Kwas hialuronowy - właściwości i zastosowanie w kosmetyce
Kwas hialuronowy zapewnia nawilżenie i ujędrnienie, ma właściwości regenerujące. Kwas hialuronowy wykorzystujemy nie tylko przy zabiegach medycyny estetycznej, jak wypełnianie zmarszczek kwasem czy powiększanie ust, ale również powinniśmy włączyć go do swojej codziennej pielęgnacji. Sprawdźcie, jakie zabiegi i po jakie kosmetyki warto sięgać.

Kwas hialuronowy jest odpowiedni do każdego rodzaju cery. Występuje jako naturalny składnik w naszej skórze, który odpowiada za jędrnośc i nawilżenie, niestety z czasem zaczyna go brakować, ale te braki możemy uzupełnić za posrednictwem medycyny estetycznej. Kwas hialurownowy także rozświetla naskórek, rozjaśnia przebarwienia skórne i ma działanie regenerujące. Możecie go znaleźć w formie kremów, serum czy w czystej postaci - jeśli chodzi o codzienną pielegnacje skóry, ale jego zasosowań jest znacznie więcej - np. ortopedia czy okulistyka. Kwas hialuronowy jest również prosty w obsłudze, dlatego warto włączyć go do rutyny pielegnacyjnej. Przygotowaliśmy dla was równiez 3 komsetyków z kwasem hialuronowym, po które najchętniej sięgają Wizażanki, a za które nie zapłacicie więcej niż 100 zł, wśród nich znalazły się takie marki jak Loreal, Apis czy The Ordinary.
Spis treści:
- Czym jest kwas hialuronowy?
- Kwas hialuronowy - jakie funkcje pełni w organizmie?
- Właściwości kwas hialuronowego
- Jak stosować kwas hialuronowy?
- Jak działa kwas hialuronowy na twarz?
- Jak dobrać kwas hialuronowy do typu cery?
- Najlepsze kosmetyki z kwasem hialuronowym
- Kwas hialuronowy na włosy
- Najpopularniejsze zabiegi z kwasem hialuronowym
- Powiększanie ust kwasem hialuronowym
- Jak wypełnia się zmarszczki kwasem hialuronowym?
- Korekta nosa kwasem hialuronowym
- Jak stosować kwas hialuronowy pod oczy?
- Powiększanie biustu kwasem hialuronowym
- Przeciwwskazania do stosowania kwasu hialuronowego
- Czy kwas hialuronowy jest bezpieczny?
Czym jest kwas hialuronowy?
Kwas hialuronowy to naturalny składnik ludzkiej skóry, gdzie występuje w największym natężeniu, ale znajdziecie go również w mazi stawowe czy w ciele szklistymi. Jego głównym zadaniem jest wiązanie wody. Niestety, wraz z upływem lat obecność kwasu hialuronowego w ciele maleje, stąd też zmarszczki czy nierówności skórne. Na szczęście kwas hialuronowy możemy „sztucznie” dostarczyć do swojego organizmu - w pielęgnacji skóry to będą sera z kwasem hialuronowym czy kremy. Można też sięgnąć po specjalną suplementację lub kwas hialuronowy do picia.
Syntetyczny kwas hialuronowy powstaje ze szczepów bakterii z rodzaju Streptococcus equi. Do jego wytworzenia potrzebne jest zjawisko fermentacji mikrobiologicznej. Taki syntetyczny kwas hialuronowy wykorzystuje się w ortopedii, ginekologii czy okulistce. Warto wspomnieć, że dawniej syntetyczny kwas hialuronowy powstawał z tkanki zwierzęcej, jednak ten powodował reakcje alergiczne, dlatego szybko go zastąpiono nowocześniejszą formą.
Kwas hialuronowy - jakie funkcje pełni w organizmie?
Kwas hialuronowy wiąże wodę w organizmie. Przede wszystkim odpowiada za odpowiedni poziom nawilżenia skóry, a także zapobiega utracie wody z naskórka. W tym przypadku kwas hialuronowy działa jak „bariera” ochronna. W dodatku działa regenerująco, wspomagając kojenie się ran. Działanie kwasu hialuronowego jest również widoczność w płynie stawowym, gdzie odpowiada za sprężystość chrząstki stawowej. Znajdziemy go również w ciałku szklistym oka - tam dba o odpowiednią strukturę i funkcję ciała, przez zapewnienie sprężystości. Kwas hialuronowy odpowiada również za film łzowy!
