Krostki na pośladkach - przyczyny powstawania oraz jak się ich pozbyć?
Krostki na pośladkach to częsty problem, który dotyka wiele kobiet, a rzadko się o nim mówi. Uznane są za wstydliwą przypadłość, szczególnie jeśli ich pojawienie zbiega się z pojawieniem się pieczenia i swędzenia. Podpowiadamy, jak wyglądają i jak uniknąć ich powstawania.

- Sylwia Przygoda
Krostki na pośladkach są częstą przyczyną wstydu oraz ogromnego dyskomfortu. Chociaż w takim miejscu może kojarzyć się z brakiem higieny, to niekoniecznie musi być powód ich powstania. Czasami wystarczy, że zmienisz płyn do prania, aby nabawić się swędzących krostek. A to tylko jeden z wielu innych powodów.
Spis treści:
- Przyczyny powstawania krostek na pośladkach
- Swędzące i bolesne krostki na pośladkach po goleniu
- Krostki na pośladkach wywołane alergią lub trądzikiem
- Czerwone, grudkowate krostki na pośladkach
- Jak się pozbyć krostek z pośladków? Domowe sposoby
- Jak zapobiegać powstawaniu krostek na pośladkach?
Przyczyny powstawania krostek na pośladkach
Zanim podejmiesz próbę pozbycia się krostek z pośladków, zacznij od ustalenia przyczyny ich powstania. Przeanalizuj, kiedy dokładnie zaczęły się Twoje problemy i czy zbiegły się z jakimiś zmianami w Twojej pielęgnacji lub przyzwyczajeniach. Znaczenie może mieć nawet kupienie zbyt ciasnych spodni!
Lista przyczyn powstawania krostek na pośladkach jest dość długa i obejmuje między innymi:
- nieodpowiednia pielęgnacja lub zmiana w pielęgnacji ciała,
- zmiana środków piorących,
- alergia,
- zmiana diety, spożywanie żywności przetworzonej oraz cukrów,
- noszenie za ciasnych ubrań,
- noszenie ubrań ze sztucznych, nieprzewiewnych materiałów, co łączy się ze zwiększeniem potliwości,
- rogowacenie okołomieszkowe,
- niedostateczna higiena.
Swędzące i bolesne krostki na pośladkach po goleniu
Jedną z bardzo ważnych przyczyn, z którą możemy w ogóle nie łączyć powstania problemu, jest... golenie pupy i miejsc intymnych! Po zgoleniu włosów może pojawić się zapalenie mieszków włosowych, które możesz zaobserwować również na innych częściach ciała. Polega ono na pojawieniu się u ujść mieszków krostek wypełnionych płynem.
Krostki na pośladkach wywołane alergią lub trądzikiem
Krostki na pośladkach mogą pojawić się przez alergię. Dzieje się tak, gdy zmienisz płyn do prania, środki chemiczne do czyszczenia mebli, a także kosmetyki. Może okazać się, że znajduje się w nich składnik, który podrażnia twoją skórę.
Jeśli na co dzień borykasz się z trądzikiem, istnieje możliwość, że przeniósł się on również na pośladki. Jeśli wykluczysz wszystkie możliwości, o których była mowa powyżej i podejrzewasz, że to właśnie zmiany trądzikowe, najlepiej będzie udać się do dermatologa. Wizyta u specjalisty może okazać się konieczna również w przypadku zapalenia mieszków włosowych i alergii.
Zobacz także: Krostki na nogach - przyczyny, leczenie, pielęgnacja
Czerwone, grudkowate krostki na pośladkach
Jeśli zmiany na pupie mają czerwony kolor, nie są wypełnione płynem, a skóra stała się bardzo sucha i szorstka w dotyku, możliwe, że wysyp spowodowało rogowacenie okołomieszkowe. Wówczas skóra przypomina tarkę. Aby zniwelować rogowacenie, również konieczna może być wizyta u dermatologa. Zaleci on preparaty miejscowe oraz odpowiednią pielęgnację.
Jak się pozbyć krostek z pośladków? Domowe sposoby
Krostki na pupie możesz wyeliminować na kilka sposobów. Czasem wystarczy wyeliminowanie problematycznego środka czystości lub kosmetyku, a czasem niezbędna jest wizyta u dermatologa. Możesz również wdrożyć odpowiednią pielęgnację. Po jakie kosmetyki warto sięgać? W składach produktów do pielęgnacji ciała szukaj mocznika, kwasu salicylowego, kwasów AHA, witaminy C, E i A. To właśnie one pomogą przywrócić równowagę skórze.
Emulsja nawilżająca CeraVe
Warto wybierać produkty o łagodnych składach, rekomendowanych przez dermatologów. Przykładem może być nawilżająca emulsja CeraVe, która dedykowana jest skórze suchej lub bardzo suchej. Zawiera kwas hialuronowy oraz ceramidy. Jest całkowicie bezpieczny dla skóry: hipoalergiczny i niekomedogenny.

