Reklama

Kwasy na twarz dzielimy na kwasy AHA, które działają na powierzchni skóry, kwasy BHA, które przebijają się pod płaszcz hydrolipidowy i kwasy PHA, które są bardzo łagodne. To jednak nie wszystkie rodzaje kwasów, gdyż hitowe kwasy azelainowy czy ferulowy nie należą do żadnej z tych kategorii. Na początek przygody z kwasami należy zapamiętać, że należy je wprowadzać stopniowo i ostrożnie oraz zawsze stosować wysoką ochronę SPF!

Reklama

Spis treści:

  1. Rodzaje kwasów na twarz
  2. Kawasy na twarz - efekty, których możesz się spodziewać
  3. Kwas glikolowy na twarz o działaniu rozświetlającym i złuszczającym
  4. Kwas migdałowy na twarz do suchej skóry
  5. Kwas salicylowy na twarz działa na wągry i zaskórniki
  6. Kwas azelainowy na przebarwienia i trądzik
  7. Kwas ferulowy na zmarszczki
  8. Kwas mlekowy na twarz: przywraca naturalne pH
  9. Kwas hialuronowy na twarz: jak stosować, aby był skuteczny?
  10. Jak stosować kwasy na twarz w domu?
  11. Zabiegi kwasami na twarz u kosmetyczki
  12. Kwasy na twarz - cena zabiegu
  13. Przeciwwskazania do stosowania kwasów na twarz
  14. Kwasy na twarz w ciąży
  15. Kwasy na twarz trądzikową
  16. Kwas na twarz a efekty uboczne
  17. Jak często stosować kwasy na twarz?
  18. Jakiego kremu używać na twarz po kwasach?

Rodzaje kwasów na twarz

Wyróżniamy trzy główne grupy kwasów do twarzy: kwasy AHA, kwasy BHA i kwasy PHA o nieco innych właściwościach i przeznaczone do różnych typów skór. Istnieją również kwasy kosmetyczne, które nie należą do żadnej z tych grup, na przykład kwas azelainowy czy ferulowy.

Kwasy AHA

Kwasy AHA, czylu alfa-hydroksykwasy są rozpuszczalne tylko w wodzie, przez co mogą działać jedynie na powierzchni w poziomie warstwy rogowej. Nie są z kolei rozpuszczalne w tłuszczach, przez co nie są w stanie przejść bariery hydrolipidowej i przeniknąć do głębszych warstw skóry. Mają działanie oczyszczające, złuszczająca, a niekiedy również nawilżające. Do kwasów AHA zaliczamy:

  • kwas glikolowy,
  • kwas mlekowy,
  • kwas jabłkowy,
  • kwas migdałowy.

Kwasy BHA

Kwasy BHA, czyli beta-hydroksykwasy w przeciwieństwie do kwasów AHA, przenikają przez warstwę sebum, dzięki czemu z łatwością oczyszczając pory, a ponadto regulują wydzielanie łoju. Dodatkowo mają silne działanie przeciwzapalne i złuszczające. BHA, który jest stosowany w kosmetologii to kwas salicylowy.

Kwasy PHA

Kwasy PHA mają właściwości podobne do kwasów AHA, jednak są zdecydowanie delikatniejsze. Nie powodują łuszczenia skóry, podrażnień czy zaczerwienienia, a dodatkowo nawilżając i wzmacniają barierę lipidową skóry. Polecane są do skóry wrażliwej i naczynkowej. Do dyspozycji mamy tutaj:

  • glukonolakton,
  • glukoheptanolakton,
  • kwas laktobionowy.

W kosmetyce wykorzystuje się również kwasy dikarboksylowe, które zawierają dwie grupy karboksylowe, w tym popularny kwas azelainowy i ferulowy.

undefined undefined/iStock

Kawasy na twarz. Efekty, których możesz się spodziewać

Większość kwasów ma działanie oczyszczające i złuszczające, jednak każdy z nich ma dodatkowe właściwości. Warto wybrać odpowiedni rodzaj kwasu do naszej cery i naszych potrzeb. W przypadku cer tłustych i problematycznych najlepiej sprawdzą się składniki o działaniu przeciwzapalnym i mocno oczyszczającym, do suchej skóry kwasy nawilżające, a do wrażliwej delikatne odmiany kwasów.

Kwas glikolowy na twarz o działaniu rozświetlającym i złuszczającym

Działanie kwasu glikolowego zależne jest od jego stężenia. W niskim stężeniu złuszcza naskórek, nawilża skórę i przyspiesza jej regenerację. W stężeniu 20% i powyżej złuszcza skórę, dogłębnie ją oczyszcza i nawilża. Z kolei w wysokim stężeniu nie tylko złuszcza skórę i mocno pobudza do regeneracji, ale także niweluje zmarszczki, przebarwienia i blizny. Hitem z kwasem glikolowym na twarz jest kultowy rozświetlające tonik Pixie Glow.