Kwas hialuronowy - właściwości
Kwas hialuronowy przede wszystkim ma właściwości nawilżające, ale czy wiedzieliście, że również rozświetla naskórek, pomaga redukować przebarwienia i działa regenerująco? Jedna cząsteczka kwasu hialuronowego może związać nawę 250 cząsteczek wody. Wraz z kolagenem tworzą duet, który dba o jędrność skóry - jeśli ich brakuje, skóra starzeje się, czyli wiotczeje i się wysusza.
Z kwas hialuronowym spotkamy się również w przypadku leczenia ran i poparzeń - wspomaga proces gojenia się naskórka.
Jak stosować kwas hialuronowy?
Kwas hialuronowy jest bezpieczny w używaniu i możemy po niego sięgać nawet kilka razy dziennie, trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach. Najłatwiej jest z kremem z kwasem hialuronowym - wklepujemy go tradycyjnie w skórę i możemy go również stosować na dekolt i szyję. Jeśli zdecydujemy się na tonik nawilżajacy, to pamiętajmy, żeby stosować go na oczyszczoną skórę twarzy. Najlepiej wklepywać go rękoma, tak by nie marnować kosmetyku, ale równie pomocne będą przy tym płatki kosmetyczne. Najtrudniejszy w stosowaniu jest czysty kwas - zawsze nakładamy go na mokrą skórę twarzy, a następnie „zamykamy” kremem. W innym przypadku produkt może, zamiast nawilżyć, to wyssać z naszego naskórka wodę.
Kwas hialuronowy na twarz
Kwas hialuronowy to składnik, po który mogą sięgać wszyscy - bez względu na rodzaj cery czy wiek. Świetnie nawilży i nawodni skórę, a nie będzie powodował zapychania się porów czy podrażnień. Najprostszym rozwiązaniem jest stosowanie kremów z kwasem hialuronowym, ale równie dobrze możemy sięgnąć po serum lub czysty kwas hialuronowy. Ten ostatni wymaga jednak konsultacji z dermatologiem i zbudowania tolerancji skóry.
Jak dobrać kwas hialuronowy do typu cery?
Dzięki temu, że kwas hialuronowy jest naturalnym składnikiem skóry jest też odpowiedni dla każdego typu cery. Natomiast dobrać musimy formę kwasu hialuronowego!
- Czysty kwas hialuronowy spisze się zarówno do cery suchej, jak i tłustej czy mieszanej. Nie zapycha porów i jest łagodny. Musicie jednak pamiętać, że czysty kwas hialuronowy powinien być nakładany na zwilżoną skórę twarzy - w innym przypadku zadziała wysuszająco.
- Kremy z kwasem hialuronowym - je należy dobrać do naszego typu cery. Cała lista składników podpowie nam, czy krem będzie dla nas adekwatny. Żelowe formy będą idealne do cer problematycznych, a bogate i gęste dla tych wrażliwych i suchych.
- Serum z kwasem hialuronowym - tu podobnie jak w przypadku czystego kwasu hialuronowego - typ cery nie ma większego znaczenia, a uwagę powinniście zwrócić na prawidłową aplikacje produktu.
Najlepsze kosmetyki z kwasem hialuronowym
Jeśli mówimy o kremie z kwasem hialuronowym, to musimy wspomnieć o naszym hicie z KWC. Ten od L'Oreal Paris, Revitalift Filler [HA] to prawdziwa perełka. Producenci obiecują, że po użyciu tego cuda nasza skóra będzie jędrniejsza, napięta i nawilżona. Po 4 tygodniach regularnego stosowania znacznie zmniejszą się zmarszczki na czole i kurze łapki, co jest poparte badaniami! Oprócz tego, że krem działa przeciwzmarszczkowo, to również odżywia skórę, nadaje jej naturalnego blasku i utrzymuje nawilżenie przez cały dzień. Krem idealnie nadaje się pod makijaż i nie zapycha.

