Suche plamy na skórze – dlaczego powstają i jak się ich pozbyć?
Suche plamy na skórze przydarzają się każdemu, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Większość z nich jest niegroźna i pomoże na nie dobrze dobrana pielęgnacja, ale niektóre mogą być oznaką choroby, poznaj więc potencjalne źródła przesuszonych plamek na skórze i metody ich łagodzenia.

Suche plamy na skórze mogą pojawiać się u osób w każdym wieku i są wynikiem zaburzenia procesów rogowacenia skóry lub nieprawidłowego funkcjonowania warstwy ochronnej na skórze zwanej płaszczem hydrolipidowym. Nieprawidłowości te mogą mieć związek z czynnikami zewnętrznymi – używaniem niewłaściwych kosmetyków, zmianami temperatury; lub wynikać z chorób takich jak łuszczyca, łupież, egzema, zapalenia skóry etc.
Spis treści:
- Suche, łuszczące się plamy na skórze – jak powstają
- Suche plamy na twarzy i ciele – co je powoduje?
- Suche czerwone plamy na twarzy
- Czerwone suche plamy na skórze – zdjęcia
- Brązowe suche plamy na skórze
- Suche plamy na skórze dziecka i niemowlaka
- Czerwone suche plamy na szyi
- Suche plamy na powiekach
- Suche plamy na stopach
- Suche plamy na rękach
- Suche plamy na skórze głowy
- Suche plamy na skórze zimą
- Suche plamy na skórze – jak leczyć i jak im zapobiegać?
Jak powstają suche, łuszczące się plamy na skórze?
Suchym plamom na skórze często towarzyszy swędzenie, łuszczenie lub pieczenie. W naturalnym, cyklicznym procesie keratynizacji, obumierające komórki naskórka są przesuwane do zewnętrznej warstwy rogowej i ostatecznie złuszczane, odsłaniając nową, zdrową skórę. W procesie tym, skóra wytwarza naturalny czynnik nawilżający (NMF), który ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego mechanizmu regeneracji – często nasza skóra produkuje zbyt mało NMF, czego skutkiem jest powstawanie suchych plam na ciele.
Suche plamy mogą powstawać także w przypadku uszkodzonego płaszcza hydrolipidowego – jeśli warstwa ochronna skóry, zbudowana z glicerydów, kwasów tłuszczowych, cholesterolu, wosków i ceramidów jest zaburzona, skóra traci nawilżenie, staje się przesuszona.
Suche plamy na twarzy i ciele – co je powoduje?
Często suche plamy powstają w wyniku naszych własnych zachowań – nieumiejętnej pielęgnacji, niezdrowych nawyków, itp., powodami przesuszenia skóry mogą być:
- detergenty – silne substancje myjące, o wysokim pH zaburzają ochronną warstwę skóry,
- zmiany temperatur – działanie zimnego wiatru, klimatyzacja, ale też długotrwałe przebywanie na słońcu, poparzenia słoneczne,
- długie, gorące prysznice lub kąpiele,
- używanie bardzo szorstkich myjek lub gąbek do kąpieli,
- niewłaściwa pielęgnacja – brak substancji nawilżających i regenerujących w używanych kosmetykach.
Niestety, czasem powodem występowania suchych plam na skórze nie są tylko nieprawidłowe przyzwyczajenia, które możemy wyeliminować – suche plamki bywają także efektem zachorowania na jedno ze schorzeń wpływających na proces rogowacenia skóry, takiego jak:
- grzybica,
- łuszczyca,
- łupież,
- łojotokowe zapalenie skóry,
- egzema lub wyprysk kontaktowy,
- atopowe zapalenie skóry (AZS).
Nawet niewłaściwa dieta może powodować powstawanie suchych plam na ciele – długotrwałe niedobory pokarmowe takich składników, jak siarka, cynk, selen, żelazo, witaminy A, D, E, odpowiedzialnych za zdrowy wygląd skóry, włosów i paznokci, mogą spowodować nadmierne wysuszenie – dochodzi do pękania naskórka, pojawia się zaczerwienienie i podrażnienia. Do diety dla zdrowej, gładkiej skóry warto dodać ryby, świeże warzywa i owoce, orzechy oraz chude mięso.