Kwas migdałowy na twarz do suchej skóry

Kwas migdałowy działa przede wszystkim nawilżająco, rozświetlająco i wyrównuje koloryt skóry. Ma delikatnie właściwości złuszczające, które są aktywne dopiero w stężeniach powyżej 10%. Kwas migdałowy w efekcie reguluje pracę gruczołów łojowych i ma właściwości przeciwzapalne.

Kwas salicylowy na twarz działa na wągry i zaskórniki

Kwas salicylowy ma silne właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. Świetnie rozpuszcza się w tłuszczach, dzięki czemu z łatwością przenika przez warstwę sebum i dociera do mieszków włosowych, a następnie dokładnie je oczyszcza. To bardzo skuteczny sposób na pozbycie się wągrów i zaskórników oraz dogłębne oczyszczenie skóry. Kwas salicylowy na twarz ma genialne działanie, które warto wypróbować na sobie!

Kwas azelainowy na przebarwienia i trądzik

Kwas azelainowy to naturalny kwas dikarboksylowy wytwarzany przez drobnoustroje z grupy drożdży Pityrosporum ovale i Malassezia furfur. Jest największych hitem na przebarwienia skórne i trądzik, a w dodatku nawet w wyższym stężeniu nie powoduje podrażnień. Najlepszym kosmetykiem z kwasem azelainowym według Wizażanek jest maść Acne Derm.

Kwas ferulowy na zmarszczki

Kwas ferulowy jest silnym antyoksydantem, który neutralizuje wolne rodniki. Dzięki temu spowalnia procesy starzenia się skóry i pojawianie się zmarszczek. Kwas ferulowy pobudza też syntezę włókien kolagenowych i elastynowych, od których zależy elastyczność skóry i jej podatność na powstawanie zmarszczek. Przy regularnym stosowaniu wygładza skórę i poprawia jej jędrność i elastyczność.

Kwas askorbinowy na twarz

Kwas askrobinowy na twarz działa na trzy sposoby:

  • zapewnia skórze ochronę antyoksydacyjną. Jest silnym przeciwutleniaczem i opóźnia procesy starzenia,
  • to świetny kwas na przebarwienia. Blokuję syntezę melaniny, która odpowiada za powstawanie plam pigmentacyjnych,
  • zwiększa produkcję kolagenu. Bez witaminy C nie mogłaby się odbyć synteza włókien kolagenowych, które odpowiadają za sprężystość naszej skóry.

Kwas mlekowy na twarz: przywraca naturalne pH

Jednym z najważniejszych zadań kwasu mlekowego jest odblokowanie porów skóry i umożliwienie oczyszczenia ich. Ma działanie antybakteryjne i jest pomocny w leczeniu niedoskonałości cery. Przywraca naturalny dla naszej skóry odczyn pH. Poza tym wykazuje działanie przeciwzmarszczkowe – wpływa na produkcję kolagenu. Kwas mlekowy na twarz świetnie radzi sobie z przebarwieniami i bliznami po trądziku.

Kwas hialuronowy na twarz: jak stosować, aby był skuteczny?

Kwas hialuronowy to bardzo silny kwas nawilżający, który łagodzi i normalizuje cerę, a także ma działanie przeciwstarzeniowe. Kwas hialuronowy na twarz działa ochronnie, zwiększając nawilżenie cery, a co za tym idzie, zwiększając wchłanialność substancji aktywnych zawartych w kosmetykach. Tworzy ochronną powłoczkę, wzmacniając barierę hydrolipidową i pobudzając jej odbudowę. Kwas hialuronowy przeznaczony jest do codziennej pielęgnacji, zarówno rano, jak i wieczorem.

Jak stosować kwasy na twarz w domu?

Stosowanie kwasów na twarz w domu jest bezpieczne i skuteczne, jeżeli trzymamy się kilku bardzo ważnych zasad. Pamiętajcie, że każdy kwas ma nieco inne właściwości, więc i sposób ich aplikacji może się różnić. Oto najważniejsze zasady stosowania kwasów:

  • Zaczynamy od niskich stężeń i budujemy tolerancję, ab nie podrażnić i nie uszkodzić skóry.
  • Zawsze stosujemy kremy z wysokim filtrem SPF 50.
  • Kwasy nakładamy na oczyszczoną i suchą skórę.
  • Nie stosujemy kilka kwasów w jednej rutynie pielęgnacyjnej oraz nie łączymy ich z witaminą C, retinoidami i innymi drażniącymi składnikami.
  • Kwasy stosujemy zazwyczaj od 1 do 3 razy w tygodniu.
  • Kwasów nie stosujemy na uszkodzoną lub podrażnioną skórę.
  • W przypadku podrażnienia twarzy i uszkodzenia bariery hydrolipidowej skóry natychmiast zaprzestajemy stosować kwasy.
Wavebreakmedia/iStock

Zabiegi kwasami na twarz u kosmetyczki

W przypadku stosowania kwasów u kosmetyczki mamy do czynienia ze zdecydowanie wyższymi stężeniami kwasów. Z tego względu tego typu zabiegi przeprowadzane są zazwyczaj wczesną wiosną lub jesienią, kiedy skóra nie jest narażona na intensywne promieniowanie i negatywne czynniki zewnętrzne. Dużym plusem jest to, iż kosmetolog dobierze odpowiedni rodzaj i stężenie kwasu do naszej skóry i problemów skórnych.