Serum z kwasem hialuronowym The Ordinary dedykowane jest skórze odwodnionej, suchej, ściągniętej. Z powodzeniem sprawdzi się również na skórze mieszanej czy tłustej. Te rodzaje skóry przez nadmiar wyrzucanego sebum również potrzebują odpowiedniego nawilżenia. Produkt łagodzi zaczerwienienie, podrażnienie i swędzenie. Poprawia także barierę lipidową naskórka.

Zobacz także: Tonik do twarzy z kwasami to nowość z Rossmanna poprawiająca wygląd cery - nie będziesz potrzebowała nawet kremu BB
A jak mowa o żelu z kwas hialuronowym, to wyborem Wizażanekjest ten od Apis. Kosmetyk dogłębnie oczyszcza skórę, a przy tym nawilża i odżywia naskórek. W jego składzie oprócz kwasu hialuronowego znajdziemy d-panthenol oraz ekstrakty z aloesu i lukrecji, które działają łagodząco i nadają skórze zdrowy oraz promienny wygląd.

Zobacz także: The Ordinary, kwas hialuronowy - hit Wizażanek, który nawilża i napina skórę
Kwas hialuronowy na włosy
Kwas hialuronowy możemy stosować również na włosy. Poradzi sobie z przesuszonymi końcami i odbuduje uszkodzą strukturę włosa. Dzięki niemu kosmyki będą miękkie, lśniące i sypie, a w dodatku zyskają na objętości. Na rynku dostępnych jest wiele kosmetyków do włosów zawierających kwas hialuronowy - możemy wybierać pomiędzy szamponami, odżywkami czy maskami. Możemy postawić na czyste serum, które różnią się między sobą stężeniami - 1%, 1,5% i 3% kwasu. Kosmetyki z kwasem stosujemy zawsze zgodnie z zalecanymi producenta. W przypadku czystego serum możemy dodawać kwasu przy olejowanie włosów lub wkraplać go do ulubionych kosmetyków.
Zabiegi z kwasem hialuronowym
Zabiegi z kwasem hialuronowym to już żadna kontrowersja - wypełnianie zmarszczek, korekta nosa czy kwas hialuronowy pod oczy to bardzo popularne zabiegi, które dają natychmiastowe efekty. Pamiętajmy jednak, że kwas hialuronowy unika rozkładowi w naszej skórze, dlatego co jakiś czas powinniśmy je powtarzać. Takie zabiegi są bardzo popularne, ale zawsze wybierajmy miejsca, w których są wykonywane przez profesjonalistów w sterylnych warunkach.
Powiększanie ust kwasem hialuronowym
Powiększanie ust kwasem hialuronowym to najbezpieczniejsza metoda, jeśli chcemy cieszyć się równymi i pełnymi wargami. Żadne kremy z metanolem czy chilli nie dadzą nam takich efektów! Przed wykonaniem zabiegu niezbędna jest konsultacja ze specjalistą, który dobierze nam odpowiednią ilość kwasu i wytłumaczy nam, jak dbać o usta. Pomoże również dobrać „nowy” kształt ust. Do tego zabiegu powiększania ust wykorzystywany jest gotowy preparat zamknięty w strzykawce. Co ciekawe, większość dobrych wypełniaczy ma w swoim składzie dodatek znieczulającej lidokainy. W preparatach do iniekcji wykorzystywane są dwa rodzaje kwasu hialuronowego – usieciowany i nieusieciowany. Usieciowianie kwasu hialuronowego ma na celu połączenie jego cząsteczek w większe konglomeraty, tak żeby organizm ich zbyt szybko nie zmetabolizował.
Po zabiegu usta mogą być twarde przez jakiś czas, a przy wargach i na nich mogą pojawić się siniaki oraz drobne krwiaki. To bardzo ważny okres, w którym bezwzględnie powinniśmy stosować się do wskazówek i porad lekarza wykonującego zabieg. Ceny tej usługi zaczynają się od 700 zł w górę w zależności od miasta czy ilość wstrzykiwanego kwasu.
Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym
Zabieg wypełniania kwasem hialuronowym polega na wstrzyknięciu w głąb tkanki kwasu w problematyczne miejsca. Przy takich zabiegach wykorzystuje się najczęściej kwas hialuronowy usieciowany, który jest typowym wypełniaczem. Można podawać go na różne sposoby:
- liniowo wzdłuż zmarszczki,
- jako depozyt, które wypełniają zapadniętą tkankę,
- w formie nici, które liftingują i napinają skórę.