Suche plamy na skórze powodują również zaburzenia hormonalne w organizmie – dlatego tak często mamy problem z plamkami skórnymi w czasie ciąży lub stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Podobne problemy mogą towarzyszyć nam także w okresie menopauzy, gdy spada poziom produkcji niektórych hormonów oraz w przypadku zaburzeń pracy tarczycy, przysadki mózgowej i nadnerczy.
Suche czerwone plamy na twarzy
Czerwone, przesuszone grudki i plamki na twarzy najczęściej są oznaką zapalenia skóry lub alergii. Jeśli zmiany skupione są w okolicy policzków i wokół nosa, warto omówić z dermatologiem możliwość trądziku różowatego i usunąć z rutyny pielęgnacyjnej wszystkie drażniące, silnie pachnące kosmetyki.
Czerwone suche plamy na skórze – zdjęcia
Suche plamy na skórze mogą występować w różnych miejscach na ciele – pojedynczo lub w grupach, okresowo lub przez cały rok. Rozmieszczenie zmian i dodatkowe dolegliwości, jak na przykład wysypka, swędzenie, łuskowatość, sucha skóra, szorstkie plamy mogą pomóc zdiagnozować pochodzenie plam i ułatwić leczenie.

Brązowe suche plamy na skórze
Suche brązowe plamy są charakterystyczne dla rogowacenia ciemnego – choroby, która objawia się nadmiernym rogowaceniem skóry, która przybiera brunatny odcień. Schorzenie to towarzyszy występowaniu wielu innych chorób – cukrzycy typu drugiego, otyłości, chorobom nowotworowym, ale bywa także efektem ubocznym stosowania antykoncepcji hormonalnej lub insuliny. Brązowe suche plamy zlokalizowane na policzkach, czole, nosie, dekolcie, ramionach i dłoniach pojawiają się z wiekiem i są to tzw. plamy starcze.
Zobacz także: Plamy na skórze - dlaczego powstają i jak się ich pozbyć
Suche plamy na skórze dziecka i niemowlaka
Jakiekolwiek zmiany skórne u dzieci i niemowląt powinny być przede wszystkim zawsze badane przez lekarza specjalistę. U niemowląt znanym winowajcą suchych plam jest nietolerancja pokarmowa lub skaza, białkowa, ale zmiany mogą sugerować także wczesne stadia łuszczycy lub rybiej łuski. U dzieci powyżej 3 miesiąca życia suche plamy są często oznaką AZS, a charakterystyczne dla tego schorzenia jest umiejscowienie czerwonych, suchych plamek na łokciach i zgięciach kolan. Koniecznie jednak wszelkie podejrzane zmiany skórne u dzieci skonsultować z lekarzem pediatrą i dermatologiem.

Czerwone suche plamy na szyi
Suche, zaczerwienione plamy na szyi często są wynikiem podrażnienia wywołanego nieodpowiednią pielęgnacją – skóra szyi jest bardzo delikatna i wymaga kosmetyków łagodnych, kojących. Nawet składniki znane i skuteczne – jak retinoidy lub kwasy AHA – stosowane na wrażliwej skórze szyi zbyt często mogą powodować swędzący liszaj. Warto też sprawdzić, czy zmiany nie wiążą się np. z reakcją na nikiel zawarty w łańcuszkach i długich kolczykach.
Suche plamy na powiekach
Sucha, swędząca, czasem nawet łuszcząca się skór powiek to objaw charakterystyczny dla wyprysku kontaktowego, który najczęściej jest nadmierną reakcją organizmu na któryś składnik stosowanego przez nas kosmetyku. Polecamy natychmiast odstawić kosmetyki kolorowe i pielęgnacyjne i natłuszczać okolicę oczu łagodnym kremem o prostym składnie. Konieczna też może okazać się konsultacja dermatologiczna, jeśli objawy nie ustąpią w rezultacie naszych działań.