Kwasy na twarz - cena zabiegu

Cena zabiegu zaczyna się zazwyczaj od 100 do nawet 200-300 złotych, a niekiedy zalecane jest wykonanie serii zabiegów. Wówczas koszt znacznie się zwiększa i może sięgać nawet 1000 zł. Cennik bardzo często uzależniony jest od rodzaju produktów, które są używane, a także od lokalizacji i doświadczenia specjalistów wykonujących zabieg.

Przeciwwskazania do stosowania kwasów na twarz

Kwasy to mocno drażniące składniki, które nie mogą być stosowane u każdego i czasami warto z nich zrezygnować na jakiś czas. Najczęstsze przeciwwskazania do zabiegów z kwasami to:

  • trądzik różowaty i pękające naczynka (nie w przypadku wszystkich kwasów),
  • uszkodzenia, stany zapalne i podrażnienia,
  • egzema,
  • opryszczka,
  • grzybica,
  • zakażenia wirusowe i bakteryjne skóry, łuszczyca,
  • nadwrażliwość na kwasy,
  • alergia na kwasy,
  • stosowanie kuracji retinoidami.

Kwasy na twarz w ciąży

Ciąża jest jednym z przeciwwskazań do wykonywania zabiegów silnymi kwasami. W ciele podczas ciąży zachodzi do wielu hormonalnych zawirowań, co może skutkować pogorszeniem się cery lub jej uwrażliwieniem. Dopuszczalne są zabiegi niektórymi, ale przed wykonaniem jednego z nich koniecznie należy skonsultować się ze ginekologiem.

Kwasy na twarz trądzikową

W przypadku cery trądzikowej, zwłaszcza z trądzikiem różowatym, mogą wystąpić przeciwwskazania do stosowania mocniejszych kwasów. Istnieje wiele przyczyn, przez które na naszej cerze mógł się pojawić trądzik. Może być związany ze zmianami hormonalnymi, nieprawidłową pielęgnacją lub może być związany z genami. W zależności od stopnia zaognienia zmian oraz od tego, czy mamy do czynienia z czynnym trądzikiem, czy już zagojonym, możemy stosować inne preparaty. Aby dobrać odpowiednią terapię kwasami, warto skonsultować się z dermatologiem, jeśli jesteście pod jego opieką, lub kosmetologiem.

Kwas na twarz a efekty uboczne

Odpowiednio dobrana i zastosowana kuracja kwasami sprzyja naszej cerze i poprawia jej stan. Jednakże jeśli dobierzemy zbyt mocne kosmetyki lub nie dopasujemy rodzaju kwasu do naszej skóry, możemy spodziewać się efektów ubocznych w postaci podrażnień, a nawet poparzeń skóry. Przed zastosowaniem jakiegokolwiek kosmetyku z kwasami warto zapoznać się z zaleceniami producenta i ściśle ich przestrzegać. Pamiętaj również, aby dokładnie dobrać swoją pielęgnację. Nie stosuj wielu kosmetyków z kwasami. To bardzo częsty błąd! Nie zwracamy uwagi na obecność lekkiego stężenia kwasu w kilku innych stosowanych przez nas kosmetyków i dodajemy do tego inny produkt o silnym działaniu.

Jak często stosować kwasy na twarz?

Kwasy to produkty bardzo aktywne, których stężenie należy stopniować: zaczynać od najniższego, a następnie je zwiększać. Jednak to nie wszystko. Liczy się także częstotliwość stosowania kwasów. Zacznij od używania produktu z kwasem raz w tygodniu, a następnie na podstawie obserwacji dobierz indywidualnie do siebie to, jak często je stosować i w jakim stężeniu. To kwestia indywidualna, ale zazwyczaj stosujemy kwas do 2-3 razy w tygodniu.

Reklama

Jakiego kremu używać na twarz po kwasach?

Kwasy, jako produkty drażniące, mogą powodować przesuszanie cery oraz zaczerwienienia. Dlatego postaraj się uzupełnić rutynę pielęgnacyjną o dobre, mocno nawilżające i odżywcze kremy. Odpowiednie będą te z łagodzącym aloesem lub mocno nawilżającym kwasem hialuronowym.

gpointstudio/iStock
Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane