotyczy również nóg. Odpowiadają za nie zaburzenia keratynizacji, czego efektem jest nadmierne gromadzenie się keratyny w mieszkach włosowych. Przypadłość ta bywa dziedziczna, ale przyczynia się do niej także niedobór witaminy A.
Zaczerwienienie skóry i krostki na udach mogą być reakcją alergiczną skóry na substancję drażniącą i jest to wówczas alergia kontaktowa. Szczególnie często się to zdarza w przypadku skóry suchej i wrażliwej. Zazwyczaj skóra zostaje podrażniona przez składniki zawarte w nakładanych kosmetykach lub w stosowanych detergentach do prania.
Jeśli zmiany mają większy rozmiar, mogą być objawem ospy wietrznej. W przypadku pojawienia się krost na udach oraz innych towarzyszących symptomów (np. gorączki), warto jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Do innych przyczyn należą też:
- świerzb,
- grzybica,
- łuszczyca,
- półpasiec.

Zobacz także: Czerwone kropki na nogach – przyczyny i jak się pozbyć?
Krosty na udach jako objaw trądziku
Może się zdarzyć, że ropne pryszcze na udach to objaw trądziku odwróconego lub trądziku skupionego. Oba rodzaje są trudne w leczeniu i mogą przyjąć bardzo nasiloną postać, dlatego wymagają prowadzenia kuracji pod okiem doświadczonego dermatologa.
Trądzik skupiony jest odmianą trądziku pospolitego i dotyczy głównie mężczyzn, choć również kobiety mogą się z nim zmagać. Często ma przewlekły charakter i prowadzi do powstania przebarwień i blizn potrądzikowych. Na skórze obecne są wówczas bardzo liczne zaskórniki, grudki, krostki, a nawet ropne torbiele (cysty) i tzw. przetoki. Lokalizują się one nie tylko w typowych miejscach, takich jak twarz czy plecy, ale właśnie także na udach i pośladkach.
Równie uciążliwy i nierzadko przewlekły jest trądzik odwrócony, który także częściej spotykany jest u mężczyzn, zwłaszcza po okresie pokwitania. Obejmuje on mieszki włosowe i gruczoły apokrynowe, dlatego ważną wskazówką przy stawianiu diagnozy jest umiejscowienie trądzikowych zmian skórnych. W jego przypadku znajdują się on przede wszystkim w obrębie pachwin, pach, pośladków, pod biustem, po wewnętrznej stronie ud.
Zobacz także: Krostki na pośladkach – przyczyny powstawania oraz jak się ich pozbyć?
Czerwone krostki na nogach u dziecka
Krosty na udach u dziecka to często symptom wspomnianej ospy wietrznej, która należy do chorób zakaźnych wieku dziecięcego. Rzadko kiedy jednak wysypka ogranicza się tylko do nóg, lecz obejmuje również inne partie ciała: nieraz cały tułów, ręce, a nawet skórę głowy. Radzenie sobie z nimi polega głównie na łagodzeniu objawów choroby. Krostki na nogach u dziecka to często również potówki albo alergia kontaktowa.
Co robić w przypadku krostek i pryszczy ropnych na udach
Najlepiej od razu udać się do lekarza pierwszego kontaktu lub dermatologa, który oceni, gdzie leży źródło problemu. Jeśli krosty na udach to objawy chorób skóry, od razu zostanie wprowadzone odpowiednie leczenie. Najważniejsze jest jednak postawienie diagnozy i ustalenie konkretnej przyczyny.
W przypadku gdy wysypka ma podłoże alergiczne, lekarz może zalecić leki antyhistaminowe, ale kluczowe jest rozpoznanie alergenu i wyeliminowanie go. Jeśli więc podejrzenie pada właśnie na alergię, na jakiś czas zrezygnujcie z nakładania na uda jakichkolwiek balsamów, nie depilujcie skóry, a do mycia używajcie delikatnych preparatów z emolientami (odpowiednie będą nawet te przeznaczone dla dzieci).
Leczenie bakteryjnego zapalenia mieszków włosowych wymaga zastosowania miejscowych maści z antybiotykiem. Jeśli zmiany są nasilone i liczne, niezbędny może okazać się również antybiotyk doustny. Pamiętajcie, żeby w żadnym razie nie rozdrapywać ani nie wyciskać krostek! W przypadku rogowacenia okołomieszkowego najważniejsze jest z kolei regularne złuszczanie peelingami oraz zmiękczanie skóry, np. za pomocą maści z wysokim stężeniem (20-30 proc.) mocznika, alantoiną czy kwasem salicylowym.
Krosty na udach, za które odpowiada infekcja grzybicza, wymagają wprowadzenia preparatów przeciwgrzybiczych. Ospa leczona jest natomiast objawowo, a więc przy pomocy środków, które łagodzą gorączkę i uciążliwy świąd skóry.
Leczenie trądziku na udach jest o wiele trudniejsze i bardziej czasochłonne, nieraz trwające miesiącami. Przy trądziku skupionym opiera się głównie na stosowaniu antybiotyków i izotretynoiny, zarówno w formie miejscowej, jak i doustnej. Pomocne są też maści z nadtlenkiem benzoilu i kwasem azelainowym.
Leczenie trądziku na udach jest o wiele trudniejsze i bardziej czasochłonne, nieraz trwające miesiącami. Przy trądziku skupionym opiera się głównie na stosowaniu antybiotyków. Pomocne są też produkty z kwasem azelainowym oraz profesjonalne zabiegi. Przy ropnych krostach nie są natomiast zalecane peelingi mechaniczne.
Nieco innego podejścia wymaga trądzik odwrócony, który niestety czasem słabo reaguje na izotretynoinę. Wdrażane są natomiast antybiotyki, czasem też leki sterydowe i immunosupresyjne. Może się okazać, że konieczne będzie chirurgiczne wycięcie ropni i guzków.
Jak zapobiegać krostkom i pryszczom na udach?
Warto odpowiednio dbać o skórę na udach. Starajcie się stosować delikatne płyny, żele i olejki pod prysznic, które nie zawierają drażniących substancji. W przypadku skóry bardzo wrażliwej i alergicznej najlepiej stosować kosmetyki z apteki, które są hipoalergiczne i nie naruszają bariery hydrolipidowej.
Latem noście przewiewne ubrania, które nie będą nasilać problemu potliwości ud. Możecie również wypróbować krem przeciw otarciom powstającym po ich wewnętrznej stronie. Polecanym sposobem na otarcia ud jest też nakładanie antyperspirantu, dzięki któremu skóra będzie się mniej pocić i nie będzie tak wilgotna. Dobrze sprawdzi się też talk czy zasypka dla niemowląt, trzeba jednak powtarzać aplikację w ciągu dnia.
Zwróćcie uwagę na to, w jaki sposób usuwacie owłosienie na nogach. W przypadku gdy zmiany na udach i łydkach to krostki po goleniu, waszym zadaniem jest unikanie zbędnych podrażnień skóry. Nie zaczynajcie golenia bez rozprowadzenia na skórze żelu czy pianki. Taki kosmetyk nie tylko zwiększa poślizg maszynki, ale też zawiera łagodzące składniki. W żadnym razie nie używajcie tępych maszynek! Idealna jest sytuacja, kiedy przy każdym goleniu sięgacie po nową. Jeśli jednak nie przekonamy was do tego, to spróbujcie chociaż po użyciu dezynfekować ostrza np. za pomocą spirytusu. Zapobiegnie to przenoszeniu na skórę drobnoustrojów.