Efekty takiego zabiegu utrzymują się od 6 do 18 miesięcy w zależności od usieciowienia kwasu. Kwas hialuronowy usieciowany przynosi natomiast doskonałe efekty przy modelowaniu twarzy, nosa czy kości policzkowych.
Zobacz także: Zmarszczki mimiczne – jak je rozpoznać i jak im zapobiegać
Korekta nosa kwasem hialuronowym
Korygowanie nosa kwasem hialuronowym jest możliwe tylko w przypadku drobnych nierówności. Śmiało możemy zgłosić się z problemem:
- obniżonym kątem czołowo-nosowy i grzbietu,
- ostrym kątem nosowo-wargowy,
- cofniętym kolumienka nosa.
Kwas hialuronowy wprowadzany jest do tkanki za pomocą igły lub kaniul - o metodzie decyduje specjalista, który dostosowuje najlepszą opcję do naszej wady. Cały zabieg trwa około 30 minut, a po nim potrzebujemy od kilku do kilkunastu dni odpoczynku. Efekty widoczne są natychmiastowo i utrzymują się od 6 do 12 miesięcy.
Kwas hialuronowy pod oczy
Kwas hialuronowy pod oczy to jeden z najpopularniejszych sposobów na zmniejszenie doliny łez pod oczami, sińców i worków, a także zniwelowanie zmarszczek mimicznych. Usunięcie doliny łez jest możliwe, jednak ten zabieg nie jest najłatwiejszy, a to przez bardzo delikatną skórę i bliską styczność z gałką oczną. Dlatego ważne jest, by znaleźć odpowiedniego specjalistę. Kwas hialuronowy wykorzystywany do redukcji doliny łez powinien mieć odpowiednią gęstość - tak, by faktycznie poprawić wygląd skóry pod oczami, a przy tym nie naruszyć delikatnej okolicy.
Jeśli zmagacie się z problemem cieni pod oczami, to kwas hialuronowi również sobie z tym poradzi! Zasinienia pod oczami zazwyczaj powstają na skutek zwiotczenia mięśni i skóry, stąd też widoczniejsze są naczynia krwionośne.

Powiększanie biustu kwasem hialuronowym
Powiększanie biustu kwasem hialuronowym oczywiście nie jest tak trwałe, jak wprowadzenie silikonowych implantów pod skórę, ale również może przynieść niesamowite efekty. Sprawdzi się, jeśli biust stracił swoją jędrność i kształt z wiekiem lub na skutek ciąży. Kwas hialuronowy przywróci mu ujędrnienie, a także delikatnie go uniesie. Żel wstrzykuje się pomiędzy ścianę klatki piersiowej, a gruczoł piersiowy i nie ma potrzeby wykonywania nacięcia. Cały zbieg trwa około 30 minut i wykonuje się tylko miejscowe znieczulenie. Można tą metodą pokusić się również o powiększenie biustu, wtedy konieczne jest nacięcie, jednak jest ono dużo mniejsze i bardziej dyskretne niż w przypadku tradycyjnej operacji.
Przeciwwskazania do stosowania kwasu hialuronowego
Jeśli chodzi o stosowanie kosmetyków z kwasem hialuronowym, to w zasadzie nie ma żadnych przeciwskazań. Problem pojawia się jednak przy zabiegach medycyny estetycznej z wykorzystaniem kwasu. Nie powinno się na nie decydować w przypadku:
- Ciąży lub karmienia piersią
- Choroby nowotworowej
- Zaburzeń pracy tarczycy
- Alergii
- Opryszczki i stanów zapalnych skóry
- Chorób autoimmunologicznych i infekcji
- Problemów z krzepliwością krwi
Czy kwas hialuronowy jest bezpieczny?
Kwas hialuronowy z reguły nie powoduje reakcji alergicznych, dlatego może być stosowany przez alergików. Czasem występuje ból lub pieczenie w miejscu zastosowania. Nie poleca się jednak stosować kwasu hialuronowego w formie doustnej czy zastrzyków kobietom w ciąży lub karmiącym piersią - jest to jednak forma ostrożności, bo badania potwierdzające negatywny wpływ tego składnika nadal trwają.