Łojotokowe zapalenie skóry – przyczyny, kosmetyki, dieta
Łojotokowe zapalenie skóry objawia się między innymi swędzeniem, zaczerwienieniem i łuszczeniem się skóry. Najczęstszą przyczyną są zmiany hormonalne, uwarunkowania genetyczne i niezdrowy styl życia. Sprawdźcie, jak postępować przy atopowym zapaleniu skóry - najskuteczniejsze domowe sposoby i kosmetyki.

Łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS), nazywane inaczej wypryskiem łojotokowym, to przewlekła choroba skóry dotycząca najczęściej osób w wieku dojrzewania oraz po 50. roku życia, ale występuje także u noworodków. Choruje na nią około 3 procent populacji. Jej bezpośrednio przyczyną jest nadmierne wydzielanie łoju przez skórę, ale mogą ją także wywołać lub nasilić jej objawy inne choroby, nastrój, a nawet nieodpowiednia dieta. Co można zrobić, by usunąć objawy łojotokowego zapalenia skóry.
Spis treści:
- Objawy łojotokowego zapalenia skóry
- Łojotokowe zapalenie skóry głowy
- Łojotokowe zapalenie skóry twarzy
- Łojotokowe zapalenie skóry głowy a wypadanie włosów
- Łojotokowe zapalenie skóry – przyczyny
- Jak wyleczyć łojotokowe zapalenie skóry?
- Pielęgnacja i kosmetyki na łojotokowe zapalenie skóry
- Najlepsze szampony na łojotokowe zapalenie skóry
- Najlepszy krem na łojotokowe zapalenie skóry
- Domowe sposoby na łojotokowe zapalenie skóry głowy
- Dieta i witaminy na łojotokowe zapalenie skóry
- Roztwór soli na łojotokowe zapalenie skóry
- Soda oczyszczona na łojotokowe zapalenie skóry
- Ocet jabłkowy na łojotokowe zapalenie skóry
Objawy łojotokowego zapalenia skóry (ŁZS)
Łojotokowe zapalenie skóry nie jest trudne do zdiagnozowania, jego objawy są dość charakterystyczne, podobnie rozmieszczenie zmian chorobowych. Zmiany pojawiają się najczęściej na skórze owłosionej (głowa, pachy, brwi etc.) oraz w miejscach, gdzie na ciele funkcjonuje większa ilość gruczołów łojowych (twarz, ramiona, plecy).
Objawy łojotokowe zapalenia skóry:
- zaczerwienienie i swędzenie skóry,
- mocno łuszczenie się,
- pojawienie się tłustych, żółtych płatów skóry,
- strupki,
- przerzedzenie włosów lub łysienie,
- zapalenie powiek,
- nasilone objawy jesienią i zimą.
Łojotokowe zapalenie skóry głowy
Łojotokowe zapalenie skóry głowy w początkowym stadium objawia się lekkim zaczerwienieniem i złuszczaniem naskórka. Bardziej zaawansowane schorzenie charakteryzują zmiany zapalne, rozległy rumień i żółte strupki na skalpie, które mogą się przekształcić nawet w „skorupę” z łoju i wyschniętego martwego naskórka. Często pojawia się także łupież łojotokowy i swędzenie skóry, zdarza się przerzedzenie włosów.

Łojotokowe zapalenie skóry twarzy
Na twarzy łojotokowe zapalenie skóry może być mylone ze skórą przetłuszczającą się, bo pierwszym objawem jest nadmierne świecenie się i nadprodukcja łoju. Łojotokowe zapalenie skóry dodatkowo jednak towarzyszy świąd, zwłaszcza na granicy włosów, za uszami i w zagięciach skóry, np. wokół nosa. W bardziej zaawansowanych stadiach pojawiają się też okrągłe zmiany zapalne, zaczerwienione, złuszczające się oraz drobne, tłuste łuski na skórze.