Suche plamy na stopach
Przesuszone zmiany skórne na stopach mogą mieć źródło w nadwrażliwości organizmu na alergen lub substancję zawartą np. w kosmetykach do mycia lub kremach pielęgnacyjnych – zwłaszcza jeśli plamom na stopach towarzyszą zmiany na innych częściach ciała. Jeśli zmiany pojawiają się tylko na stopach, najbardziej prawdopodobnym powodem problemu jest grzybica i najlepiej jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.
Suche plamy na rękach
Suche plamy na dłoniach, nadgarstkach i w przestrzeni między palcami to jeden z najpopularniejszych problemów skórnych. Często powodem jest niewłaściwa pielęgnacja – używanie mydeł zaburzających pH skóry, częsta dezynfekcja silnymi środkami bez nakładania kremu nawilżającego, nieużywanie rękawic ochronnych podczas kontaktu z substancjami drażniącymi skórę – chociażby podczas sprzątania. Czasem jednak suche plamy to oznaka egzemy lub zapalenia, które będzie wymagało zastosowania maści sterydowych zapisanych przez lekarza.
Zobacz także: Jak zregenerować suche i zniszczone dłonie?
Suche plamy na skórze głowy
Najbardziej prawdopodobną przyczyną suchych plam na skalpie jest łupież – suchy lub łojotokowy. – lub atopowe zapalenie skóry. Łupież lub AZS w poważniejszej postaci potrafią doprowadzić do pękania, swędzenia i łuszczenia skóry głowy, co osłabia także cebulki włosowe i doprowadza do nadmiernego wypadania włosów. Podobny negatywny efekt może spowodować nawet nieodpowiednia pielęgnacja, zwłaszcza używanie większej ilości produktów do stylizacji, suchych szamponów etc., bez właściwego oczyszczania skalpu i nawilżania skóry głowy.
Suche plamy na skórze zimą
Nawet osoby o skórze mieszanej lub normalnej w cieplejszych miesiącach roku, z nadejściem jesieni i zimy zaczynają odczuwać dolegliwością związane z suchością skóry. Dzieje się tak dlatego, że w tym czasie nasza skora, zwłaszcza na dłoniach, twarzy, głowie, szyi narażona jest na znaczące zmiany temperatur, zimny wiatr, mróz, śnieg, ogrzewanie itp. Ekstremalne warunki zewnętrzne pogłębiają wszelkie istniejące problemy skóry – pogarszają się stany zapalne, zwiększa się suchość skóry, pojawiają się pęknięcia – zwłaszcza na dłoniach. Okresowo występujące suche plamy na skórze zazwyczaj dają się złagodzić pielęgnacją, która skupia się na ochronie, regeneracji i nawilżaniu, ale ostre stany warto oczywiście skonsultować z lekarzem.

Suche plamy na skórze – jak leczyć i jak im zapobiegać?
Niezależnie od tego, czy suche plamy na twojej skórze wynikają z czynników zewnętrznych, czy wewnętrznych, niezależnie od umiejscowienia zmian na ciele – dobra pielęgnacja może pomóc. W przypadku suchości skóry w wyniku choroby konieczna będzie oczywiście opinia lekarza i dopasowanie rutyny do przepisanych leków, ale ogólne zasady pozostają te same.
Aby leczyć i zapobiegać suchym plamom na skórze:
- zrezygnuj z silnie perfumowanych mydeł i kosmetyków do mycia na rzecz łagodnych żeli i emulsji,
- wprowadź do pielęgnacji kosmetyki zawierające składniki regulujące proces rogowacenia skóry – kwasy AHA, mocznik, kwas salicylowy – w drogeriach znajdziesz także balsamy do ciała z tymi substancjami,
- unikaj gwałtownych zmian temperatur – sauny, gorących kąpieli, długich pryszniców,
- dbaj o nawilżenie i regenerację skóry – szukaj w składach kosmetyków kwasu hialuronowego, ceramidów, emolientów, maseł i wosków naturalnych.