Mimo że produkt rekomendowany jest co cery suchej, to na mojej tłustej i trądzikowej skórze się sprawdza rewelacyjnie. Mam tendencję do kompulsywnego wyciskania wyprysków, przez co tworzą się małe ranki, a potem strupki. Po tym jak zastosuję emulsje nawilżającą od CeraVe te ranki goją się szybciej, a zaczerwienienia po wypryskach błyskawicznie znikają
- recenzuje pudzian2137
Emulsja cieszy się bardzo dużym zaufaniem Wizażanek. Jej średnia ocen to 3,6/5. Otrzymała aż 366 recenzji! Ma działanie nawilżające, ale również przynosi skórze ulgę i redukuje nieprzyjemne uczucie napięcia oraz szorstkość.
Balsam nawilżająco-odżywczy z formułą antybakteryjną Pharmaceris
Plusem balsamu Pharmaceris z nawilżająco-odżywczą formułą antybakteryjną jest obecność srebra koloidalnego w składzie, które działa antybakteryjnie i regeneracyjnie. Balsam działa niczym płaszcz ochraniający skórę przed działaniem droboustrojów. Stymuluje regenerację naskórka i wspomaga odbudowę uszkodzonej bariery lipidowej. Co ważne, w składzie znajduje się 5% mocznik, który zmiękcza skórę, przynosi jej ulgę i silne nawilżenie. Skóra staje się miękka w dotyku.

Produkt bardzo dobrze nawilża i regeneruje oraz troszczy się by woda z naskórka nie parowała. Po zastosowaniu balsamu skóra jest miękka, zaopiekowana, nie występuje uczucie ściągnięcia, wręcz przeciwnie, kosmetyk niweluje wszelkie podrażnienia i suchość. Skóra jest sprężysta, odzyskuje elastyczność
- opisuje balsam kasia489
W Katalogu KWC balsam ma ocenę 4,5/5! Swoimi wrażeniami z jego stosowania podzieliły się cztery Wizażanki, które podkreślają, że balsam posiada lekką formułę, która łatwo się wchłania, przy okazji dając fenomenalne i zauważalne efekty.
Emulsja do mycia Cetaphil
Poza środkiem do pielęgnacji, warto wymienić swój żel pod prysznic. Tutaj również warto poszukać łagodnych i delikatnych formuł, które nie będą dodatkowo podrażniać skóry. Przykładem może być Cetaphil Pro Itch Control Body Wash. Jest niezwykle łagodna dla skóry, a to dzięki micelarnej formule, która doskonale oczyszcza bez użycia bardzo silnych składników myjących. Przy okazji poprawia nawilżenie skóry i łagodzi podrażnienia i świąd.

W składzie znajdują się olej z nasion słonecznika, masło shea, witamina E, niacynamid i alantoina. Formuła pomaga zmniejszyć istniejące uszkodzenia i złagodzić skórę.
Zobacz także: Krostki na ramionach - dlaczego powstają i jak się ich pozbyć?
Jak zapobiegać powstawaniu krostek na pośladkach?
Możesz zapobiec powstawaniu krostek na pośladkach, od razu dobierając odpowiednie kosmetyki oraz uważnie sprawdzając składy używanych środków czystości. Regularnie peelinguj ciało, stosuj pielęgnację nawilżającą i często zmieniaj pościel. Warto także zadbać o to, aby nosić ubrania z przewiewnych, naturalnych tkanin, które nie obciskają ciała zbyt mocno.
Jeśli chcesz zapobiec rozprzestrzenianiu się zmian i nie zaostrzać stanu zapalnego, wstrzymaj się od stosowania gruboziarnistego peelingu, nie wyciskaj i nie rozdrapuj powstałych zmian. Wymieniaj ręczniki oraz pościel. Jeśli jesteś fanką szczotkowania na sucho lub masaży bańką chińską, omijaj miejsca objęte zmianami.