Łojotokowe zapalenie skóry głowy a wypadanie włosów
ŁZS towarzyszy długotrwały stan zapalny skóry głowy, który osłabia cebulki. Wielu pacjentów ma również problem z drapaniem skalpu spowodowanym swędzeniem skóry, co dodatkowo nadwyręża korzenie włosów. Łojotokowe zapalenie skóry głowy może więc prowadzić do wypadania włosów, a nawet łysienia ogniskowego lub rozlanego. Dobra wiadomość jest taka, że jeśli mieszki włosowe nie zostały trwale uszkodzone w skutek choroby, włosy zaczną odrastać w miarę działania terapii leczniczej. Może to jednak potrwać kilka miesięcy, a nawet lat.
Zobacz także: Jak pielęgnować przetłuszczające się włosy? 5 skutecznych sposobów
Łojotokowe zapalenie skóry – przyczyny
Tak naprawdę, lekarze nie są pewni co do tego, skąd bierze się łojotokowego zapalenie skóry. Wiemy, że często pojawia się w ramach jednej rodziny oraz towarzyszy mu zwiększona produkcja łoju oraz niewłaściwy skład sebum (większa zawartość trójglicerydów oraz mniejsza ilość kwasów tłuszczowych i estrów). Na mocno przetłuszczającej się skórze zaczynają namnażać się naturalnie na niej obecne grzyby (Malassezia furfur). Drożdżaki te zaczynają wnikać do warstwy rogowej naskórka, gdzie uwalniają enzym trawienny (lipazę), który powoduje stan zapalny.
Najbardziej narażone na łojotokowe zapalenie skóry są osoby, których skóra nadmiernie się przetłuszcza. Przy czym łojotok może towarzyszyć zarówno dojrzewaniu, jak i zaburzeniom hormonalnym występującym przy okazji takich chorób jak zespół policystycznych jajników.
Objawy łojotokowego zapalenia skóry nasilają:
- nieprawidłowa dieta,
- przewlekły stres,
- osłabiony układ odpornościowy,
- zaburzenia odżywiania (anoreksja, bulimia),
- niektóre leki (np. lit, haloperidol, buspiron),
- noszenie obcisłej odzieży,
- błędy w pielęgnacji skóry, zwłaszcza zbyt intensywne usuwanie sebum oraz używanie nadmiernej ilości kosmetyków.
Zobacz także: Cera tłusta - jak ją rozpoznać i o nią dbać? 3 podstawowe zasady
Jak wyleczyć łojotokowe zapalenie skóry?
Łojotokowe zapalenie skóry to choroba nawracająca. Problem będzie cyklicznie powracał, na przykład w stresujących sytuacjach lub w miesiącach zimowych, gdy konieczne jest noszenie czapek i grubszej odzieży. Kurację łojotokowego zapalenia skóry powinien zawsze nadzorować lekarz dermatolog.
Leczenie łojotokowego zapalenia skóry polega najczęściej na stosowaniu miejscowych preparatów, żeli, szamponów, kremów o działaniu przeciwgrzybiczym, przeciwzapalnym i regulującym rogowacenie skóry. W ostrych przypadkach łojotokowego zapalenia skóry lekarz może zalecić czasowe stosowanie kortykosteroidów, preparatów przeciwgrzybiczych na receptę lub leczenia doustnego. W każdym przypadku niezwykle ważna jest profilaktyka, odpowiednią pielęgnację stosujemy nie tylko w momencie pojawienia się zmian chorobowych ale także w okresach remisji, by zapobiec rozwojowi choroby.
Zobacz także: Atopowe zapalenie skóry - przyczyny, objawy i sposoby leczenia
Pielęgnacja i kosmetyki na łojotokowe zapalenie skóry
W pielęgnacji i leczeniu łojotokowe zapalenie skóry skupiamy się na działaniu przeciwgrzybiczym i przeciwzapalnym oraz na wzmacnianiu naturalnej funkcji barierowej skóry. W przypadku lekkiej postaci zapalenia skóry Polskie Towarzystwo Dermatologiczne rekomenduje stosowanie produktów z:
- siarczkiem selenu,
- pirytonianem cynku,
- dziegciem.
Ich działanie jest jednak delikatne i krótkotrwałe, w przypadku większych problemów z ŁZS polecane są szampony i płyny z:
- ketokonazolem,
- flutrimazolem,
- klotrimazolem lub
- cyklopiroksolaminą.
