Reklama

Olej z dziurawca jest tak naprawdę maceratem z kwiatów dziurawca, przygotowanym na bazie oleju roślinnego, np. oliwy z oliwek. Jego najważniejszym składnikiem jest hiperycyna, wyróżniająca się silnym działaniem antyseptycznym. Ze względu na zawartość antyoksydantów, olejek z dziurawca polecany jest także do cery dojrzałej, jako naturalny kosmetyk anti-aging.

Reklama

Spis treści:

  1. Czym jest i jak powstaje olej z dziurawca?
  2. Skład oleju z dziurawca
  3. Działanie oleju z dziurawca na skórę
  4. Olej z dziurawca na włosy i skórę głowy
  5. Jak stosować olejek z dziurawca?
  6. Jak zrobić olej z dziurawca?
  7. Olej z dziurawca – środki ostrożności

Czym jest i jak powstaje olej z dziurawca?

Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum) jest rośliną powszechnie spotykaną w Polsce na łąkach. Jego charakterystyczne, niewielkie żółte kwiatki ciężko pomylić z innym gatunkiem. Kwiatki te w dodatku znajdują się na dość wysokiej, sięgającej ok. 50-60 cm, łodydze. Na równie drobnych liściach dziurawca widoczne są pod światło malutkie dziurki, stąd też nazwa rośliny. Nazywana jest też rośliną świętojańską lub ziołem św. Jana, ponieważ szczyt kwitnienia przypada na koniec czerwca, a więc wtedy, gdy obchodzona jest noc świętojańska.

Olej z dziurawca tak naprawdę nie jest olejem w powszechnym rozumieniu tego słowa. Dobrze znane oleje, np. lniany, z czarnuszki czy po prostu oliwa z oliwek, tłoczone są z nasion roślin. Olej dziurawcowy jest natomiast maceratem. Nie powstaje więc na drodze wytłaczania, lecz poprzez zalanie kwiatów dziurawca innym olejem. W ciągu kilku tygodni do takiej „zalewy” przenikają cenne składniki dziurawca i w ten sposób powstaje macerat dziurawcowy, potocznie nazywany właśnie olejem z dziurawca.

Skład oleju z dziurawca

Najważniejszym składnikiem aktywnym oleju z dziurawca jest hiperycyna. To właśnie ona nadaje mu wyjątkowo silne właściwości antybakteryjne i przeciwwirusowe. Ona też zadecydowała o tym, że dziurawiec stał się popularnym suplementem mającym wspierać leczenie depresji i poprawiającym nastrój. Hiperycyna dodatkowo chroni skórę przed negatywnym wpływem promieniowania UV. Nie jest to jedyny ważny składnik oleju z dziurawca, bo oprócz hiperycyny zawiera on ponadto:

  • witaminę A – nawilża i koi skórę, wzmacnia barierę ochronną naskórka, regeneruje i stymuluje procesy odnowy komórkowej;
  • witaminę C – silny antyoksydant, który niweluje przebarwienia i ujednolica kolor skóry, uszczelnia i wzmacnia naczynia krwionośne;
  • kwercetynę – spowalnia procesy starzenia się skóry i działa antyalergicznie;
  • rutynę – antyoksydant, neutralizuje wolne rodniki, wzmacnia naczynia krwionośne, działa przeciwzapalnie.
Getty Images@vesmil

Działanie oleju z dziurawca na skórę

Biorąc pod uwagę skład oleju z dziurawca, szczególnie przysłuży się on cerze trądzikowej, cerze dojrzałej i cerze naczynkowej. W przypadku skóry z trądzikiem przyspieszy gojenie wykwitów i zmian zapalnych, zadziała też ściągająco oraz pomoże w rozjaśnieniu przebarwień potrądzikowych. Dzięki obecności antyoksydantów, olej spowolni proces starzenia się skóry, który związany jest w głównej mierze z atakowaniem przez wolne rodniki struktury kolagenowo-elastynowej odpowiedzialnej za młody wygląd i jędrność.

Oleju z dziurawca warto używać także do pielęgnacji cery naczynkowej. Ściany naczynek zostaną wzmocnione, co pozwoli zredukować ich tendencję do rozszerzania się i powstawania rumienia. Zadziała też łagodząco i kojąco, a cera naczynkowa najczęściej jest też bardzo delikatna i wrażliwa.