W pielęgnacji twarzy możemy używać do mycia kilka razy w tygodniu szamponu z podanymi powyżej składnikami. Poza tym, dbamy o delikatne oczyszczanie i prostą rutynę poranna i wieczorną. Staramy się wybierać delikatne, bezzapachowe formuły, które działają przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie oraz wzmacniają naturalną barierę ochronną skóry. W składach możemy szukać:
- cynku,
- witamin z grupy B,
- mocznika,
- kwasu salicylowego lub azelainowego,
- pantenolu,
- ceramidów,
- kwasów tłuszczowych Omega.
Najlepsze szampony na łojotokowe zapalenie skóry
Najskuteczniejsze w łagodzeniu objawów łojotokowego zapalenia skóry będą szampony apteczne. Najłatwiej dostępne i skuteczne są szampony zawierające ketokonazol. Szampony usuwają łupież i swędzenie, zmniejszaj stany zapalne oraz złuszczają strupki. Można ich używać nie tylko do mycia skóry głowy, ale także twarzy, dekoltu, ramion i innych zmienionych obszarów na ciele.
Domowe sposoby na łojotokowe zapalenie skóry głowy
Domowe, naturalne sposoby nie usuną ŁZS całkowicie, mogę jednak zdecydowanie pomóc w łagodzeniu objawów, są niedrogie i łatwo dostępne. Uzupełnij nimi kurację zaleconą przez lekarza, pamiętaj także o prawidłowej diecie, która jest najskuteczniejszym domowym sposobem na ŁZS.
Dieta i witaminy na łojotokowe zapalenie skóry
Przyczyną wystąpienia objawów wyprysku łojotokowego może być niedobór cynku, selenu i witamin z grupy B. Te braki można uzupełniać z pomocą odpowiednich suplementów oraz wprowadzając do swojej diety:
- nasiona sezamu,
- pestki dyni,
- kiełki pszenicy,
- orzechy,
- pestki,
- fasolę oraz
- ryby (łososia, śledzia, dorsza, szprotki).
Chcąc przyspieszyć leczenie łojotokowego zapalenia skóry powinno się także wykluczyć ze swojej diety pewne produkty, a przede wszystkim alkohol i cukier. Ponadto warto zrezygnować z:
- ostrych przypraw,
- serów pleśniowych,
- białego pieczywa,
- oczyszczonego ryżu,
- dużych ilości soli oraz
- mocno przetworzonego jedzenia.
Roztwór soli na łojotokowe zapalenie skóry
Jeśli masz w łazience wannę, sporą ulgę w objawach łojotokowe zapalenie skóry mogą przynieść kąpiele w soli specjalnie do tego przeznaczonej. Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych poleca szczególnie sól z Morza Martwego, która zawiera bogactwo naturalnych pierwiastków i składników mineralnych, łagodzi swędzenie i zmniejsza stany zapalne. Kąpiel solankowa przyrządzisz używając 100g soli na każde 10 litrów wody.
Soda oczyszczona na łojotokowe zapalenie skóry
Tania i obecna w każdym domu soda oczyszczona może być bazą domowej kuracji złuszczającej i usuwającej nadmiar martwego naskórka. Wymieszaj sodę z wodą, by uzyskać konsystencje pasty, dodaj kilka kropli oliwy z oliwek, wmasuj w skórę głowy i zostaw na pół godziny, spłucz. Aby dodać paście działania przeciwbakteryjnego i przeciwgrzybiczego, możesz wmieszać do niej 2-3 krople olejku z drzewa herbacianego.
Ocet jabłkowy na łojotokowe zapalenie skóry
Jeśli wymieszasz jedną część octy jabłkowego z czterema częściami wody, uzyskasz domową płukankę lub tonik, które możesz wykorzystać do pielęgnacji skóry z ŁZS. Jeśli używasz octu jako płukanki, pamiętaj, by pozostawić roztwór na głowie przynajmniej kilkanaście minut i dopiero potem spłukać. Ocet przywróci skórze właściwe pH i będzie promował zdrowy mikrobiom, który pomaga w walce z chorobami skóry