Olejek dziurawcowy ma też silne działanie regenerujące, polecany jest więc w łagodzeniu podrażnień nie tylko na twarzy, ale i na skórze całego ciała. Warto sięgać po niego np. w przypadku oparzeń słonecznych. Pamiętajcie jednak, że nie na samym początku ich leczenia! Oparzenia słoneczne trzeba w pierwszej kolejności schładzać i pozwolić skórze oddać ciepło, a proces ten mogą utrudniać tłuste maści czy oleje. Stosujcie go więc dopiero na drugi, trzeci dzień.

Zobacz także: Pękające naczynka na twarzy - przyczyny, domowe sposoby, kosmetyki i zabiegi

Olej z dziurawca na włosy i skórę głowy

Olej z dziurawca można stosować również na skórę głowy. Działa antyseptycznie i jest pomocny w walce z łupieżem czy grzybicą skóry głowy. Możecie nakładać go w celu złagodzenia podrażnień, uczucia swędzenia, a szczególnie w przypadku swędzącej skóry głowy i krostek. Dodatkowo regularne stosowanie tego naturalnego kosmetyku wzmocni cebulki włosa, dzięki czemu włosy będę rosnąć mocniejsze i bardziej błyszczące.

Jak stosować olejek z dziurawca?

Olejek z dziurawca najlepiej stosować jako serum pod krem podczas wieczornej pielęgnacji. Wystarczy naprawdę mała ilość – kilka kropel na całą twarz. Możecie oczywiście nakładać go także na problematyczną skórę dekoltu czy ramion. Olejek sprawdzi się jako preparat punktowy na wypryski, jako dodatek do domowych maseczek, a nawet do metody oczyszczania OCM. W tym ostatnim przypadku jednak trzeba zwrócić uwagę, na bazie jakiego oleju sporządzony został macerat. Nie każdy bowiem będzie odpowiedni np. do cery trądzikowej.

Jak stosować olej dziurawcowy na skórę głowy? Możecie po prostu wmasować go w skórę głowy i pozostawić na około 30 minut. Po tym czasie umyjcie włosy szamponem. Dobrym sposobem będzie również wzbogacanie olejem ulubionych masek czy odżywek oraz przygotowywanie własnych, np. poprzez połączenie oleju dziurawcowego z miodem. Jeśli zmagacie się z łupieżem, do takiej domowej maseczki na włosy dołóżcie kilka kropli olejku z drzewa herbacianego.

Jak zrobić olej z dziurawca?

Kiedy kwitnie dziurawiec, zbierzcie jego kwiatostany. Ważne jednak, żeby były one suche. Najlepiej więc zrobić to w słoneczny dzień, a po ich zebraniu, pozostawcie je jeszcze na około godzinę rozłożone w przewiewnym miejscu. Potrzebne będą:

  • około 100 g kwiatów dziurawca;
  • 2-3 łyżeczki spirytusu;
  • 0,5 l wybranego oleju roślinnego (np. oliwa z oliwek, olej lniany, olej słonecznikowy);
  • słoik.

Olej z dziurawca przygotujecie w następujący sposób:

  1. Kwiatostany dziurawca możecie rozdrobnić, np. nożem.
  2. Umieśćcie je w słoiku i dodajcie spirytus. Jego zadaniem jest przyspieszenie przenikania substancji aktywnych z dziurawca do oleju.
  3. Lekko (!) podgrzejcie olej i zalejcie nim kwiaty w słoiku.
  4. Słoik odstawcie na 3-4 tygodnie. Powinien stać w temperaturze pokojowej, w miejscu jasnym, ale nie bezpośrednio na słońcu. Czas ten można wydłużyć. Olej będzie gotowy, kiedy przybierze rdzawo-brunatny kolor.
  5. Po upływie tego czasu należy odcedzić uzyskany macerat i przelać go do ciemnej buteleczki. Przechowujcie ją w lodówce.
Reklama
Getty Images@v_zaitsev

Olej z dziurawca – środki ostrożności

Stosując olej z dziurawca na skórę, koniecznie pamiętajcie, że zwiększa on fotowrażliwość! Najlepiej więc włączyć go do wieczornej rutyny pielęgnacyjnej, a rano wklepać krem z filtrem. Jest też przeciwwskazany w trakcie fototerapii (praktykowanej np. w leczeniu łuszczycy). Nakładanie oleju z dziurawca na włosy ma też pewien skutek uboczny. Może on nadawać ciepły, rudawy refleks na włosach. Jeśli zależy wam na chłodnym odcieniu blondu, powinnyście postawić na inne olejki do pielęgnacji włosów.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane